«Ξέρανε» τον Απόλλωνα και πήρε μεγάλη νίκη στο «Άλφαμεγα Stadium» η Πάφος

Παρασκευή, 21/4/2023 - 21:10

«Άλωσε» το «Άλφαμεγα Stadium»!

Η Πάφος επικράτησε με 1-0 του Απόλλωνα, στο πλαίσιο της πέμπτης αγωνιστικής των play-off και πήρε δεύτερη συνεχόμενη σπουδαία νίκη.

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης οι «κυανόλευκοι» ήταν καλύτεροι, όμως παρόλο που είχαν την κατοχή καθ' όλη την διάρκεια, το σύνολο του Σαλγκάδο είχε την ουσία και άνοιξε το σκορ στο 25ο λεπτό με τον Αμπντουραχίμι.

Μετά την ανάπαυλα η ομάδα της Λεμεσού ανέβασε την απόδοση τους και σημείωσε αρκετές ευκαιρίες, δίχως όμως να τις εκμεταλλεύεται.

Οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 παίκτες μετά την αποβολή του Κανέ στο 71ο λεπτό και όπως ήταν λογικό οπισθοχώρησαν και με καλή διαχείριση του υπέρ τους σκορ πανηγύρισαν το «διπλό».

Έτσι οι περσινοί πρωταθλητές παρέμειναν στην 5η θέση με 53 βαθμούς, χάνοντας σημαντικό έδαφος για το ευρωπαϊκό εισιτήριο, ενώ η Παφίτικη ομάδα ανέβηκε στους 58 βαθμούς τοποθετούμενη στην τέταρτη θέση, μένοντας δυνατά στο... κόλπο.

Στην επόμενη (6η) αγωνιστική, ο Απόλλωνας υποδέχεται την Κυριακή (30/04, 19:00), στο «Άλφαμεγα Stadium» την ΑΕΚ και η Πάφος φιλοξενείται την Δευτέρα (01/05, 19:00), στο ίδιο γήπεδο από τον Άρη.

21/04/2023
21:50
Το... τρίτο ημίχρονο και οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών της αναμέτρησης
21/04/2023
21:11
Τέλος αγώνα

Η Πάφος φεύγει με το τρίποντο στην πρώτη της επίσκεψη στο «Άλφαμεγα Stadium», επικρατώντας με 1-0 του Απόλλωνα.

21/04/2023
21:03
90+3' Τελευταία αλλαγή για την ομάδα της Λεμεσού

Ίλιεφ αντί του Ντόνιο.

21/04/2023
21:01
90+2' Ευκαιρία για τους «κυανόλεκους»

Ο Ζράντι έκανε το γέμισμα και ο Πίττας πήρε την κεφαλιά, με την μπάλα να καταλήγει άουτ.

21/04/2023
21:01
90' Δέκα λεπτά καθυστερήσεις
21/04/2023
20:59
90' Ψάχνει το γκολ ο Απόλλωνας

Οι «κυανόλευκοι» προσπαθούν να εκμεταλλευτούν το αριθμητικό τους πλεονέκτημα και πιέζουν για να βρουν το γκολ της ισοφάρισης. Η Πάφος έχει οπισθοχωρήσει και μέχρι στιγμής διαχειρίζεται καλά τον αγώνα.

1

21/04/2023
20:49
80' Αλλαγή για τους γηπεδούχους

Χέντι αντί του Φιλιώτη.

21/04/2023
20:45
76' Αλλαγή για τους «γαλάζιους»

Ο Ντράγκομιρ θα περάσει αντί του Μπρούνο.

21/04/2023
20:42
71' Αποβάλλεται ο Κανέ

Ο ποδοσφαιριστής της Πάφου δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα, μετά από φάουλ που έκανε πάνω στον Βα και άφησε την ομάδα του με 10 παίκτες.

1

21/04/2023
20:37
69' Αλλαγή για τον Απόλλωνα

Ο Ζράντι θα πάρει την θέση του Κολ.

21/04/2023
20:36
68' Διπλή αλλαγή για τους φιλοξενούμενους

Εκτός οι Βαλακάρι και Αμπντουραχίμι, μέσα οι Μπετανκόρ και Πελάζιο.

21/04/2023
20:31
62' Αλλαγή για την Πάφο

Ο Μπρούνο θα πάρει την θέση του Τάνκοβιτς.

21/04/2023
20:30
61' Κόκκινη κάρτα στον Μπογκντάν Αντόνε

Ο προπονητής του Απόλλωνα αποβλήθηκε από τον αγωνιστικό χώρο, μετά από έντονες διαμαρτυρίες που έκανε προς τον διαιτητή.

1

21/04/2023
20:28
59' Νέα καλή στιγμή για την ομάδα της Λεμεσού

Ο Ντόνιο από πολύ κοντά έκανε το πλασέ, όμως ο Ίβουσιτς ήταν σωστά τοποθετημένος και του είπε «όχι».

