Ανεπιθύμητος συμβιβασμός για ΑΠΟΕΛ και ΑΕΛ στο ΓΣΠ (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 2/10/2022 - 20:55

Ισοπαλία... ανεπιθύμητη!

ΑΠΟΕΛ και ΑΕΛ έμειναν στο 0-0 στο ΓΣΠ, σε αναμέτρηση για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta.

Ένα αποτέλεσμα που δεν ικανοποιεί καμία από τις δύο ομάδες, αφού αμφότερες ήθελαν τους τρεις βαθμούς και πλέον συμβιβάζονται με τον έναν.

Η ομάδα της Λευκωσίας ήθελε δεύτερο σερί τρίποντο και βαθμολογική άνοδο, αυτή της Λεμεσού ήθελε πρώτη νίκη στο ντεμπούτο του Τσέντομιρ Γιανέβσκι και... τελικά δεν είχαμε νικήτρια στον αγώνα.

Λίγες φάσεις στο παιχνίδι κι αυτές από πλευράς γηπεδούχων κυρίως, ενώ οι «λέοντες» απείλησαν μόνο προς το τέλος της αναμέτρησης και χωρίς αποτέλεσμα.

Με αυτή την ισοπαλία ο ΑΠΟΕΛ βρίσκεται στην 5η θέση με 8 βαθμούς και την επόμενη (6η) αγωνιστική υποδέχεται την ερχόμενη Παρασκευή (7/10, 19:00) την Καρμιώτισσα στο ΓΣΠ.

Αντίθετα, η ΑΕΛ παρέμεινε χωρίς νίκη και στην προτελευταία θέση με 2 βαθμούς, ενώ την επόμενη Δευτέρα (10/10, 19:00) φιλοξενεί την Ομόνοια στο ΓΣΠ. Πριν από αυτό, υποδέχεται την ερχόμενη Τετάρτη (6/10, 17:00) τον Ερμή στο Τσίρειο, σε μονό αγώνα για την πρώτη φάση του κυπέλλου.

02/10/2022
21:40
Το... τρίτο ημίχρονο
02/10/2022
20:55
Τέλος του αγώνα

ΑΠΟΕΛ και ΑΕΛ έμειναν στο... ανεπιθύμητο 0-0, σε ένα ματς με λίγες φάσεις κι αυτές από πλευράς γηπεδούχων

0

02/10/2022
20:54
90+4' Μεγάλη φάση για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Μπλουμ εκτέλεσε το φάουλ με σέντρα στην περιοχή και ο Κοσταντίνοφ με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι έστειλε τη μπάλα έξω

02/10/2022
20:51
90+1' Ευκαιρία για την ΑΕΛ

Ο Νταβόρ δοκίμασε το σουτ, εκτός περιοχής, με τον Μπέλετς να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ

02/10/2022
20:51
+5 λεπτά οι καθυστερήσεις
02/10/2022
20:50
90' Καλή στιγμή για την ΑΕΛ

Ο Μιλιντσεάνου έκανε το σουτ, ο Καρώ έβαλε την κόντρα, η μπάλα χτύπησε στο κεφάλι του Κρέσπο, είχε πορεία προς στα δίχτυα και τελικά πέρασε σε κόρνερ

02/10/2022
20:39
78' Πρώτη τελική για την ΑΕΛ

Ο Τζιαλμά δοκίμασε να απειλήσει με πολύ μακρινή εκτέλεση φάουλ, στέλνοντας τη μπάλα στην κερκίδα

02/10/2022
20:33
Στα θεωρεία του ΓΣΠ με Κωνσταντίνο Χαραλαμπίδη και Νούνο Μοράις ο Μάριος Νεοφύτου

0

02/10/2022
20:31
71' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Κβιλιτάια μπήκε περιοχή και έκανε σουτ «φάτσα» με τον Μουριέλ και ο τερματοφύλακας της ΑΕΛ απέκρουσε σωτήρια

