Ασταμάτητος ο Απόλλωνας, «τούμπαρε» και τον ΑΠΟΕΛ (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 19/9/2021 - 20:57

Δε σταματά πουθενά ο Απόλλωνας!

Η ομάδα της Λεμεσού επικράτησε του ΑΠΟΕΛ με 2-1 στο Τσίρειο στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta. Το σκορ για τους φιλοξενούμενους άνοιξε μόλις στο δεύτερο λεπτό ο Καρώ, με τους γηπεδούχους να «απαντάνε» με τον Ζράντι στο όγδοο λεπτό. Η ανατροπή για τους Λεμεσιανούς ήρθε στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με το αυτογκόλ του Σόουζα.

Παιχνίδι με εξαιρετικό ρυθμό στο πρώτο 25λεπτό και τη μπάλα να ανεβοκατεβαίνει στις δύο περιοχές. Ο Απόλλωνας πίεζε ψηλά τους «γαλαζοκίτρινους», αναγκάζοντας τους στα εύκολα λάθη. Πιο μεγάλη στιγμή πέραν από τα γκολ του ημιχρόνου, το χαμένο πέναλτι του Ιωάννη Πίττα στο 19ο λεπτό, μετά από χέρι του Τσεπάκ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΑΠΟΕΛ προσπάθησε να κερδίσει κάποια μέτρα στον αγωνιστικό χώρο αφού το σκορ ήταν... εναντίον του. Οι «γαλαζοκίτρινοι» κράτησαν περισσότερο μπάλα όμως για άλλο ένα παιχνίδι δυσκολεύτηκαν στη δημιουργία φάσεων. Από την πλευρά του ο Απόλλωνας διαχειρίστηκε με σχετική ευκολία του υπέρ του αποτέλεσμα.

Με τη νίκη αυτή ο Απόλλωνας έφτασε τους εννέα βαθμούς και παραμένει... αλάνθαστος με τρεις νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια. Από την άλλη, ο ΑΠΟΕΛ παραμένει χωρίς βαθμό και είναι στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Την ερχόμενη αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta (4η), ο Απόλλωνας ως τυπικά φιλοξενούμενος, αντιμετωπίζει στο Τσίρειο την ΑΕΛ (26/09 - 19:00). Με τη σειρά του ο ΑΠΟΕΛ επιστρέφει στο ΓΣΠ για να φιλοξενήσει τη νεοφώτιστη ΠΑΕΕΚ (27/09 - 21:00).

Πριν από τα παιχνίδια του πρωταθλήματος για τις δύο ομάδες θα προηγηθούν τα παιχνίδια κυπέλλου την προσεχή Τετάρτη (22/09 - 19:00). Ο Απόλλωνας φιλοξενεί την Ολυμπιάς Λυμπιών και ο ΑΠΟΕΛ τη Νέα Σαλαμίνα στο πλαίσιο της πρώτης φάσης της διοργάνωσης.

19/09/2021
21:20
Αρνητικό ρεκόρ 87 ετών για τον ΑΠΟΕΛ
19/09/2021
21:00
Το... τρίτο ημίχρονο - Ο απόηχος και οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών της αναμέτρησης
19/09/2021
20:57
Τέλος, μεγάλη νίκη με 2-1 για τον Απόλλωνα
19/09/2021
20:56
93+3' Τεράστια ευκαιρία για τον Απόλλωνα

Σέντρα του Γιάνγκα, στον ολομόναχο Πίττα, όμως η κεφαλιά του νεαρού άσου κατέληξε έξω.

19/09/2021
20:53
90' Απειλεί ο ΑΠΟΕΛ

Σουτ του Οκριασβίλι εντός περιοχής όμως δε βρήκε στόχο.

19/09/2021
20:53
90' Τέσσερα λεπτά επιπλέον για το τέλος

Παραμένει το 2-1 για τους γηπεδούχους.

19/09/2021
20:49
86' Μεγάλη στιγμή για τους γηπεδούχους

Μετά από φάουλ, ο Νασιμέντο έπιασε την κεφαλιά και ο Σκουφέτ με τη βοήθεια του δοκαριού «έσωσε» τον ΑΠΟΕΛ.

19/09/2021
20:46
83' Διπλή αλλαγή για τον Απόλλωνα

Ο Ίλιεφ δίνει τη θέση του στον Αλεσάμι και ο Χαμάς στον Νασιμέντο.

19/09/2021
20:41
79' Αποχωρεί χωλαίνοντας ο Κβιλιτάια

Στη θέση του μπήκε ο Γεωργίου. Ο Γεωργιανός φαίνεται να έχει πρόβλημα στον προσαγωγό.

19/09/2021
20:31
69' Διπλή αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Σαμπάλα αντί του Γουίλερ.

Λουντέμο αντί του Νταουσβίλι.

19/09/2021
20:28
65' Αλλαγή για τον Απόλλωνα

Έξω ο Νταμπό για να μπει ο Σπόλιαριτς.

19/09/2021
20:23
60' Φάση για τον ΑΠΟΕΛ

Μετά από κόρνερ, κεφαλιά του Μάγκλιτσα άστοχη, πέρασε έξω η μπάλα.

19/09/2021
20:18
55' Πρώτη αλλαγή για τον Απόλλωνα

Μαυρίας στο γήπεδο αντί του Φιλιώτη.

19/09/2021
20:09
46' Έναρξη στο δεύτερο ημίχρονο

Χωρίς αλλαγές ο Απόλλωνας. Προχωρά σε δεύτερη αλλαγή ο Σωφρόνης για τον ΑΠΟΕΛ, στη θέση του Ντανίλο πέρασε ο Άντον Μάγκλιτσα.

19/09/2021
19:50
Τέλος στο πρώτο ημίχρονο, 2-1 μπροστά ο Απόλλωνας

Το σχόλιο του πρώτου ημιχρόνου

Ημίχρονο στο Τσίρειο στην αναμέτρηση της τρίτης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta, με τον Απόλλωνα να προηγείται του ΑΠΟΕΛ με 2-1. Το σκορ για τους φιλοξενούμενους άνοιξε μόλις στο δεύτερο λεπτό ο Καρώ, με τους γηπεδούχους να «απαντάνε» με τον Ζράντι στο όγδοο λεπτό. Η ανατροπή ήρθε στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με το αυτογκόλ του Σόουζα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΑΠΟΕΛ είναι λογικό πως θα ανέβει για να διεκδικήσει το βαθμολογικό κέρδος καθώς η βαθμολογική του συγκομιδή δεν του επιτρέπει περαιτέρω απώλειες. Από την άλλη, και οι Λεμεσιανοί θέλουν να διατηρήσουν το προβάδισμα τους για να κάνουν το τρία στα τρία. ,

0

19/09/2021
19:48
45+4' Αναγκαστική αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Έμεινε στο έδαφος ο Σάντος και αποχώρησε με το φορείο. Τη θέση του πήρε ο Σάβιτς ο οποίος έκανε ντεμπούτο στο πρωτάθλημα. Για τον Βραζιλιάνο αμυντικό υπάρχουν φόβοι για μεγάλη ζημιά στο γόνατο όπως φάνηκε από την επαναληπτική προβολή.

19/09/2021
19:46
45+1' Γκολ για τον Απόλλωνα

Κέρδισε την κόντρα από τον Σάντος ο Γιάνγκα και μπήκε στην περιοχή του ΑΠΟΕΛ, έκανε το γύρισμα με τη μπάλα να κοντράρει στον Σόουζα και να καταλήγει στα δίκτυα του Σκουφέτ.

19/09/2021
19:44
45' Δύο επιπλέον λεπτά για το τέλος του ημιχρόνου

Παραμένει το 1-1 για τις δύο ομάδες από τα πρώτα λεπτά.

19/09/2021
19:36
37' Νέα ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους

Μπήκε στην περιοχή ο Νατέλ και τελείωσε τη φάση, με τη μπάλα να καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Παράπονα από τον Σωφρόνη Αυγουστή προς τον ποδοσφαιριστή του καθώς είχε καλύτερες επιλογές μπροστά του.

19/09/2021
19:27
28' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ

Ατομική ενέργεια από τον Νατέλ και φαλτσαριστό σουτ έξω από την περιοχή, αναγκάζοντας τον Δημητρίου να πέσει και να διώξει με δυσκολία τη μπάλα.

19/09/2021
19:23
24' Απειλεί ο Απόλλωνας

Λάθος μεταβίβαση από τον Γουίλερ, με τον Πίττα να κλέβει και να κάνει το σουτ έξω από την περιοχή, όμως δεν ήταν καλό, δίνοντας στην ευκαιρία στον τερματοφύλακα του ΑΠΟΕΛ να μαζέψει τη μπάλα εύκολα.

19/09/2021
19:18
19' Παραμένει το 1-1

Άστοχος ο Ιωάννης Πίττας, δεν καταφέρνει να δώσει προβάδισμα στην ομάδα του. Γλίστρησε πριν την εκτέλεση και έστειλε τη μπάλα ψηλά πάνω από την εστία.

0
Η άστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ιωάννη Πίττα

19/09/2021
19:17
17' Πέναλτι για τον Απόλλωνα

Χέρι από τον Τσεπάκ το οποίο καταλογίστηκε με τη βοήθεια του VAR.

19/09/2021
19:15
15' Ορεξάτες οι δύο ομάδες

Εντυπωσιακό πρώτο τέταρτο στο Τσίρειο, με τις δύο ομάδες να βρίσκουν το γκολ στις πρώτες τους ευκαιρίες. Ο ΑΠΟΕΛ κάνει εύκολα λάθη τα οποία προσπαθεί να εκμεταλλευτεί ο Απόλλωνας

19/09/2021
19:07
8' Γκολ για τον Απόλλωνα

Άμεση... απάντηση από τους γηπεδούχους!

Μετά από σέντρα στην περιοχή, η μπάλα δεν απομακρύνθηκε σωστά και στρώθηκε στον Ζράντι, ο οποίος με φοβερό βολέ έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα του Σκουφέτ που δε μπόρεσε να αντιδράσει.

19/09/2021
19:01
2' Γκολ για τον ΑΠΟΕΛ

Στα πρώτα δευτερόλεπτα της αναμέτρησης, οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν φάουλ σε πολύ καλό σημείο. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Οκριασβίλι, με τον Δημητρίου να αποκρούει ασταθώς και τον Καρώ στην επαναφορά να στέλνει τη μπάλα στα δίκτυα.

0
Ο σκόρερ του ΑΠΟΕΛ αφιέρωσε το γκολ στον τραυματία Βινίσιους

19/09/2021
19:00
1' Ξεκίνησε η αναμέτρηση

Στη σέντρα ο Απόλλωνας.

19/09/2021
18:56
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες

Με τις γαλάζιες εμφανίσεις οι γηπεδούχοι, με τις γαλαζοκίτρινες οι φιλοξενούμενοι.

19/09/2021
18:55
Χειροκροτήθηκε ο Σωφρόνης από τους φίλους του Απόλλωνα

Με την είσοδο του στον αγωνιστικό χώρο, ο προπονητής του ΑΠΟΕΛ και πρώην του Απόλλωνα, Σωφρόνης Αυγουστή χειροκροτήθηκε και ανταπέδωσε στους οπαδούς της πρώην ομάδας του.

0

19/09/2021
18:02
Η ανάλυση της ενδεκάδας του ΑΠΟΕΛ

Με σχηματισμό 4-2-3-1 αναμένεται να παρατάξει την ομάδα του στον αγωνιστικό χώρο του Τσιρείου ο προπονητής του ΑΠΟΕΛ, Σωφρόνης Αυγουστή. Δυο αλλαγές σε σχέση με το παιχνίδι απέναντι στον Ολυμπιακό από τον Κύπριο τεχνικό. Ο Καρώ στη θέση του τραυματία Βινίσιους και ο Γουίλερ στη θέση του Σαμπάλα που είναι στον πάγκο.

Ο Σκουφέτ θα είναι στο τέρμα, με τους Ανδρέα Καρώ και Ράφαελ Σάντος να συνθέτουν το κεντρικό αμυντικό δίδυμο. Στο δεξί άκρο της άμυνας ο Τσεμπάκ, με τον Γουίλερ να έχει την ευθύνη της αριστερής πλευράς. Στη μεσαία γραμμή για τον ΑΠΟΕΛ ο Νταουσβίλι, μαζί με τον Σόουζα.

Πιο μπροστά, ως επιτελικός μέσος θα αγωνιστεί ο Ντανίλο. Στο δεξί άκρο της επίθεσης θα βρίσκεται ο Νατέλ, με τον Τορνίκε Οκριασβίλι να παίζει στην αριστερή πλευρά. Μοναδικός προωθημένος για τον ΑΠΟΕΛ στη γραμμή κρούσης ο Γκιόργκι Κβιλιτάια.

Στον πάγκο: Μιχαήλ, Τσιλιγγίρης, Λουντέμο, Μάγκλιτσα, Σατσιάς, Θεοδώρου, Πολυκάρπου, Σαμπάλα, Γεωργίου, Εντονγκαλά, Κούτσακος, Σάβιτς

19/09/2021
18:01
Η ανάλυση της ενδεκάδας του Απόλλωνα

Mε μια... αναγκαστική αλλαγή σε σχέση με το παιχνίδι με τον Άρη παρατάσσει την ομάδα του ο προπονητής του Απόλλωνα κόντρα στον ΑΠΟΕΛ. Στη θέση του τιμωρημένου με κόκκινη κάρτα Χάμπου, ο Νταμπό.

Στο τέρμα θα βρίσκεται ξανά ο Δημητρίου, με τους Ρομπέρζ και Κατελάρη μπροστά του ως κεντρικό αμυντικό δίδυμο. Στο δεξί άκρο της άμυνας θα είναι ο Φιλιώτης, με τον Χαμάς να κινείται στην αριστερή πλευρά.

Στη μεσαία γραμμή για τον Απόλλωνα θα αγωνιστούν οι Κολ, Ίλιεφ και Ζράντι, ενώ την τριάδα στη γραμμή κρούσης θα συνθέσουν οι Πίττας, Νταμπό και Γιάνγκα.

Στον πάγκο: Ντουρίν, Μαυρίας, Μαλεκκίδης, Νασιμέντο, Αλεσάμι, Σπόλιαριτς, Παπουνασβίλι, Ίντζια, Στορ