1

21/04/2023
20:21
52' Ευκαιρία για τους γηπεδούχους

Ο Ουάρντα έκανε απευθείας εκτέλεση φάουλ, λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή, στέλνοντας την μπάλα άουτ.

1

21/04/2023
20:17
48' Μεγάλη φάση για τον Απόλλωνα

Ο Μπα έκανε εξαιρετική κάθετη μπαλιά με αποδέκτη τον Πίττα στην μικρή περιοχή, ο οποίος έκανε το σουτ, αλλά ο Μπάιριτς πρόλαβε να κάνει την προβολή και έστειλε την μπάλα κόρνερ.

21/04/2023
20:15
46' Δύο αλλαγές για τον Απόλλωνα

Ντιγκινί και Βα αντί των Πεϊμπέρν και Σαχάρ.

Μικρή καθυστέρηση στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου

Οι φίλαθλοι του Απόλλωνα στην είσοδο των ομάδων, άναψαν πολλά βεγγαλικά και καπνογόνα, δημιουργώντας μια πολύ όμορφη εικόνα, που είχε όμως ως αποτέλεσμα να χρειάζεται λίγος χρόνο, ώστε να καθαρίσει η ατμόσφαιρα.

1

21/04/2023
19:52
Τέλος πρώτου ημιχρόνου

Οι δύο ομάδες οδηγούνται στα αποδυτήρια, με την Πάφο να προηγείται με 1-0.

1

21/04/2023
19:48
45' Τρία λεπτά καθυστερήσεις

1

21/04/2023
19:36
33' Μεγάλη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους

Ο Τάνκοβιτς έκανε την σέντρα στο δεύτερο δοκάρι με αποδέκτη τον Βαλακάρι, ο οποίος έκανε την προβολή από πολύ κοντά, στέλνοντας την μπάλα άουτ.

21/04/2023
19:30
27' Νέα φάση για τους «γαλάζιους»

Ο Τάνκοβιτς μετά από όμορφη ατομική προσπάθεια, ελευθερώθηκε και έκανε το σουτ, από το ύψος της περιοχής, με τον Γιοβάνοβιτς να αποκρούει.

21/04/2023
19:27
25' ΓΚΟΛ για την Πάφο 1-0

Ο Ικόκο έκανε το γύρισμα από τα δεξιά και ο Αμπντουραχίμι έσπρωξε την μπάλα σε κενή εστία ανοίγοντας το σκορ.

1

21/04/2023
19:24
21' Ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους

Ο Βαλακάρι τροφοδότησε τον Αμπντουραχίμι στον κενό χώρο και στην συνέχεια ο δεύτερος έδωσε πίσω στον 23χρονο, ο οποίος επιχείρησε το σουτ από το ύψος της περιοχής, με την μπάλα να καταλήγει λίγο άουτ.

21/04/2023
19:20
17' Καλή προϋπόθεση για τον Απόλλωνα

Ο Ντόνιο έκανε το παράλληλο γύρισμα στον Πίττα στην «καρδιά» της περιοχής, όμως παρά το γεγονός πως ο 26χρονος ήταν αμαρκάριστος, δεν βρήκε σωστά την μπάλα και δεν έκανε το πλασέ.

1

21/04/2023
19:19
16' Μεγάλη ευκαιρία για τους «κυανόλευκους»

Ο Ντόνιο έκανε απευθείας εκτέλεση κόρνερ και αιφνιδίασε τον Ίβουσιτς, ο οποίος τελευταία στιγμή έδιωξε την μπάλα πάνω στην γραμμή.

21/04/2023
19:09
6' Απειλούν οι γηπεδούχοι

Ο Ντόνιο συνδυάστηκε ωραία με τον Σαχάρ και έκανε το πλασέ μέσα από την μικρή περιοχή, με τον Ίβουσιτς να αποκρούει.

21/04/2023
19:07
4' Απαντάει η Πάφος

Ο Τάνκοβιτς ελευθερώθηκε, μπήκε στην μεγάλη περιοχή και επιχείρησε το πλάγιο σουτ, με την μπάλα να καταλήγει λίγο άουτ.

1

21/04/2023
19:04
2' Πρώτη φάση για τον Απόλλωνα

Ο Χάμπος βρήκε χώρο και δοκίμασε το μακρινό σουτ, στέλνοντας την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του ίβσουσιτς,

Δεύτερο παιχνίδι πρωταθλήματος με Σαλγκάδο

Στο πρώτο του παιχνίδι του Ισπανού προπονητή στον «μαραθώνιο», η Πάφος επικράτησε με 4-0 επί της ΑΕΚ, ενώ στο ντεμπούτο του οι «γαλάζιοι» έμειναν ισόπαλοι με 1-1 κόντρα στην Ομόνοια, για το πρώτο ματς των ημιτελικών του κυπέλλου Coca - Cola.

