Τελικό: ΑΠΟΕΛ - Ζρίνσκι (ΦΩΤΟ & BINTEO)

Πέμπτη, 24/9/2020 - 23:39

Έπρεπε να πάει στα πέναλτι για να πάρει την πρόκριση κακός ΑΠΟΕΛ. Η ομάδα της Λευκωσίας απόκλεισε τους Βόσνιους αφού επικράτησε με 4-2 στη διαδικασία των πέναλτι. Μέχρι την παράταση η αναμέτρηση το αποτέλεσμα ήταν στο 2-2.

Η ομάδα της Λευκωσίας μπορεί να βρέθηκε νωρίς πίσω στο σκορ με το γκολ του Ίβαντσιτς στο 11ο λεπτό όμως ο Ατζίλι ισοφάρισε άμεσα για την ομάδα της Λευκωσίας στο 14ο λεπτό. Η ανατροπή όμως ήρθε εν τέλει στο 26ο λεπτό με κεφαλιά του Νουχίου. Οι Βόσνιοι όμως είχαν τη δική τους... απάντηση στο 69ο λεπτό με τον Μπιλμπίτζα.

Ο ΑΠΟΕΛ στα πρώτα 45 λεπτά της αναμέτρησης ήταν καλύτερος από τους φιλοξενούμενους και δικαίως είχε το προβάδισμα. Μπορεί να απειλήθηκε σε κάποια σημεία όμως αυτό έγινε από δικά του λάθη. Αν ήταν πιο προσεκτικοί οι ποδοσφαιριστές του Μαρίνου Ουζουνίδη σαφέστατα θα μπορούσαν να είχαν διευρύνει ακόμη περισσότερο το προβάδισμα τους.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΑΠΟΕΛ ήταν τραγικός. Δεν έκανε ούτε στα βασικά και δικαίως δέχθηκε την ισοφάριση από τους φιλοξενούμενους. Αμυντικά έμπαζε από παντού ενώ επιθετικά η ομάδα έδειχνε να μην έχει κανένα πλάνο.

Στην παράταση η αναμέτρηση έχασε τελείως το ρυθμό της καθώς από τη μία ο ΑΠΟΕΛ προσπαθούσε χωρίς επιτυχία να επιτεθεί ενώ οι φιλοξενούμενοι ήταν κλεισμένοι πίσω και προσπαθούσαν να κάνουν τη ζημιά στις αντεπιθέσεις. Έτσι, αναπόφευκτα η αναμέτρηση οδηγήθηκε στη διαδικασία των πέναλτι.

Την ερχόμενη εβδομάδα ο ΑΠΟΕΛ θα αντιμετωπίσει στα play-off της διοργάνωσης τη Σλόβαν Λίμπερετς η οποία επικράτησε με 2-0 της Στεάουα στο Βουκουρέστι.

2-1 ο ΑΠΟΕΛ, εύστοχος ο Μπεν Σαχάρ.

Σώζει ξανά ο Σίλβα, παραμένει το 2-1 για τον ΑΠΟΕΛ.

23:24
    114' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ

Σέντρα του Ντε Βινσέντι μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Μπεν Σαχάρ έπιασε την κεφαλιά όμως ο αντίπαλος τερματοφύλακας μάζεψε τη μπάλα με δυσκολία.

24/09/2020
    23:20
    110' Παραμένει... άχαρο το παιχνίδι

Άλλα δέκα λεπτά για το τέλος (και) της παράτασης. Ο ΑΠΟΕΛ δε μπορεί να δημιουργήσει με αξιώσεις την καλή ευκαιρία μπροστά στην αντίπαλη εστία. Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι είναι κλεισμένοι πίσω και προσπαθούν να κάνουν τη ζημιά με αντεπιθέσεις.

24/09/2020
    23:15
    106' Ξεκινά το δεύτερο μέρος της παράτασης

Τελευταία αλλαγή για τους φιλοξενούμενους. Στη θέση του Τσόρλουκα πέρασε ο Σαντίκου.

24/09/2020
    23:14
    Ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος της παράτασης παραμένει το 2-2
    24/09/2020
    23:10
    104' Απειλεί η Ζρίνσκι

Σουτ από πλάγια στη περιοχή του Γκοβετάριτσα όμως ο Σίλβα έσωσε τον ΑΠΟΕΛ.

