Τελικό: Απόλλωνας - ΑΠΟΕΛ (ΦΩΤΟ)

Σάββατο, 30/1/2021 - 20:24

Νίκησε και έπιασε ξανά κορυφή!

Ο Απόλλωνας επικράτησε με 1-0 του ΑΠΟΕΛ στο Τσίρειο, στο μεγάλο παιχνίδι της 22ης αγωνιστικής, παίρνοντας μια μεγάλη νίκη πρωτιάς.

Οι «γαλάζιοι» ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο κομμάτι του αγώνα και πήραν δίκαια το τρίποντο, πιάνοντας κορυφή και αυξάνοντας τη διαφορά στο +3.

Ο Πίττας ήταν αυτός που έκρινε την αναμέτρηση, ο οποίος με ωραίο πλασέ στο 73' έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.

Μακριά από τον καλό της εαυτό η ομάδα του Σάββα Πουρσαϊτίδη και πήρε ότι έδωσε, αφού δημιούργησε ελάχιστες φάσεις και βλέπει την εξάδα να απομακρύνεται.

Με αυτή τη νίκη ο Απόλλωνας ανέβηκε στην 1η θέση με 47 βαθμούς και την επόμενη (23η) αγωνιστική φιλοξενείται το Σάββατο (6/2, 18:30) από την Καρμιώτισσα στο «Στέλιος Κυριακίδης».

Αντίθετα ο ΑΠΟΕΛ έμεινε στην 10η θέση και τους 24 βαθμούς και την ερχόμενη Τετάρτη (3/2, 17:00) φιλοξενείται από την ΑΕΛ στο Τσίρειο σε εξ αναβολής αγώνας της 16ης αγωνιστικής.

30/01/2021
20:21
91' Τεράστια ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Εφραίμ έκανε το 1-2 με τον Ζαχίντ και δοκίμασε το πλασέ από καλή θέση στην περιοχή, στέλνοντας τη μπάλα λίγο έξω

30/01/2021
20:19
Τρία λεπτά ο έξτρα χρόνος
30/01/2021
20:12
83' Ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Ζαχίντ δοκίμασε το πλασέ έξω από την περιοχή, με τη μπάλα να περνάει λίγο έξω

30/01/2021
20:06
73' Γκολ για τον Απόλλωνα

Ο Μπίσεσβαρ έκανε τη μπαλιά στην περιοχή, ο Ντιγκινί κατέβασε, η μπάλα στρώθηκε στον Πίττα που με πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0

30/01/2021
19:59
70' Νέα φάση για τον Απόλλωνα

Ο Πέδρο έκανε τη σέντρα από δεξιά, ο Σιέλης πήρε την κεφαλιά η οποία πήγε προς τα πίσω, εκεί όπου ο Ντιγκινί έπιασε με τη μια το σουτ και έστειλε τη μπάλα έξω

30/01/2021
19:56
66' Τεράστια ευκαιρία για τον Απόλλωνα

Ο Πίττας έκλεψε τη μπάλα και βγήκε τετ α τετ με τον Σίλβα, το πλασέ του όμως δεν ήταν ιδανικό και απέκρουσε σε κόρνερ ο τερματοφύλακας του ΑΠΟΕΛ

30/01/2021
19:54
64' Νέα καλή φάση για τον Απόλλωνα

Ο Πέδρο εκτέλεσε φάουλ από δεξιά, ο Μπίσεσβαρ έπιασε την κεφαλιά και η μπάλα πέρασε έξω

30/01/2021
19:53
63' Άστοχο σουτ από τον Πίττα

Ο Κύπριος ποδοσφαιριστής του Απόλλωνα έκανε το 1-2 με τον Μπίσεσβαρ, το σουτ του πέρασε ψηλά έξω

30/01/2021
19:51
61' Δεύτερη αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Μέσα ο Γκάρνερ, έξω ο Σαχάρ

30/01/2021
19:51
60' Νέα ευκαιρία για τον Απόλλωνα

Ο Μπίσεσβαρ στην περιοχή έδωσε έξω για τον Παπουνασβίλι, ο οποίος έπιασε με τη μια το σουτ από καλή θέση, στέλνοντας τη μπάλα άουτ

30/01/2021
19:46
56' Ευκαιρία για τον Απόλλωνα

Ο Μαλεκκίδης έκανε τη σέντρα, ο Σιέλης δεν έδιωξε σωστά και ο Παπουνασβίλι από το ύψος της περιοχής έκανε το πλασέ και έστειλε τη μπάλα έξω

30/01/2021
19:39
49' Φάση για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Κλωναρίδης έκανε το γύρισμα στην περιοχή για τον Σαχάρ, αυτός με τη μια έπιασε το πλασέ και η μπάλα πέρασε έξω

30/01/2021
19:35
46' Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο

Με αλλαγή ο ΑΠΟΕΛ, έξω ο Μπερν και μέσα ο Ανουάρ

30/01/2021
19:16
Τέλος ημιχρόνου
30/01/2021
19:07
37' Νέα ευκαιρία για τον Απόλλωνα

Ο Πέδρο εκτέλεσε το κόρνερ, ο Μαλεκκίδης με πρώτη κεφαλιά γύρισε στην περιοχή και ο Μπίσεσβαρ από κοντά με δεύτερη κεφαλιά έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια

30/01/2021
19:05
35' Μεγάλη διπλή ευκαιρία για τον Απόλλωνα

Ο Μπίσεσβαρ μπήκε περιοχή και δοκίμασε το σουτ, ο Σίλβα απέκρουσε και στην επαναφορά ο Πίττας επιχείρησε με το γόνατο να σκοράρει στέλνοντας τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια

30/01/2021
19:00
30' Πρώτη τελική για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Ενσούε μέσα από την περιοχή έδωσε έξω για τον Ζαχίντ, το πλασέ του οποίου πέρασε άουτ χωρίς να ανησυχήσει τον Δημητρίου

30/01/2021
18:55
Κάρτα στον Χάμπο

Φάουλ στον Ενσούε και κάρτα για τον μέσο του Απόλλωνα που ήταν στο όριο και χάνει ένα από τα δύο επόμενα παιχνίδια της ομάδας του

30/01/2021
18:55
25' Άστοχο σουτ από τον Χάμπο

Ο Κύπριος ποδοσφαιριστής δοκίμασε το μακρινό σουτ, στέλνοντας τη μπάλα ψηλά άουτ

30/01/2021
18:49
19' Ακυρώνει το πέναλτι ο Νικολάου

Ο διαιτητής είδε τη φάση στο μόνιτορ και έκρινε ότι το χέρι του Λούντεμο ήταν σε φυσική θέση, ακυρώνοντας τόσο την υπόδειξη του πέναλτι όσο και την κίτρινη στον ποδοσφαιριστή του ΑΠΟΕΛ

18:47
17' Πέναλτι για τον Απόλλωνα

Στην εκτέλεση του κόρνερ και σε σουτ που έπιασε ο Ρομπέρζ η μπάλα βρήκε στο χέρι του Λούντεμο και ο Νικολάου έδειξε την άσπρη βούλα

30/01/2021
18:45
15' Πρώτη καλή ευκαιρία για τον Απόλλωνα

Ο Μάρκοβιτς με μακρινή μπαλιά βρήκε τον Μπίσεσβαρ ο οποίος στην αντεπίθεση έδωσε στον Πίττα, το πλασέ του οποίου αποκρούστηκε σε κόρνερ από τον Σίλβα