Τέζαρε την Ανόρθωση και ξέφυγε στην κορυφή ο ΑΠΟΕΛ (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 6/1/2024 - 19:10

Επιστροφή στις νίκες για τον ΑΠΟΕΛ σε ένα επεισοδιακό παιχνίδι!

Οι «γαλαζοκίτρινοι» επικράτησαν με 1-0 της Ανόρθωσης στο ΓΣΠ, στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta. Για την ιστορία της αναμέτρησης η ομάδα της Λευκωσίας βρήκε το νικητήριο γκολ με τον Τομανέ (89'), ενώ η Ανόρθωση ολοκλήρωσε το παιχνίδι με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Τεχέρα (82').

Αξίζει να σημειωθεί πως η αναμέτρηση διακόπηκε δύο φορές. Αρχικά στο 60ο λεπτό για 5-6 λεπτά καθώς έσκασε κροτίδα κοντά στον Αρμπολέδα, ενώ μετά το γκολ των γηπεδούχων η διαιτητική ομάδα αποχώρησε καθώς έπεσαν αντικείμενα κοντά στον πάγκο των φιλοξενούμενων. Μετά από δέκα λεπτά το παιχνίδι συνεχίστηκε και ολοκληρώθηκε.

Με τη νίκη αυτή ο ΑΠΟΕΛ έφτασε τους 42 βαθμούς και άνοιξε τη ψαλίδα από τη δεύτερη θέση. Με τη σειρά της η «Κυρία» έμεινε... καθηλωμένη στους 37 βαθμούς και μετά το τέλος της αγωνιστικής μπορεί να υποχρεώσει στο βαθμολογικό πίνακα.

Την ερχόμενη, 19η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta, o ΑΠΟΕΛ θα πάει στο Δασάκι της Άχνας για να αντιμετωπίσει τον Εθνικό (12/01 - 19:00). Από την άλλη, η Ανόρθωση θα φιλοξενήσει στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» την ΑΕΛ (13/01 - 19:00).

06/01/2024
19:15
To τρίτο ημίχρονο

Οι δηλώσεις και ο απόηχος της μεγάλης αναμέτρησης από το ΓΣΠ.

06/01/2024
19:10
Τέλος στο ΓΣΠ

Νίκη για τον ΑΠΟΕΛ με 1-0 κόντρα στην Ανόρθωση, σε ένα επεισοδιακό παιχνίδι, με δύο διακοπές.

μ

06/01/2024
19:03
104' Αλλαγή για την Ανόρθωση

Παρούτης αντί του Τιουνέ στο παιχνίδι.

06/01/2024
19:00
101' Αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Κβιλιτάια έξω για να περάσει ο Πολυκάρπου.

06/01/2024
18:59
100' Ξεκίνησε ξανά η αναμέτρηση

Eπέστρεψαν στον αγωνιστικό χώρο οι διαιτητές

Εν αναμονή για τους παίκτες της Ανόρθωσης για να συνεχιστεί η αναμέτρηση.

0

06/01/2024
18:54
Αναμονή για το μέλλον της αναμέτρησης

Η πρώτη πληροφόρηση θέλει τους διαιτητές να επιστρέφουν για να συνεχιστεί το παιχνίδι. Μόνο οι παίκτες του ΑΠΟΕΛ βρίσκονται προς το παρόν στο γήπεδο.

,0

06/01/2024
18:50
Διακοπή στο ΓΣΠ

Έπεσε αντικείμενο στον πάγκο της «Κυρίας» μετά το γκολ του Τομανέ, με τη διαιτητική ομάδα να αποχωρεί μαζί με την Ανόρθωση προς τα αποδυτήρια. Μεγάλη ένταση κάτω στους πάγκους και στα αποδυτήρια.

32

06/01/2024
18:48
89' Γκολ για τον ΑΠΟΕΛ

Σουτ του Εφραίμ, ασταθής απόκρουση του Αρμπολέδα, με τον Τομανέ να βάζει την προβολή, δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του.

06/01/2024
18:47
87' Αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Εφραίμ μέσα αντί του Βιγιαφάνες.

