Τελικό: ΑΠΟΕΛ - Βασιλεία (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Πέμπτη, 20/2/2020 - 23:49

Εφιαλτικά εξελίχθηκε η Ευρωπαϊκή βραδιά για τους «32» του Europa League για τον ΑΠΟΕΛ καθώς οι πρωταθλητές Κύπρου ηττήθηκαν εντός έδρας από τη Βασιλεία στην πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση με 3-0. Έτσι, οι ελπίδες πρόκρισης έχουν μειωθεί στο ελάχιστο.

Οι Ελβετοί προηγήθηκαν στην αναμέτρηση στο 16ο λεπτό με τον Πετρέτα ενώ διπλασίασαν τα γκολ τους με τον Στόκερ στο 53ο λεπτό. Η... χαριστική «βολή» για τον ΑΠΟΕΛ ήρθε στο 66ο λεπτό με το 3-0 που σημείωσε ο Καμπράλ.

Ο ΑΠΟΕΛ πραγματοποίησε πολύ κακή παρουσία αφού δεν μπορούσε να διασπάσει την αντίπαλη άμυνα, έκανε τα αβίαστα λάθη και δε θύμισε σε τίποτα τον ΑΠΟΕΛ που εμφανίζεται στις Ευρωπαϊκές αναμετρήσεις.

Πλέον, οι δύο ομάδες θα τα «πουν» εκ νέου σε μια εβδομάδα στις 27 Φεβρουαρίου (19:55) στη δεύτερη μεταξύ τους αναμέτρηση.

20/02/2020
23:50
Τέλος στην αναμέτρηση, βαριά ήττα με 3-0 για τον ΑΠΟΕΛ
20/02/2020
23:47
90' Τρία λεπτά επιπλέον για το τέλος της αναμέτρησης
20/02/2020
23:42
86' ΣΧΟΛΙΟ

Έπεσε ο ρυθμός της αναμέτρησης αφού τα πάντα φαίνεται να έχουν κριθεί. Μάλιστα, το κακό για τον ΑΠΟΕΛ είναι ότι «έχασε» με τραυματισμό και τον Νικόλα Ιωάννου.

Ο Κύπριος αμυντικός ένιωσε ενοχλήσεις και παρά το γεγονός πως προσπάθησε να συνεχίσει στην αναμέτρηση δεν τα κατάφερε και έτσι αντικαταστάθηκε από τον Γουίλερ. Ο αμυντικός του ΑΠΟΕΛ αποχώρησε κουτσαίνοντας από το γήπεδο και η σοβαρότητα του τραυματισμού θα διαφανεί τις επόμενες μέρες.

20/02/2020
23:41
85' Τρίτη αλλαγή και για τη Βασιλεία

Ο Φρέι αποχώρησε από την αναμέτρηση για να περάσει στη θέση του ο Μπουντζάκου.

20/02/2020
23:36
80' Από μία αλλαγή για τις δύο ομάδες

ΑΠΟΕΛ: Ιωάννου εκτός και στη θέση του ο Γουίλερ.

Βασιλεία: Πετρέτα εκτός και στη θέση του ο Πουλούλου.

20/02/2020
23:30
74' Πρώτη αλλαγή για τη Βασιλεία

Ο Καμπράλ αποχώρησε για να μπει ο Αντεμί.

20/02/2020
23:26
71' Δεύτερη αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Έξω ο Ντε Βινσέντι δίνει τη θέση του στον Γιάκολις.

20/02/2020
23:22
66' Γκολ για τη Βασιλεία

Ο Καμπράλ έξω από την περιοχή του ΑΠΟΕΛ έπιασε το σουτ με τη μπάλα να καταλήγει στη γωνία του Μπέλετς για το 3-0.

20/02/2020
23:21
65' Απειλεί ξανά ο ΑΠΟΕΛ

Ο Μούσα Αλ Τάμαρι συνέκλινε προς τα μέσα, έπιασε το δεξί φαλτσαριστό σουτ όμως η μπάλα πέρασε έξω.

20/02/2020
23:19
63' Καλή στιγμή για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Μάικ Γένσεν εκτός περιοχής, έπιασε το σουτ με την μπάλα να καταλήγει μόλις έξω.

20/02/2020
23:15
58' Δοκάρι για τη Βασιλεία

Ο Καμπράλ μέσα στην περιοχή του ΑΠΟΕΛ, έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι του Βιντ Μπέλετς.

20/02/2020
23:13
56' Πρώτη αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Στη θέση του Πάβλοβιτς ο Χαλένιους.

20/02/2020
23:10
53' Γκολ για τη Βασιλεία
Ο Στόκερ με σουτ εντός περιοχής έπειτα από ωραίο συνδυασμό των Κάμπο και Φράι (ασίστ), έκανε το 2-0 για την ομάδα του.
20/02/2020
23:07
Σύμφωνα με την επίσημη ενημέρωση, κόπηκαν 8411 εισιτήρια

σ

20/02/2020
23:01
46' Έναρξη στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης
20/02/2020
22:46
Ημίχρονο στο ΓΣΠ, 1-0 μπροστά η Βασιλεία

20/02/2020
22:45
45' Ένα λεπτό για τη λήξη του ημιχρόνου
20/02/2020
22:39
40' Χαμένη ευκαιρία για τη φιλοξενούμενη ομάδα

Λάθος στην άμυνα του ΑΠΟΕΛ με τον Καμπράλ να βρίσκεται απέναντι στον Μπέλετς όμως το πλασέ του σταμάτησε με τα πόδια ο τερματοφύλακας των «γαλαζοκιτρίνων».

20/02/2020
22:27
27' Μοναδική στιγμή για τη Βασιλεία

Από πολύ καλή θέση ο Βίντμερ έπιασε την κεφαλιά όμως ο Μπέλετς δήλωσε «παρών» για τον ΑΠΟΕΛ και κράτησε το 1-0 στην αναμέτρηση.

20/02/2020
22:25
26' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Τάμαρι έκανε την ατομική προσπάθεια όμως το σουτ του κόντραρε στους αμυντικούς, η μπάλα στρώθηκε στον Μάτιτς το σουτ του οποίου όμως έφυγε μόλις πάνω από την εστία του Όμλιν.

20/02/2020
22:22
Πετεβίνος: «Διακρίνουμε μια τοξικότητα στο ποδόσφαιρο τις τελευταίες μέρες»
20/02/2020
22:15
16' Γκολ για τη Βασιλεία

Στην πρώτη τους ουσιαστικά ευκαιρία οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στην αναμέτρηση με τον Πετρέτα. Ο ποδοσφαιριστής της Βασιλείας έφυγε στην «πλάτη» της άμυνας του ΑΠΟΕΛ και πλασέ νίκησε τον Μπέλετς.

20/02/2020
22:08
9' Καλή στιγμή για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Τάμαρι είδε εκτός εστίας τον τερματοφύλακα της Βασιλείας και έκανε το σουτ από το ύψος της μεσαία γραμμής. Η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια αν και η σκέψη του Ιορδανού ήταν πολύ καλή.

20/02/2020
22:05
5' ΣΧΟΛΙΟ

Δυναμικό ξεκίνημα για τον ΑΠΟΕΛ. Οι «γαλαζοκίτρινοι» έχουν μπει πολύ καλά στον αγωνιστικό χώρο. Πιέζουν τη Βασιλεία όμως δεν έχουν καταφέρει να φτάσουν με αξιώσεις στην εστία των Ελβετών.

Με σχηματισμό 4-2-3-1 παρατάσσει τον ΑΠΟΕΛ ο Μαρίνος Ουζουνίδης στο παιχνίδι με τη Βασιλεία, αντί 4-3-3 όπως είχαμε πει πριν την έναρξη της αναμέτρησης.

Στο τέρμα είναι ο Μπέλετς. Δεξί μπακ ο Βούρος και αριστερό ο Μιχαΐλοβιτς. Μερκής και Ιωάννου αγωνίζονται στο στόπερ.

Γένσεν και Άλεφ αγωνίζονται στη μεσαία γραμμή με τον Ντε Βινσέντι να κινείται μπροστά τους. Στο αριστερό φτερό αγωνίζεται ο Μάτις και στο δεξί ο Τάμαρι. Στην κορυφής της επίθεσης ο Χαλένιους.

20/02/2020
22:00
1' Έναρξη της αναμέτρησης στο ΓΣΠ