Τελικό: ΑΠΟΕΛ - Ομόνοια (ΦΩΤΟ & BINTEO)

Δευτέρα, 7/12/2020 - 20:48

Την… κατάρα από τις 6 Απριλίου 2013 έσπασε η Ομόνοια και μάλιστα με εμφαντικό τρόπο. Το «τριφύλλι» μετά από εφτά χρόνια και κάτι επικράτησε του αιώνιου αντιπάλου, ΑΠΟΕΛ, με 3-0 στο ντέρμπι της 13ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Τα γκολ για την ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ σκόραρε στο 38ο λεπτό ο Μίκαελ Λούφτνερ, ο Κούσουλος στο 80ο λεπτό και ο Ντούρις στο 86ο λεπτό.

Η Ομόνοια στο πρώτο ημίχρονο ήταν καλύτερη και δικαίως πήρε προβάδισμα στο σκορ. Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα της αναμέτρησης άλλαξε με τον ΑΠΟΕΛ να έχει τον έλεγχο και να ψάχνει το γκολ της ισοφάρισης όμως η Ομόνοια ήταν αυτή που βρήκε τα γκολ που της έδωσαν τη νίκη.

Με τη νίκη αυτή η Ομόνοια ανέβηκε στους 20 βαθμούς και βρίσκεται στην έκτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Από την πλευρά του ο ΑΠΟΕΛ έμεινε στους 16 βαθμούς και την ένατη θέση της κατάταξης.

Την ερχόμενη αγωνιστική (14η) ο ΑΠΟΕΛ πάει στην Πάφο για να αντιμετωπίσει την Καρμιώτισσα (11/12 – 19:00) στο «Στέλιος Κυριακίδης» ενώ η Ομόνοια φιλοξενεί στο ΓΣΠ την Πάφο (14/12 – 19:00).

Θυμίζουμε πως από την ερχόμενη αγωνιστική θα έχουμε τη χρήση του VAR στους αγώνες του πρωταθλήματος Cyta.

07/12/2020
20:48
Τέλος, 3-0 νίκη για την Ομόνοια
07/12/2020
20:45
90' Τρία λεπτά επιπλέον για το τέλος της αναμέτρησης
07/12/2020
20:44
89' Διπλή αλλαγή για την Ομόνοια

Ο Λοΐζου αντί του Παπουλή και ο Σενέ αντί του Ντούρις.

07/12/2020
20:42
86' Γκολ για την Ομόνοια

Εκτέλεση φάουλ του Παπουλή, η μπάλα κόντραρε στο τοίχος και ο Ντούρις εντελώς ανενόχλητος έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

07/12/2020
20:35
80' Γκολ για την Ομόνοια

Μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Κούσουλος έπιασε την κεφαλιά, ο Σίλβα απέκρουσε ασταθώς και ο Κύπριος μέσος με το στήθος έσπρωξε την μπάλα στα δίκτυα.

07/12/2020
20:32
77' Δεύτερη αλλαγή για την Ομόνοια

Στη θέση του Τιάγκο περνάει ο Μαρίνος Τζιωνής.

07/12/2020
20:30
75' Ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ

Φαλτσαριστό σουτ του Ζαχίντ ο Λούφτνερ έβαλε το κεφάλι και έδιωξε σε κόρνερ. Κόρνερ το οποίο πέρασε ανεκμετάλλευτο.

07/12/2020
20:22
67' Αλλαγή για την Ομόνοια

Στη θέση του Ασάντε περνάει ο Σέχου.

07/12/2020
20:19
64' Τεράστια διπλή ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ

Δυνατό πλασέ στην κίνηση από τον Ενσούε, απέκρουσε εντυπωσιακά ο Φαμπιάνο, στην επαναφορά η μπάλα κόντραρε και έφυγε σε κόρνερ.

07/12/2020
20:18
64' Ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ

Βολέ έξω από την περιοχή από τον Γένσεν, έξω η μπάλα.

07/12/2020
20:16
62' Πεσμένος ο ρυθμός στο ΓΣΠ

Σχόλιο από ΓΣΠ, Γιώργος Κύζας: Προσπαθεί να αντιδράσει ο ΑΠΟΕΛ όμως δεν καταφέρνει να δημιουργήσει σωστά επιθετικές προσπάθειες. Η Ομόνοια προσπαθεί να υπερασπιστεί το προβάδισμα της και να κάνει τη... ζημιά στην αντεπίθεση. Πεσμένος ο ρυθμός της αναμέτρησης.

07/12/2020
20:10
55' Καλή στιγμή για την Ομόνοια

Ο Ντούρις έστρωσε στον Ζόρντι στο ύψος της περιοχής με τον τελευταίο να κάνει το σουτ και τη μπάλα να φεύγει έξω.

07/12/2020
20:07
52' Τέσσερις μαζεμένες κινήσεις από τον Μακάρθι

20:00
46' Έναρξη στο δεύτερο ημίχρονο

Δεν προχωρούν σε αλλαγές οι δύο προπονητές.

07/12/2020
19:45
Ημίχρονο στο ΓΣΠ, 1-0 μπροστά η Ομόνοια
07/12/2020
19:44
45' Ένα επιπλέον λεπτό για το τέλος του ημιχρόνου
07/12/2020
19:37
38' Γκολ για την Ομόνοια

Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Κούσουλος έπιασε την πισινή κεφαλιά και ο Λούφτνερ με γυριστό κοντινό πλασέ, νίκησε τον Σίλβα.

07/12/2020
19:32
35' Ευκαιρία μετά από αρκετή ώρα για τον ΑΠΟΕΛ

Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Αντζίλι όμως η μπάλα έφυγε έξω.

07/12/2020
19:30
32' Έχει τον έλεγχο της κατοχής η Ομόνοια

Σχόλιο από ΓΣΠ, Γιώργος Κύζας: Η Ομόνοια έχει την κατοχή όμως ο ΑΠΟΕΛ είναι πολύ καλά κλεισμένος πίσω στο δικό του μισό. Οι «πράσινοι» στα τελευταία λεπτά δε μπορούν να διασπάσουν με άνεση την άμυνα των τυπικά γηπεδούχων.

07/12/2020
19:23
25' Μεγάλη στιγμή για την Ομόνοια

Μακρινό σουτ από τον Κούσουλο έξω από την περιοχή ο Σίλβα απόκρουσε τη μπάλα με μεγάλη υπερένταση.

07/12/2020
19:21
24' Πατάει καλύτερα η Ομόνοια στον αγωνιστικό χώρο

Σχόλιο από ΓΣΠ, Γιώργος Κύζας: Καλύτερη με περισσότερη όρεξη η Ομόνοια σε αυτά τα πρώτα λεπτά. Οι «πράσινοι» από αριστερά δείχνουν να συνδυάζονται με άνεση. Δυσκολεύεται να ανέβει μπροστά ο ΑΠΟΕΛ.

07/12/2020
19:18
20' Ευκαιρία ξανά για τους «πράσινους»

Γύρισμα στο σημείο του πέναλτι με τον Ασαντέ να πιάνει το σουτ όμως η μπάλα έφυγε ψηλά έξω.

07/12/2020
19:17
19' Νέα μεγάλη στιγμή για την Ομόνοια

Μετά από κόρνερ ο Ντούρις έπιασε την κεφαλιά από κοντινή απόσταση όμως η μπάλα έφυγε μόλις έξω.

07/12/2020
19:15
16' Απειλεί ο ΑΠΟΕΛ

Κεφαλιά από τον Μερκή, απέκρουσε ο Κούσουλος προ της γραμμής.

07/12/2020
    19:13
    15' Μεγάλη στιγμή για την Ομόνοια

Στην περιοχή ο Τιάγκο, έκανε το φαλτσαριστό σουτ όμως ο Σίλβα έπεσε και έδιωξε τη μπάλα.

07/12/2020
    19:05
    7' Πρώτη καλή στιγμή για τον ΑΠΟΕΛ

Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Αντζίλι όμως η μπάλα έφυγε μόλις έξω.

07/12/2020
    19:04
    6' Αναγκαστική αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Κουτσαίνοντας αποχώρησε από το γήπεδο ο Εντονγκαλά ο οποίος πήγε απευθείας στα αποδυτήρια. Τη θέση του πήρε ο Σταύρος Γαβριήλ.

07/12/2020
    18:58
    1' Έναρξη στην αναμέτρηση

Στη σέντρα ο Ασάντε για την Ομόνοια.

07/12/2020
    18:55
    Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες

Με τις λευκές εμφανίσεις η Ομόνοια, με τα μαύρα ο ΑΠΟΕΛ.

07/12/2020
    18:44
    Φωτίου: «Αν δεν παρουσιαστούμε όπως αρμόζει, δεν θα κερδίσουμε την Ομόνοια»

Στην κάμερα της Cablenet μίλησε ο αντιπρόεδρος του ΑΠΟΕΛ, Χάρης Φωτίου, πριν το μεγάλο παιχνίδι με την Ομόνοια, τονίζοντας πως αντιλαμβάνονται την πικρία του κόσμου για την βαθμολογική θέση, όπως επίσης και το τι σημαίνει το αποψινό παιχνίδι.

07/12/2020
    18:37
    Στο γήπεδο και ο πρόεδρος της ΚΟΠ, θα γίνει offline δοκιμή του VAR

Από κοντά θα παρακολουθήσει την αναμέτρηση μεταξύ των δύο αιωνίων ο πρόεδρος της ΚΟΠ, Γιώργος Κούμας ο οποίος έφτασε στο γήπεδο της πρωτεύουσας.

Στην αναμέτρηση θα υπάρξει και offline δοκιμή του VAR το οποίο θα μπει στη ζωή μας από την ερχόμενη αγωνιστική.

07/12/2020
    18:19
    Κλικς από την πρώτη... βόλτα στον αγωνιστικό χώρο
    07/12/2020
    17:59
    Η ανάλυση της ενδεκάδας του ΑΠΟΕΛ

Με μόλις μία αλλαγή σε σχέση με το προηγούμενο παιχνίδι πρωταθλήματος κόντρα στη Νέα Σαλαμίνα παρατάσσει τον ΑΠΟΕΛ στο πρώτο ντέρμπι αιωνίων της σεζόν και της θητείας του στο «γαλαζοκίτρινο» πάγκο ο Μικ Μακάρθι.

Ο Ιρλανδός τεχνικός έδωσε φανέλα βασικού στον Εντονγκαλά, ο οποίος αντικατέστησε τον Γαβριήλ στο αρχικό σχήμα. Στον πάγκο οι Ενσούε, Ζορζ, Γουίλερ, εκτός αποστολής οι Ανουάρ και Ντε Βινσέντι.

Σίλβα στο τέρμα με τους Μερκή και Σάντος στο κέντρο της άμυνας. Ζεράλδες στο δεξί άκρο της άμυνας με τον Σιέλη αριστερά.

Στο κέντρο θα αγωνιστεί ο Γένσεν με τους Αντζίλι και Ζαχίντ πιο μπροστά του. Ενοτνγκαλά και Κλωναρίδης στα άκρα της επίθεσης με τον Νουχίου μοναδικό προωθημένο.

Στον πάγκο για τον ΑΠΟΕΛ: Ουζόχο, Ζόρζε, Εφραίμ, Λούντεμο, Σαχάρ, Σατσιάς, Ενσούε, Γαβριήλ, Γουίλερ