«Γκέλαρε» με την Πάφο στην πρεμιέρα και μπήκε με το… αριστερό ο ΑΠΟΕΛ (ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 28/8/2022 - 21:58

«Γκέλα» για τον ΑΠΟΕΛ, ο οποίος βγήκε ισόπαλος με την Πάφο στο «ΓΣΠ» με τελικό σκορ 1-1, για την πρεμιέρα του πρωταθλήματος Cyta.

Η Πάφος μπήκε με περισσότερη ενέργεια στον αγωνιστικό χώρο, πίεσε ψηλά και απέκτησε τον έλεγχο της μεσαίας γραμμής. Ο ΑΠΟΕΛ δεν μπόρεσε να βγάλει αντίδραση, ενώ φάνηκε προβληματικός και ανασταλτικά.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» κατάφεραν να ισορροπήσουν το ματς μετά το πρώτο 20λεπτο, δημιούργησαν μερικές προϋποθέσεις, όμως δεν τις μετέφρασαν σε γκολ.

Έτσι οι «γαλάζιοι» χτύπησαν στην αντεπίθεση, εκμεταλλευόμενοι την κακή αμυντική λειτουργεία της ομάδας της Λευκωσίας και έκαναν το 0-1 στο 35ο λεπτό με τον Ζάιρο.

Στην ανάπαυλα ο ΑΠΟΕΛ μπήκε πιο επιθετικά κυνηγώντας την ισοφάριση, ενώ η ομάδα του Μπεργκ συγκεντρώθηκε στα αμυντικά της καθήκοντα και προσπάθησε να απειλήσει, με αντεπιθέσεις.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» δεν μπόρεσαν να μπουν στην περιοχή, παρά την πίεση που ασκούσαν, ενώ φάνηκε ότι δεν υπήρχε καθαρό μυαλό και οι παίκτες του Σωφρόνη δυσκολευόντουσαν ακόμα και να συνδυαστούν.

Τελικά η ομάδα της Λευκωσίας κατάφερε να ισοφαρίσει στο 79ο λεπτό, από στημένη φάση με σκορερ τον Σούσιτς.

Μετά το 1-1, ο ρυθμός του αγώνα ανέβηκε και οι δύο ομάδες προσπαθούσαν να γίνουν απειλητικές και να βρουν το νικητήριο τέρμα. Στις καθυστερήσεις τον κύριο λόγο είχε ο ΑΠΟΕΛ, με τους «γαλάζιους» να αμύνονται επιτυχημένα στο δικό τους μισό του γηπέδου.

Εντέλει ο αγώνας έληξε με τις δύο ομάδες να μένουν ισόπαλες και να μοιράζονται από έναν βαθμό.

21:43
83' Αλλαγή για την Πάφο

Ο Χότσκο στον αγωνιστικό χώρο αντί του Ικόκο

28/08/2022
21:37
79' ΓΚΟΛ για τον ΑΠΟΕΛ 1-1

Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Μάγκλιτσα έκανε κεφαλιά-πάσα στον Σούσιτς, ο οποίος σκόραρε σε κενό τέρμα.

28/08/2022
21:31
73' Αλλαγή για την Πάφο

O Παλάσιος θα μπει στην θέση του Χέσταντ

28/08/2022
21:29
71' Τελευταία αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Βιγιαφάνες εκτός, στην θέση του ο Κβιλτάια

28/08/2022
21:23
66' Αλλαγή για την Πάφο

Ο Αλ Γκαντιουί μπάινει στην θέση του Τάνκοβιτς και ο Καρμπατζέ αντί του Βαλακάρι

28/08/2022
21:20
65' Αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Μορέιρα εισέρχεται στον αγωνιστικό χώρο αντί του Μπλουμ

28/08/2022
21:07
48' Απειλεί ο ΑΠΟΕΛ

Ο Μαρκίνιος πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, σούταρε και έστειλε την μπάλα δίπλα από το δοκάρι

28/08/2022
21:05
46' Διπλή αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Σχόλιο ημιχρόνου

Η Πάφος μπήκε με περισσότερη ενέργεια στον αγωνιστικό χώρο, πίεσε ψηλά και απέκτησε τον έλεγχο της μεσαίας γραμμής. Ο ΑΠΟΕΛ δυσκολευόταν να βγάλει αντίδραση, ενώ είχε και ανασταλτικά προβλήματα.

Ο ρυθμός έπεσε στα τελευταία λεπτά και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια, με το σκορ να παραμένει ίδιο.

28/08/2022
20:47
Τέλος πρώτου ημιχρόνου

Οι δύο ομάδες πηγαίνουν στα αποδυτήρια, με το σκορ να είναι 0-1

28/08/2022
20:46
45' Ένα λεπτό καθυστερήσεις
28/08/2022
20:44
42' Αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Στην θέση του Ντβάλι μπαίνει ο Καρώ

28/08/2022
20:41
Το γκολ της Πάφου για το 0-1
28/08/2022
20:35
35' ΓΚΟΛ για την Πάφο 0-1

Ο Βαλακάρι βγήκε στην αντεπίθεση, μπήκε στην περιοχή, πάσαρε στον Ζάιρο και εκείνος έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα

1

28/08/2022
20:29
28' Κλασσική ευκαιρία ο ΑΠΟΕΛ

Ο Μαρκίνιος θα κάνει καταπληκτική πάσα, με αποδέκτη τον Μάγκλιτσα στην πλάτη της άμυνας, ο τελευταίος θα επιχειρήσει να περάσει την μπάλα κάτω από τα πόδια του Άντος, όμως ο πορτιέρο της Πάφου τοποθετήθηκε σωστά και κέρδισε την μονομαχία.

