Νίκησε Σαλαμίνα, ανέβηκε κορυφή και... έβαλε εξάδα την Ομόνοια ο ΑΠΟΕΛ (ΒΙΝΤΕΟ)

Δευτέρα, 6/3/2023 - 20:57

Νίκη κορυφής και... δώρο στον «αιώνιο»!

Ο ΑΠΟΕΛ επικράτησε με 3-0 της Νέας Σαλαμίνας, στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta και ανέβασαν ξανά την διαφορά στο +2 από την ΑΕΚ.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» πραγματοποιώντας μια καταπληκτική εμφάνιση, μετέτρεψαν την αναμέτρηση σε... μια παράσταση με απόλυτο πρωταγωνιστή τους ίδιους και έκαναν «δώρο» στην Ομόνοια, η οποία με αυτό το αποτέλεσμα σιγούρεψε μια θέση στην εξάδα.

Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα της Λευκωσίας άνοιξε το σκορ με τον Δώνη (35'), ενώ μετά την ανάπαυλα οι Κβιλιτάια (55') και Μακέντα (62') διαμόρφωσαν το τελικό σκορ.

Άτυχη η ομάδα της Αμμοχώστου, η οποία έμεινε με δέκα παίκτες, μετά την κόκκινη κάρτα που δέχθηκε ο αρχηγός της, Μάντζεκ (22') και ούσα ανήμπορη να αντιδράσει, έπεσε... θύμα των ορέξεων των γηπεδούχων, παραμένοντας στο δεύτερο γκρουπ των play-off.

06/03/2023
20:57
Τέλος αγώνα

Ο ΑΠΟΕΛ πέτυχε τεράστια νίκη με 3-0 κόντρα στη Νέα Σαλαμίνα και ανέβηκε ξανά στην κορυφή, ενόψει play-off!

06/03/2023
20:54
90' Τρία λεπτά καθυστερήσεις
06/03/2023
20:48
80' Τελευταία αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα

Στη θέση του Τσίκο πέρασε ο Τιάγκο.

06/03/2023
20:48
85' Πέμπτη αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Μάριος Ηλία αντικαθιστά τον Μακέντα.

06/03/2023
20:44
Η Ομόνοια... πανηγυρίζει

Οι «πράσινοι» με αυτή τη νίκη του ΑΠΟΕΛ... κλειδώνουν μια θέση στην πρώτη εξάδα του βαθμολογικού πίνακα. Υπενθυμίζουμε πως αν η Νέα Σαλαμίνα κατάφερνε να πάρει το «διπλό», θα έπαιρνε την θέση τους.

06/03/2023
20:36
75' Διπλή αλλαγή για τους γηπεδούχους

Έξω οι Σούσιτς και Κβιλιτάια, μέσα οι Τσεμπάκ και Ντογκαλά.

06/03/2023
20:28
64' Διπλή αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα

Μέσα οι Σαλαλίχ και Μαργκάσα, έξω οι Μποτεάκ και Μαργκάσα

06/03/2023
20:25
62' ΓΚΟΛ για τον ΑΠΟΕΛ 3-0

Αρχικά ο Ντβάλι με συρτό σουτ εντός περιοχής σημάδεψε το δεξί δοκάρι του Μελίσσα και στη συνέχεια ο Βιγιαφάνες έκλεψε από τον Ντορεγκαράι και έδωσε στον Καρώ, ο οποίος με την σειρά του είδε τον πορτιέρο των φιλοξενούμενων να αποκρούει, με τον Μακέντα να έρχεται από πίσω και να σκοράρει από κοντά.

06/03/2023
20:23
58' Νέα ευκαιρία για την ομάδα της Λευκωσίας

Ο Ντάλσιο επιχείρησε το σουτ, από το ύψος της περιοχής και έστειλε την μπάλα λίγο άουτ.

06/03/2023
20:22
57' Αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Μαρκίνιος παίρνει την θέση του Δώνη.

06/03/2023
20:18
55' ΓΚΟΛ για τον ΑΠΟΕΛ 2-0

Ο Σαρφό έδωσε όμορφα στον Δώνη, ο οποίος έκανε το σουτ εντός περιοχής, με τον Μελίσσα να αποκρούει σε πρώτη φάση και τον Κβιλιτάια να ακολουθεί και να σκοράρει με κεφαλιά από κοντά.

06/03/2023
20:17
52' Καλή προϋπόθεση για τους φιλοξενούμενους

Ο Λέουκο έκανε τη σέντρα στην περιοχή, με αποδέκτη τον Μποτεάκ, ο οποίος έκανε το σουτ και κέρδισε κόρνερ.

06/03/2023
20:13
48' Τεράστια φάση για τη Νέα Σαλαμίνα

Ο Μποτεάκ εκτέλεσε το κόρνερ και ο Ντορεγκαράι έκανε κεφαλιά-πάσα στον Τσίκο, ο οποίος από πλεονεκτική θέση έκανε μια αδύναμη κεφαλιά, με τον Μπέλετς να ελέγχει με ευκολία.

Τέλος ημιχρόνου

Οι δύο ομάδες οδηγούνται στα αποδυτήρια, με τον ΑΠΟΕΛ να προηγείται με 1-0 και τη Νέα Σαλαμίνα να μένει με δέκα παίκτες από το 22ο λεπτό.

06/03/2023
19:50
45+3' Απειλούν οι «γαλαζοκίτρινοι»

Ο Σαρφό έκανε το διαγώνιο σουτ, μέσα από την περιοχή και ο Μελίσσας απέκρουσε.

06/03/2023
19:48
45' Τέσσερα λεπτά καθυστερήσεις
06/03/2023
19:37
35' ΓΚΟΛ για τον ΑΠΟΕΛ 1-0

Ο Βιγιαφάνες έκανε καταπληκτική διαγώνια μπαλιά στον Σούσιτς, ο οποίος με την σειρά έδωσε στον Δώνη, 'oπου όντας αμαρκάριστος μέσα στην μικρή περιοχή, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με διπλή προσπάθεια.

06/03/2023
19:33
32' Μεγάλη ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα

Μετά από σέντρα του Τσίκο, η μπάλα στρώθηκε στον Μιγκελίτο. ο οποίος πάσαρε στον Ντορεγκαράι, που έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή και ο Μπέλετς απέκρουσε.

06/03/2023
19:24
22' Κόκκινη κάρτα στον Μάντζεκ

O αρχηγός της Νέας Σαλαμίνας αποβλήθηκε για αντιαθλητική ενέργεια, καθώς αρχικά άπλωσε στο χέρι πετυχαίνοντας τον Κονσταντίνοφ στο πρόσωπο, ενώ αμέσως μετά έκανε κίνηση με το χέρι και προς τον Βιγιαφάνες.

1

06/03/2023
19:20
18' Νέα ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Σαρφό επιχείρησε σέντρα-σουτ με την μπάλα να παίρνει φάλτσα και να αιφνιδιάζει τον Μελίσσα, ο οποίος τελευταία στιγμή έδιωξε σε κόρνερ.

06/03/2023
19:19
17' Πρώτη τελική για τη Νέα Σαλαμίνα

Ο Μποτεάκ έκανε την σέντρα από τα δεξιά και ο Ντορεγκαράι πήρε την κεφαλιά, μέσα από την περιοχή, στέλνοντας την μπάλα άουτ.

06/03/2023
19:16
Το όμορφο μήνυμα των οπαδών του ΑΠΟΕΛ για τον Κυπριανό

Σε μια πολύ όμορφη κίνηση προχώρησαν οι φίλαθλοι του ΑΠΟΕΛ, οι οποίοι τίμησαν με πανό στο γήπεδο τον Κυπριανό Παπαϊωάννου, ο οποίος έχασε την ζωή του στην σιδηροδρομική τραγωδία στα Τέμπη.

1

06/03/2023
19:12
10' Μπήκαν δυνατά οι γηπεδούχοι

Ο ΑΠΟΕΛ αποτελεί κυρίαρχος του αγώνα στα πρώτα λεπτά, κρατάει την κατοχή και προσπαθεί να απειλήσει και να βρει ένα γρήγορο γκολ. Δεν έχουν αντιδράσει ακόμα οι φιλοξενούμενοι.

1

06/03/2023
19:04
3' Τεράστια ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Βιγιαφάνες εκτέλεσε το κόρνερ, ο Μακέντα πήρε την κεφαλιά μέσα από την περιοχή και ο Μάντζεκ έδιωξε πάνω στην γραμμή.

Σχηματισμός 4-3-3.

Σε μια αλλαγή στο αρχικό σχήμα προχώρησε ο Σάββας Πουρσαϊτίδης, σε σχέση με το ματς του κυπέλλου εναντίον της ΑΕΛ, με τον Λέουκο να αντικαθιστά τον Οφόρι.

Κάτω από τα δοκάρια βρίσκεται ο Μελίσσας και το δίδυμο μπροστά του αποτελείται από τους Άδωνη και Ντάτκοβιτς, ενώ στο δεξί και αριστερό άκρο της άμυνας αγωνίζονται οι Λέουκο και Μαλεκκίδης.

Στην μεσαία γραμμή τοποθετούνται οι Μιγκελίτο, Μάντζεκ και Καρλίτο ως αμυντικά χαφ και στα «φτερά» της επίθεσης οι Μποτεάκ, Τσίκο δεξιά και αριστερά αντίστοιχα.

Τέλος στην κορυφή της επίθεσης βρίσκεται ο Ντορεγκαράι.

1

06/03/2023
18:10
Ανάλυση ενδεκάδας ΑΠΟΕΛ

Σχηματισμός 4-4-2.

Με έξι αλλαγές παρατάσσει την ομάδα του ο Βλάνταν Μιλόγεβιτς, σε σύγκριση με τον επαναληπτικό του Κυπέλλου κόντρα στην Ομόνοια, με τους Σούσιτς, Καρώ, Φεράρι, Σαρφό, Δώνη και Κβιλιτάια να παίρνουν τις θέσεις των Τσεπάκ, Κρέσπο, Γουίλερ, Νταουσβίλι, Ντάλσιο και Μαρκίνιος.

Κάτω από τα γκολπόστ βρίσκεται ο Μπέλετς και το αμυντικό δίδυμο μπροστά του αποτελείται από τους Καρώ και Ντβάλι, ενώ στο δεξί και αριστερό άκρο της άμυνας αγωνίζονται οι Σούσιτς και Φεράρι αντίστοιχα.

Στην μεσαία γραμμή τοποθετούνται οι Σαρφό και Κοσταντίνοφ ως αμυντικά χαφ και στα «φτερά» της επίθεσης οι Δώνης, Βιγιαφάνες δεξιά και αριστερά αντίστοιχα.

Τέλος στην κορυφή της επίθεσης βρίσκεται ο Κβιλιτάια μαζί με τον Μακέντα.

1

06/03/2023
18:00

ΑΠΟΕΛ (Βλάνταν Μιλόγεβιτς): Μπέλετς, Καρώ, Φεράρι, Ντβάλι, Βιγιαφάνες, Κβιλιτάια, Σούσιτς, Σαρφό, Μακέντα, Κονσταντίνοφ, Δώνης.

Νέα Σαλαμίνα (Σάββας Πουρσαϊτίδης): Μελίσαας, Μαλεκίδης, Άδωνη, Τάνκοβιτς, Μιγκελίτο, Τσίκο, Μάντζεκ, Καρλίτος, Μποτεάκ, Ντορεγκαράι, Λέουκο

Περιμένει με αγωνία η Ομόνοια

Οι «πράσινοι» που επικράτησαν εχθές με 2-1 της Καρμιώτισσας, θέλουν νίκη ή ισοπαλία του ΑΠΟΕΛ, ώστε να σιγουρέψουν μια θέση στην πρώτη εξάδα.

Με νίκη της Νέας Σαλαμίνας στον σημερινό αγώνα, το «τριφύλλι» μένει εκτός.

06/03/2023
17:45
Τι συνέβη στην αναμέτρηση του πρώτου γύρου

Στην πρώτη αναμέτρηση των δύο ομάδων, για την 13η αγωνιστική του πρωταθλήματος, ο ΑΠΟΕΛ πανηγύρισε το «διπλό» επικρατώντας με 3-1 της Νέας Σαλαμίνας.