Τελικό: ΑΠΟΕΛ - Ανόρθωση (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Τετάρτη, 21/4/2021 - 21:48

Στο μεγάλο τελικό του κυπέλλου η Ανόρθωση…

Η ομάδα της Αμμοχώστου «πέταξε» εκτός συνέχειας τον ΑΠΟΕΛ αφού επικράτησε με 3-1 στη δεύτερη αναμέτρηση στο ΓΣΠ και με συνολικό σκορ 4-1 πήρε την πρόκριση. Ο ΑΠΟΕΛ έμεινε για πρώτη φορά μετά τη σεζόν 2001/02 εκτός ευρωπαϊκών διοργανώσεων.

Η «Κυρία» πήρε προβάδισμα στο σκορ με τον Χουσμπάουερ στο 25ο λεπτό, όμως ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε να ισοφαρίσει προσωρινά στο 37ο λεπτό με τον Τζο Γκάρνερ χάρις σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, μετά από χέρι του Αμπαρτζουμιάν. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Κορρέα έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα της Αμμοχώστου.

Στο μεγάλο τελικό της διοργάνωσης η Ανόρθωση θα βρεθεί απέναντι στον Ολυμπιακό καθώς οι «μαυροπράσινοι» στον άλλο ημιτελικό κατάφεραν να αφήσουν εκτός συνέχειας την κάτοχο του τροπαίου, ΑΕΛ με συνολικό σκορ 5-2. Ο τελικός θα πραγματοποιηθεί τον Μάιο, με την οριστική ημερομηνία να ανακοινώνεται τις επόμενες ημέρες.

Να αναφέρουμε πως επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για τον ΑΠΟΕΛ είναι την ερχόμενη Κυριακή (25/04 – 17:00) με αντίπαλο τον Εθνικό Άχνας στο Δασάκι. Η Ανόρθωση με τη σειρά της φιλοξενεί στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» τον Ολυμπιακό (26/04 – 17:00). Και οι δύο αναμετρήσεις είναι στο πλαίσιο της όγδοης αγωνιστικής των play-off του πρωταθλήματος Cyta.

21:46
90' Άλλα δύο επιπλέον λεπτά για το τέλος

Παραμένει το 3-1 για την Ανόρθωση επί του ΑΠΟΕΛ.

21/04/2021
21:43
88' Τα πάντα έχουν... κριθεί

Η Ανόρθωση θα είναι στον τελικό. Ο ΑΠΟΕΛ προσπαθεί να μειώσει για την... τιμή των όπλων.

21/04/2021
21:37
81' Αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Και ο Μάριους Λουντέμο στο παιχνίδι αντί του Ανουάρ.

21/04/2021
21:35
80' Διπλή αλλαγή για την Ανόρθωση

Κορρέια αντί Μαργκάσα και Μαργκάσα αντί Χουσμπάουερ.

21/04/2021
21:30
75' Γκολ για την Ανόρθωση

Εκτέλεση κόρνερ, ο Κορρέα πήρε ξανά την κεφαλιά και ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-1 για την ομάδα του. Έτσι, πλέον ο ΑΠΟΛΕ χρειάζεται τέσσερα γκολ για να προκριθεί.

21/04/2021
21:30
75' Αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Νουχίου στο παιχνίδι αντί του Γκάρνερ.

21/04/2021
21:24
69' Αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Κατσαντώνης πέρασε στον αγωνιστικό χώρο αντί του Εντονγκαλά.

21/04/2021
21:18
63' Αλλαγή για την Ανόρθωση

Χριστοφή στο παιχνίδι αντί του Κβιλιτάια.

21/04/2021
21:16
61' Ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ

Σέντρα του Ανουάρ η μπάλα κτύπησε στο κεφάλι του Κορρέα και ο Γκάρνερ με νέα κεφαλιά έστειλε την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Λόρια.

21/04/2021
    21:10
    55' Αλλαγή για την Ανόρθωση

Στην αναμέτρηση ο Ντορ Μίχα, στη θέση του Χοβάνες Αμπαρτζουμιάν.

21/04/2021
    21:09
    54' Ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ

Μακρινό σουτ του Βινίσιους, ο Λόρια με διπλή προσπάθεια μάζεψε τη μπάλα.

21/04/2021
    21:02
    47' Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση

Στον αέρα η μπάλα, στο ύψος της περιοχής, ο Κορρέα έπιασε το βολέ όμως η μπάλα έφυγε λίγο έξω από την εστία του Ουζόχο.

21/04/2021
    21:01
    46' Έναρξη στο δεύτερο ημίχρονο

Έμεινε στα αποδυτήρια ο Κλωναρίδης, στη θέση του μπήκε ο Μπεν Σαχάρ. Με τους ίδιους έντεκα η Ανόρθωση.

21/04/2021
    20:49
    Ημίχρονο, 2-1 μπροστά η Ανόρθωση
    21/04/2021
    20:46
    45' Γκολ για την Ανόρθωση

Μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Κορρέα έπιασε την κεφαλιά και έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του.

