Νίκησε την Ομόνοια και έκανε άλλο ένα βήμα… τίτλου ο Άρης (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 20/5/2023 - 20:54

Νίκη και βήμα… τίτλου για τον Άρη!

Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» επικράτησε στο «Άλφαμεγα Stadium» της Ομόνοιας με 1-0 στο πλαίσιο της ένατης αγωνιστικής των play-off του πρωταθλήματος Cyta. Σκόρερ για τους Λεμεσιανούς ο Γκομίς (32') από το σημείο του πέναλτι.

Με τη νίκη αυτή ο Άρης έφτασε τους 74 βαθμούς και βρίσκεται στο +6 από τη δεύτερη θέση, έχοντας όμως παιχνίδι περισσότερο. Αν ο ΑΠΟΕΛ αύριο (21/05) δεν κερδίσει τον Απόλλωνα, τότε η ομάδα του Σπιλέφσκι θα είναι και μαθηματικά πρωταθλήτρια. Από την άλλη, η Ομόνοια έμεινε… κολλημένη στους 49 βαθμούς, όντας στην τελευταία θέση του ομίλου.

Την ερχόμενη, τελευταία αγωνιστική της σεζόν, ο Άρης πάει στο ΓΣΠ (27/05 - 19:00) για να αντιμετωπίσει τον ΑΠΟΕΛ, σε ματς που μπορεί να είναι... τελικός πρωταθλήματος. Με τη σειρά τους οι «πράσινοι» θα αναμετρηθούν με την ΑΕΚ (28/05 - 19:00) στο ΓΣΠ.

Φυσικά, για το «τριφύλλι» ξεχωρίζει το παιχνίδι της 24ης Μαΐου στις 19:00 κόντρα στην ΑΕΛ για τον τελικό κυπέλλου Coca-Cola. Παιχνίδι που μπορείτε να παρακολουθήσετε ζωντανά και αποκλειστικά από τον Alpha Κύπρου.

Θυμηθείτε το Live της αναμέτρησης

20/05/2023
20:59
Το τρίτο ημίχρονο από το «Άλφαμεγα Stadium»

Όσα δήλωσαν παίκτες και προπονητές του Άρη και της Ομόνοιας.

Τέλος στο «Άλφαμεγα Stadium»

Σπουδαία νίκη για τον Άρη επί της Ομόνοιας με 1-0.

σ

20/05/2023
20:50
90' Τρία επιπλέον λεπτά για το τέλος

Οι παίκτες του Σπιλέφσκι κλείνουν τους χώρους προσπαθώντας να υπερασπιστούν το υπέρ τους αποτέλεσμα.

20/05/2023
20:45
85' Τελευταίο πεντάλεπτο στην αναμέτρηση

Παραμένει το 1-0 από το 32ο λεπτό για τον Άρη, όμως η Ομόνοια έχει ανεβάσει... ταχύτητα, ψάχνοντας την ισοφάριση. Έχει δώσει πολλά μέτρα στους «πράσινους» η «Ελαφρά Ταξιαρχία».

20/05/2023
20:40
80' Ολοκληρώνει και ο Άρης με τις αλλαγές του

Καζού εκτός για να μπει στη θέση του ο Ντελμίρο.

5

20/05/2023
20:38
78' Νέα ευκαιρία για την Ομόνοια

Δυνατό σουτ του Σράντι, ξανά «όχι» από τον Βανά.

20/05/2023
20:33
74' Απειλεί η Ομόνοια

Μακρινό σουτ του Κίτσου, έδιωξε με δυσκολία ο Βανά.

20/05/2023
20:31
71' «Κλείνει» με τις αλλαγές η Ομόνοια

Τη θέση του Μιξ παίρνει ο Ανδρέας Σάββα.

20/05/2023
20:24
64' Απίθανη διπλή στιγμή για την Ομόνοια

Σέντρα του Λέτσιακς, άστοχη έξοδος του Βανά με τον Σράντι να επιχειρεί το φαλτσαριστό σουτ, αναγκάζοντας τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων σε δύσκολη επέμβαση. Ο Χαραλάμπους πήρε το... ριμπάουντ και από κοντά δε βρήκε στόχο, έχοντας μπροστά του πολλά πόδια.

Α

20/05/2023
20:22
62' Νέα τελική για τον Άρη

Σέντρα του Καζού από αριστερά, ο Στεπίνσκι έπιασε την κεφαλιά όμως δεν κατάφερε να απειλήσει τον Ουζόχο που μάζεψε σταθερά τη μπάλα.

