Επέστρεψε στις νίκες ο Άρης και ανάγκασε τον Απόλλωνα στην πρώτη ήττα (ΒΙΝΤΕΟ)

Δευτέρα, 17/10/2022 - 20:58

Ντέρμπι Λεμεσού με νικητή τον Άρη!

Οι «πράσινοι» επικράτησαν του Απόλλωνα με 3-0 στο Τσίρειο στο πλαίσιο της έβδομης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta με σκόρερ τους Κοκόριν (75’), Ντζαβέ (89’) και Στεπίνσκι (95').

Χωρίς πολλά-πολλά το πρώτο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να… αγνοούν τις μεγάλες ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες, με εξαίρεση το δοκάρι του Ζράντι για τον Απόλλωνα στο 24ο λεπτό. Οι δύο ομάδες αναλώθηκαν κυρίως σε παιχνίδι στη μεσαία γραμμή, χωρίς να μπορούν να δημιουργήσουν με επιτυχία κινδύνους στις αντίπαλες περιοχές. Στο δεύτερο μέρος ο Άρης ήταν καλύτερος και διεκδίκησε με περισσότερες αξιώσεις το γκολ της νίκης, κάτι που πέτυχε τρεις φορές στο τελευταίο τέταρτο της αναμέτρησης.

Με τη νίκη αυτή ο Άρης επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα και έφτασε τους 15 βαθμούς, όντας μόνος στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Από την άλλη, οι γηπεδούχοι γνώρισαν την πρώτη φετινή τους ήττα, έμειναν στους 14 βαθμούς και οπισθοχώρησαν στην τρίτη θέση, στο -3 από την κορυφή.

Για την ερχόμενη, όγδοη αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta, ο Απόλλωνας πάει στη Λευκωσία για να αντιμετωπίσει στο ΓΣΠ τον Ολυμπιακό (21/10 - 19:00). Με τη σειρά του ο Άρης, φιλοξενεί στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» την Ένωση Νέων Παραλιμνίου (23/10 - 19:00).

17/10/2022
21:10
Το... τρίτο ημίχρονο

Ο απόηχος και οι δηλώσεις από τους πρωταγωνιστές της αναμέτρησης στο Τσίρειο.

17/10/2022
20:58
Τέλος στο Τσίρειο, 3-0 για την «Ελαφρά Ταξιαρχία»

Σπουδαίο τρίποντο για την ομάδα του Αλεξέι Σπιλέφσκι.

0

17/10/2022
20:58
90+5' Γκολ για τον Άρη

Εύστοχος ο Στεπίνσκι κάνει το 3-0.

17/10/2022
20:57
90+4' Πέναλτι για τον Άρη

Ο Ματία Σπόλιαριτς ανατράπηκε από τον τερματοφύλακα του Απόλλωνα, με τον Θεουλή να καταλογίζει το σημείο του πέναλτι.

17/10/2022
20:52
90' Πέντε επιπλέον λεπτά στην αναμέτρηση

«Αγκαλιά» με τη νίκη ο Άρης.

17/10/2022
20:52
89' Γκολ για τον Άρη

Διπλασιάζουν τα γκολ τους οι φιλοξενούμενοι με όμορφο τελείωμα του Ντζαβέ με φαλτσαριστό σουτ από το ύψος της περιοχής.

17/10/2022
20:47
84' Τριπλή αλλαγή για τον Άρη

Ο Κοκόριν εκτός για να μπει ο Σπόλιαριτς, Μπένγκτσον εκτός για να μπει ο Ντζαβέ και ο Μεντιούπ μέσα αντί του Γιαγκό.

17/10/2022
20:41
79' Αλλαγή για τον Απόλλωνα

Ο Βα παίρνει τη θέση του Κολ.

17/10/2022
20:38
75' Γκολ για τον Άρη

Σέντρα στην περιοχή, ο Κοκόριν έκανε την προβολή προ κενού τέρματος και έγραψε το 1-0 για τους φιλοξενούμενους.