21/04/2021
    20:43
    45' Άλλα δύο επιπλέον λεπτά για το τέλος του ημιχρόνου

Στο 1-1 οι δύο ομάδες. Χουσμπάουερ στο 25' για την Ανόρθωση και Γκάρνερ στο 37' για τον ΑΠΟΕΛ.

Με το υπάρχον αποτέλεσμα, η «Κυρία» είναι στην επόμενη φάση. Θέλει δύο γκολ ο ΑΠΟΕΛ για να προκριθεί.

21/04/2021
    20:34
    37' Γκολ για τον ΑΠΟΕΛ

Εύστοχη εκτέλεση πέναλτι από τον Τζο Γκάρνερ ο οποίος έφερε το παιχνίδι στα ίσα.

21/04/2021
    20:32
    35' Πέναλτι για τον ΑΠΟΕΛ

Σέντρα του Σαμπάλα, χέρι ο Αμπαρτζουμιάν, αμέσως η υπόδειξη από τον διαιτητή.

21/04/2021
    20:26
    29' Απειλεί ο ΑΠΟΕΛ

Ατομική ενέργεια του Ζαχίντ, μπήκε στην περιοχή και έκανε το σουτ όμως ο Λόρια έπεσε και έσωσε την ομάδα του.

21/04/2021
    20:23
    25' Γκολ για την Ανόρθωση

Στην αντεπίθεση η ομάδα της Αμμοχώστου, με τον Χουσμπάουερ να κάνει την ατομική ενέργεια και να πιάνει το σουτ από το ύψος της περιοχής, νικώντας τον Ουζόχο για το 1-0.

Πλέον, ο ΑΠΟΕΛ θέλει τρία γκολ για να πάρει την πρόκριση, ενώ δεν υπάρχει περίπτωση παράτασης.

21/04/2021
    20:15
    18' Ανέβασε... στροφές ο ΑΠΟΕΛ

Η Ανόρθωση σε θέση άμυνας, δίνει χώρο στον ΑΠΟΕΛ που έχει στην κατοχή του την μπάλα και επιδιώκει να βρει διαδρόμους προς την περιοχή του Λόρια. Η «Κυρία» προσπαθεί να κτυπήσει στην κόντρα.

21/04/2021
      20:07
      10' Χωρίς ευκαιρία η αναμέτρηση ακόμη

Πρώτο δεκάλεπτο χωρίς αξιόλογη στιγμή μπροστά από τις δύο εστίες. Η μπάλα ανεβοκατεβαίνει χωρίς όμως κάτι το ιδιαίτερο. Οι δύο ομάδες πάντως δείχνουν ορεξάτες να δημιουργήσουν ποδόσφαιρο.

21/04/2021
      19:59
      Στον τελικό ο Ολυμπιακός

Η ομάδα της Λευκωσίας άφησε εκτός συνέχειας την ΑΕΛ με συνολικό σκορ 5-2 και πήρε το πολυπόθητο εισιτήριο για το μεγάλο τελικό μετά από 30 χρόνια.

Με αυτά τα δεδομένα, ΑΠΟΕΛ και Ανόρθωση αν θέλουν ευρωπαϊκό εισιτήριο θα πρέπει να πάνε στον τελικό και να κατακτήσουν την κούπα.

21/04/2021
      19:58
      1' Ξεκίνησε η μεγάλη αναμέτρηση στο ΓΣΠ
      21/04/2021
      19:55
      Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες

Με τις γαλαζοκίτρινες εμφανίσεις ο ΑΠΟΕΛ, με τις λευκές η Ανόρθωση.

21/04/2021
      19:40
      Το πανό των «πορτοκαλί» και η κίνηση Πετρίδη

Ένα τεράστιο κορεό στο οποίο απεικονίζεται το τρόπαιο του κυπέλλου στολίζει τη Νότια εξέδρα του ΓΣΠ, όπου φιλοξενούνται οι οργανωμένοι οπαδοί του ΑΠΟΕΛ.

Στο «γαλαζοκίτρινο στρατόπεδο» υπάρχει αποφασιστικότητα για ανατροπή των δεδομένων με τον Πρόδρομο Πετρίδη να περιμένει στη φυσούνα και να ντοπάρει έναν – έναν τους ποδοσφαιριστές κατά την είσοδό τους στον αγωνιστικό χώρο για προθέρμανση.

21/04/2021
      19:20
      Στον αγωνιστικό χώρο για προθέρμανση η ομάδα της Αμμοχώστου

21/04/2021
      19:05
      Η ανάλυση της ενδεκάδας της Ανόρθωσης

Με δύο αλλαγές σε σχέση με τον πρώτο αγώνα των ημιτελικών απέναντι στον ΑΠΟΕΛ, παρατάσσει την Ανόρθωση ο Τιμούρ Κετσπάγια, στη ρεβάνς του ΓΣΠ. Ο Αμπαρτζουμιάν πήρε τη θέση του τιμωρημένου Νταουσβίλι στη μεσαία γραμμή, ενώ ο Χούσμπαουερ αντικατέστησε τον Μίχα.

Ο Λόρια θα είναι στο τέρμα για την ομάδα της Αμμοχώστου, με τους Σπύρο Ρισβάνη, Κορρέα και Βργκοτς να αποτελούν την τριάδα μπροστά του ως κεντρικοί αμυντικοί. Σε ρόλο δεξιού φουλ-μπακ θα είναι ο Νίκος Καλτσάς, ενώ στην αριστερή πλευρά ως φουλ-μπακ ο Άντερσον Κορέια.

Στη μεσαία γραμμή για την Ανόρθωση θα αγωνιστούν οι Χοβάνες Αμπαρτζουμιάν και Κωστάκης Αρτυματάς, με τους Χουσμπάουερ και Οκριασβίλι να αγωνίζονται πίσω και δίπλα από τον προωθημένο στη γραμμή κρούσης, Γκιόργκι Οκριασβίλι. Σχηματισμός 3-4-3 για τον Γεωργιανό τεχνικό.

Στον πάγκο: Τζουρ, Π.Αρτυματάς, Μανιάς, Πηλέας, Μίχα, Παρούτης, Μαργκάσα, Χριστοφή, Ελουντού

21/04/2021
      19:00
      Η ανάλυση της ενδεκάδας του ΑΠΟΕΛ

Με μια αλλαγή παρατάσσει την ομάδα του σε σχέση με τον προηγούμενο ημιτελικό στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» ο Σάββας Πουρσαϊτίδης. Τη θέση του Μάριους Λουντέμο στη μεσαία γραμμή στο αρχικό σχήμα πήρε ο Τόμας Ντε Βινσέντι. Σχηματισμός 4-2-3-1 για τον Ελλαδίτη τεχνικό.

Κάτω από τα δοκάρια θα είναι ο Φράνσις Ουζόχο, ενώ ως κεντρικό αμυντικό δίδυμο μπροστά του θα αγωνιστούν οι Σάντος και Βινίσιους. Στο δεξί άκρο της άμυνας ο Εμίλιο Ενσούε, με τον Σαμπάλα να κινείται στην αριστερή πλευρά. Στη μεσαία γραμμή οι Ανουάρ και Ντε Βινσέντι.

Πιο μπροστά τους, ως επιτελικός μέσος θα αγωνιστεί ο Γκάγιας Ζαχίντ. Στα δύο άκρα της επίθεσης θα βρίσκονται οι Εντονγκαλά και Κλωναρίδης, ενώ ο Τζο Γκάρνερ θα είναι μοναδικός προωθημένος στη γραμμή κρούσης για τον ΑΠΟΕΛ.

Στον πάγκο: Σίλβα, Ντίας, Λουντέμο, Νουχίου, Σαχάρ, Κατσαντώνης, Μερκής, Γουίλερ, Σιέλης

21/04/2021
      18:55
      Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων

ΑΠΟΕΛ (Σάββας Πουρσαϊτίδης): Ουζόχο, Σαμπάλα, Βινίσιους, Σάντος, Ενσούε, Ανουάρ, Ντε  Βινσέντι, Ζαχίντ, Κλωναρίδης, Εντονγκαλά, Γκάρνερ

Ανόρθωση (Τιμούρ Κετσπάγια): Λόρια, Ρισβάνης, Βργκοτς, Κορρέα, Κορέια, Καλτσάς, Αρτυματάς, Αμπαρτζουμιάν, Χουσμπάουερ, Οκριασβίλι, Κβιλιτάια

21/04/2021
      18:24
      Η άφιξη της Ανόρθωσης στο ΓΣΠ

21/04/2021
      18:18
      Διαιτητική ομάδα

Διαιτητής: DA SILVA PINHEIRO JOAO PEDRO (Πορτογαλία)
      Α' Βοηθός Διαιτητής: Σωτηρίου Μιχάλης
      Β' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Παύλος
      4ος Διαιτητής: Νεοκλέους Νικόλας
      VAR: DA SIVA OLIVEIRA ESTEVES BRUNO ALEXANDRE (Πορτογαλία)
      AVAR: Χριστοφή Τιμόθεος
      Παρατηρητής: Καπιτανής Κώστας

21/04/2021
      18:12
      Τα στιγμιότυπα της πρώτης αναμέτρησης

Η Ανόρθωση είχε πάρει τη νίκη με 1-0 χάρις στο γκολ του Νίκου Καλτσά στο 19ο λεπτό της αναμέτρησης.

21/04/2021
      18:10
      Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε τον ημιτελικό του κυπέλλου

Στις 20:00 ο ΑΠΟΕΛ φιλοξενεί στο ΓΣΠ την Ανόρθωση στη ρεβάνς του 1-0 για την ομάδα της Αμμοχώστου.