06/01/2024
18:44
85' Αλλαγή για την Ανόρθωση

Ο Φερέιρα δίνει τη θέση του στον Χρυσοστόμου.

06/01/2024
18:42
82' Κόκκινη για την Ανόρθωση

Αλλάζουν τα αριθμητικά δεδομένα στο παιχνίδι.

Δεύτερη κίτρινη στον Τεχέρα ο οποίος αφήνει την ομάδα του με παίκτη λιγότερο.

06/01/2024
18:40
81' Διπλή αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Εντονγκαλά έξω για να μπει ο Τομανέ και Σούσιτς έξω για να μπει ο Γέφτε.

Ο Μαρκίνιος θα πάει ξανά στο αριστερό άκρο της επιθετικής γραμμής, με τον Ντομίνγκες να αλλάζει το σχηματισμό σε 4-4-2, με τον Τομανέ να πλαισιώνει τον Κβιλιτάια στην κορυφή της επίθεσης.

06/01/2024
18:32
72' Αλλαγή για την Ανόρθωση

Ο Μουσόντα μπαίνει αντί του Γκασάμα.

06/01/2024
18:29
70' Τεράστια στιγμή για τον ΑΠΟΕΛ

Στην αντεπίθεση ο Εντονγκαλά, «φάτσα» με τον Αρμπολέδα, δεν κατάφερε να τον νικήσει.

06/01/2024
18:24
64΄Επανέναρξη στην αναμέτρηση

Δεν αντιμετωπίζει κάτι το σοβαρό ο Κολομβιανός κίπερ, συνεχίζει κανονικά.

Έγιναν συστάσεις από τα μεγάφωνα του ΓΣΠ πως αν πέσει ξανά οποιοδήποτε αντικείμενο από οποιαδήποτε πλευρά, θα διακοπεί το παιχνίδι από τον Δανό ρεφ.

0

06/01/2024
18:19
60' Διακοπή στην αναμέτρηση

Έσκασε κροτίδα δίπλα από τον Αρμπολέδα, με τον τερματοφύλακα της «Κυρίας» να πέφτει στο έδαφος.

Έφυγε από τη θέση του και ο προπονητής της Ανόρθωσης, κάνοντας λόγω για αντικείμενα προς τον πάγκο.

06/01/2024
18:14
55' Δοκάρι για τον ΑΠΟΕΛ

Σέντρα του Τσεμπάκ, με τον Βιγιαφάνες να πιάνει γυριστεί κεφαλιά και τη μπάλα να σταματά στο αριστερό δοκάρι της Ανόρθωσης. Πρώτη πολύ μεγάλη στιγμή στην αναμέτρηση.

2

06/01/2024
18:05
46' Έναρξη στο δεύτερο ημίχρονο

Από μια αλλαγή για τις δύο ομάδες.

Ο Τάσος Δώνης μπαίνει στην αναμέτρηση για τον ΑΠΟΕΛ στη θέση του Σαρφό.

Για την Ανόρθωση ο Γκερέρο πήρε τη θέση του Ουαρίς.

06/01/2024
17:48
Ημίχρονο στο ΓΣΠ

Το σχόλιο του πρώτου ημιχρόνου

Με αρκετή ένταση και δύναμη ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο (0-0) στο ΓΣΠ μεταξύ του ΑΠΟΕΛ και της Ανόρθωσης. Αναμέτρηση στην οποία απουσιάζουν οι μεγάλες ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες και κατά συνέπεια το γκολ.

Το μεγάλο βαθμολογικό κίνητρο στην αναμέτρηση όπως αναμενόταν έχει… οδηγήσει τις δύο ομάδες σε πιο κλειστό παιχνίδι, έχοντας ως προτεραιότητα να προστατέψουν το μηδέν παθητικό και μετέπειτα να κοιτάξουν το γκολ που θα τους δώσει προβάδισμα.

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν αναμένεται ιδιαίτερη αλλαγή στο πλάνο των δύο προπονητών. Αντιθέτως, όσο πλησιάζουμε προς το τέλος, αμφότερες οι ομάδες θα… σφίξουν ακόμη περισσότερο αμυντικά για να γλυτώσουν πιθανή ήττα.

Γ,

06/01/2024
17:46
45' Ένα επιπλέον λεπτό για το τέλος του ημιχρόνου

Παραμένει το 0-0.

06/01/2024
17:35
35' Παραμένει το μηδέν στο ΓΣΠ

Δεν έχουν διαφοροποιηθεί τα δεδομένα στην αναμέτρηση.

Οι δύο ομάδες προσέχουν κυρίως τα μετόπισθεν τους, χωρίς να δημιουργούν στο επιθετικό κομμάτι. Έτσι, αναπόφευκτα βρισκόμαστε -για την ώρα- στο... άγονο, 0-0.

δφ

06/01/2024
17:15
15' Πρώτο τέταρτο με... ένταση και νεύρα

Πολύ δυνατά μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες, δείγμα του μεγάλου βαθμολογικού κινήτρου που υπάρχει. Παρ' όλα αυτά, πέραν των δύο ευκαιριών στο πρώτο πεντάλεπτο, δεν καταγράψαμε άλλη ευκαιρία.

?

06/01/2024
17:05
4' Τελική για τον ΑΠΟΕΛ

«Ξερό», δυνατό σουτ του Σαρφό έξω από την περιοχή, μάζεψε σταθερά ο Αρμπολέδα.

06/01/2024
17:03
2' Ευκαιρία για την Ανόρθωση

Κάθετη πάσα του Τεχέρα στον Φερέιρα, με το τελείωμα του τελευταίου να μη βρίσκει στόχο.

06/01/2024
17:00
1' Έναρξη στην αναμέτρηση

Στη σέντρα ο ΑΠΟΕΛ.

06/01/2024
16:58
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες

Με τις γαλαζοκίτρινες εμφανίσεις οι γηπεδούχοι, με τις κυανόλευκες οι φιλοξενούμενοι.

ΚΜΚ

06/01/2024
16:45
Στο ΓΣΠ και το... μεταγραφικό απόκτημα

Από κοντά θα παρακολουθήσει την προσπάθεια της Ανόρθωσης, το τελευταίο μεταγραφικό απόκτημα Κριστιάν Μακούν.

Ο Βενεζουελάνος χαφ δεν είναι στην αποστολή της ομάδας, ωστόσο ήταν στον αγωνιστικό χώρο πριν τη σέντρα, έχοντας συνομιλία με τον τεχνικό διευθυντή, Αντόνιο Πριέτο.

βωξββ

06/01/2024
16:35
Γίνεται... 100άρης ο Βιντ Μπέλετς

Με τη σημερινή του παρουσία κάτω από τα δοκάρια του ΑΠΟΕΛ, ο Σλοβένος τερματοφύλακας συμπληρώνει 100 εμφανίσεις με τη γαλαζοκίτρινη φανέλα.

Η ανάλυση της ενδεκάδας της Ανόρθωσης

Ο Αρμπολέδα θα βρίσκεται κάτω από τα δοκάρια, με τους Μαρμούκ και Κορρέα μπροστά του ως δίδυμο της αμυντικής γραμμής. Ο Ουαγκέ θα κινηθεί ως δεξί μπακ, με τον Κορέια αριστερά. Στη μεσαία γραμμή θα βρίσκεται ο Τεχέρα, με τον Τιουνέ.

Στα δύο άκρα της επιθετικής γραμμής της «Κυρίας» θα κινηθούν οι Ουαρίς και Φερέιρα, ενώ δίδυμο στην κορυφή της επίθεσης θα αποτελέσουν οι Γκασάμα και Καστέλ. Σχηματισμός 4-4-2 από τον Νταβίντ Γκαγιέγο ο οποίος προχώρησε σε τρεις αλλαγές σε σχέση με το προηγούμενο παιχνίδι κόντρα στην Καρμιώτισσα. Εκτός έμειναν οι Μιχαήλ, Αντωνίου και Χρυσοστόμου για να πάρουν τις θέσεις τους οι Αρμπολέδα, Ουαγκέ και Τιουνέ.

