«Χαστούκισε» τον ΑΠΟΕΛ και επέστρεψε στις νίκες η Ομόνοια (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 16/3/2024 - 17:58

Το ντέρμπι αιωνίων «βάφτηκε» πράσινο!

Η Ομόνοια επικράτησε του ΑΠΟΕΛ με 1-0 στο ΓΣΠ στο πλαίσιο της τέταρτης αγωνιστικής των play-off του πρωταθλήματος Cyta. Το γκολ για τους «πράσινους» ο Μάριους Στεπίνσκι (22') με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, μετά από χέρι του Σούσιτς

Με τη νίκη αυτή η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα και ανέβηκε στους 58 βαθμούς, μένοντας στο... κόλπο για ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο μέσω του πρωταθλήματος. Με τη σειρά της η ομάδα του Ρικάρντο Σα Πίντο δέχθηκε δεύτερη διαδοχική ήττα, μένοντας στους 63 βαθμούς και πλέον η υπόθεση τίτλος «σφίγγει» για τα καλά.

Μετά τη διακοπή λόγω εθνικών ομάδων, στην επόμενη, πέμπτη αγωνιστική των play-off του πρωταθλήματος Cyta, ο ΑΠΟΕΛ θα πάει στη Λάρνακα για να αντιμετωπίσει την ΑΕΚ (31/03 - 17:00) στην «Αρένα». Από την άλλη, η Ομόνοια θα παραμείνει στο ΓΣΠ και θα φιλοξενήσει την Πάφο (31/03 - 19:30).

16/03/2024
18:00
Το τρίτο ημίχρονο

Ο απόηχος και οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών της μεγάλης αναμέτρησης.

16/03/2024
17:58
Τέλος στο ΓΣΠ, νίκη για την Ομόνοια

Οι «πράσινοι» επικράτησαν του ΑΠΟΕΛ με 1-0, στο πλαίσιο της τέταρτης αγωνιστικής των play-off του πρωταθλήματος.

μχψβ

16/03/2024
17:52
90' Άλλα πέντε επιπλέον λεπτά για το τέλος

Παραμένει το 1-0 για την Ομόνοια από το πρώτο ημίχρονο.

16/03/2024
17:48
86' Κλείνει με τις αλλαγές η Ομόνοια

Άνταμ Λανγκ στο παιχνίδι αντί του Μπέζους.

16/03/2024
17:46
84' Αλλαγή για την Ομόνοια

Ο Βέλικο Σίμιτς αφήνει τη θέση του στον Ανδρόνικο Κακουλλή.

,2

16/03/2024
17:44
83' Τριπλή αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Σιπριάνο, Μαϊόλι και Εφραίμ στο παιχνίδι στις θέσεις των Τσεμπάκ, Σούσιτς και Μαρκίνιος.

Ντεμπούτο με τη γαλαζοκίτρινη φανέλα για τους δύο πρώτους.

16/03/2024
17:35
73' Ευκαιρία για την Ομόνοια

Στην περιοχή ο Μπάκιτς, άδειασε τον Σούσιτς όμως το πλασέ του δε δυσκόλεψε τον Μπέλετς ο οποίος μάζεψε σταθερά.

16/03/2024
17:32
71' Τριπλή αλλαγή για την Ομόνοια

Ο Στεπίνσκι βγαίνει για να μπει ο Μπάκιτς, Σιπριάνο αντί Χαμάς και Μπασιρού αντί Χαραλάμπους

16/03/2024
17:30
68' Απίθανη στιγμή για τον ΑΠΟΕΛ

Στην περιοχή ο Εντονγκαλά, έκανε το πλασέ όμως ο Φαμπιάνο έδιωξε με υπερένταση με τα πόδια.

23,2

16/03/2024
17:27
65' Απειλεί ξανά ο ΑΠΟΕΛ

Μετά από κόρνερ, έγινε η κεφαλιά, με τη μπάλα να σταματά στον... Εντονγκαλά.

16/03/2024
17:20
57' Ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ

Μετά από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα δεν απομακρύνθηκε σωστά και στρώθηκε στον Μαρκίνιος το πλασέ του οποίου όμως έφυγε ψηλά έξω.

μγδμ

16/03/2024
17:18
56' Αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Τάσος Δώνης μπαίνει στο παιχνίδι αντί του Μεχρί. Θέλει να κάνει ακόμη πιο επιθετική την ομάδα του ο Σα Πίντο.

16/03/2024
17:08
46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο

Χωρίς αλλαγές οι δύο προπονητές, συνεχίζουν με τους ίδιους έντεκα που τελείωσαν το πρώτο ημίχρονο.