η

20/05/2023
20:20
60' Αλλαγή για τον Άρη

Ο σκόρερ Γκομίς δίνει τη θέση του στον Στεπίνσκι.

ΓΚΟΜΙΣ
20/05/2023
20:19
60' Απειλεί η Ομόνοια

Σέντρα στην περιοχή του Άρη, η μπάλα δεν διώχθηκε σωστά με τον Μιξ από το ύψος του πέναλτι να επιχειρεί το σουτ, όμως δε βρήκε στόχο.

20/05/2023
20:16
57' Διπλή αλλαγή για την Ομόνοια

Κούσουλος και Μπεσεντίν στο παιχνίδι για να πάρουν τις θέσεις των Παπουλή και Κακουλλή.

20/05/2023
20:15
55' Τελική για τον Άρη

Εκτός περιοχής ο Μαγιαμπέλα, έκανε το σουτ, ο Ουζόχο μάζεψε χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία.

20/05/2023
20:05
46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο στο «Άλφαμεγα Stadium»

Με αρκετές αλλαγές οι δύο ομάδες.

Τρεις αλλαγές για τους γηπεδούχους. Σζόκε, Στρούσκι και Μουσούντα στο παιχνίδι αντί των Γιαμπλόνσκι, Μπράουν και Μποακί.

Για το «τριφύλλι» δύο αλλαγές από τον Σωφρόνη. Μπαίνουν οι Λέτσιακς και Σράντι αντί των Μάθιους και Ζαχαρίου.

20/05/2023
19:46
Το σχόλιο των πρώτων 45 λεπτών

Ημίχρονο στο «Άλφαμεγα Stadium» με τον Άρη να προηγείται στο σκορ με 1-0 της Ομόνοιας στο πλαίσιο της προτελευταίας αγωνιστικής των play-off του πρωταθλήματος Cyta.

Ο Άρης αφού κατάφερε να βρει το γκολ, απέβαλε το… άγχος από τα πόδια των παικτών του και πρέπει να θεωρείται δεδομένο πως στο δεύτερο μισό θα ψάξει κι άλλα γκολ για να «κλειδώσει» τη νίκη. Από την άλλη, η Ομόνοια είναι φανερό πως έχει το μυαλό της στον τελικό κυπέλλου.

Δίκαιο το προβάδισμα των γηπεδούχων, οι οποίοι μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και πίεσαν από την αρχή το «τριφύλλι» για να ανοίξουν το σκορ.

χ

20/05/2023
19:42
42΄Απίθανη στιγμή για την «Ελαφρά Ταξιαρχία»

Παράλληλο γύρισμα εντός περιοχής από τον Μαγιαμπέλα, με τον Μπέγκντσον να πιάνει το πλασέ εντός μικρής περιοχής, όμως δεν κατάφερε να βρει στόχο καθώς είχε χάσει την ισορροπία του.

20/05/2023
19:40
40' Προσπαθεί να αντιδράσει η Ομόνοια, χωρίς ιδιαίτερη επιτυχία

Η Ομόνοια μετά το γκολ φαίνεται να θέλει να αντιδράσει, όμως ο Άρης ελέγχει απόλυτα το παιχνίδι. Η εικόνα της αναμέτρησης δείχνει πως πολύ πιο εύκολα θα έρθει το 2-0 για την ομάδα της Λεμεσού, παρά η ισοφάριση σε 1-1.

20/05/2023
19:31
32' Γκολ για τον Άρη

Εύστοχος ο Γκομίς, 1-0 οι γηπεδούχοι.

η

20/05/2023
19:30
30' Πέναλτι για τον Άρη

Ανατροπή του Γκομίς από τον Μίλετιτς στην περιοχή. Ξεκάθαρη παράβαση, με τον Σέρβο να... αγκαλιάζει τον άσο των γηπεδούχων και να τον ρίχνει στο έδαφος.

5

20/05/2023
19:30
30' Αυξάνει την πίεση η «Ελαφρά Ταξιαρχία»

Είναι ξεκάθαρο πως η ομάδα του Αλεξέι Σπιλέφσκι θέλει να πάει στα αποδυτήρια έχοντας το προβάδισμα στο σκορ.

20/05/2023
19:24
24' «Απαντάει» στις ευκαιρίες ο Άρης

Στην περιοχή ο Γκομίς, έκανε το διαγώνιο δυνατό σουτ, με δυσκολία στη γωνιά του ο Ουζόχο έδιωξε με υπερένταση.

