Τελικό: ΑΠΟΕΛ - Ομόνοια (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Τετάρτη, 24/2/2021 - 20:21

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε ο πρώτος προημιτελικός μεταξύ του ΑΠΟΕΛ και της Ομόνοιας καθώς οι δύο ομάδες έμειναν στο ισόπαλο 1-1. Αποτέλεσμα που δίνει μικρό προβάδισμα πρόκρισης στους «πράσινους» με το εκτός έδρας γκολ που πέτυχαν.

Το σκορ για τον ΑΠΟΕΛ άνοιξε στο 51ο λεπτό με τον Βίκτρω Κλωναρίδη όμως η… απάντηση της Ομόνοιας ήταν άμεση καθώς ο Τιάγκο στο 54ο λεπτό έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Και οι δύο φάσεις ελέγχθηκαν ενδελεχώς από το VAR όμως δεν προέκυψε κάτι το μεμπτό, έτσι, μέτρησαν κανονικά.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για τον ΑΠΟΕΛ την ερχόμενη Κυριακή (28/02) στις 18:30 εντός έδρας κόντρα στον Εθνικό Άχνας για την πρώτη αγωνιστική των play-off του δεύτερου γκρουπ. Από την άλλη, για την Ομόνοια ακολουθεί το παιχνίδι εξίσου την Κυριακή (28/02) στις 16:00 κόντρα στον Ολυμπιακό για την πρώτη αγωνιστική των play-off του πρώτου γκρουπ.

Η ρεβάνς των δύο ομάδων για τα προημιτελικά του κυπέλλου είναι ορισμένη την Τετάρτη 10 Μαρτίου στις 16:00 με τυπικά γηπεδούχο την Ομόνοια.

• Ο μεγάλος τελικός της διοργάνωσης θα μεταδοθεί και αυτή τη χρονιά ζωντανά και αποκλειστικά από τον Alpha Κύπρου
24/02/2021
20:23
Το... τρίτο ημίχρονο - Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών της αναμέτρησης
24/02/2021
20:18
90' Άλλα τρία επιπλέον λεπτά για το τέλος της αναμέτρησης

Πάντα στο 1-1 οι δύο ομάδες.

24/02/2021
20:17
90' Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια

Γύρισμα στο ύψος του πέναλτι με τον Λοΐζου να είναι ανενόχλητος όμως να κάνει κάκιστο πλασέ και να στέλνει τη μπάλα έξω.

24/02/2021
20:10
84' Διπλή αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Ντε Βινσέντι στη θέση του Λουντέμο και Σαχάρ στη θέση του Γκάρνερ.

24/02/2021
20:02
75' Τελευταίο τέταρτο στο ντέρμπι

Ο ΑΠΟΕΛ όπως είναι λογικό έχει την υπεροχή στην κατοχή αφού ψάχνει το δεύτερο γκολ. Από την άλλη, η Ομόνοια όποτε της δίνεται η δυνατότητα προσπαθεί να βγει με αξιώσεις στην επίθεση.

24/02/2021
19:54
67' Τεράστια ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ

Μετά από εκτέλεση φάουλ του Ζαχίντ ο Σάντος έπιασε τη γυριστή κεφαλιά με τη μπάλα να φτάνει στον Γκάρνερ. Ο Βρετανός επιθετικός έκανε την κεφαλιά όμως ο Φαμπιάνο έπεσε και «έσωσε» την Ομόνοια.

24/02/2021
19:45
58' Πρώτη αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Στη θέση του Κλωναρίδη πέρασε ο Κατσαντώνης.

24/02/2021
19:41
54' Γκολ για την Ομόνοια

Άμεση η... απάντηση της Ομόνοιας με τον Τιάγκο από κοντά να μη δυσκολεύεται να φέρει το παιχνίδι στα ίσα.

24/02/2021
19:38
51' Γκολ για τον ΑΠΟΕΛ

Μπήκε στην περιοχή ο Εντονγκαλά και έκανε το γύρισμα στον Κλωναρίδη από κοντινή απόσταση δεν είχε πρόβλημα να ανοίξει το σκορ.

24/02/2021
19:32
46' Έναρξη στο δεύτερο ημίχρονο

Με τέσσερις αλλαγές ο Χένινγκ Μπεργκ. Οι Χούμποτσαν, Ζόρντι Γκόμεθ, Ασάντε και Τσέποβιτς έμειναν στα αποδυτήρια. Στις θέσεις τους οι Λανγκ, Βίτορ Γκόμες, Τζιωνής και Ντούρις πέρασαν στην αναμέτρηση.

Καμία αλλαγή από τον Σάββα Πουρσαϊτίδη, συνεχίζει με τους ίδιους 11 ο ΑΠΟΕΛ.

24/02/2021
19:16
Ημίχρονο, 0-0 οι δύο ομάδες
24/02/2021
19:15
45' Ένα επιπλέον λεπτό για το τέλος του ημιχρόνου

Πάντα στο 0-0 οι δύο ομάδες.