28/08/2022
20:20
20' Επικίνδυνη φάση για την Πάφο

Γρήγορες μεταβιβάσεις από τους «γαλάζιους», η μπάλα έφτασε στον Χέσταντ, ο οποίος σούταρε από το ύψος της μεγάλης περιοχής και έστειλε την μπάλα, ξυστά από το αριστερό δοκάρι.

28/08/2022
20:13
13' Απειλεί ξανά η Πάφος

Ο Τάνκοβιτς σούταρε λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή και ο Μπέλετς απέκρουσε σε κόρνερ.

1

28/08/2022
20:11
10' Καλή φάση για την Πάφο

Ο Ζάιρο μπήκε στην περιοχή και πάσαρε στον Χέσταντ, ο οποίος σούταρε και έστειλε την μπάλα αουτ.

28/08/2022
20:08
7' Πρώτη καλή στιγμή για τον ΑΠΟΕΛ

Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Μπλούμ πήρε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα, λίγο έξω από το δεξί δοκάρι

Σχηματισμός 4-2-3-1.

Ο Άντος είναι κάτω από τα δοκάρια, στο δεξί άκρο της άμυνας βρίσκεται ο Ικόκο και στο αριστερό ο Ζουνίνιο. Το δίδυμο μπροστά από τον τερματοφύλακα, αποτελείται από τους Κβίντα και o Πάριτς.

Στην μεσαία γραμμή αγωνίζονται ως χαφ οι Κανέ, Ντράγκομιρ και ο Βαλακάρι ως επιτελικός μέσος, ενώ στο δεξί φτερό της επίθεση θα βρίσκεται ο Χέσταντ και στο αριστερό ο Τάνκοβιτς.

Στην κορυφή της επίθεσης είναι ο Ζάιρο

1

28/08/2022
19:20
Ανάλυση της ενδεκάδας του ΑΠΟΕΛ

Σχηματισμός 4-4-2.

Ο Σωφρόνης Αυγουστή έχει πραγματοποιήσει 5 αλλαγές στην σύνθεση της ομάδας, συγκριτικά με τον αγώνα εναντίον της Τζουργκάρντεν.

Κάτω από τα γκολπόστ θα βρίσκεται ο Μπέλετς και το δίδυμο μπροστά του αποτελείται από τους Ντβάλι και Κρέσπο, ενώ στο δεξί άκρο της άμυνας βρίσκεται ο Σούστις και στο αριστερό ο Φεράρι.

Στην μεσαία γραμμή αγωνίζονται οι Ντάλσιο και Βιγιαφανές, με τους Θεοδώρου και Μαρκίνιος να βρίσκονται στα άκρα της επίθεσης.

Ο Μπλουμ και ο Μάγκλιτσα, αποτελούν το επιθετικό δίδυμο στην κορυφή.

1

28/08/2022
19:13
Πρόβλημα με Σαρφό και Κονσταντίνοφ
28/08/2022
19:00

ΑΠΟΕΛ (Σωφρόνης Αυγουστή): Μπέλετς, Μαρκίνιος, Κρέσπο, Ντβάλι, Φεράρι, Ντάλσιο, Βιγιαφάνιες, Θεοδώρου, Μαρκίνιος, Μπλουμ, Μάγκλιτσα.

Πάφος (Χένινγκ Μπεργκ): Άντος, Κβίντα, Κανέ, Ζάιρο, Ικόκο, Χέσταντ, Ζουνίνιο, Τάνκοβιτς, Βαλακάρι, Ντράκομιρ, Πάιριτς

0

28/08/2022
18:55
Τα περσινά ματς στο ΓΣΠ

ΑΠΟΕΛ και Πάφος αναμετρήθηκαν δύο φορές στην περσινή σεζόν, στο ίδιο γήπεδο.

Στις 5 Δεκεμβρίου 2021 και για την 12η αγωνιστική, οι δύο ομάδες έμειναν στο ισόπαλο 1-1 με σκόρερ τους Νατέλ (78' πεν.) και Αουρέλιο (88').

Στις 10 Απριλίου 2022 και για την 5η αγωνιστική των play-off, η ομάδα της Λευκωσίας επικράτησε με 2-1 έχοντας για σκόρερ τους Εντονγκαλά (64') και Σαμπάλα (90+5'), με τον Βαλακάρι (86') να ισοφαρίζει προσωρινά.

28/08/2022
18:50
Πρεμιέρα και... πέρσι

Οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν και στην περσινή πρεμιέρα του πρωταθλήματος Cyta, με την Πάφο να κάνει την έκπληξη επικρατώντας με το... εκκωφαντικό 4-0 του ΑΠΟΕΛ.

Αυτή η βαριά ήττα για τους «γαλαζοκίτρινους» αποτέλεσε το τελευταίο παιχνίδι του Σάββα Πουρσαϊτίδη στον πάγκο, με τον Σωφρόνη Αυγουστή να παίρνει τη θέση, την οποία έχει μέχρι σήμερα.