«Πέταξε» έξω τον Άρη με ανατροπή και πέρασε στα προημιτελικά ο ΑΠΟΕΛ (ΒΙΝΤΕΟ)

Τετάρτη, 18/1/2023 - 20:52

Ανατροπή και πρόκριση!

Ο ΑΠΟΕΛ επικράτησε με 4-2 του Άρη στο ΓΣΠ, σε μονό αγώνα για τη φάση των «16» και πέρασε στα προημιτελικά του κυπέλλου.

Αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ, οι «γαλαζοκίτρινοι» έφεραν «τούμπα» το ματς και προκρίθηκαν, σε ένα εξαιρετικό παιχνίδι με «τρελό» ρυθμό, κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, αναμένοντας πλέον να μάθουν αντίπαλο στους «8».

Η ομάδα της Λεμεσού για ακόμη έναν αγώνα δεν κατάφερε να διαχειριστεί το προβάδισμα και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του θεσμού, «πληρώνοντας» τις πολλές χαμένες ευκαιρίες και τα λάθη στην άμυνα.

Ο Στεπίνσκι (18') άνοιξε το σκορ, με τον Κβιλιτάια (27', 37') να το «γυρίζει» μόνος του, ενώ έδωσε και την ασίστ στον Ντάλσιο (39'), ενώ το... κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Εφραίμ (82'), με τους φιλοξενούμενους απλώς να μειώνουν στο τέλος με τον Μποάκι (90'+2')

Πλέον, οι δύο ομάδες επικεντρώνονται στο πρωτάθλημα Cyta και την 20ή αγωνιστική, εκεί όπου ο ΑΠΟΕΛ φιλοξενεί την Κυριακή (22/1, 17:00) τον Ακρίτα στο ΓΣΠ, ενώ ο Άρης δίνει τοπικό ντέρμπι τη Δευτέρα (23/1, 17:00) με τον Απόλλωνα στο «Άλφαμεγα Stadium».

Τέλος του αγώνα

Ο ΑΠΟΕΛ επικράτησε με ανατροπή 4-2 του Άρη και «έκλεισε» μια θέση για τα προημιτελικά του κυπέλλου

0

18/01/2023
20:51
90'+2' Μειώνει ο Άρης

Ο Μποάκι με δυνατό σουτ εκτός περιοχής, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και μείωσε σε 4-2

18/01/2023
20:44
85' Δοκάρι για τον Άρη

Ο Μπράουν δοκίμασε ένα δυνατό σουτ, εκτός περιοχής, με τη μπάλα να βρίσκει στην οριζόντια δοκό και να περνάει έξω

18/01/2023
20:41
82' «Καθαρίζει» την πρόκριση ο ΑΠΟΕΛ

Ο Σούσιτς βρήκε ωραία τον Εφραίμ, αυτός πάτησε περιοχή και τελείωσε ιδανικά τη φάση για το 4-1

18/01/2023
20:40
80' Πρώτη ουσιαστική «απειλή» στο δεύτερο ημίχρονο

Ο Σόκε έκανε μακρινή μπαλιά στην περιοχή, ο Μαγιαμπέλα έπιασε με τη μια το σουτ στην κίνηση και η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια

18/01/2023
20:19
60' Τίποτα ιδιαίτερο μετά την ανάπαυλα

Διαφορετικός ο ρυθμός του αγώνα στο δεύτερο ημίχρονο, συγκριτικά με τον «τρελό» που είχε στο πρώτο.

Ο Άρης έχει την κατοχή της μπάλας, χωρίς ωστόσο να καταφέρει να γίνει απειλητικός, ενώ ο ΑΠΟΕΛ διαχειρίζεται κατάλληλα το «γερό» προβάδισμα που έχει.

18/01/2023
20:04
46' Έναρξη β' μέρους

Τριπλή αλλαγή για τον Άρη.

Μέσα οι Πηλέας, Μαγιαμπέλα, Κακόριν και έξω οι Καζού, Μπένγκτσον, Γκομίς

18/01/2023
19:47
Τέλος πρώτου ημιχρόνου

Σε ένα «τρελό» πρώτο ημίχρονο, με 4 γκολ και πάρα πολλές χαμένες ευκαιρίες, ο ΑΠΟΕΛ προηγείται με 3-1 του Άρη.

Η «ελαφρά ταξιαρχία» είχε τον έλεγχο στο πρώτο 20λεπτο, εκεί όπου κατάφερε να προηγηθεί, ενώ είχε κι άλλες προσπάθειες για περισσότερα γκολ, με χαρακτηριστική αυτή του Μπαμπίκα.

Από 'κει και πέρα, η ομάδα της Λευκωσίας «ξύπνησε» και εκμεταλλευόμενη τα «κενά» στην αντίπαλη άμυνα, όχι μόνο έκανε την ανατροπή, αλλά έχει και ένα ισχυρό προβάδισμα.

0

18/01/2023
19:39
39' Πετυχαίνει και τρίτο γκολ ο ΑΠΟΕΛ

Αυτή τη φορά ο Κβιλιτάια έδωσε ασίστ για τον Ντάλσιο, με τον οποίο έπαιξαν ιδανικά το 1-2 και ο δεύτερος μπήκε περιοχή και με πλασέ σκόραρε για το 3-1

18/01/2023
19:36
37' Γκολ για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Κβιλιτάια εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Μπρόρσον, πήρε μπάλα, πάτησε περιοχή και πλάσαρε ιδανικά για την ανατροπή και το 2-1

18/01/2023
19:30
30' Κοντά στην ανατροπή ο ΑΠΟΕΛ

Ο Μαρκίνιος έβγαλε ωραία κάθετη πάσα στον Ντάλσιο, ο οποίος από καλή θέση έκανε το πλασέ στην κίνηση και η μπάλα πέρασε έξω

18/01/2023
19:27
27' Γκολ για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Σούσιτς έκανε το γύρισμα από δεξιά, ο Κβιλιτάια «ξέφυγε» από το μαρκάρισμα του Μπρόρσον και με προβολή από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και έφερε το ματς στα ίσα

18/01/2023
19:26
26' Τεράστια χαμένη ευκαιρία του Άρη

Ο Ντβάλι έκανε τεράστιο λάθος, ο Μπαμπίκα πήρε και βρέθηκε «φάτσα» με τον Μπέλετς, τον οποίο και επιχείρησε να «κρεμάσει», ο τερματοφύλακας του Άρη απέκρουσε και ο ποδοσφαιριστής του Άρη με δεύτερη προσπάθεια και σε κενή εστία σημάδεψε το δοκάρι

18/01/2023
19:21
22' Κυρίαρχος Άρης, απείλησε ξανά

Ο Μπαμπίκα από δεξιά της περιοχής, έστρωσε στο αριστερό και δοκίμασε το σουτ, με τον Μπέλετς να μπλοκάρει.

Οι φιλοξενούμενοι είναι καλύτεροι σε αυτό το πρώτο κομμάτι του ματς, έχουν το προβάδισμα ενώ η κάθε τους αντεπίθεση «μυρίζει» γκολ.

18/01/2023
19:17
18' Γκολ για τον Άρη

Ο Στεπίνσκι πήρε μπάλα, εκμεταλλεύτηκε το κενό στην άμυνα του ΑΠΟΕΛ, πάτησε περιοχή και πλάσαρε ιδανικά για το 0-1

18/01/2023
19:14
14' Διπλό «όχι» από τον Μπέλετς

Ο Μπέγκτσον αρχικά με κεφαλιά και ο Στρούσκι με σουτ στη συνέχεια απείλησαν, με τον τερματοφύλακα του ΑΠΟΕΛ να αποκρούει ισάριθμες φορές και να διώχνει σε κόρνερ

18/01/2023
19:11
11' Τεράστια φάση για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Νταουσβίλι έκανε το γέμισμα στην περιοχή, η μπάλα πέρασε στον Μαρκίνιος, ο οποίος αστόχησε από πολύ κοντά με πλασέ, το οποίο πέρασε δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι

18/01/2023
19:10
10' Πρώτη απειλή από τον ΑΠΟΕΛ

Ο Σούσιτς έκανε σέντρα-σουτ από δεξιά, η μπάλα πήρε πορεία προς την εστία και ο Βανά έδιωξε με τις γροθιές σε κόρνερ

18/01/2023
19:07
7' Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη

Ο Μπένγκτσον απέφυγε ωραία το μαρκάρισμα του Σούσιτς, μπήκε περιοχή και έκανε το σουτ, με τον Μπέλετς να αποκρούει πολύ δύσκολα σε κόρνερ

0

18/01/2023
19:03
3' Πρώτη τελική στο ματς

Ο Στεπίνσκι δοκίμασε το σουτ, εκτός περιοχής, με τον Μπέλετς να μπλοκάρει

18/01/2023
19:00
1' Έναρξη του αγώνα

Ανάλυση ενδεκάδας Άρη

Μια αλλαγή και από πλευράς Αλεξέι Σπιλέφσκι, ο οποίος επιλέγει ξανά το 4-4-2. Στον πάγκο μένει ο Ντελμίρο και τη θέση του παίρνει ο Μπρόρσον.

Στην εστία θα είναι ο Βανά, με κεντρικό αμυντικό δίδυμο μπροστά τους Μουσούντα και Κρέσπο. Στο δεξί άκρο της άμυνας ο Μποακί και στο αριστερό ο Καζού.

Στον χώρο του κέντρου θα βρίσκονται οι Σόκε και Στρούσκι, ενώ στα δύο άκρα θα κινούνται οι Μπένγκτσον και Μπαμπίκα.

Δίδυμο στην επιθετική γραμμή οι Στεπίνσκι και Γκομίς.

Στον πάγκο: Σωφρονίου, Γιαντάλ, Πηλέας, Μπράουν, Σικόρσκι, Σπόλιαριτ, Ντελμίρο, Μπαγιαμπέλα, Μονέ Πακέ, Ντζιαβέ, Κακόριν.

0

18/01/2023
18:05
Ανάλυση ενδεκάδας ΑΠΟΕΛ

Με σχηματισμό 4-2-3-1 και μια αλλαγή συγκριτικά με το τελευταίο παιχνίδι, παρατάσσει την ομάδα του ο Βλάνταν Μιλόγεβιτς. Ο Ντβάλι παίρνει φανέλα βασικού, με τον Καρώ να μένει στον πάγκο.

Κάτω από τα δοκάρια θα βρίσκεται ο Μπέλετς, με δεξί μπακ τον Σούσιτς και αριστερό τον Φεράρι. Δίδυμο στο κέντρο της άμυνας οι Κρέσπο και Ντβάλι.

Στη μεσαία γραμμή θα κινούνται οι Νταουσβίλι και Σαρφό, με τον Ντάλσιο λίγο πιο μπροστά σε ρόλο επιτελικού μέσου.

Στο δεξί φτερό θα είναι ο Δώνης, στο αριστερό ο Μαρκίνιος και στην κορυφή ο Κβιλιτάια.

Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Κουπεπίδης, Καρώ, Εφραίμ, Τσεπάκ, Σατσιάς, Ηλία, Θεοδώρου, Γουΐλερ, Ντίας, Ντονγκαλά, Μορέιρα.

0

18/01/2023
18:00

ΑΠΟΕΛ (Βλάνταν Μιλόγεβιτς): Μπέλετς, Σούσιτς, Ντβάλι, Κρέσπο, Φεράρι, Δώνης, Νταουσβίλι, Σαρφό, Μαρκίνιος, Ντάλσιο, Κβιλιτάια.

Άρης (Αλεξέι Σπιλέφσκι): Βανά, Μποακί, Μουσούντα, Μπρόρσον, Καζού, Σόκε, Στρούσκι, Μπένγκτσον, Μπαμπίκα, Στεπίνσκι, Γκομίς.

18/01/2023
17:55
«Σφυρίχτρα» από το... πάνω ράφι

Ο διεθνής Πολωνός διαιτητής Σιμόν Μαρτσίνιακ ορίστηκε να διαιτητεύσει τον αγώνα της φάσης των «16» του Κυπέλλου Coca – Cola μεταξύ του ΑΠΟΕΛ και του Άρη που θα διεξαχθεί την Τετάρτη 18 Ιανουαρίου στις 19:00 στο ΓΣΠ. Στο VAR θα βρίσκεται ο επίσης Πολωνός Τόμας Κβιατκόβσκι.

Ο Μαρτσίνιακ διαιτήτευσε τον πρόσφατο τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου μεταξύ της Αργεντινής και της Γαλλίας ενώ ο Κβιατκόβσκι ήταν επικεφαλής της διαιτητικής ομάδας του VAR στον τελικό του Μουντιάλ.

AVAR: Ιωάννης Χριστοδούλου
Παρατηρητής διαιτησίας: Μάριος Τσαγγάρης.

18/01/2023
17:50
«Διπλό» στο προηγούμενο

Οι δύο ομάδες συναντήθηκαν ξανά στο ΓΣΠ και ήταν στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta.

Σε αναμέτρηση που έγινε στις 10 Σεπτεμβρίου 2022, ο Άρης επικράτησε με 1-0 και έχοντας για σκορ τον Καζού, στο 18ο λεπτό, ο οποίος «πλήγωσε» την πρώην ομάδα του.

Αυτή ήταν και η μοναδική εντός έδρας ήττα του ΑΠΟΕΛ, μέχρι τώρα, στη φετινή σεζόν.

18/01/2023
17:45
Μονός ο αγώνας

Δεν υπάρχει ρεβάνς κι αυτό σημαίνει ότι η πρόκριση θα κριθεί απόψε.

Σε περίπτωση ισοπαλίας, με το πέρας του 90λεπτου, οι δύο ομάδες θα οδηγηθούν στην ημίωρη παράταση.

Εφόσον δεν προκύψει ούτε εκεί νικητής, τότε το «εισιτήριο» για τα προημιτελικά θα βγει από την... άχαρη διαδικασία των πέναλτι.

18/01/2023
17:40
Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε το ματς στο ΓΣΠ

Στις 19:00 ΑΠΟΕΛ και Άρης κοντράρονται σε μονό αγώνα για τη δεύτερη φάση του κυπέλλου και με στόχο την πρόκριση στα προημιτελικά.