24/02/2021
19:13
44' Φάση για την Ομόνοια

Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Τιάγκο όμως η μπάλα έφυγε ψηλά έξω.

24/02/2021
19:05
36' Απουσιάζουν οι ευκαιρίες από το ντέρμπι

Συνεχίζουν να μη μπορούν να μπουν με ευκολία στην αντίπαλη περιοχή οι δύο ομάδες.

24/02/2021
18:56
26' Πήγε να δημιουργηθεί σύρραξη

Μετά από φάουλ που έκανε ο Κούσουλος στον Γκάρνερ. Ενσούε και Τσέποβιτς αντάλλαξαν μερικά... γαλλικά.

24/02/2021
    18:49
    20' Ιδιαίτερα προσεχτικές οι δύο ομάδες

Με αρκετή προσοχή κυρίως στην άμυνα τους αγωνίζονται οι δύο ομάδες. Κάθε γκολ έχει τη δική του σημασία για την πρόκριση στα ημιτελικά κυρίως αφού υπάρχει και η ρεβάνς στις 10 Μαρτίου.

24/02/2021
    18:40
    11' Νέα φάση για την Ομόνοια

Μακρινό σουτ του Κούσουλου ο Ουζόχο μάζεψε χωρίς πρόβλημα.

24/02/2021
    18:39
    10' Πρώτη καλή στιγμή στην αναμέτρηση

Γύρισμα του Σέχου στο ύψος της περιοχής με τον Γκόμεθ να πιάνει το σουτ όμως η μπάλα έφυγε λίγο πάνω από τα δοκάρια του Ουζόχο.

24/02/2021
    18:35
    5' Αναγνωστικά τα πρώτα λεπτά

Χωρίς κάτι αξιόλογο μέχρι στιγμής στο παιχνίδι. Οι δύο ομάδες προσπαθούν να βρουν τα πατήματα τους.

24/02/2021
    18:30
    1' Έναρξη της αναμέτρησης στο ΓΣΠ

Στη σέντρα η Ομόνοια.

24/02/2021
    18:25
    Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες

Με τις γαλαζοκίτρινες εμφανίσεις ο ΑΠΟΕΛ, με τις λευκές εμφανίσεις η Ομόνοια.

24/02/2021
    18:12
    Δημητρίου: «Φαβορί; Δεν έχουμε θέμα»

Από την πλευρά του ο εκπρόσωπος της Ομόνοιας είπε:

«Άλλο ένα ντέρμπι απέναντι στο ΑΠΟΕΛ. Το αναμένουμε ακόμη πιο δύσκολο. Ο θεσμός του κυπέλλου είναι η διέξοδος του ΑΠΟΕΛ. Πιστεύουμε πως αυτό θα σπρώξει τον ΑΠΟΕΛ να έχει καλύτερη παρουσία. Θα γίνουν δυο καλά παιχνίδια. Να πάρουμε ένα καλό αποτέλεσμα για να αυξήσουμε τις πιθανότητες μας», δήλωσε πριν από την έναρξη του ντέρμπι ο Ανδρέας Δημητρίου και πρόσθεσε σχετικά με το ότι η Ομόνοια είναι φαβορί σήμερα:

«Η προσέγγιση είναι ίδια. Δεν έχουμε θέμα με αυτό, δεν αλλάζουμε την φιλοσοφία μας. Ξέρουμε τα αιώνια ντέρμπι είναι ιδιαίτερα. Όλα τα έχουμε υπόψη μας. Ερχόμαστε προετοιμασμένοι για τις συνθήκες του αγώνα. Δεν έγιναν αλλαγές… Ο προπονητής βάζει τους καλύτερους. Με αυτή τη λογική σχημάτισε την εντεκάδα. Βλέπει παιχνίδι με παιχνίδι».

24/02/2021
    18:06
    Πετεβίνος: «Σήμερα είναι η ώρα της αλήθειας»

Λίγο πριν τον αγώνα ο εκπρόσωπος τύπου του ΑΠΟΕΛ παραχώρησε δηλώσεις στην κάμερα της Cablenet.

Αναλυτικά:

Για τον αγώνα: «Μιλάμε για ένα ματς διαφορετικό από το τελευταίο και ένα πρώτο μέρος από τα δύο που έχουμε την υποχρέωση ως ΑΠΟΕΛ πως το θέλουμε περισσότερο. Δεν αφήσαμε καλές εντυπώσεις στο πρόσφατο παιχνίδι με την Ομόνοια και γενικότερα πικράναμε τον κόσμο μας σε μια τραγική χρονιά».

Για το κύπελλο: «Έχουμε ακόμη μια ευκαιρία, στο Κύπελλο, για να μπορέσουμε να αφήσουμε μια καλύτερη εντύπωση. Για να το καταφέρουμε πρέπει να το αποδείξουμε. Θέλω να πιστεύω πως όλοι κατανοούν τη σημασία των δύο αυτών αγώνων».