16/03/2024
16:51
Ημίχρονο στο ΓΣΠ

Το σχόλιο των πρώτων 45 λεπτών

Μετά το πέρας του πρώτου ημιχρόνου η Ομόνοια έχει το προβάδισμα (1-0) στο ντέρμπι κόντρα στον ΑΠΟΕΛ. Οι «πράσινοι» αν και δεν βγήκαν ιδιαίτερα ψηλά επιθετικά, κατάφεραν να μπουν μπροστά στο σκορ, εκμεταλλευόμενοι μια προϋπόθεση που δημιούργησαν η οποία έφερε το πέναλτι.

Από την άλλη ο ΑΠΟΕΛ προσπάθησε να αντιδράσει στο γκολ που δέχθηκε, με τον Σα Πίντο να προχωρά σε διορθωτική κίνηση από τον πάγκο. Οι «γαλαζοκίτρινοι» πήραν την κατοχή της μπάλας και έφτιαξαν ευκαιρίες, χωρίς ωστόσο να μπορέσουν να φτιάξουν τη μεγάλη ευκαιρία μπροστά στην εστία του Φαμπιάνο.

Το δεύτερο ημίχρονο αναμένεται με τεράστιο ενδιαφέρον καθώς το βαθμολογικό κίνητρο και των δύο ομάδων είναι τεράστιο. Οι μεν του ΑΠΟΕΛ θα βγουν μπροστά για το γκολ της ισοφάρισης, ενώ οι δε της Ομόνοιας θα προσπαθήσουν να διατηρήσουν τα κεκτημένα τους.

βψχβ

16/03/2024
16:47
45' Άλλα επιπλέον τέσσερα λεπτά για το τέλος του ημιχρόνου

Πάντα μπροστά στο σκορ η Ομόνοια από το 22ο λεπτό με τη εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Στεπίνσκι.

16/03/2024
16:38
36' Νέα απειλή από τον ΑΠΟΕΛ

Σέντρα στην περιοχή, με τον Τομανέ να πιάνει κεφαλιά και να στέλνει τη μπάλα έξω.

16/03/2024
16:35
33' Eυκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ

Σέντρα του Ζεφτέ, με τον Μεχρί να πιάνει την κεφαλιά χωρίς ωστόσο να βρίσκει στόχο παρά το γεγονός πως ήταν αμαρκάριστος.

16/03/2024
16:27
25' Αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Καθόλου ικανοποιημένος με όσα βλέπει ο Ρικάρντο Σα Πίντο, προχώρησε άμεσα σε αλλαγή για να κάνει πιο δημιουργική την ομάδα του. Ο Κοσταντίνοφ αποχωρεί για να μπει στη θέση του ο Βιγιαφάνιες.

16/03/2024
16:23
22' Γκολ για την Ομόνοια

Εύστοχος από το σημείο του πέναλτι ο Στεπίνσκι. Με ψυχραιμία στο κέντρο της εστίας η εκτέλεση του Πολωνού.

16/03/2024
16:23
21' Πέναλτι για την Ομόνοια

Βλέπει παράβαση του άσου του ΑΠΟΕΛ ο διαιτητής της αναμέτρησης.

16/03/2024
16:22
20' Εξετάζεται για πέναλτι η φάση

Μετά το τελείωμα του Στεπίνκσι, η μπάλα φαίνεται να χτυπά στο χέρι του Σούσιτς. Πάει να το δει ο διαιτητής.

ν

16/03/2024
16:21
19' Πρώτη μεγάλη στιγμή στην αναμέτρηση για την Ομόνοια

Πανέμορφη κίνηση του Αλιούμ, «άδειασε» τον Ζεφτέ και μπήκε στην περιοχή κάνοντας το παράλληλο γύρισμα. Ο Στεπίνσκι έβαλε την προβολή, με τη μπάλα να κοντράρει στον Σούσιτς και να καταλήγει μόλις έξω.

16/03/2024
16:12
10' Αρκετή νευρικότητα από τις δύο ομάδες

Συμπληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο, χωρίς να καταγραφεί κάτι το αξιόλογο μπροστά από τις δύο εστίες. Ιδιαίτερα νευρικές οι δύο ομάδες στις κινήσεις τους.

φβα

16/03/2024
16:02
1' Έναρξη της αναμέτρησης

Στη σέντρα ο ΑΠΟΕΛ.

16/03/2024
15:57
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες

Με τις παραδοσιακές τους εμφανίσεις οι δύο ομάδες. Με τα γαλαζοκίτρινα ο ΑΠΟΕΛ, με τα άσπρα η Ομόνοια.

