Αλληλοεξουδετερώθηκαν στο Τσίρειο Απόλλωνας και Ανόρθωση (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 13/3/2022 - 21:02

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση στο Τσίρειο μεταξύ του Απόλλωνα και της Ανόρθωσης στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής των play-off του πρωταθλήματος Cyta, καθώς οι δύο ομάδες έμειναν στο ισόπαλο, 1-1. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Νόβοτνι (36’), ενώ οι γηπεδούχοι «απάντησαν» με τον Νταμπό (63’)

Παιχνίδι που ξεκίνησε δυνατά, με τις δύο ομάδες να δημιουργούν κάποιες ευκαιρίες μπροστά από τις αντίπαλες εστίες, χωρίς όμως να καταφέρνουν να τις αξιοποιήσουν. Στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε, όμως η «Κυρία» ευτύχισε να ανοίξει το σκορ λίγο πριν τη συμπλήρωση του πρώτου 45λέπτου.

Στο δεύτερο μέρος, η Ανόρθωση έψαξε το γκολ για να «κλειδώσει» τη νίκη, όμως ο Γιοβάνοβιτς είπε «όχι» στον Νόβοτνι από το σημείο του πέναλτι. Λίγο αργότερα ήρθε η ισοφάριση για τους γηπεδούχους και κάπου εκεί τα δεδομένα άλλαξαν, με τον Απόλλωνα να ψάχνει το δεύτερο γκολ της νίκης.

Με την ισοπαλία αυτή, ο Απόλλωνας πήγε στους 48 βαθμούς και βρίσκεται πλέον στο +5 από τη δεύτερη θέση και τον ΑΠΟΕΛ. Με τη σειρά της η Ανόρθωση έφτασε τους 39 βαθμούς και παρέμεινε στο -9 από την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Για την ερχόμενη, τρίτη αγωνιστική των play-off του πρωταθλήματος, η ομάδα του Αλεξάντερ Τσόρνιγκερ θα πάει στο ΓΣΠ (20/03 - 16:00) για να αντιμετωπίσει τον ΑΠΟΕΛ. Από την άλλη, η Ανόρθωση θα πάει στο «Στέλιος Κυριακίδης» για να αντιμετωπίσει την Πάφο (19/03 - 19:00).

13/03/2022
21:10
Το τρίτο ημίχρονο

Ο απόηχος και οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών της αναμέτρησης στο Τσίρειο.

13/03/2022
21:01
Τέλος στη Λεμεσό, 1-1 οι δύο ομάδες

Ισόπαλες οι δύο ομάδες, αποτέλεσμα που δεν ήθελε ούτε ο Απόλλωνας, ούτε η Ανόρθωση.

0

13/03/2022
20:51
90' Δέκα λεπτά οι χρόνοι των καθυστερήσεων

Παραμένει το 1-1 μεταξύ του Απόλλωνα και της Ανόρθωσης.

13/03/2022
20:49
89' Αλλαγή για την Ανόρθωση

Ο Κορέια αφήνει τη θέση του στον Χρυσοστόμου.

13/03/2022
20:45
84' Αλλαγή για τον Απόλλωνα

Ο Πίττας στη θέση του Αλμπάνη.

13/03/2022
20:38
76’ Αλλαγή για τον Απόλλωνα

Ο Αυλωνίτης στη θέση του Ρομπέρζ, κυρίως για προληπτικούς λόγους.

13/03/2022
20:35
74' Αδιανόητη χαμένη ευκαιρία για την Ανόρθωση

Τακουνάκι του Ουάρντα στον Κορέια, με τον τελευταίο να δίνει έτοιμο γκολ στον Ντέλετιτς, όμως ο Σέρβος προ κενού τέρματος έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Είναι ο ορισμός του «στο ποδόσφαιρο όλα μπαίνουν και όλα χάνονται».

13/03/2022
20:32
72' Αλλαγή για την Ανόρθωση

Στη θέση του Χριστοφή ο Μίλος Ντέλετιτς.

13/03/2022
20:28
67' Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα

Γύρισμα στην περιοχή της Ανόρθωσης, ο Αλμπάνης έκανε το σουτ όμως η μπάλα έφυγε μόλις έξω.

13/03/2022
20:24
63' Γκολ για τον Απόλλωνα

Σέντρα στην περιοχή της Ανόρθωσης, λάθος απομάκρυνση και ο Νταμπό από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα.

0

13/03/2022
20:20
60' Τριπλή αλλαγή για τον Απόλλωνα
  • Ζράντι αντί του Ίλιεφ
  • Νταμπό αντί του Γιάνγκα
  • Ογκεντά αντί του Χαμάς
13/03/2022
20:19
58' Άστοχος ο Νόβοτνι

Ο Γιοβάνοβιτς έσωσε τον Απόλλωνα και τον κράτησε στη διεκδίκηση βαθμολογικού κέρδους.

13/03/2022
20:18
57' Πέναλτι για την Ανόρθωση

Καταλογίζει την ποινή ο Μάριος Χριστοφόρου.

13/03/2022
20:17
57' Ζητά πέναλτι η Ανόρθωση

Σέντρα του Αμπαρτζουμιάν, με τη μπάλα να χτυπάει στο χέρι του Χαμάς.

13/03/2022
20:15
54' Αλλαγή για την Ανόρθωση

Στη θέση του Λάζαρου Χριστοδουλόπουλου περνάει ο Πόποβιτς.

13/03/2022
20:11
50' Σουτ για την Ανόρθωση

Στην αντεπίθεση η ομάδα της Αμμοχώστου, με τον Νόβοτνι να μπαίνει στην περιοχή και να κάνει το σουτ, όμως ο Γιοβάνοβιτς έπεσε σωστά και μάζεψε τη μπάλα.

13/03/2022
20:07
46' Έναρξη στο δεύτερο ημίχρονο

Ο Αραγιούρι πέρασε στη θέση του Μιχάλη Ιωάννου ο οποίος τραυματίστηκε στο πρώτο μέρος. Χωρίς αλλαγές ο Αλεξάντερ Τσόρνιγκερ για τον Απόλλωνα.

13/03/2022
19:50
Ημίχρονο στο Τσίρειο, 1-0 μπροστά η Ανόρθωση

Ημίχρονο στο Τσίρειο, με την Ανόρθωση να προηγείται του Απόλλωνα με 1-0 από το 36ο λεπτό χάρις στο γκολ του Νόβοτνι για την αναμέτρηση της δεύτερης αγωνιστικής των play-off του πρωταθλήματος.

Ο Απόλλωνας είναι δεδομένο πως θα ανέβει στο δεύτερο ημίχρονο για να ψάξει το γκολ της ισοφάρισης, αφήνοντας ανοικτούς χώρους στα μετόπισθεν.

0

13/03/2022
19:47
45' Άλλο ένα επιπλέον λεπτό για το τέλος

Παραμένει το 1-0 για τους φιλοξενούμενους από το 36ο λεπτό.

13/03/2022
19:39
36' Γκολ για την Ανόρθωση

Σέντρα στην περιοχή, η μπάλα δεν απομακρύνθηκε σωστά και ο Νόβοτνι έκανε την προβολή για να ανοίξει το σκορ.

0

13/03/2022
19:31
30' Έπεσε κάπως ο ρυθμός

Κυκλοφορούν τη μπάλα στη μεσαία γραμμή οι δύο ομάδες, όμως απουσιάζουν οι ευκαιρίες μετά το πρώτο τέταρτο.

13/03/2022
19:17
15' Τεράστια ευκαιρία για τον Απόλλωνα

Μπήκε στην περιοχή ο Αλμπάνης, αδράνησε η άμυνα της Ανόρθωσης, με τον Ελλαδίτη να κάνει το σουτ, όμως ο Λόρια έδιωξε με υπερένταση με το ένα χέρι.

13/03/2022
19:08
5' Πρώτη αξιόλογη τελική ευκαιρία

Σουτ του Ουάρντα έξω από την περιοχή, λίγο έξω η μπάλα.

13/03/2022
19:03
1' Έναρξη στο Τσίρειο

Στη σέντρα η Ανόρθωση.

13/03/2022
18:55
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες

Με τις σκούρες μπλε οι γηπεδούχοι, με τις λευκές εμφανίσεις οι φιλοξενούμενοι.

13/03/2022
18:10
Η ανάλυση της ενδεκάδας της Ανόρθωσης

O Τιμούρ Κετσπάγια παρατάσσει την ομάδα του με τρεις αλλαγές σε σχέση με το παιχνίδι κυπέλλου με τον ΑΠΟΕΛ. Οι Γκιόργκι Λόρια, Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος και Δημήτρης Χριστοφή πήραν τη θέση των Ασάφ Τζουρ, Σπύρου Ρισβάνη και Ανδρέα Χρυσοστόμου, με τον Γεωργιανό να επαναφέρει τον σχηματιμό 4-3-3.

Ο Λόρια θα είναι κάτω από τα δοκάρια, με τους Κορρέα και Αντωνιάδη αν αποτελούν το κεντρικό αμυντικό δίδυμο. Στο δεξί άκρο της άμυνας ο Αμπαρτζουμιάν, με τον Κορέια αριστερά. Στη μεσαία γραμμή θα είναι οι Ιωάννου και Χουσμπάουερ, ενώ ο Λάζαρος θα κινείται πιο μπροστά. Τριάδα στην επίθεση Ουάρντα, Χριστοφή και Νοβότνι.

Στον πάγκο: Τζουρ, Παπαδόπουλος, Αβραάμ, Πόποβιτς, Καλτσάς, Αραγιούρι, Ρισβάνης, Εσκοβάλ, Ντέλετιτς, Χρυσοστόμου.

13/03/2022
18:05
Η ανάλυση της ενδεκάδας του Απόλλωνα

Τρεις αλλαγές σε σχέση με το προηγούμενο ματς έκανε ο Αλεξάντερ Τσόρνγικερ, με τους Κατελάρη, Πίττα και Ζράντι να δίνουν τη θέση τους σε Αλεσάμι, Ίλιεφ και Γιάνγκα.

Ο Γιοβάνοβιτς θα είναι κάτω από τα δοκάρια, με τους Ρομπέρζ και Νογιόκ στο κέντρο της άμυνας, ενώ ο Μαυρίας θα είναι δεξιά και ο Χαμάς αριστερά. Στη μεσαία γραμμή οι Κολ και Αλεσάμι, με τους Ίλιεφ και Αλμπάνη στα άκρα της επίθεσης. Δίδυμο στη γραμμή κρούσης για τους Λεμεσιανούς οι Γιάνγκα και Ντιγκινί.

Στον πάγκο: Τζούριν, Φιλιώτης, Αυλωνίτης, Τζουμ, Ογκεντά, Ζράντι, Ψύχας, Χάμπος, Σπόλιαριτς, Ίντζια, Πίττας, Νταμπό.

13/03/2022
17:45

Απόλλωνας (Αλεξάντερ Τσόρνιγκερ): Γιοβάνοβιτς, Μαυρίας, Ρομπέρζ, Χαμάς, Αλεσάμι, Κολ, Νογιόκ, Αλμπάνης, Ίλιεφ, Γιάνγκα, Ντιγκινί

Ανόρθωση (Τιμούρ Κετσπάγια): Λόρια, Κορέια, Αντωνιάδης, Κορρέα, Αμπαρτζουμιάν, Χουσμπάουερ, Ιωάννου, Λάζαρος, Χριστοφή, Ουάρντα, Νοβότνι

Χωρίς νικητή η τελευταία συνάντηση των δύο ομάδων

Για την 22η αγωνιστική της πρώτης φάσης του πρωταθλήματος, οι δύο ομάδες έμειναν στο ισόπαλο 2-2 στο Τσίρειο, με του Λεμεσιανούς να παίρνουν προβάδισμα με 2-0, αλλά την «Κυρία» να φέρνει το παιχνίδι στα ίσα.