24/09/2020
    23:04
    98' Τέταρτη αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Στη θέση του Νουχίου πέρασε ο Μπεν Σαχάρ.

24/09/2020
    23:00
    95' Τίποτα το αξιόλογο ακόμη στην παράταση

Ο ΑΠΟΕΛ κρατάει τη μπάλα όμως είναι φλύαρος και δεν απειλεί καθόλου τους φιλοξενούμενους.

24/09/2020
    22:56
    91' Ξεκίνησε η ημίωρη παράταση
    24/09/2020
    22:51
    Τέλος, 2-2 η αναμέτρηση και... παράταση
    24/09/2020
    22:46
    90' Άλλα πέντε λεπτά για το τέλος πάντα στο 2-2 η αναμέτρηση
    24/09/2020
    22:41
    86' Τρίτη αλλαγή (και) για τον ΑΠΟΕΛ

Στη θέση του Ανουάρ πέρασε ο Λουντέμο.

24/09/2020
    22:40
    84' Χωρίς πλάνο ο ΑΠΟΕΛ

Κάκιστος στο δεύτερο ημίχρονο ο ΑΠΟΕΛ δε μπορεί να πραγματοποιήσει ορθολογική επίθεση ενώ και αμυντικά παραπαίει.

24/09/2020
    22:34
    79' Νέο σουτ για τους φιλοξενούμενους

Ο Γκοβετάριτσα εκτός περιοχής έκανε το σουτ όμως ο Σίλβα με διπλή προσπάθεια μάζεψε τη μπάλα.

24/09/2020
    22:31
    76' Τρίτη αλλαγή για τη Ζρίνσκι

Εκτός ο Ίβαντσιτς για να μπει ο Γκοβετάριτσα.

24/09/2020
    22:29
    73' Αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Εντονγκαλά πέρασε εκτός για να μπει στην αναμέτρηση ο Τάμαρι.

24/09/2020
    22:24
    69' Γκολ για τη Ζρίνσκι

Τραγική αμυντική λειτουργία για τον ΑΠΟΕΛ. Αδράνεια από άμυνα και τερματοφύλακα του ΑΠΟΕΛ, σε φάση που ο Μπιλιμπίγια έγινε δέκτης της μπάλας στην περιοχή και με πολλούς παίκτες γύρω του, έκανε το σουτ από το σημείο του πέναλτι και ισοφάρισε σε 2-2.

24/09/2020
      22:23
      Για ομίλους από... Τσεχία

Η Σλόβαν Λίμπερετς προκρίθηκε στα play-off και θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού του ΑΠΟΕΛ στην έδρα της. Η Τσέχικη ομάδα νίκησε την Στεάουα με 2-0 στη Ρουμανία, με τα γκολ των Χελάλ (64') και Ράμπουσιτς (82').

24/09/2020
      22:21
      65' Αλλαγή για τη Ζρίνσκι

Στη θέση του Τρέμποτιτς πέρασε ο Ζλόμισλιτς.

24/09/2020
      22:19
      64' Πρώτη αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Γένσεν πέρασε στον αγωνιστικό χώρο αντί του Ζαχίντ.

24/09/2020
      22:18
      63' Απειλεί ο ΑΠΟΕΛ

Μακρινό σουτ του Ανουάρ έξω από την περιοχή ο Μπρκιτς έπεσε και μάζεψε τη μπάλα.

24/09/2020
      22:16
      60' Έπεσε ο ρυθμός της αναμέτρησης

Ο ΑΠΟΕΛ συνεχίζει να έχει το προβάδισμα με 2-1 όμως ο ρυθμός της αναμέτρησης έχει πέσει αισθητά. Οι φιλοξενούμενοι προσπαθούν να απειλήσουν και να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα όμως προς το παρόν δεν τα έχουν καταφέρει. Δεν εμπνέει εμπιστοσύνη η άμυνα του ΑΠΟΕΛ η οποία υποκύπτει σε εύκολα λάθη.

24/09/2020
      22:13
      57' Αλλαγή για τη Ζρίνσκι

Ο Μπέκιτς στην αναμέτρηση αντί του Μπάρμπαριτς.

