Τελικό: Απόλλωνας - ΑΕΛ (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Δευτέρα, 8/3/2021 - 20:55

Χωρίς νικητή αλλά και χωρίς γκολ (0-0) ολοκληρώθηκε το ντέρμπι των Λεμεσιανών στο Τσίρειο καθώς Απόλλωνας και ΑΕΛ δεν κατάφεραν να βρουν το δρόμο προς τα δίκτυα στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής των play-off.

Παιχνίδι με αρκετή δύναμη αλλά λίγες καλές προσπάθειες μπροστά από τις δύο εστίες. Μετά το πρώτο τέταρτο η ΑΕΛ ανέβασε… στροφές, κράτησε μπάλα όμως έφτιαξε ελάχιστες μεγάλες ευκαιρίες. Στη συνέχεια, στο τελευταίο τέταρτο του ημιχρόνου ήταν η σειρά του Απόλλωνα να αναλάβει κάπως το ρυθμό όμως ούτε αυτός με τη σειρά του έγινε ιδιαίτερα απειλητικός.

Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι συνέχισε να έχει αρκετή ένταση, με το διαιτητή να δείχνει αρκετές κίτρινες κάρτες. Το σκληρό παιχνίδι δεν επέτρεψε να δημιουργηθούν μεγάλες ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες των τερματοφυλάκων.

Με την ισοπαλία αυτή η ΑΕΛ έμεινε στη δεύτερη θέση αφού έφτασε στους 59 βαθμούς και δεν κατάφερε να ξεπεράσει την Ομόνοια η οποία έχει 60 βαθμούς. Ο Απόλλωνας έμεινε στην τρίτη θέση, έχοντας 56 βαθμούς.

Την ερχόμενη αγωνιστική (3η), ο Απόλλωνας πάει στη Λάρνακα για να αντιμετωπίσει την ΑΕΚ την Παρασκευή (12/03 - 18:00). Από την πλευρά της η ΑΕΛ, αντιμετωπίζει εντός έδρας στο Τσίρειο την Ομόνοια το Σάββατο (13/03 - 18:30).

20:45
84' Διπλή αλλαγή για την ΑΕΛ

Αντβιγιάι στη θέση του Άντονι Γεωργίου.

Χάρης Κυριάκου στη θέση του Έουλερ.

08/03/2021
20:43
83' Μοναδική στιγμή για την ΑΕΛ

Ο Αντάμοβιτς από το ύψος του πέναλτι αμαρκάριστος να σουτάρει ψηλά, άστοχα προς απογοήτευση των συμπαικτών του. Ο Άντονι Γεωργίου έκανε σέντρα από αριστερά, ο Μαλεκκίδης στην προσπάθειά του να διώξει την μπάλα την έστρωσε στον Αντάμοβιτς, ο οποίος ήταν άστοχος.

08/03/2021
    20:34
    73' Αλλαγή για την ΑΕΛ

Στη θέση του Σίτο Ριέρα, πέρασε ο Μάρκο Αντάμοβιτς.

08/03/2021
    20:30
    69' Διπλή αλλαγή από τον Απόλλωνα

Μάρκοβιτς εκτός για να μπει ο Σακέττι.

Χάμπος εκτός για να μπει ο Ντένιτς.

08/03/2021
    20:27
    67' Πολύ καλή στιγμή για τον Απόλλωνα

Καλή αντεπίθεση και σουτ του Ντιγκινί από το ύψος της περιοχής, δύσκολη απόκρουση του Βοζίνια.

08/03/2021
      20:19
      58' Απειλεί ξανά η ΑΕΛ

Μακρινό σουτ του Ντανίλο, έπεσε στη γωνία του ο Γιοβάνοβιτς και έδιωξε τον κίνδυνο.

08/03/2021
      20:18
      57' Μεγάλη στιγμή για την ΑΕΛ

Ο Ριέρα έδωσε στον Μαέ, αυτός στον Αντωνίου, που σούταρε από κοντά με όφελος ένα κόρνερ, το οποίο πέρασε ανεκμετάλλευτο.

08/03/2021
        20:16
        56' Πρώτη αλλαγή για την ΑΕΛ

Στη θέση του Νταβόρ Ζστραφκόφσκι πέρασε ο Ντανίλο.

08/03/2021
        20:06
        47' Πρώτη ευκαιρία στο δεύτερο μέρος

Σέντρα του Πέδρο, απευθείας σουτ του Πίττα, η μπάλα άουτ.

08/03/2021
          20:05
          46' Έναρξη στο δεύτερο ημίχρονο

Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες, συνεχίζουν με τους έντεκα που ξεκίνησαν την αναμέτρηση.

08/03/2021
          19:47
          Ημίχρονο, 0-0 οι δύο ομάδες
          08/03/2021
          19:46
          45+1' Γκολ για τον Απόλλωνα

Ακυρώνεται ως οφσάιντ από το βοηθό. Ελέγχθηκε η φάση και από το VAR και σωστά ακυρώθηκε το γκολ.

08/03/2021
          19:45
          45' Άλλο ένα επιπλέον λεπτό για το τέλος

Παραμένει το 0-0 ανάμεσα στις δύο ομάδες.

08/03/2021
          19:35
          35' Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΛ

Έπιασε στον... ύπνο την άμυνα του Απόλλωνα ο Μηνάς Aντωνίου ο οποίος εκτέλεσε γρήγορα πλάγιο. Ο Μαέ βγήκε... φάτσα με τον Γιοβάνοβιτς και μοίρασε στον Άντονι ο οποίος δεν κατάφερε να τελειώσει σωστά τη φάση.

Προηγουμένως ο Απόλλωνας ζήτησε πέναλτι όμως ο διαιτητής με τη συμβολή του VAR υπέδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι.

08/03/2021
          19:29
          28' Πολύ καλή στιγμή για τον Απόλλωνα

Έξω από την περιοχή ο Πίττας, επιχείρησε το σουτ όμως ο Βοζίνια με διπλή προσπάθεια κατάφερε να μπλοκάρει τη μπάλα.

08/03/2021
          19:22
          21' Καλή στιγμή για την ΑΕΛ

Φαλτσαριστό σουτ από τον Έουλερ έξω από την περιοχή όμως η μπάλα έφυγε μόλις έξω.

08/03/2021
          19:16
          15' Τίποτα τα αξιόλογο στην αναμέτρηση

Παιχνίδι τακτικής από τις δύο ομάδες, απουσιάζουν οι μεγάλες ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες.

08/03/2021
          19:05
          4' Πρώτη τελική στην αναμέτρηση

Ο Μπίσεσβαρ έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, ψηλά έξω η μπάλα.

08/03/2021
          19:01
          1' Έναρξη της αναμέτρησης στο Τσίρειο

Στη σέντρα η ομάδα της ΑΕΛ.

08/03/2021
          18:57
          Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες

Με τις μαύρες εμφανίσεις ο Απόλλωνας, με τις κλασσικές γαλαζοκίτρινες εμφανίσεις η ΑΕΛ

08/03/2021
          18:36
          Η προθέρμανση του Απόλλωνα

08/03/2021
          17:50
          Η ανάλυση της ενδεκάδας της ΑΕΛ

Ο Βοζίνια στο τέρμα για την ΑΕΛ με τους Τεϊσέιρα και Πάντιτς στο κέντρο της άμυνας. Δεξιά θα είναι ο Μηνάς Αντωνίου ενώ αριστερά στην άμυνα θα κινείται ο Έουλερ. Στη μεσαία γραμμή οι Μεντόγιεβιτς και Νταβόρ Ζστραφκόφσκι.

Ο Σίτο Ριέρα θα κινηθεί πιο μπροστά τους σε ρόλο οργανωτή ενώ ο Άντονι Γεωργίου θα είναι στην αριστερά πλευρά της επίθεσης με τον Μάνου Τόρες στα δεξιά. Μοναδικό προωθημένος για τους «λέοντες» ο Ράιαν Μαέ.

Σχηματισμός 4-2-3-1 από τον προπονητή της ΑΕΛ. Πολλές οι αλλαγές σε σχέση με όσους ήταν βασικοί στο κύπελλο με τη Νέα Σαλαμίνα. Μόνο Βοζίνια, Νταβόρ, Τόρες ήταν στην εντεκάδα και στο προηγούμενο παιχνίδι.

Στον πάγκο: Κεραυνός, Αβραάμ, Κέρκεζ, Αντάμοβιτς, Αντβιγιάι, Ψισιέ, Κυριάκου, Μπάμπιτς, Ντανίλο

08/03/2021
          17:45
          Η ανάλυση της ενδεκάδας του Απόλλωνα

Ο Γιοβάνοβιτς θα είναι στο τέρμα με τους Γιούστε και Ρομπέρζ να αποτελούν το κεντρικό αμυντικό δίδυμο. Ο Πέδρο στα δεξιά της άμυνας ενώ ο Μαλεκκίδης θα είναι στα αριστερά. Στη μεσαία γραμμή θα κινηθούν οι Χάμπος Κυριάκου και Μάρκοβιτς.

Πιο μπροστά τους σε ρόλο επιτελικού μέσου ο Ντιέγκο Μπίσεσβαρ, με τον Πίττα (αριστερά) και τον Ντιγκινί (δεξιά) ενώ μοναδικός προωθημένος θα είναι ο Μπαγκαλί Νταμπό.

Σχηματισμός 4-2-3-1 από τον Ελλαδίτη τεχνικό του Απόλλωνα o οποίος προχώρησε σε μία αλλαγή σε σχέση με το τελευταίο παιχνίδι κόντρα στην Ανόρθωση. Ο Μαλεκκίδης στη θέση του τιμωρημένου Γκεριέ.

Στον πάγκο: Δημητρίου, Φιλιώτης, Κατελάρης, Σακέττι, Ντένιτς, Παπουνασβίλι, Ματέι, Γιαννιώτας, Μπένσοπ

08/03/2021
          17:40

Απόλλωνας (Γιάννης Πετράκης): Γιοβάνοβιτς, Πέδρο, Ρομπέρζ, Γιούστε, Μαλεκκίδης, Μάρκοβιτς, Χάμπος, Μπίσεσβαρ, Πίττας, Ντιγκινί, Νταμπό

ΑΕΛ (Ντούσαν Κέρκεζ): Βοζίνια, Μηνάς, Τεϊσέιρα, Πάντιτς, Έουλερ, Μεντόγιεβιτς, Νταβόρ, Ριέρα, Άντονι, Τόρες, Μάε

08/03/2021
          17:37
          Στην αναμέτρηση της πρώτης φάσης με γηπεδούχο τον Απόλλωνα, η ΑΕΛ επικράτησε με 1-2

Η ΑΕΛ πήρε προβάδισμα στο 19ο λεπτό χάρις στο γκολ του Μπάμπιτς με τον Απόλλωνα να ισοφαρίζει στο 78ο λεπτό με τον Ματέι. Η ΑΕΛ όμως πήρε τη νίκη στο 82ο λεπτό χάρις στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ριέρα.