02/10/2022
20:25
Νέες αλλαγές για τις δύο ομάδες

Μπλουμ στη θέση του Δώνη για τον ΑΠΟΕΛ, Μιλιντσεάνου μέσα και Τσέποβιτς έξω από πλευράς ΑΕΛ

02/10/2022
20:24
64' Φάση ξανά με τον Δώνη

Ο ποδοσφαιριστής του ΑΠΟΕΛ δοκίμασε το διαγώνιο σουτ από δεξιά και η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια

02/10/2022
20:10
50' Ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Δώνης δοκίμασε το σουτ εκτός περιοχής, η μπάλα κόντραρε και πέρασε σε κόρνερ

0

02/10/2022
20:05
46' Έναρξη β' μέρους

Με αλλαγές οι δύο ομάδες.

Σούσιτς και Εντονγκαλά πήραν τις θέσεις των Τσεπάκ και Σατσιά στον ΑΠΟΕΛ.

Από πλευράς ΑΕΛ, ο Μπεραχίνο αντικατέστησε τον Μακρή.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου

Ο ΑΠΟΕΛ είχε την υπεροχή στο μεγαλύτερο διάστημα, μαζί και όλες τις -λιγοστές- ευκαιρίες του αγώνα.

Λίγα πράγματα από την ΑΕΛ που δείχνει να... ψάχνεται και δεν απείλησε καθόλου.

Σε κάθε περίπτωση, το ματς είναι σε λεπτή ισορροπία και έτσι το δεύτερο μέρος αναμένεται με μεγάλο ενδιαφέρον.

«Συναγερμός» στο ΓΣΠ

Φίλαθλος της ΑΕΛ έπεσε στην κατακαπτή, μπροστά από τη Βόρεια κερκίδα και αποχώρησε με φορείο

0

0

02/10/2022
19:27
27' Πρώτη κάρτα στο ματς

Ο Τσιμπόλα ανέτρεψε τον Δώνη που έφευγε γρήγορα μπροστά από δεξιά και αντίκρισε την κίτρινη

02/10/2022
19:21
21' Απείλησε από δύσκολη θέση ο Βιγιαφάνες

Ο μέσος του εκτέλεσε απευθείας φάουλ από την αριστερή γωνία και η μπάλα πέρασε λίγο έξω

02/10/2022
19:15
15' Νέα φάση για τους γηπεδούχους

Ο Βιγιαφάνες εκτέλεσε το κόρνερ, ο Κρέσπο έπιασε την κεφαλιά και ο Μουριέλ μάζεψε

02/10/2022
19:08
8' Πρώτη τελική για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Φεράρι έβγαλε πάσα για τον Δώνη, ο οποίος έκανε το πλασέ απέναντι στον Μουριέλ, με τον τερματοφύλακα της ΑΕΛ να βρίσκεται στη σωστή θέση και να σώζει, με τον Τεϊσέιρα έπειτα να διώχνει σε κόρνερ

0

02/10/2022
19:00
1' Έναρξη του μεγάλου ματς

Ντεμπούτο για Τάσος Δώνη

Ο Έλληνας μεσοεπιθετικός ξεκινάει για πρώτη φορά σε αγώνα του ΑΠΟΕΛ και ενώ έχει παραχωρήσει τις πρώτες του δηλώσεις στο Match Programme

02/10/2022
18:10
Ανάλυση ενδεκάδας ΑΕΛ

Με τακτική διάταξη το 4-4-2 η πρώτη ενδεκάδα του Τσέντομιρ Γιανέβσκι και με τρεις αλλαγές σε σχέση με την προηγούμενη. Συγκεκριμένα, οι Τεϊσέιρα, Μακρής και Τσέποβιτς πήραν τις θέσεις των Παντελή, Σις και Μπεραχίνο.