Στον πάγκο: Μιχαήλ, Κεραυνός, Γκερέρο, Παρούτης, Αντωνίου, Κίκο, Τζούλιου, Μουσόντα, Χρυσοστόμου

06/01/2024
15:50
Η ανάλυση της ενδεκάδας του ΑΠΟΕΛ

Κάτω από τα δοκάρια θα βρίσκεται ο Μπέλετς, με τον Σούσιτς στο αριστερό άκρο της αμυντικής γραμμής και τον Τσεμπάκ δεξιά. Δίδυμο στο κέντρο της άμυνας θα αποτελέσουν οι Πέτροβιτς και Ντβάλι. Ο Κοσταντίνοφ θα κινηθεί στη μεσαία γραμμή, με τον Βιγιαφάνες, ενώ ο Σαρφό θα είναι ελαφρώς πιο μπροστά σε ρόλο οργανωτή.

Στο δεξί άκρο της επίθεσης θα είναι ο Εντονγκαλά, με τον Μαρκίνιος αριστερά και τον Κβιλιτάια μοναδικό προωθημένο στη γραμμή κρούσης. Σχηματισμός 4-2-3-1 από τον Ρικάρντο Σα Πίντο ο οποίος προχώρησε σε δύο αλλαγές στο αρχικό σχήμα σε σχέση με το τελευταίο παιχνίδι κόντρα στον Απόλλωνα. Οι Καραμανώλης και Πολυκάρπου έμειναν στον πάγκο για να πάρουν τις θέσεις τους οι Πέτροβιτς και Βιγιαφάνες.

Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Κίττος, Καραμανώλης, Γέφτε, Εφραίμ, Φαουάζ, Γουίλσον, Τομανέ, Καττιρτζής, Πολυκάρπου, Βρόντης, Δώνης

06/01/2024
15:45

ΑΠΟΕΛ (Ζοσέ Ντομίνγκες): Μπέλετς, Σούσιτς, Πέτροβιτς, Ντβάλι, Τσεμπάκ, Κοσταντίνοφ, Βιγιαφάνες, Σαρφό, Εντονγκαλά, Μαρκίνιος, Κβιλιτάια

Ανόρθωση (Νταβίντ Γκαγιέγο): Αρμπολέδα, Κορέια, Μαρμούκ, Κορρέα, Ουαγκέ, Τεχέρα, Τιουνέ, Ουαρίς, Φερέιρα, Γκασάμα, Καστέλ

06/01/2024
15:40
Επεισοδιακό το παιχνίδι του πρώτου γύρου

Είχε ένταση, δύο γκολ, πάθος και ατμόσφαιρα ενός σπουδαίου αγώνα, έλειψε όμως ο νικητής. Ανόρθωση και ΑΠΟΕΛ έμειναν στην ισοπαλία (1-1) και πήραν από ένα βαθμό, στο παιχνίδι που διεξήχθη στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» για την πέμπτη αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta στις 23 Σεπτεμβρίου.

Στα αξιοσημείωτα η απευθείας κόκκινη σε Ρικάρντο Σα Πίντο και Νταβίντ Γκαγιέγο στο ημίχρονο, όταν προέκυψε σύρραξη και ο διαιτητής της αναμέτρησης τους απέβαλε από το παιχνίδι. Μάλιστα, ο τεχνικός του ΑΠΟΕΛ από τότε είναι τιμωρημένος από τον Αθλητικό Δικαστή, παρακολουθώντας τα παιχνίδια της ομάδας του από την κερκίδα.

Θυμηθείτε τα στιγμιότυπα της αναμέτρησης του πρώτου γύρου

06/01/2024
15:37
Η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική υποχρέωση των δύο ομάδων

Πριν τη σέντρα της αναμέτρησης ο ΑΠΟΕΛ βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας με 39 βαθμούς, ενώ η Ανόρθωση ακολουθεί στη δεύτερη θέση με 37 βαθμούς.

Διαιτητική ομάδα

Από τη Δανία ο διαιτητής της αναμέτρησης, με τον διαιτητή που θα είναι στο VAR να είναι Ιταλός. Εκ Κύπρου η υπόλοιπη ομάδα διαιτησίας.

Καλησπέρα από το ΓΣΠ

Μαζί θα παρακολουθήσουμε τη... μάχη κορυφής!

Στις 17:00 ο ΑΠΟΕΛ υποδέχεται την Ανόρθωση στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta.