Τρίποντο «χρυσάφι» για τον Άρη επί του Απόλλωνα (BINTEO)

Κυριακή, 14/1/2024 - 21:05
ΑΡΗΣ

Ένα ήταν αρκετό για τον Άρη! Η ομάδα της Λεμεσού επικράτησε 1-0 του Απόλλωνα στο «Άλφαμεγα Stadium», για την 19η αγωνιστική του πρωταθλήματος, με γκολ του Μοντνόρ. Οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο, όμως οι «κυανόλευκοι» ήταν αυτοί που δεν κατάφεραν να σκοράρουν στο δικό τους καλό 45λεπτο. Με αυτό το αποτέλεσμα, ο Άρης έπιασε την Ομόνοια και την Πάφο στους 38 βαθμούς (-4 από την κορυφή και τον ΑΠΟΕΛ). Από την άλλη, ο Απόλλωνας έμεινε στους 29 βαθμούς και είδε την διαφορά από την 6η θέση να αυξάνεται στο -7.

Στα του αγώνα, στο πρώτο μέρος, το μοναδικό στοιχείο που αξίζει αναφοράς είναι το γκολ του Μοντνόρ, ο οποίος στο 17’ ευστόχησε με φαλτσαριστό πλασέ και άνοιξε το σκορ. Απ’ εκεί και πέρα, το… ζουμί προέκυψε στο δεύτερο μέρος, όπου ο Απόλλωνας ανέβηκε αισθητά (σκόραρε στο 55' όμως ακυρώθηκε λόγω οφσάιντ), ο Μπακέγκα σημάδεψε το δοκάρι στην κλασσική φάση της ομάδας του, ενώ στο 67’ λίγο έλειψε το ματς να πάρει… φωτιά λόγω μεγάλης σύρραξης μεταξύ παικτών και παραγόντων που ήταν στον πάγκο.

Αιτία ένα μαρκάρισμα μπροστά από τον πάγκο του Άρη το οποίο πυροδότησε… έκρηξη και ένταση. Ο διαιτητής φώναξε τους αρχηγούς (Άλβες και Χ.Κυριάκου) ώστε να ηρεμήσουν τα πνεύματα, ενώ ο μοίρασε και… κίτρινες κάρτες. Στο 72’ ο Καζού είδε την πρώτη λόγω της έντασης, ενώ ένα λεπτό αργότερα είδε και την δεύτερη για φάουλ! Ο Βραζιλιάνος άφησε την ομάδα του με δέκα παίκτες και ευτυχώς γι’ αυτόν και για τους συμπαίκτες του, δεν το πλήρωσε.

Ο Απόλλωνας κατέγραψε πολύ καλά διαστήματα στο δεύτερο μέρος, ανάγκασε τον Άλβες να απογειωθεί για να αποκρούσει το εντυπωσιακό σουτ του Νταρίκουα, όμως έμεινε στο μηδέν.

Όσον αφορά στη συνέχεια, ο Άρης θα φιλοξενήσει την Ανόρθωση (22/1) στο νέο γήπεδο της Λεμεσού, ενώ ο Απόλλωνας θα αναμετρηθεί με τη Δόξα (20/1) στην Περιστερώνα.

14/01/2024
21:05
90'+7 Τέλος του αγώνα!

Νίκη για τον Άρη με 1-0 επί του Απόλλωνα, με γκολ του Μοντνόρ στο 17'.

14/01/2024
21:01
90'+4 Κίτρινη στον Ουρόσεβιτς.
14/01/2024
20:58
90'+2 Καλή στιγμή για τον Απόλλωνα

Γυριστό σουτ του Μαλεκκίδη, στα χέρια του Άλβες η μπάλα.

14/01/2024
20:57
90' Eπτά λεπτά ο επιπλέον χρόνος.
14/01/2024
20:54
87' Κίτρινη στον Μάτισικ.
14/01/2024
20:53
86' Όσα έγιναν στο 67ο λεπτό
14/01/2024
20:52
85' Αλλαγές για τον Άρη

Εκτός οι Νίκολιτς-Κοκόριν, μέσα οι Σπόλιαριτς-Στεπίνσκι.

14/01/2024
20:51
84' Μονόλογος για τον Απόλλωνα στα τελευταία λεπτά

Οι γηπεδούχοι έχουν την κατοχή και τον έλεγχο, προσπαθούν για το γκολ της ισοφάρισης ωστόσο δεν φτάνουν στην περιοχή του Άλβες.

14/01/2024
20:46
79' Κίτρινη στον Ποντικό για τράβηγμα στον Ουρόσεβιτς.
14/01/2024
20:44
77' Aλλαγές για τις δύο ομάδες.

Εκτός ο Μπένγκτσον, μέσα ο Μάτουσικ.

Εκτός ο Κοστάκε, μέσα ο Ποντικός.

14/01/2024
20:41
73' Κίτρινη στον Μάρκες γιατί... ενόχληση τον Καζού κατά την έξοδο του από το ματς.
14/01/2024
20:39
72' Αποβάλλεται ο Καζού

Ο ποδοσφαιριστής του Άρη έκανε φάουλ στον Νταρίκουα και δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα! Πριν από δύο λεπτά, δέχθηκε την πρώτη στην ένταση που προηγήθηκε. Με 10 θα συνεχίσει ο Άρης για το υπόλοιπο του αγώνα.

14/01/2024
20:38
72' Σπουδαία φάση για τον Άρη

Ο Σαβό γύρισε στο ύψος του πέναλτι και ο Νίκολιτς δεν πρόλαβε να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα προ κενής εστίας!

14/01/2024
20:35
68' Φώναξε τους αρχηγούς ο διαιτητής

Ο ρέφερι ζήτησε από τους Βανά Άλβες και Χ.Κυριάκου να... ηρεμήσουν τα πνεύματα ώστε να συνεχιστεί κανονικά το παιχνίδι χωρίς ένταση.

Παράλληλα, δόθηκε κίτρινη σε Νταρίκουα, Καζού, στον βοηθό προπονητή του Άρη, Γίνιγκεν και στον προπονητή του Απόλλωνα, Ματσίν.

14/01/2024
20:34
67' Τεράστια ένταση στο παιχνίδι

Μετά από φάουλ μπροστά από τον πάγκο του Άρη, προκλήθηκε σύρραξη και αρκετές... κοκορομαχίες.

14/01/2024
20:31
64' Αλλαγή για τον Άρη

Εκτός ο Γκομίς, μέσα ο Μπρόρσον.

14/01/2024
20:27
60' Τεράστιες φάσεις για τους γηπεδούχους!

Κεφαλιά του Μπαγκένγκα, στο δοκάρι η μπάλα!

Δευτερόλεπτα αργότερα, ο Νταρίκουα έπιασε σουτ-βολίδα και ο Βανά Άλβες απογειώθηκε και απέκρουσε εντυπωσιακά!

14/01/2024
20:22
55' Ακυρώθηκε ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα

Μετά από σέντρα του Μαλεκκίδη στην περιοχή, ο Μάρκες με προβολή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

Μετά από έλεγχο στο VAR, ο σκόρερ ήταν εκτεθειμένος.

14/01/2024
20:16
49' Απάντησε με παρόμοια φάση ο Απόλλωνας

Το φαλτσαριστό σουτ του Κοστάκε σταμάτησε στα σώματα και έφυγε έξω.

14/01/2024
20:15
48' Ευκαιρία με το... καλημέρα για τον Άρη

Ο Κοκόριν έδωσε στον Καζού, μπήκε στην περιοχή όμως το φαλτσαριστό σουτ του τελευταίου κατέληξε μόλις έξω.

14/01/2024
20:12
46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.
14/01/2024
20:11
46' Αναγκαστική αλλαγή για τον Άρη

Μέσα ο Σαβό, εκτός ο Μοντνόρ οποίος πέρασε από ίωση και δεν ήταν εντελώς έτοιμος για το σημερινό ματς.

19:54
45'+6 Tέλος πρώτου ημιχρόνου

Μπροστά στο σκορ ο Άρης, προηγείται 1-0 του Απόλλωνα. Λείπουν οι μεγάλες ευκαιρίες, ωστόσο υπάρχει διάθεση από τις δύο ομάδες. Σκόρερ για τους φιλοξενούμενους, ο Μοντνόρ.

14/01/2024
19:49
45'+2 Δεύτερη κίτρινη στο παιχνίδι

Φάουλ στον Μάρκες από τον Μπράουν και κίτρινη στον παίκτη του Άρη.

14/01/2024
19:48
45' Έξι λεπτά ο επιπλέον χρόνος.
14/01/2024
19:43
41' Αναγκαστική αλλαγή για τον Απόλλωνα

Εκτός ο Κρέμτσικ, μέσα ο Μπαγένγκα. Ντεμπούτο για τον επιθετικό των γηπεδούχων ο οποίος ανακοινώθηκε προ ημερών!

14/01/2024
19:42
39' Τεράστια φάση για τον Απόλλωνα

Εντελώς μόνος ο Μαλεκκίδης, έπιασε την κοντινή κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα σε κεφάλι αντιπάλου!

14/01/2024
19:40
38' Αποχωρεί χωλαίνοντας ο Κρέμτσικ

Ο επιθετικός του Απόλλωνα αποκόμισε μυϊκό τραυματισμό και δεν μπορεί να συνεχίσει.

14/01/2024
19:32
30' Πρώτη κίτρινη στο παιχνίδι

Για σκληρό φάουλ στον Εκπολό δέχθηκε κίτρινη ο Κοκόριν..

14/01/2024
19:32
29' Έτσι το πανηγύρισαν οι παίκτες του Άρη
14/01/2024
19:29
26' Προσπαθεί να απαντήσει στο γκολ ο Απόλλωνας

Κέρδισαν έδαφος οι γηπεδούχοι στο παιχνίδι, ωστόσο παρατηρούνται αρκετά ατομικά λάθη που έχουν ως αποτέλεσμα να χάνεται η μπάλα.

14/01/2024
19:24
22' Δυνατές μονομαχίες στο παιχνίδι
14/01/2024
19:19
17' ΓΚΟΛ για τον Άρη!

Μετά από υποδειγματική επίθεση, αφού έκλεψε ο Μοντνόρ, έδωσε στον Μπένγκτσον ο οποίος του έδωσε ξανά την μπάλα και με εύστοχο φαλτσαριστό πλασέ άνοιξε το σκορ.

14/01/2024
19:17
15' Έδειξαν κόκκινη κάρτα στον ρατσισμό οι παίκτες των δύο ομάδων πριν την έναρξη του αγώνα.
14/01/2024
19:16
14' Καλή προϋπόθεση για τον Άρη

Μακρινό ψηλοκρεμαστό σουτ του Νίκολιτς, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε μόλις έξω.

14/01/2024
19:16
13' Επενέναρξη στο παιχνίδι

Συνεχίζει κανονικά ο ποδοσφαιριστής του Άρη καθώς δεν αντιμετωπίζει σοβαρό πρόβλημα.

14/01/2024
19:14
12' Για λίγο διακοπή στο ματς

Στο έδαφος ο Μπράουν λόγω τραυματισμού, δέχεται τις πρώτες βοήθειες.

14/01/2024
19:06
5' Πολιορκία από τον Άρη

Φουριόζος μπήκε στο παιχνίδι ο Άρης ο οποίος έχει την κατοχή, ενώ κέρδισε και κόρνερ. Δεν απείλησε την εστία του Λέουβενμπεργκ, ωστόσο ταλαιπωρεί την άμυνα των τυπικά φιλοξενούμενων. Προσπαθεί να βρει τα πατήματα του ο Απόλλωνας.

14/01/2024
19:03
1' Έναρξη του αγώνα.
14/01/2024
18:59
Eίσοδος των δύο ομάδων στον αγωνιστικό χώρο.