21/04/2023
18:30
Ρεκόρ... εξόδου για τους «γαλάζιους»

Η Πάφος στην πρώτη της επίσκεψη στο «Άλφαμεγα Stadium», θα έχει στο πλευρό της 1000 φιλάθλους της. Πρόκειται για την μεγαλύτερη μετακίνηση οπαδών στην ιστορία της ομάδας.

21/04/2023
18:20
Ανάλυση ενδεκάδας της Πάφου

Σχηματισμός 3-5-2

Σε δύο αλλαγές προχώρησε ο Μίτσελ Σαλγκάδο σε σχέση με το ματς εναντίον της ΑΕΚ, με τους Τάνκοβιτς και Ζουνίνιο να παίρνουν τις θέσεις των Ζάιρο και Δημητρίου

Κάτω από τα γκολπόστ βρίσκεται Ίβουσιτς, με τους Κβίντα, Μπάιριτς, Παλάσιος να τοποθετούνται μπροστά του. Ως αριστερό μπακ χαφ αγωνίζεται ο Ζουνίνιο και ως δεξί ο Ικόκο.

Στην μεσαία γραμμή είναι οι Κανέ, Χότσκο και λίγο πιο μπροστά τους τοποθετείται ο Βαλακάρι.

Τέλος στην κορυφή της επίθεσης επιλέχθηκαν οι Αμπντουραχίμι και Τάνκοβιτς.

1

21/04/2023
18:10
Ανάλυση ενδεκάδας του Απόλλωνα

Σχηματισμός 4-3-3.

Σε μια αλλαγή προχώρησε ο Μπογκντάν Αντόνε σε σχέση με το προηγούμενο ματς κόντρα στον ΑΠΟΕΛ, με τον Ίντο Σαχάρ να παίρνει την θέση του Ίλιαν Ίλιεφ.

Κάτω από τα γκολπόστ βρίσκεται ο ο Γιοβάνοβιτς, με το αμυντικό δίδυμο μπροστά του να αποτελείται από τους Πειμπέρνς και Ρομπέρζ. Στο δεξί άκρο της άμυνας αγωνίζεται ο Φιλιώτης και στο αριστερό ο Εκπολό.

Στην μεσαία γραμμή είναι οι Χάμπος, Κολ και Σαχάρ ως αμυντικά χαφ, ενώ στα «φτερά» της επίθεσης κινούνται οι Ντόνιο και Ουάρντα, δεξιά και αριστερά αντίστοιχα.

Τέλος στην κορυφή της επίθεσης τοποθετείται ο Πίττας.

1

21/04/2023
17:55

Απόλλωνας (Μπογκντάν Αντόνε): Γιοβάνοβιτς, Εκπολό, Πεϊμπέρνς, Πίττας, Ρομπέρζ, Χάμπος, Φιλιώτης, Ντόνιο, Σαχάρ, Ουάρντα, Κολ.

Πάφος (Μίτσελ Σαλγκάδο): Ίβουσιτς, Παλάσιος, Κβίντα, Χότσκο, Κανέ, Μπεσάρτ, Ζουνίνιο, Τάνκοβιτς, Βαλακάρι, Μπάιριτς.

21/04/2023
17:50
Ομάδα διαιτησίας
  • Διαιτητής: Μόρτεν Κροχ (Δανός)

• Α' Βοηθός Διαιτητής: Ντένις Ρασμούσεν (Δανός)

• Β' Βοηθός Διαιτητής: Στέφεν Μπράμσεν (Δανός)

Συμβιβασμός στο Τσίρειο

Στο αντίστοιχο ματς της πρώτης φάσης του πρωταθλήματος στο Τσίρειο, Απόλλωνας και Πάφος έμειναν ισόπαλες με 1-1.

Ο Ζάιρο άνοιξε το σκορ στο 38ο λεπτό και ο Βα ισοφάρισε στο 65ο λεπτό.

21/04/2023
17:40
Διαφορά δύο βαθμών

Ο Απόλλωνας βρίσκεται στην 5η θέση με 53 βαθμούς, έχοντας απολογισμό 16 νίκες, 5 ισοπαλίες και 8 ήττες.

Η Πάφος βρίσκεται στην 4η θέση με 55 βαθμούς, μετρώντας 15 νίκες, 10 ισοπαλίες και 5 ήττες.

• Οι βαθμολογίες σε Κύπρο, Ελλάδα και στα κορυφαία πρωταθλήματα εδώ, τα αποτελέσματα της αγωνιστικής εδώ
21/04/2023
17:35
Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση στο «Άλφαμεγα Stadium»

Ο Απόλλωνας υποδέχεται στις 19:00 την Πάφο, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής των play-off του πρωταθλήματος Cyta.