«Πάτησε» την Ομόνοια και... έμεινε κοντά στην κορυφή ο Απόλλωνας (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 16/1/2022 - 20:57

Στη Λεμεσό... κάνει κουμάντο!

Ο Απόλλωνας επικράτησε με 2-0 της Ομόνοιας στο Τσίρειο, για την 17η αγωνιστική, επιστρέφοντας στα νικηφόρα αποτελέσματα.

0

Οι «γαλάζιοι» ήταν καλύτεροι, εκμεταλλεύτηκαν τα «δώρα» της αντιπάλου και τη νίκησαν για άλλη μια χρονιά, μένοντας παράλληλα κοντά από την κορυφή και στο -1 από τον Άρη.

Κάκιστη παρουσία από την ομάδα της Λευκωσίας που «πλήρωσε» τα πολλά λάθη της και δέχθηκε άλλη μια ήττα, πέφτονας ακόμη περισσότερο και μένοντας μακριά από το «κυνήγι» του τίτλου.

0

Το σκορ άνοιξε με αυτογκόλ του Χούμποτσαν στο 26' και μετά από προσπάθεια του Νταμπό, ενώ το τελικό 2-0 σημείωσε ο Γιάνγκα στο 63ο λεπτό, έπειτα από λάθος γύρισμα του Λέτσιακς στον Φαμπιάνο.

Με αυτή τη νίκη ο Απόλλωνας έμεινε στην 3η θέση με 32 βαθμούς και την επόμενη (18η) αγωνιστική φιλοξενείται το Σάββατο (22/1, 17:00) από την Πάφο στο «Στέλιος Κυριακίδης».

Αντίθετα η Ομόνοια έπεσε στην 6η θέση με 24 βαθμούς και την ερχόμενη Πέμπτη (20/1, 17:00) φιλοξενείται από τον ΠΟΞ στην πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση για τη β' φάση του κυπέλλου.

Το live του αγώνα

16/01/2022
21:45
16/01/2022
20:57
Τέλος του αγώνα

Ο Απόλλωνας κυριάρχησε, εκμεταλλεύτηκε τα «δώρα» της Ομόνοιας και πήρε μια πολύ μεγάλη νίκη

0

16/01/2022
20:29
68' «Άγγιξε» και τρίτο τέρμα ο Απόλλωνας

Ο Ίλιεφ δοκίμασε ένα καλό σουτ εκτός περιοχής, με τη μπάλα να περνάει λίγο έξω

16/01/2022
20:25
63' Γκολ για τον Απόλλωνα

Ο Λέτσιακς έκανε λάθος γύρισμα, ο Φαμπιάνο βγήκε να απομακρύνει, με τον Γιάνγκα να παίρνει την κόντρα και σε κενή εστία να πλασάρει εύστοχα για το 2-0

0

16/01/2022
20:24
62' Αναγκαστική αλλαγή για την Ομόνοια

Έξω με πρόβλημα τραυματισμού ο Χούμποτσαν, μέσα ο Παναγιώτου

16/01/2022
20:23
61' Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια

Ο Ντίσκερουντ έβγαλε κάθετη στον Τσέποβιτς, αυτός έκανε το διαγώνιο σουτ από κοντά και ο Γιοβάνοβιτς απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ

16/01/2022
20:07
46' Έναρξη δευτέρου μέρους

Συνεχίζουν χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες

16/01/2022
19:50
Τέλος πρώτου ημιχρόνου

Σε ένα μοιρασμένο παιχνίδι, ο Απόλλωνας προηγείται της Ομόνοιας στο Τσίρειο, έπειτα από αυτογκόλ του Χούμποτσαν στο 26ο λεπτό και μετά την προσπάθεια του Νταμπό.

Στο πρώτο μισό του ημιχρόνου η ομάδα της Λεμεσού πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και κατάφερε να πάρει το προβάδισμα.

Από 'κει και πέρα οι «πράσινοι» ανέβηκαν και έχασαν δύο σημαντικές ευκαιρίες, χωρίς όμως να καταφέρουν να ισοφαρίσουν.

Το δεύτερο μέρος αναμένεται με μεγάλο ενδιαφέρον, εκεί όπου οι «γαλάζιοι» θα προσπαθήσουν να διαφυλάξουν το υπέρ τους αποτέλεσμα, ενώ αντίθετα η ομάδα της Λευκωσίας να μπει ξανά στο ματς.

0

16/01/2022
19:48
45+1' Ευκαιρία για τον Απόλλωνα

Ο Ζράντι δοκίμασε ένα δυνατό μακρινό σουτ, με τη μπάλα να περνάει έξω

16/01/2022
19:47
Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις
16/01/2022
19:43
41' Νέα μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια

Ο Λοΐζου έδωσε στην περιοχή για τον Τζιωνή, ο οποίος έκανε το διαγώνιο σουτ από δεξιά και η μπάλα πέρασε λίγο έξω

16/01/2022
19:42
40' Μεγάλη φάση για την Ομόνοια

Ο Κίκο έκανε το γύρισμα από δεξιά, με τον Ντίσκερουντ να κάνει το σουτ από κοντά και τον Γιοβάνοβιτς να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ

16/01/2022
19:38
36' Ευκαιρία για τον Απόλλωνα

Ο Ίλιεφ δοκίμασε το σουτ από καλή θέση στην περιοχή, ωστόσο ήταν άστοχο και η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ

16/01/2022
19:28
26' Γκολ για τον Απόλλωνα

Μετά από ατομική προσπάθεια από αριστερά, ο Νταμπό μπήκε περιοχή και έκανε το γύρισμα, με τον Χούμποτσαν άθελα να του να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του