,2

16/03/2024
15:25
Από κοντά και οι διοικούντες του ΑΠΟΕΛ

Ο πρόεδρος του ΑΠΟΕΛ, Πρόδρομος Πετρίδης και οι αντιπρόεδροι της ομάδας, Νίκος Κουγιάλης και Χάρης Φωτίου είναι στο ΓΣΠ και θέλουν να δουν την ομάδα τους να επιστρέφει στις νίκες για να κάνει άλλο ένα βήμα προς τον τίτλο.

α

16/03/2024
15:00
Απρόοπτο με Κβιλιτάια στην τελευταία προπόνηση

Ο Γεωργιανός επιθετικός του ΑΠΟΕΛ τραυματίστηκε στην τελευταία προπόνηση και έτσι δεν ήταν σε θέση να ενισχύσει την προσπάθεια της ομάδας του. Τη θέση του στο αρχικό σχήμα πήρε ο Τομανέ στην κορυφή της επίθεσης. Για την κατάσταση του αρχηγού της ομάδας αναμένονται νεότερα μετά το παιχνίδι.

ΜΒ

16/03/2024
14:55
Η ανάλυση της ενδεκάδας της Ομόνοιας

Με... μία αναγκαστική αλλαγή σε σχέση με το προηγούμενο παιχνίδι παρατάσσει την ομάδα του στο ντέρμπι ο Γιάννης Αναστασίου. Ο Σίμιτς πήρε τη θέση του τραυματία Γουίλι Σεμέδο. Σχηματισμός 4-2-3-1 από τον Ελλαδίτη τεχνικό των «πρασίνων».

Ο Φαμπιάνο θα είναι στο τέρμα, με τους Κουλιμπαλί και Παναγιώτου μπροστά του ως κεντρικό αμυντικό δίδυμο. Στο δεξί άκρο της άμυνας θα είναι ο Μάθιους, με τον Χαμάς αριστερά. Στη μεσαία γραμμή θα βρεθούν οι Κούσουλος και Χαραλάμπους, με τον Μπέζους ελαφρώς πιο μπροστά σε ρόλο επιτελικού μέσου. Στα άκρα της επίθεσης οι Αλιούμ και Σίμιτς, με τον Στεπίνσκι στην κορυφή της επίθεσης.

Στον πάγκο: Ουζόχο, Παπαστυλιανού, Ψάλτης, Σιπριάνο, Κασάμα, Κακουλλής, Μπάκιτς, Φράνσον, Λέτσιακς, Μπασιρού, Λανγκ, Μίλετιτς

Η διάταξη της Ομόνοιας στον αγωνιστικό χώρο

βξ.,

16/03/2024
14:50
Η ανάλυση της ενδεκάδας του ΑΠΟΕΛ

Με τρεις αλλαγές σε σχέση με το προηγούμενο παιχνίδι κόντρα στον Άρη παρατάσσει την ομάδα του Ρικάρντο Σα Πίντο. Νέα πρόσωπα οι Τσεμπάκ, Τομανέ και Μεχρί, αντί των Πέτροβιτς, Βιγιαφάνιες και Κβιλιτάια. Σχηματισμός 4-2-3-1 από τον Πορτογάλο τεχνικό.

Ο Μπέλετς θα είναι στο τέρμα, με τους Ντβάλι και Σούσιτς να κινούνται στο κέντρο της άμυνας. Ο Ζεφτέ θα είναι αριστερό μπακ, με τον Τσεμπάκ δεξιά. Στη μεσαία γραμμή θα βρίσκονται οι Κοσταντίνοφ και Μεχρί, με τον Ντάλσιο σε ρόλο επιτελικού μέσου. Ο Μαρκίνιος θα έχει ευθύνη στο αριστερό «φτερό» της επίθεσης, με τον Εντονγκαλά δεξιά. Μοναδικός προωθημένος στη γραμμή κρούσης ο Τομανέ.

Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Σιπριάνο, Καραμανώλης, Εφραίμ, Φαουάζ, Γουίλσον, Βιγιαφάνιες, Μαϊόλι, Σατσιάς, Σαρφό, Βρόντης, Δώνης

Η διάταξη του ΑΠΟΕΛ στον αγωνιστικό χώρο

φγχξ

16/03/2024
14:45

ΑΠΟΕΛ (Ρικάρντο Σα Πίντο): Μπέλετς, Ζεφτέ, Ντβάλι, Σούσιτς, Τσεμπάκ, Κοσταντίνοφ, Μεχρί, Ντάλσιο, Μαρκίνιος, Εντονγκαλά, Τομανέ

Ομόνοια (Γιάννης Αναστασίου): Φαμπιάνο, Χαμάς, Παναγιώτου, Κουλιμπαλί, Μάθιους, Κούσουλος, Χαραλάμπους, Μπέζους, Σίμιτς, Αλιούμ, Στεπίνσκι