Για τον αγώνα: «Πρέπει να είμαστε πολύ πιο συγκεντρωμένοι, σήμερα είναι η ώρα της αλήθειας. Πρέπει να παρουσιαστούμε απαιτητικοί και με ένταση για να πάρουμε το αποτέλεσμα που χρειαζόμαστε για το πρώτο ημίχρονο από τα δύο, αφού υπάρχει και ο επαναληπτικός».

Για το ότι είναι εντός το πρώτο ματς: «Είναι μια πραγματικότητα, πρέπει να μην δεχθείς γκολ εντός έδρας. Είναι δύο κλασικά ντέρμπι που κρίνονται στις λεπτομέρειες. Θέλω να πιστεύω ότι αυτές οι λεπτομέρειες θα είναι υπέρ μας και να το πιστοποιήσουμε και στον αγωνιστικό χώρο με την απόδοση μας».

24/02/2021
    18:03
    Προβάδισμα πρόκρισης για την Ανόρθωση

Στην άλλη αναμέτρηση του κυπέλλου που έγινε νωρίτερα, η Ανόρθωση επικράτησε εκτός έδρας της Καρμιώτισσας με 2-1 και πήρε προβάδισμα πρόκρισης στα ημιτελικά.

24/02/2021
    17:38
    Η ανάλυση της ενδεκάδας της Ομόνοιας

Με δύο αλλαγές σε σχέση με τον ντέρμπι της περασμένης εβδομάδας από τον Μπεργκ. Οι Τσέποβιτς και Λοΐζου πήραν τις θέσεις των Παπουλή και Τζιωνή.

Ο Φαμπιάνο θα είναι στο τέρμα με τους Χούμποτσαν και Λούφτνερ να αποτελούν το κεντρικό αμυντικό δίδυμο. Στα αριστερά της άμυνας ο Γιάν Λέτσιακς με τον Σέχουν να κινείται δεξιά. Στη μεσαία γραμμή ο Γκόμεθ με τον Κούσουλο ενώ στα άκρα της επίθεσης οι Τιάγκο και Λοΐζου.

Στην κορυφή της επίθεσης για την Ομόνοια οι Μάρκο Τσέποβιτς και Ερνέστ Ασάντε. Σε σχηματισμό 4-4-2 παρατάσσει το «τριφύλλι» ο Χένινγκ Μπεργκ.

Στον πάγκο: Παναγή, Κίκο, Λανγκ, Γκόμες, Μποτεάκ, Τζιωνής, Παπουλής, Ντούρις, Κακουλλής

24/02/2021
    17:33
    Η ανάλυση της ενδεκάδας του ΑΠΟΕΛ

Με τέσσερις αλλαγές σε σχέση με το τελευταίο παιχνίδι πρωταθλήματος ξανά κόντρα στην Ομόνοια ο Σάββας Πουρσαϊτίδης. Στις θέσεις των Σιέλη, Μερκή, Ντε Βινσέντι και Κατσαντώνη πέρασαν οι Σάντος, Ενσούε, Εντονγκαλά και Λουντέμο.

Ο Ουζόχο θα είναι στο τέρμα με τους Σάντος και Βινίσιους να αποτελούν το κεντρικό αμυντικό δίδυμο. Ο Ενσούε επιστρέφει στο δεξί άκρο της άμυνας ενώ ο Σαμπάλα θα κινείται αριστερά. Στη μεσαία γραμμή για τον ΑΠΟΕΛ θα κινηθούν οι Λουντέμο και Ανουάρ.

Πιο μπροστά, ως επιτελικός μέσος θα είναι ο Ζαχίντ ενώ στα άκρα της επίθεσης οι Εντονγκαλά και Βίκτρω Κλωναρίδης. Μοναδικός προωθημένος για τους «γαλαζοκίτρινους» ο Τζο Γκάρνερ. Με σχηματισμό 4-2-3-1 ο Ελλαδίτης τεχνικός.

Στον πάγκο: Σίλβα, Ζόρζε, Νουχίου, Ντε Βινσέντι, Σαχάρ, Κατσαντώνης, Σατσιάς, Μερκής, Γουίλερ

24/02/2021
    17:30
    Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων

ΑΠΟΕΛ (Σάββας Πουρσαϊτίδης): Ουζόχο, Σάντος, Βινίσιους, Ενσούε, Σαμπάλα, Ανουάρ, Λουντέμο, Ζαχίντ, Εντονγκαλά, Κλωναρίδης, Γκάρνερ

Ομόνοια (Χένινγκ Μπεργκ): Φαμπιάνο, Λέτσιακς, Σέχου, Χούμποτσαν, Λούφτνερ, Γκόμεθ, Κούσουλος, Τιάγκο, Λοΐζου, Ασάντε, Τσέποβιτς

Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε το ντέρμπι αιωνίων

Στις 18:30 ο ΑΠΟΕΛ ως τυπικά γηπεδούχους φιλοξενεί την Ομόνοια στην πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση για τα προημιτελικά του κυπέλλου.