Επικράτησε στην μάχη των... θεών και ανέβηκε στην δεύτερη θέση ο Άρης (ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 2/4/2023 - 20:58

Δεύτερη συνεχομένη νίκη!

Ο Άρης επικράτησε με 1-0 επί του Απόλλωνα, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής των play-off, για το πρωτάθλημα Cyta και ανέβηκε στην δεύτερη θέση.

Στο πρώτο ημίχρονο οι «κυανόλευκοι» είχαν την κατοχή και τις περισσότερες ευκαιρίες, όμως δεν κατάφεραν να τις εκμεταλλευτούν.

Η «ελαφριά ταξιαρχία» προσπάθησε να χτυπήσει στην κόντρα, αλλά η εκπληκτική ανασταλτική λειτουργία των γηπεδούχων δεν τις επέτρεψε να απειλήσει.

Μετά την ανάπαυλα, η ομάδα του Αλεξέι Σπιλέφσκι ανέβασε την απόδοση της και κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Ζόκε στο 69ο λεπτό.

Στην συνέχεια, ο Απόλλωνας προσπάθησε να αντιδράσει, όμως δεν κατάφερε να απειλήσει ιδιαίτερα, με τον αντίπαλο του να διαχειρίζεται σωστά τον αγώνα και να πανηγυρίζει τη νίκη.

Έτσι ο Άρης ανέβηκε στους 60 βαθμούς και στην δεύτερη θέση με ματς περισσότερο από την ΑΕΚ, ενώ οι «κυανόλευκοι» παρέμειναν στην 5η θέση με 50 βαθμούς.

Στην επόμενη (4η) αγωνιστική, η ομάδα του Μπογκντάν Αντόνε φιλοξενείται την Δευτέρα (10/04, 19:00), στο ΓΣΠ από τον ΑΠΟΕΛ  και η «ελαφριά ταξιαρχία» στο ίδιο γήπεδο την Τρίτη (11/04, 19:00), αντιμετωπίζει την Ομόνοια.

02/04/2023
21:42
02/04/2023
20:59
Τέλος αγώνα

Ο Άρης επικράτησε με 1-0 και πανηγύρισε ένα πολύ σημαντικό τρίποντο, που τον ανεβάζει στην δεύτερη θέση.

02/04/2023
20:56
90+4' Ευκαιρία για την «ελαφριά ταξιαρχία»

Ο Μαγιαμπέλα έκανε το διαγώνιο σουτ, μέσα από την περιοχή, στέλνοντας την μπάλα άουτ.

02/04/2023
20:54
90+2' Διπλή αλλαγή για τον Άρη

Γιαμπλόνσκι και Ντελμίρο αντί των Μπαμπίκα και Ζόκε αντιστοίχως

02/04/2023
20:51
90' Έξι λεπτά καθυστερήσεις
02/04/2023
20:46
84' Τριπλή αλλαγή για τον Απόλλωνα

20:37
75' Αλλαγή για την «ελαφριά ταξιαρχία»

Ο  Στεπίνσκι θα πάρει την θέση του Μπένγκτσον

02/04/2023
20:36
73' Απειλεί ο Απόλλωνας

Ο Πίττας έκανε την σέντρα με αποδέκτη τον Ντόνιο, ο οποίος έκανε την κεφαλιά από την μικρή περιοχή, με τον Βάνα να αποκρούει με διπλή προσπάθεια.

02/04/2023
20:31
69' ΓΚΟΛ για τον Άρη 1-0

Με εκτέλεση κόρνερ ο Πηλέας βρήκε τον Κακόριν ο οποίος ήταν αμαρκάριστος στο ύψος της μεγάλης περιοχής και έστειλε την μπάλα στην καρδιά της μικρής περιοχής, εκεί όπου ο Ζόκε κατάφερε να πιάσει την κεφαλιά και να ανοίξει το σκορ.

02/04/2023
20:28
66' Αλλαγή για τους «κυανόλευκους»

Ο Ντόνιο θα πάρει την θέση του Ντιγκινί.

02/04/2023
20:27
65' Διπλή αλλαγή για τον Άρη

Μπράουν και Μαγιαμπέλα αντί των Στρούσκι και Γκομίς αντιστοίχως

02/04/2023
20:15
53' Τελική για τον Απόλλωνα

Ο Χάμπος επιχείρησε την άμεση εκτέλεση φάουλ και έστειλε την μπάλα άουτ.

02/04/2023
20:11
49' Τεράστια ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους

Μετά από μια υπέροχη σέντρα του Πηλεά, ο Μπέγκτσον ανενόχλητος εντός περιοχής έστειλε την μπάλα έξω.

02/04/2023
20:10
48' Απειλεί ο Άρης

Ο Πηλέας έκανε άμεση εκτέλεση φάουλ και ο Γιοβάνοβιτς έλεγξε ψύχραιμα.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου

Οι δύο ομάδες οδηγούνται στα αποδυτήρια, με το σκορ να παραμένει 0-0.

02/04/2023
19:47
45' Ένα λεπτό καθυστερήσεις
02/04/2023
19:38
37' Πρώτη τελική για τον Άρη

Μετά πό την εκτέλεση του πλαγίου και διαδοχικές κεφαλιές των Γκομίς και Μπαμπίκα η μπάλα έφτασε στον Κακόριν, ο οποίος έκανε το σουτ από τη μικρή περιοχή, στέλνοντας την μπάλα άουτ.

02/04/2023
19:31
29' Μεγάλη διπλή ευκαιρία για τον Απόλλωνα

Μετά από εκτέλεση φάουλ, η άμυνα των φιλοξενούμενων δεν κατάφερε να διώξει, με την μπάλα να φτάνει στον Ντιγκινί, που έκανε το σουτ μέσα από την μικρή περιοχή, ο Βανά απέκρουσε και σε δεύτερο χρόνο ο Βα επιχείρησε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα από κοντά, όμως ο πορτιέρο του Άρη ήταν πάλι εκεί.

02/04/2023
19:25
21' Ευκαιρία για τους «κυανόλευκους»

Ο Βα έστρωσε στον Ντιγκινί, ο οποίος επιχείρησε το μακρινό σουτ στην κίνηση και ο Βανά πήρε την μπάλα στην αγκαλιά του.

02/04/2023
19:12
12' Καλή προϋπόθεση για τους γηπεδούχους

Ο Ντιγκινί έφυγε στην πλάτη της άμυνας, μπήκε στην μικρή περιοχή και έκανε το πλασέ, με τον Γιάγκο να βάζει το πόδι του και να στέλνει την μπάλα κόρνερ.

02/04/2023
19:09
9' Απειλεί ο Απόλλωνας

Ο Χάμπος επιχείρησε μακρινή εκτέλεση φάουλ, στέλνοντας την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

02/04/2023
19:08
6' Πρώτη στιγμή για τον Απόλλωνα

Ο Χάμπος έκανε το πλασέ, από το ύψος της περιοχής, όμως ήταν αδύναμο και ο Βανά μπόρεσε να μπλοκάρει με άνεση.

02/04/2023
19:07
5' Χωρίς τελική ακόμα

Ισορροπημένο φαίνεται μέχρι στιγμής το παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να κρατήσουν μπάλα και να επιβάλλουν τον δικό τους ρυθμό.

Επέστρεψε στο γήπεδο ο Νίκος Κίρζης

Μετά από πέντε παιχνίδια των «κυανόλευκων» που δεν έδωσε παρών, ο πρόεδρος της ομάδας παρευρέθηκε στο «Άλφαμεγα Stadium».

Σχηματισμός 4-2-3-1.

Σε μια αλλαγή προχώρησε ο Αλεξέι Σπιλέφσκι σε σύγκριση με το ματς κόντρα στην ΑΕΚ, με τον Μπρόρσον να παίρνει τη θέση του Μουσούντα.

Κάτω από τα γκολπόστ βρίσκεται ο βρίσκεται ο Βάνα Άλβες, με τους Μπρόρσον και Γιαγκό να αποτελούν το αμυντικό δίδυμο μπροστά του. Στο δεξί άκρο της άμυνας αγωνίζεται ο Μποακί και στο αριστερό ο Πηλέας.

Στην μεσαία γραμμή είναι οι οι Σόκε και Στρούσκι, με τον Γκομίς να είναι πιο μπροστά σε ρόλο «δεκαριού». Στο δεξί «φτερό» της επίθεσης τοποθετείται ο Μπαμπίκα και στο αριστερό  ο Μπένγκτσον.

Τέλος στην κορυφή της επίθεσης βρίσκεται ο Κακόριν.

02/04/2023
18:10
Ανάλυση ενδεκάδας Απόλλωνα

Σχηματισμός 4-4-2.

Σε δύο αλλαγές προχώρησε ο Μπογκντάν Αντόνε σε σύγκριση με το ματς εναντίον της Ομόνοιας, με τους Ντιγκίνι και Ρομπέρζ να αντικαθιστούν τους Ίλιεφ και Χαμάς.

Κάτω από τα δοκάρια βρίσκεται ο Γιοβάνοβιτς, με το δίδυμο μπροστά του να αποτελείται από τους Ρομπέρζ, Πειμπέρνς. Στα άκρα της άμυνας αγωνίζονται οι Εκπολό, Φιλιώτης, δεξιά και αριστερά αντίστοιχα.

Στην μεσαία γραμμή είναι οι Χάμπος και Κολ, ενώ στο δεξί «φτερό» της επίθεσης τοποθετείται ο Βα και στο αριστερό ο Ουάρντα.

Τέλος στην κορυφή βρίσκεται ο Πίττας με τον Ντιγκινί.

1

02/04/2023
17:57

Απόλλωνας (Μπογκντάν Αντόνε): Γιοβάνοβιτς, Εκπολό, Πεϊμπέρνς, Πίττας, Ρομπέρζ, Βα, Κυριάκου, Ντιγκινί, Φιλιώτης, Ουάρντα, Κολ

Άρης (Αλεξέι Σπιλέφσκι): Βανά, Πηλέας, Μποακί, Μπένγκτσον, Γκομίς, Γιαγκό, Στρούσκι, Μπρόρσον, Σόκε, Μπαμπίκα, Κακόριν

Κυρίαρχος στην κανονική διάρκεια ο Άρης

Η «ελαφριά ταξιαρχία» στην πρώτη φάση του πρωταθλήματος, επικράτησε και στις δύο αναμετρήσεις της με τον Απόλλωνα.

Πήρε το «διπλό» στο Τσίρειο με 0-3, για την 7η αγωνιστική, ενώ στον Β' γύρο επικράτησε με 3-1 στο «Άλφαμεγα Stadium».

02/04/2023
17:45
Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση στο «Άλφαμεγα Stadium»

Ο Απόλλωνας αντιμετωπίζει τον Άρη, για την 3η αγωνιστική των pla-off του πρώτου γκρουπ, στο πρωτάθλημα Cyta.