24/09/2020
      22:10
      «Καθάρισε» η Λίμπερετς

Με την αναμέτρηση να βρίσκεται στο τελευταίο δεκάλεπτο η Σλόβαν Λίμπερετς προηγείται με 2-0 της Στεάουα. Πολύ δύσκολα θα αλλάξουν τα δεδομένα. Ο ΑΠΟΕΛ αν προκριθεί, την ερχόμενη εβδομάδα θα κάνει ταξίδι στη Τσεχία.

24/09/2020
      22:07
      51' Νέα ευκαιρία για τη Βοσνιακή ομάδα

Σουτ του Μπιλιμπίγια στην κίνηση, η μπάλα λίγο έξω

24/09/2020
        22:04
        48' Καλή ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους

Μακρινό σουτ για τη Ζρίνσκι όμως ο Σίλβα έπεσε και έδιωξε τη μπάλα με τα... γόνατα.

24/09/2020
        22:00
        46' Έναρξη στο δεύτερο ημίχρονο

Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.

24/09/2020
        21:46
        Ημίχρονο στο ΓΣΠ, πάντα μπροστά με 2-1 ο ΑΠΟΕΛ

Στο 60ο λεπτό η αναμέτρηση της Στεάουα με τη Σλόβαν Λίμπερετς.

Οι Ρουμάνοι αγωνίζονται με δέκα ποδοσφαιριστές.

Παιχνίδι το οποίο ενδιαφέρει άμεσα τον ΑΠΟΕΛ για τα play-off αφού ο νικητής του ζευγαριού θα τεθεί απέναντι στην ομάδα της Λευκωσίας αν καταφέρει τελικά να πάρει την πρόκριση.

24/09/2020
        21:41
        42' Ευκαιρία μετά από ώρα για τους φιλοξενούμενους

Μακρινό σουτ έξω από την περιοχή του Σίλβα, η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

24/09/2020
        21:36
        37' Ανώτερος ο ΑΠΟΕΛ

Πολύ καλύτερος από τους φιλοξενούμενους ο ΑΠΟΕΛ δικαίως έχει το προβάδισμα στην αναμέτρηση. Οι παίκτες του Ουζουνίδη καλούνται να είναι πιο αποτελεσματικοί στην τελική πάσα αν θέλουν να «κλειδώσουν» την πρόκριση.

24/09/2020
        21:26
        26' Γκολ για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Ατζίλι εκτέλεσε κόρνερ και ο Νούχιου υπό πίεση ανάμεσα σε δύο παίκτες, έπιασε την κεφαλιά και έκανε το 2-1.

24/09/2020
        21:24
        25' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ

Μετά από έξυπνη πάσα του Ατζίλι, ο Ντε Βινσέντι έκανε καλό σουτ από πλάγια, αλλά ο αντίπαλος κίπερ απέκρουσε.

24/09/2020
        21:13
        14' Γκολ για τον ΑΠΟΕΛ

Άμεση ισοφάριση με τον Ατζίλι, ο οποίος με σουτ εντός περιοχής μετά από προσπάθεια και ασίστ του Ζεράλδες, σκόραρε για το 1-1.

24/09/2020
        21:11
        11' Γκολ για τους φιλοξενούμενους

Μετά από μπαλιά του Γιακόβλιεβιτς από αριστερά, η μπάλα κόντραρε και έφτασε στον Ίβαντσιτς, ο οποίος με κεφαλιά άνοιξε το σκορ.

24/09/2020
        21:06
        7' Πρώτη ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ

Σέντρα του Εντονγκαλά από δεξιά, ο Νουχίου πήρε την κεφαλιά όμως ο τερματοφύλακας των φιλοξενουμένων μάζεψε εύκολα τη μπάλα.

24/09/2020
        21:03
        3' Ζητά πέναλτι ο ΑΠΟΕΛ στην πρώτη φάση της αναμέτρησης

Ο διαιτητής μπορούσε να υποδείξει πέναλτι υπέρ του ΑΠΟΕΛ. Ο Τσόρλουκα τράβηξε από τη φανέλα τον Νουχίου και τον έριξε στο έδαφος σε φάση διεκδίκησης της μπάλας μετά από σέντρα του Εντονγκαλά.

24/09/2020
          21:00
          1' Ξεκίνησε η αναμέτρηση στο ΓΣΠ

Στη σέντρα οι φιλοξενούμενοι.

24/09/2020
          20:56
          Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες

Με τις γαλαζοκίτρινες εμφανίσεις ο ΑΠΟΕΛ, με τις λευκές οι φιλοξενούμενοι.