0

17/10/2022
20:32
69' Nέα αλλαγή για τους φιλοξενούμενους

Ο Μαγιαμπέλα δίνει τη θέση του στον Στεπίνσκι.

17/10/2022
20:27
65' Νέα αλλαγή για τον Απόλλωνα, πρώτη αλλαγή για τον Άρη

Ζράντι έξω για να μπει ο Νταμπό για τον Απόλλωνα. Ο Γιαμπλόνσκι περνά στον αγωνιστικό χώρο στη θέση του Σόκε.

17/10/2022
20:20
57' Διπλή αλλαγή για τον Απόλλωνα

Ντιγκινί αντί του Χέντι και Ρέθιο αντί του Χάμπου.

17/10/2022
20:14
52' Δεν μετράει το γκολ

Ήταν σε αντικανονική θέση ο Μπαμπίκα στην αρχή της φάσης.

17/10/2022
20:13
50' Γκολ για τον Άρη

Από πλάγια ο Μαγιαμπέλα, έκανε το διαγώνιο σουτ και νίκησε τον Γιοβάνοβιτς.

17/10/2022
20:08
46' Ξεκίνημα στο δεύτερο ημίχρονο

Έμεινε στα αποδυτήρια ο Ρομπέρζ καθώς ένιωσε ενοχλήσεις, στη θέση του ο Αρτυματάς. Χωρίς αλλαγές ο Άρης.

17/10/2022
19:49
Τέλος ημιχρόνου στο Τσίρειο, 0-0 οι δύο ομάδες

Το σχόλιο του πρώτου ημιχρόνου

Ημίχρονο στο Τσίρειο, με τον Απόλλωνα και τον Άρη να βρίσκονται στο… άγονο, 0-0 στην αναμέτρηση της έβδομης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta.

Χωρίς πολλά-πολλά το πρώτο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να… αγνοούν τις μεγάλες ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες, με εξαίρεση το δοκάρι του Ζράντι για τον Απόλλωνα στο 24ο λεπτό. Οι δύο ομάδες αναλώθηκαν κυρίως σε παιχνίδι στη μεσαία γραμμή, χωρίς να μπορούν να δημιουργήσουν με επιτυχία κινδύνους στις αντίπαλες περιοχές.

Στο δεύτερο μέρος αναμένεται πως οι δύο ομάδες θα προσπαθήσουν να ανέβουν κάπως πιο ψηλά για να βρουν το γκολ της νίκης.

κ

17/10/2022
19:48
45' Άλλο ένα επιπλέον λεπτό για το τέλος

Χωρίς σκορ (0-0) στο Τσίρειο οι δύο ομάδες.

17/10/2022
19:47
44' Ευκαιρία για τον Απόλλωνα

Στην περιοχή ο Χέντι, έκανε το πλασέ όμως ο Βανά μάζεψε με διπλή προσπάθεια.

17/10/2022
19:44
41' Τελική για τον Άρη

Σέντρα στην περιοχή, ο Μπένγκτσον έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα κόντραρε και έφυγε κόρνερ. Κόρνερ το οποίο πέρασε ανεκμετάλλευτο.

17/10/2022
19:38
35' Ίδιο σκηνικό στο Τσίρειο

Κρατάνε περισσότερο οι γηπεδούχοι τη μπάλα, πιέζουν ψηλά οι φιλοξενούμενοι. Αγνοούνται οι φάσεις.

17/10/2022
19:27
24' Δοκάρι για τον Απόλλωνα

Στην αντεπίθεση οι γηπεδούχοι, με τον Ζράντι έξω από την περιοχή, όμως το σουτ που επιχείρησε σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Βανά.

17/10/2022
19:23
20' Παραμένει ανούσιο το παιχνίδι

Με οργανωμένες επιθέσεις προσπαθεί να επιτεθεί η ομάδα του Καταλά. Από την άλλη, οι φιλοξενούμενοι ασκούν πίεση όταν οι γηπεδούχοι έχουν την κατοχή, σε μια προσπάθεια να εκμεταλλευτούν οποιοδήποτε λάθος προκύψει.

0

17/10/2022
19:13
10' Tίποτα το ιδιαίτερο στην αναμέτρηση

Ισορροπημένο το ματς, με τους παίκτες του Άρη να πιέζουν ψηλά και εκείνους των «κυανολεύκων» να θέλουν να κρατήσουν περισσότερο μπάλα.

17/10/2022
19:03
1' Έναρξη της αναμέτρησης στο Τσίρειο

Στη σέντρα ο Άρης.

17/10/2022
19:00
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες

Με τις γαλάζιες εμφανίσεις οι πρωταθλητές, με τις πράσινες οι φιλοξενούμενοι.

17/10/2022
17:50
Η ανάλυση της ενδεκάδας του Άρη

Με σχηματισμό 4-4-2 θα παρατάξει την ομάδα του ο Αλεξέι Σπιλέφσκι ο οποίος προχώρησε σε δύο αλλαγές σε σχέση με τον τελευταία αγώνα. Οι Γιαγκό και Μπαμπίκα παίρνουν τις θέσεις των Καζού και Γκομίς οι οποίοι είναι εκτός αποστολής.

Ο Βανά θα βρίσκεται κάτω από τα δοκάρια, με τους Μπρόρσον και Moυσούντα να συνθέτουν το δίδυμο στο κέντρο της άμυνας. Ο Γιαγκό θα βρίσκεται στο αριστερό άκρο της άμυνας, με τον Μποακιέ στο δεξί άκρο.

Στη μεσαία γραμμή για τους «πράσινους» θα βρίσκονται οι Στρούσκι και Σόκε, ενώ οι Μπένγκτσον και Μαγιαμπέλα στα άκρα της επίθεσης. Δίδυμο στη γραμμή κρούσης για την «Ελαφρά Ταξιαρχία» οι Κοκόριν και Μπαμπίκα.

Στον πάγκο: Χρυσοστόμου, Σωφρονίου, Μεντιούμπ, Πηλέας, Μπράουν, Σικόρσκι, Σπόλιαριτς, Στεπίνσκι, Ντελμίρο, Γιαμπλόνσκι, Ντζαβέ, Πανκόφ

17/10/2022
17:45
H ανάλυση της ενδεκάδας του Απόλλωνα

Ο Γιοβάνοβιτς θα είναι στο τέρμα, με τους Ρομπέρζ και Βούκασιν στο κέντρο της άμυνας. Ο Χαμάς θα βρίσκεται στο αριστερό άκρο της αμυντικής γραμμής, με τον Μαυρία δεξιά. Στη μεσαία γραμμή για τους «γαλάζιους» οι Κολ και Χάμπος, ενώ στα άκρα της επίθεσης θα κινηθούν οι Ζράντι και Γιόστεν, με τους Πίττα και Χέντι στην κορυφή της επίθεσης.

Σχηματισμός 4-4-2 από τον Νταβίντ Καταλά ο οποίος προχώρησε σε έξι αλλαγές σε σχέση με το παιχνίδι κόντρα στην Αλκμάαρ.  Οι Μαυρίας, Βουκάσιν, Κολ, Πίττας, Χέντι και Ζράντι παίρνουν τις θέσεις των Καμπράλ, Αρτυματά, Σπόλιαριτς, Σαχάρ, Ντιγκινί και Νταμπό.

Στον πάγκο: Δημητρίου, Αρτυματάς, Καμπράλ, Σαχάρ, Ίλιεφ, Σπόλιαριτς, Βα, Ογκεντά, Ρέθιο, Πινακάς, Νταμπό, Ντιγκινί