Κάτω από τα δοκάρια θα βρίσκεται ο Μουριέλ, Τεϊσέιρα και Μπίλοβαρ ως κεντρικό αμυντικό δίδυμο, ενώ στα δύο άκρα της άμυνας οι Φραντζής και Ντζαλμά.

Στον χώρο του κέντρου θα είναι οι Νταβόρ και Τσιμπόλα, με τους Μιραλάς και Κάσα στα δύο φτερά.

Δίδυμο στην επίθεση οι Μακρής και Τσέποβιτς, με τον πρώτο να αναμένεται ότι θα κινείται λίγο πιο πίσω.

Στον πάγκο: Μίγκελ, Κυριάκου, Μπεραχίνο, Παπαφώτης, Σάντος, Παντελή, Ανδρέου, Μιλιντσεάνου, Πάβλοβιτς, Ζαμπού, Κοντινέλα, Σις.

02/10/2022
18:05
Ανάλυση ενδεκάδας ΑΠΟΕΛ

Με σχηματισμό 4-2-3-1 -και δύο αλλαγές συγκριτικά με το τελευταίο ματς- παρατάσσει την ομάδα του ο Σωφρόνης Αυγουστή. Φεράρι και Δώνης πήραν τις θέσεις των Γουίλερ (τιμωρημένος) και Μορέιρα (τραυματίας) που έμειναν εκτός αποστολής μαζί με τους Σαρφό και Μάγκλιτσα (ίωση).

Στην εστία θα βρίσκεται ο Μπέλετς, με τους Τσεπάκ και Φεράρι στα δύο άκρα της άμυνας και τους Κρέσπο-Καρώ κεντρικό αμυντικό δίδυμο.

Στη μεσαία γραμμή θα κινούνται οι Κοσταντίνοφ και Σατσιάς, με τον Βιγιαφάνες λίγο πιο μπροστά σε ρόλο δεκαριού.

Στο δεξί φτερό θα είναι ο Δώνης, στο αριστερό ο Μαρκίνιος και στην κορυφή ο Κβιλιτάια.

Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Ντουμπραβάνου, Εφραίμ, Νταουσβίλι, Σούσιτς, Μπλουμ, Ηλία, Ντάλσιο, Θεοδώρου, Μούγιανιτς, Πολυκάρπου, Εντονγκαλά.

0

02/10/2022
18:00

ΑΠΟΕΛ (Σωφρόνης Αυγουστή): Μπέλετς, Τσεπάκ, Κρέσπο, Καρώ, Φεράρι, Κοσταντίνοφ, Σατσιάς, Δώνης, Βιγιαφάνες, Μακρίνιος, Κβιλιτάια.

ΑΕΛ (Τσέντομιρ Γιανέβσκι): Μουριέλ, Φραντζής, Τεϊσέιρα, Μπιλοβάρ, Τζιαλμά, Νταβόρ, Τσιμπόλα, Κάσα, Μιραλάς, Μακρής, Τσέποβιτς.

6ος ο ΑΠΟΕΛ, προτελευταία η ΑΕΛ

Εκ διαμέτρου αντίθετες πορείες πραγματοποιούν οι δύο ομάδες σε αυτές τις πρώτες 4 αγωνιστικές του πρωταθλήματος Cyta.

Η ομάδα της Λευκωσίας βρίσκεται -προσωρινά- στην 6η θέση με 7 βαθμούς, έχοντας απολογισμό δύο νίκες, μια ισοπαλία και μια ήττα.

Οι «λέοντες» είναι στην 13η και προτελευταία θέση με μόλις 1 βαθμό, χωρίς νίκη και με μια ισοπαλία και 3 ήττες.

• Οι βαθμολογίες σε Κύπρο, Ελλάδα και στα κορυφαία πρωταθλήματα εδώ, τα αποτελέσματα της αγωνιστικής εδώ
02/10/2022
17:40
Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε το μεγάλο ματς στο ΓΣΠ

Στις 19:00 ΑΠΟΕΛ και ΑΕΛ κοντράρονται στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta