Πρώτο βήμα πρόκρισης με… υπογραφή Εφραίμ για τον ΑΠΟΕΛ (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Πέμπτη, 4/8/2022 - 21:51

Έκανε το… καθήκον του ο ΑΠΟΕΛ!

Οι «γαλαζοκίτρινοι» επικράτησαν με 1-0 της Κιζιλζάρ στο ΓΣΠ στο πλαίσιο της πρώτης μεταξύ τους αναμέτρησης για τον τρίτο προκριματικό του Conference League. To «χρυσό» γκολ του ΑΠΟΕΛ ήρθε από τον Γιώργο Εφραίμ (27’), ο οποίος σκόραρε για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι.

Στο πρώτο 45 λεπτό η ομάδα της Λευκωσίας μπήκε καλύτερα και είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης, χωρίς όμως να μπορεί να δημιουργήσει τις μεγάλες ευκαιρίες. Από την πλευρά τους οι Καζάκοι προσπάθησαν να ελέγξουν κυρίως το αμυντικό τους παιχνίδι. Στο 27ο λεπτό ήρθε το γκολ για τους «γαλαζοκίτρινους» οι οποίοι όμως συνέχισαν να πιέζουν, ψάχνοντας περισσότερα γκολ πριν την ανάπαυλα.

Στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης ο ΑΠΟΕΛ συνέχισε να έχει την υπεροχή, γυρόφερνε και πίεζε την περιοχή των Καζάκων, δημιουργώντας αρκετά προβλήματα στους φιλοξενούμενους. Από την άλλη, η ομάδα του Αλίεφ παρέμεινε σε παθητικό ρόλο, προσπαθώντας να διαφυλάξει τα νώτα της.

Η ρεβάνς των δύο ομάδων είναι προγραμματισμένη την ερχόμενη Πέμπτη (11/08) στις 15:00 (ώρα Κύπρου). Στα play-off της διοργάνωσης ο ΑΠΟΕΛ αν αποκλείσει τους Καζάκους, θα βρει απέναντι του το νικητή του ζευγαριού Σέπσι (Ρουμανία) - Τζούγκαρντενς (Σουηδία).

21:49
90+2' Αλλαγή για την Κιζιλζάρ

Τσιγκάντζι στη θέση του Λομπιανίτζε.

04/08/2022
21:47
90' Τέσσερα επιπλέον λεπτά για το τέλος

Παραμένει το 1-0 από το 27ο λεπτό.

04/08/2022
21:45
88' Τεράστια ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ

Συρτό σουτ του Μαρκίνιος, με υπερένταση ο τερματοφύλακας της Κιζιλζάρ έστειλε τη μπάλα κόρνερ.

04/08/2022
21:40
84' Διπλή αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Σταύρος Γεωργίου αντί του Ντάλσιο και ο Θεοδώρου αντί του Εντονγκαλά.

04/08/2022
21:35
78' Σκοράρουν οι φιλοξενούμενοι, ακυρώνεται το γκολ

Υποδεικνύει οφσάιντ ο βοηθός.

04/08/2022
21:33
76' Απειλεί ο ΑΠΟΕΛ

Σέντρα του Μαρκίνιος, κεφαλιά ο Ντάλσιο, μόλις έξω η μπάλα.

04/08/2022
21:29
73' Διπλή αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ, μία για τους φιλοξενούμενους

Ο Εφραίμ δίνει τη θέση του στον Βιγιαφάνιες  και ο Μαρκίνιος αντί του Νταουσβίλι. Με ενοχλήσεις στους προσαγωγούς αποχώρησε ο Γεωργιανός μέσος του ΑΠΟΕΛ.

Μουλτίνοφ αντί του Μουζέκ για την Κιζιλζάρ.

0

04/08/2022
21:27
70' Ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ

Στην κόντρα, ο Εφραίμ έφυγε από πλάγια επιχείρησε το πλασέ όμως ο τερματοφύλακας των Καζάκων έδιωξε τη μπάλα.

04/08/2022
21:16
60' Διπλή αλλαγή για την Κιζιλζάρ

Κοζλόφ αντί του Πόδιο και Μουράτσεφ αντί του Γιακόβλεβ.

04/08/2022
21:11
Προβάδισμα πρόκρισης για την ΑΕΚ

Οι Λαρνακείς νωρίτερα επικράτησαν της Παρτιζάν με 2-1 στην «Αρένα» για την πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση στον τρίτο προκριματικό του Europa League.

04/08/2022
21:08
51' Δοκάρι για τον ΑΠΟΕΛ

Στο ύψος της περιοχής ο Μάριος Ηλία, γύρισε, έκανε το σουτ όμως η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι των φιλοξενούμενων.

04/08/2022
21:02
46' Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος

Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.

04/08/2022
20:47
Ημίχρονο στο ΓΣΠ, μπροστά ο ΑΠΟΕΛ

Το σχόλιο των πρώτων 45 λεπτών

Ημίχρονο στο ΓΣΠ, με τον ΑΠΟΕΛ να βρίσκεται μπροστά στο σκορ με 1-0 απέναντι στην Κιζιλζάρ, για την πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση για τον τρίτο προκριματικό του Conference League. Οι «γαλαζοκίτρινοι» βρήκαν το γκολ με τον Εφραίμ (27’) ο οποίος σκόραρε για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι.

Στο δεύτερο μέρος ο ΑΠΟΕΛ αναμένεται να μπει εξίσου επιθετικά, για να ψάξει κι άλλα γκολ και να «κλειδώσει» από απόψε την πρόκριση στην επόμενη φάση. Από την άλλη, δε δείχνει ότι μπορεί να γίνει ιδιαίτερα απειλητική η ομάδα του Καζακστάν.

β

04/08/2022
20:45
45' Δύο επιπλέον λεπτά για το τέλος του ημιχρόνου

Θα μπορούσαν να υποδειχθούν περισσότερα από τον διαιτητή.

04/08/2022
20:43
44' Τεράστια στιγμή για τον ΑΠΟΕΛ

Σέντρα του Εφραίμ, γυριστή κεφαλιά του Ηλία, δύσκολα ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων έδιωξε τη μπάλα με υπερένταση.

04/08/2022
20:35
35' Συνεχίζει να έχει την υπεροχή ο ΑΠΟΕΛ

Οι «γαλαζοκίτρινοι» δείχνουν να ψάχνουν άλλο ένα γκολ πριν την ανάπαυλα. Θέλουν να πάρουν γερό προβάδισμα από το πρώτο 45λεπτό οι παίκτες του Σωφρόνη.

04/08/2022
20:27
27' Γκολ για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Εφραίμ έξω από την περιοχή, στόπαρε τη μπάλα και με φοβερό βολέ άνοιξε το σκορ, βάζοντας... φωτιά στο ΓΣΠ.

04/08/2022
20:22
23' Ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ

Σέντρα του Τσεπάκ, γυριστή κεφαλιά του Ντάλσιο, δε βρήκε στόχο.

04/08/2022
20:15
16' Πρώτη αξιόλογη ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ

Γύρισμα του Εντονγκαλά στον Ντάλσιο στο ύψος της περιοχής, έκανε το σουτ όμως ο τερματοφύλακας των Καζάκων έδιωξε με δυσκολία. Ο Εφραίμ πήγε να πάρει το... ριμπάουντ όμως δεν πρόλαβε.

04/08/2022
20:14
15' Πατάει καλύτερα ο ΑΠΟΕΛ

Δείχνει να έχει τον έλεγχο της αναμέτρησης η ομάδα της Λευκωσίας, όμως ακόμη δεν έχει βρει τη μεγάλη ευκαιρία. Έντονος ο Σωφρόνης, ζητά συνεχώς κίνηση από τους ποδοσφαιριστές του. Σε παθητικό ρόλο κυρίως για την ώρα οι φιλοξενούμενοι.

α

04/08/2022
20:04
5' Σουτ για τον ΑΠΟΕΛ

Μακρινό σουτ του Φεράρι, δε βρήκε στόχο, η μπάλα έφυγε μακριά έξω.

04/08/2022
20:00
1' Ξεκίνησε η αναμέτρηση στο ΓΣΠ

Στη σέντρα ο ΑΠΟΕΛ.

04/08/2022
19:56
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες

Με τις γαλαζοκίτρινες εμφανίσεις η ομάδα της Λευκωσίας, με τις μαυροκόκκινες εμφανίσεις οι Καζάκοι.

04/08/2022
19:49
Ανεβαίνουν τα... ντεσιμπέλ στο ΓΣΠ
04/08/2022
19:10
Φανέλα βασικού στον Εφραίμ στην Ευρώπη, μετά από τέσσερα χρόνια

Ο Κύπριος άσος πήρε φανέλα βασικού σε ευρωπαϊκή διοργάνωση για τελευταία φορά στις 02 Αυγούστου 2018 κόντρα στη Φλόρα Ταλίν στην Εσθονία.

04/08/2022
18:55
Η πρώτη... αναγνωριστική βόλτα των παικτών του ΑΠΟΕΛ στον αγωνιστικό χώρο
04/08/2022
18:45
Η ανάλυση της ενδεκάδας του ΑΠΟΕΛ

Ο Μπέλετς θα βρίσκεται κάτω από το τέρμα, με τους Καρώ και Κρέσπο να συνθέτουν το κεντρικό αμυντικό δίδυμο. Ο Φεράρι θα έχει την ευθύνη για το αριστερό άκρο της άμυνας, με τον Τσεπάκ δεξιά.

Στη μεσαία γραμμή θα βρίσκεται ο Νταουσβίλι, με τους Ντάλσιο και Σαρφό ελαφρώς πιο μπροστά του. Στα άκρα της επίθεσης ο αρχηγός, Γιώργος Εφραίμ, με τον Εντονγκαλά, ενώ ο Μάριος Ηλία θα βρίσκεται μόνος στην κορυφή της επίθεσης.

Σχηματισμός 4-3-3 από τον Σωφρόνη Αυγουστή, o oποίος προχώρησε σε μια αλλαγή σε σχέση με το παιχνίδι κόντρα στη Μπότεβ. Ο Γιώργος Εφραίμ πήρε φανέλα βασικού, στη θέση του Θεοδώρου.

Στον πάγκο: Τσιλιγγίρης, Έσελινγκ, Βιγιαφάνιεζ, Σούσιτς, Μπλουμ, Σατσιάς, Θεοδώρου, Πολυκάρπου, Μαρκίνιος, Γουίλερ, Κοσταντίνοφ, Γεωργίου

04/08/2022
18:40

ΑΠΟΕΛ (Σωφρόνης Αυγουστή): Μπέλετς, Τσεπάκ, Καρώ, Κρέσπο, Φεράρι, Νταουσβίλι, Σαρφό, Ντάλσιο, Εφραίμ, Εντονγκαλά, Ηλία

Κιζιλζάρ (Αλί Αλίεφ): Λομπάντσεφ, Καρσακέβιχ, Γκούρμαν, Μπούσμαν, Μούζεκ, Γιακόβλεβ, Ταπάλοβ, Κονέ, Πόδιο, Ντος Σάντος, Λομπιανίτζε

04/08/2022
18:25
Προκύπτουν αλλαγές στην ημέρα και την έδρα του ΑΠΟΕΛ σε περίπτωση πρόκρισης

Μεγάλη πιθανότητα να αντιστραφεί η κλήρωση του, αλλά και να αγωνιστεί σε άλλη μέρα, υπάρχει για τον ΑΠΟΕΛ, αν καταφέρει και προκριθεί σε βάρος της Κιζιλζάρ.

Αυτό, προκύπτει μετά και το αποτέλεσμα του Απόλλωνα κόντρα στην Μακάμπι Χάιφα στον πρώτο αγώνα (ήττα 4-0), που αφήνει... μηδαμινές πιθανότητες για πρόκριση στη Λεμεσιανή ομάδα. Σε ενδεχόμενο αποκλεισμού, ο Απόλλωνας θα παίξει στα play-off του Europa League, με τον πρώτο αγώνα διεξάγεται μέρα Πέμπτη στο ΓΣΠ.

Κατά συνέπεια, ο πρώτος αγώνας του ΑΠΟΕΛ, απέναντι σε Σέπσι ή Τζουγκάρντενς, όχι μόνο θα αλλάξει μέρα αλλά και έδρα.

• Όλο το ρεπορτάζ για την πιθανή αλλαγή εδώ
04/08/2022
18:20
Οι πιθανοί αντίπαλοι του ΑΠΟΕΛ σε περίπτωση πρόκρισης

Στα play-off της διοργάνωσης ο ΑΠΟΕΛ αν αποκλείσει τους Καζάκους, θα βρει απέναντι του το νικητή του ζευγαριού Σέπσι (Ρουμανία) - Τζούγκαρντενς (Σουηδία). Το πρώτο παιχνίδι των δύο ομάδων είναι προγραμματισμένο για σήμερα (04/08) στις 21:00 στη Ρουμανία.