0

16/01/2022
19:22
20' Προσεκτικές οι δύο ομάδες

Τίποτα το ιδιαίτερο στα πρώτα 20 λεπτά του αγώνα, με τον Απόλλωνα να μπαίνει πιο δυνατά και την Ομόνοια να ισορροπεί από το 10λεπτο και έπειτα, με αμφότερες τις δύο ομάδες να προσέχουν και να μην παίρνουν ρίσκα, μέχρι στιγμής

0

16/01/2022
19:10
8' Πρώτη τελική στον αγώνα

Ο Σπόλιαριτς δοκίμασε το σουτ εκτός περιοχής, με τη μπάλα να περνάει ψηλά άουτ

16/01/2022
19:00
1' Έναρξη του μεγάλου ματς

Ανάλυση ενδεκάδας Ομόνοιας

Με τέσσερις αλλαγές και σχηματισμό 4-4-2 «κατεβάζει» τη δική του ομάδα ο Χένινγκ Μπεργκ.

Στην εστία θα είναι ο Φαμπιάνο, με κεντρικό αμυντικό δίδυμο τους Χούμποτσαν και Λανγκ. Στο δεξί άκρο της άμυνας θα βρεθεί ξανά ο Κίκο και στο αριστερό ο Λέτσιακς.

Στη μεσαία γραμμή επιστρέφουν οι Γκόμεθ και Ντίσκερουντ, με τους Λοΐζου και Τζιωνή να παίρνουν θέση στα δύο άκρα.

Δίδυμο στην επίθεση θα είναι οι Κακουλλής και Τσέποβιτς.

Στον πάγκο: Κυριακίδης, Παναγή, Ψάλτης, Σέχου, Γιούστε, Παναγιώτου, Χρίστου, Ασημένος, Χαραλάμπους, Παπουλής, Μποτεάκ, Ασάντε.

0

16/01/2022
18:10
Ανάλυση ενδεκάδας Απόλλωνα

Με επιλογή έκπληξη και σχηματισμό 4-4-2 παρατάσσει την ομάδα του ο Αλεξάντερ Τσόρνιγκερ.

Κάτω από τα δοκάρια θα είναι ο Α. Γιοβάνοβιτς, με τον Μαυρία στο δεξί άκρο της άμυνας και τον Χαμάς στο αριστερό. Στο κέντρο της άμυνας ως παρτενέρ του Ρομπέρζ επιλέχθηκε ο Χάμπος που επέστρεψε, μιας και ο Κατελάρης έμεινε εκτός λόγω τραυματισμού.

Στον χώρο του κέντρου θα βρίσκονται οι Σπόλιαριτς και Κολ, με τους Ζράντι και Ίλιεφ στα δύο άκρα.

Δίδυμο στην επίθεση θα είναι ξανά οι Νταμπό και Γιάνγκα.

Στον πάγκο: Τζούριν, Φιλιώτης, Β. Γιοβάνοβιτς, Αλεσάμι, Νόγιοκ, Μάρκοβιτς, Ψύχας, Αλμπάνης, Ίντζια, Ντιγκινί.

0

16/01/2022
18:00

Απόλλωνας (Αλεξάντερ Τσόρνιγκερ): Α. Γιοβάνοβιτς, Μαυρίας, Χάμπος, Ρομπέρζ, Χαμάς, Κολ, Σπόλιαριτς, Ζράντι, Ίλιεφ, Νταμπό, Γιάνγκα.

Ομόνοια (Χένινγκ Μπεργκ): Φαμπιάνο, Κίκο, Χούμποτσαν, Λανγκ, Λέτσιακς, Γκόμεθ, Ντίσκερουντ, Λοΐζου, Τζιωνής, Κακουλλής, Τσέποβιτς.

Νικήτρια η Ομόνοια στον πρώτο γύρο

Στις 17 Οκτωβρίου 2021, η ομάδα της Λευκωσίας επικράτησε με 1-0 στο ΓΣΠ, σε αγώνα για την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Τσέποβιτς, στο 16ο λεπτό.

Θυμηθείτε τα στιγμιότυπα του αγώνα:

16/01/2022
17:40
Στη Λεμεσό κάνει... κουμάντο ο Απόλλωνας

Στην προϊστορία των δύο ομάδων, την τελευταία δεκαετία, ο Απόλλωνας έχει την ξεκάθαρη υπεροχή κόντρα στην Ομόνοια.

Σε 17 αγώνες οι «γαλάζιοι» έχουν 13 νίκες, έναντι 2 των «πρασίνων» και 2 ισοπαλίες.

16/01/2022
17:35
Διαφορά με παιχνίδι στο... χέρι

Οι δύο ομάδες έχουν πέντε βαθμούς διαφορά μεταξύ τους, αλλά όχι τον ίδιο αριθμό αγώνων.

Ο Απόλλωνας μετά από 15 ματς βρίσκεται στην 3η θέση με 29 βαθμούς, έχοντας απολογισμό 9 νίκες, 2 ισοπαλίες και 4 ήττες.

Η Ομόνοια μετά από 16 ματς βρίσκεται στην 4η θέση με 24 βαθμούς και απολογισμό 7 νίκες, 3 ισοπαλίες και 6 ήττες.

• Οι βαθμολογίες σε Κύπρο, Ελλάδα και στα κορυφαία πρωταθλήματα εδώ, τα αποτελέσματα της αγωνιστικής εδώ
16/01/2022
17:30
Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε το μεγάλο ματς στο Τσίρειο

Απόλλωνας και Ομόνοια κοντράρονται στις 19:00, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta.