Νίκησε και έβγαλε… νοκ-άουτ τον ΑΠΟΕΛ από τη «μάχη» τίτλου ο Απόλλωνας (ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 21/5/2023 - 21:01

Τίτλος ήταν και… πάει για τον ΑΠΟΕΛ!

Οι «γαλαζοκίτρινοι» γνώρισαν οδυνηρή ήττα από τον Απόλλωνα με 3-2 στο «Άλφαμεγα Stadium» στο πλαίσιο της ένατης αγωνιστικής των play-off του πρωταθλήματος Cyta. Το γκολ για τους Λεμεσιανούς οι Πίττας (30', 70') και Ουάρντα (80’). Για την ομάδα της Λευκωσίας άνοιξε το σκορ ο Κβιλιτάια (21'), ενώ ο ίδιος διαμόρφωσε το τελικό σκορ (90+2').

Με τη νίκη αυτή ο Απόλλωνας πήγε στους 62 βαθμούς και μπήκε για τα καλά στο… κόλπο για την έξοδο στην Ευρώπη αφού μείωσε στον ένα βαθμό από την ΑΕΚ. Από την άλλη, ο ΑΠΟΕΛ έμεινε στους 68 βαθμούς, μένοντας και μαθηματικά εκτός διεκδίκησης του τίτλου.

Την ερχόμενη, τελευταία αγωνιστική της σεζόν ο ΑΠΟΕΛ φιλοξενεί τον Άρη στο ΓΣΠ (27/05 - 19:00) σε βαθμολογικά αδιάφορο παιχνίδι. Με τη σειρά τους οι «γαλάζιοι» θα πάνε στο «Στέλιος Κυριακίδης» (28/05 - 19:00) για να αντιμετωπίσουν την Πάφο.

Τέλος στο «Άλφαμεγα Stadium»

«Ζωντανός» για Ευρώπη ο Απόλλωνας, νοκ άουτ για τον τίτλο ο ΑΠΟΕΛ!

α

21/05/2023
20:56
90+2' Γκολ για τον ΑΠΟΕΛ

Σέντρα στην περιοχή, κεφαλιά του Κβιλιτάια και μειώνουν οι φιλοξενούμενοι σε 3-2.

21/05/2023
20:54
90+1' Διπλή αλλαγή για τον Απόλλωνα

Πίττας και Χάμπος εκτός για να μπουν οι Σπόλιαριτς και Ποντικός.

21/05/2023
20:54
90+1' Απειλεί ο Απόλλωνας

Μπήκε στην περιοχή ο Σαχάρ όμως δε νίκησε τον Μπέλετς.

21/05/2023
20:53
90' Πέντε επιπλέον λεπτά για το τέλος

Δύσκολα φαίνεται ότι μπορεί να αλλάξει κάτι υπέρ του ΑΠΟΕΛ. Παραμένει το 3-1 για τον Απόλλωνα.

21/05/2023
20:48
85' Αλλαγή για τον Απόλλωνα

Σαχάρ στο παιχνίδι αντί του Ουάρντα.

21/05/2023
20:43
80' Γκολ για τον Απόλλωνα

Σέντρα στην περιοχή, με τον Ουάρντα στο δεύτερο δοκάρι αμαρκάριστος να σπρώχνει τη μπάλα στα δίκτυα.

0

21/05/2023
20:43
79' Ολοκλήρωσε με τις αλλαγές ο ΑΠΟΕΛ

20:36
73' Διπλή αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Εφραίμ και Ηλία αντί των Κοσταντίνοφ και Μαρκίνιος στο παιχνίδι.

21/05/2023
20:33
70' Γκολ για τον Απόλλωνα

Στην αντεπίθεση οι γηπεδούχοι, ο Ουάρντα την κατάλληλη στιγμή έδωσε τον Πίττα ο οποίος προ κενού τέρματος «έγραψε» το 2-1.

Η φάση ελέγχθηκε και από το VAR για οφσάιντ.

0

21/05/2023
20:28
65' Αλλαγή για τον Απόλλωνα

Ο Χουσαΐν μπαίνει στο παιχνίδι αντί του Ίλιεφ.

21/05/2023
20:23
60' Αρκετά νευρικές οι δύο ομάδες

Θέλουν αλλά δε... μπορούν οι δύο ομάδες όπως φαίνεται μέσα από το παιχνίδι τους. Ο χρόνος περνάει και όπως είναι λογικό το άγχος θα αυξάνεται και στις δύο πλευρές.

Παραμένει το 1-0 στη Λάρνακα για την Πάφο κόντρα στην ΑΕΚ.

21/05/2023
20:13
50' Χωρίς κάτι ιδιαίτερο το δεύτερο μέρος

Το άγχος φαίνεται πως βαραίνει και τις δύο ομάδες για την ώρα.

21/05/2023
20:09
46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο

Ξεκινούν χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.

Θυμίζουμε πως ο ΑΠΟΕΛ προχώρησε ήδη σε μια αναγκαστική αλλαγή στο πρώτο ημίχρονο με τον Εντονγκαλά να δίνει τη θέση του στον Μακέντα.

21/05/2023
19:53
Με το δικό τους τρόπο έζησαν την ισοφάριση του Πίττα οι φίλοι του Άρη

Αρκετοί φίλοι του Άρη έχουν μαζευτεί στο σωματείο της ομάδας και παρακολουθούν την αναμέτρηση του Απόλλωνα με τον ΑΠΟΕΛ. Παιχνίδι στο οποίο σε περίπτωση που ο ΑΠΟΕΛ δεν πάρει το τρίποντο της νίκης, ο Άρης θα στεφθεί και μαθηματικά πρωταθλητής για πρώτη φορά στην ιστορία του.

Δείτε πως πανηγύρισαν οι φίλοι του Άρη την ισοφάριση του Απόλλωνα κόντρα στον ΑΠΟΕΛ

21/05/2023
19:51
Ημίχρονο στο «Άλφαμεγα Stadium»

To σχόλιο του πρώτου ημιχρόνου

Ολοκληρώθηκαν τα πρώτα 45 λεπτά στο «Άλφαμεγα Stadium», με τον Απόλλωνα και τον ΑΠΟΕΛ να είναι στο… ανεπιθύμητο 1-1.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Κβιλιτάια (21’), όμως οι γηπεδούχοι «απάντησαν» με τον Πίττα (30’). Παιχνίδι με αρκετή ένταση, καθώς το βαθμολογικό κίνητρο είναι τεράστιο και για τις δύο ομάδες.

Με τα βαθμολογικά δεδομένα ως έχουν, αμφότερες οι δύο ομάδες μοιάζει σίγουρο πως θα ανοιχτούν στο δεύτερο ημίχρονο για να βρουν τη νίκη, αφήνοντας χώρους πίσω ανοικτούς.

γ

21/05/2023
19:50
45+3' Δοκάρι για τον ΑΠΟΕΛ

Μακρινό σουτ του Μαρκίνιος, η μπάλα όμως σταμάτησε στο δεξί δοκάρι του Γιοβάνοβιτς.

21/05/2023
19:49
45+3' Απειλεί ο ΑΠΟΕΛ

Μακρινό δυνατό σουτ του Σαρφό, με δεύτερη προσπάθεια ο Γιοβάνοβιτς μπλόκαρε τη μπάλα.

21/05/2023
19:46
45' Τρία θα είναι τα επιπλέον λεπτά

Παραμένει το 1-1 από τα γκολ των Κβιλιτάια (21') και Πίττα (30').

21/05/2023
19:39
Σκοράρει η Πάφος στη Λάρνακα

Το γκολ της Πάφου επί της ΑΕΚ βάζει... δύσκολα στον Απόλλωνα για το ευρωπαϊκό εισιτήριο.

2. ΑΠΟΕΛ - 69β.
  4. ΑΕΚ - 62β.
  5. Απόλλωνας - 60β.
21/05/2023
19:35
33' Απειλεί ο ΑΠΟΕΛ

Εκτέλεση φάουλ του Μαρκίνιος, με τον Κβιλιτάια να κατεβάζει τη μπάλα με το στήθος στον Τσεμπάκ ο οποίος από το ύψς της περιοχής δε βρήκε στόχο.

21/05/2023
19:34
Αλλάζουν ξανά τα βαθμολογικά δεδομένα

4. Πάφος - 60β.
21/05/2023
19:32
30' Γκολ για τον Απόλλωνα

Μπήκε στην περιοχή ο Ντιγκινί, έκανε το γύρισμα, με τον Πίττα από κοντά να στέλνει τη μπάλα στα δίκτυα με κοντινή πλασέ από το ύψος της μικρής περιοχής.

s

21/05/2023
19:27
Τα βαθμολογικά δεδομένα επί της παρούσης

Στο άλλο παιχνίδι, ΑΕΚ και Πάφος στην «Αρένα» είναι στο 0-0 στο 27ο λεπτό.

Με αυτά τα δεδομένα, ο ΑΠΟΕΛ παραμένει στο... κόλπο του τίτλου, ενώ ο Απόλλωνας βγαίνει εκτός διεκδίκησης εξόδου στην Ευρώπη.

2. ΑΠΟΕΛ - 71β.
  5. Απόλλωνας - 59β.
21/05/2023
19:23
21' Γκολ για τον ΑΠΟΕΛ

Εκτέλεση κόρνερ του Μαρκίνιος, κεφαλιά του Κβιλιτάια και... 1-0 οι φιλοξενούμενοι.

γ

21/05/2023
19:21
19' Αναγκαστική αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Ενοχλήσεις για τον Εντονγκαλά ο οποίος αφήνει τη θέση του στον Φρεντερίκο Μακέντα.

a

21/05/2023
19:18
16' Απειλεί ο Απόλλωνας

Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κολ από καλό σημείο, ο Βιντ Μπέλετς έπεσε στη γωνία του και μάζεψε σταθερά τη μπάλα.

21/05/2023
19:14
13' Πρώτη τελική για τον ΑΠΟΕΛ

Στην αντεπίθεση οι φιλοξενούμενοι, ο Τσεμπάκ συνέκλινε προς τα μέσα και έκανε το σουτ με το αριστερό έξω από την περιοχή όμως δε βρήκε στόχο.

21/05/2023
19:07
5' Δυνατό παιχνίδι στα πρώτα λεπτά

Με αρκετή όρεξη μπήκαν οι δύο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο. Η κρισιμότητα όμως της αναμέτρησης δεν έχει επιτρέψει ακόμη να δούμε κάποια μεγάλη φάση μπροστά από τις δύο εστίες. Κρατάει περισσότερο μπάλα ο Απόλλωνας στα πρώτα λεπτά.

21/05/2023
19:02
1' Σέντρα στο «Άλφαμεγα Stadium»

Στη σέντρα ο Απόλλωνας.

21/05/2023
18:57
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες

Με τις γαλάζιες εμφανίσεις ο Απόλλωνας, με τις γαλαζοκίτρινες ο ΑΠΟΕΛ.

α

21/05/2023
18:20
Πήρε θέση ο κόσμος των δύο ομάδων

Κατάμεστο αναμένεται να είναι το «Άλφαμεγα Stadium» ενόψει της μεγάλης αναμέτρησης.

21/05/2023
18:10
Μικροένταση και επέμβαση του «Αίαντα»

Μικροένταση πήγε να δημιουργηθεί στον περιβάλλοντα χώρο του «Άλφαμεγα Stadium» όμως η έγκαιρη επέμβαση της Αστυνομίας με τον «Αίαντα» κατάφερε να κατευνάσει τα πνεύματα.

21/05/2023
18:00
Η ανάλυση της ενδεκάδας του Απόλλωνα

Με τρεις αλλαγές σε σχέση με το τελευταίο παιχνίδι κόντρα στον Άρη παρατάσσει την ομάδα του Μπογκντάν Αντόνε κόντρα στον ΑΠΟΕΛ. Μαυρίας, Ίλιεφ και Ντιγκινί πήραν φανέλα βασικού αντί των Ρομπέρζ, Σπόλιαριτς και Ντόνιο.

Ο Γιοβάνοβιτς θα βρίσκεται στο τέρμα με τους Εκπολό και Πεϊμπέρνς να συνθέτουν το κεντρικό αμυντικό δίδυμο. Στο αριστερό άκρο της άμυνας θα αγωνιστεί ο Φιλιώτης, με τον Μαυρία δεξιά. Στη μεσαία γραμμή θα βρίσκονται οι Χάμπος και Κολ, με τον Ίλιεφ ελαφρώς πιο μπροστά σε ρόλο οργανωτή. Στα άκρα της επίθεσης θα βρίσκονται οι Ουάρντα και Ντιγκινί, με τον Πίττα στην κορυφή της επίθεσης. Σχηματισμός 4-2-3-1 για τους Λεμεσιανούς.

Στον πάγκο: Πεϊσότο, Δημητρίου, Νταμπό, Χουσαΐν, Σπόλιαριτς, Ποντικός, Ντόνιο, Σαχάρ, Φώτη, Κονδύλης, Ζήνωνος, Αυγουστή

21/05/2023
17:55
Η ανάλυση της ενδεκάδας του ΑΠΟΕΛ

Με μια αλλαγή σε σχέση με την ενδεκάδα του τελευταίου παιχνιδιού κόντρα στην ΑΕΚ θα παρατάξει τον ΑΠΟΕΛ στο «Άλφαμεγα Stadium» ο Βλάνταν Μιλόγεβιτς. Τη θέση του τραυματία Μπεν πήρε ο Μαρκίνιος.

Ο Μπέλετς θα είναι στο τέρμα, με τους Ντβάλι και Κρέσπο μπροστά του να συνθέτουν το κεντρικό αμυντικό δίδυμο, στο δεξί άκρο της άμυνας θα αγωνιστεί ο Τσεμπάκ, με τον Φεράρι αριστερά. Στη μεσαία γραμμή θα βρίσκονται οι Κοσταντίνοφ και Σαρφό, με τον Ντάλσιο ελαφρώς πιο μπροστά σε ρόλο επιτελικού μέσου. Στα άκρα της επίθεσης οι Εντονγκαλά και Μαρκίνιος, με τον Κβιλιτάια στην κορυφή της επίθεσης. Σχηματισμός 4-2-3-1 για την ομάδα της Λευκωσίας.

Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Τσιλιγγίρης, Καρώ, Εφραίμ, Νταουσβίλι, Σατσιάς, Ηλία, Τζιάμα, Γιαννακού, Γεωργίου, Χαραλάμπους, Μακέντα