20/05/2023
19:20
20' Πρώτη μεγάλη στιγμή στο παιχνίδι, είναι για την Ομόνοια

Στην κόντρα οι φιλοξενούμενοι, ο Ζαχαρίου μπήκε στην αντίπαλη περιοχή χωρίς κάποιο αντίπαλο κοντά του, έκανε το διαγώνιο τελείωμα όμως για λίγο δε βρήκε στόχο.

λ

20/05/2023
19:15
15' Συνεχίζει να είναι ακίνδυνος ο Άρης

Κέρδισε κάποια μέτρα η Ομόνοια στον αγωνιστικό χώρο, όμως οι γηπεδούχοι συνεχίζουν να έχουν τον έλεγχο των κινήσεων. Αγνοούνται ακόμη οι ευκαιρίες.

20/05/2023
19:05
5' Πιο ορεξάτος ο Άρης

Όπως αναμενόταν, η ομάδα της Λεμεσού μπήκε μέσα με όρεξη, πιέζοντας τους φιλοξενούμενους, ψάχνοντας το γρήγορο γκολ. Δεν έχει απειλήσει όμως για την ώρα την εστία του Ουζόχο.

20/05/2023
19:00
1' Ξεκίνησε η αναμέτρηση στο «Άλφαμεγα Stadium»

Στη σέντρα οι φιλοξενούμενοι.

20/05/2023
18:57
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες

Με τις κόκκινες εμφανίσεις οι φιλοξενούμενοι, με τις ασπροπράσινες οι γηπεδούχοι.

20/05/2023
18:48
Οι τοποθετήσεις του εκπροσώπου της Ομόνοια πριν τη σέντρα

Αρχικό σχόλιο: «Δεν μπορούμε να κρυφτούμε. Η σκέψη μας είναι στον αγώνα της Τετάρτης. Και η διαχείρηση που γίνεται στην ομάδα εδώ και καιρό γίνεται με ορίζοντα το κύπελλο. Όλη η πορεία στο κύπελλο, η διαχείριση, γίνεται για να παρουσιάζεται έτοιμη η ομάδα σε αυτή τη διοργάνωση. Έγιναν αλλαγές και θέλουμε να δούμε καλό πρόσωπο. Να πάρουν λεπτά αυτοί που πρέπει. Να είναι όλοι έτοιμοι για να επιλέξει τους ιαδανικότερους ο προπονητής της Τετάρτη».

Για τον Βενιζέλο: «Ο Βενιζέλος προπονείται 2-3 χρόνια με την ομάδα. Είναι σημαντική η στιγμή για αυτόν. Ο προπονητής έκρινε ότι είναι έτοιμος να μπει και να δείξει. Θα έχει και την υποστήριξη των συμπαικτών του».

Για αυτούς που έμειναν εκτός: «Η αμφιβολία είναι για τον Μπασιρού για το αν θα προλάβει. Θα δούμε τις επόμενες μέρες. Θα πρέπει να προπονηθεί 1-2 μέρες σε φουλ ρυθμό».

Για την άφιξη του προέδρου και τον τεχνικό διευθυντή: «Ο πρόεδρος θα είναι στην Κύπρο για τον τελικό. Για τα υπολοιπα θέματα θα τοποθετηθεί η διοίκηση μετά τον τελικό».

Για την παρουσία του κόσμου: «Ο κόσμος περιμένει τον αγώνα της Τετάρτης. Δεν διατέθηκαν πολλά εισιτήρια σήμερα».

20/05/2023
18:39
Ο παλμός στις κερκίδες, λίγο πριν τη σέντρα
20/05/2023
18:20
Από την κερκίδα ο Πηλέας

Ο ποδοσφαιριστής του Άρη δεν έχει δικαίωμα στο σημερινό παιχνίδι καθώς είναι τιμωρημένος. Έτσι, θα παρακολουθήσει την προσπάθεια των συμπαικτών του από την κερκίδα του «Άλφαμεγα Stadium».

ι

20/05/2023
18:10
Η ανάλυση της ενδεκάδας της Ομόνοιας

Μαζικό rotation από τον Σωφρόνη Αυγουστή κόντρα στον Άρη, αφού το μυαλό των «πρασίνων» είναι στραμμένο στον τελικό κυπέλλου με την ΑΕΛ (24/05 - 19:00). Παιχνίδι που θα παρακολουθήσετε ζωντανά και αποκλειστικά από τον Alpha Κύπρου.

Ο Κύπριος προπονητής σε σχέση με το τελευταίο παιχνίδι στην Πάφο, προχώρησε σε εννέα αλλαγές, διατηρώντας στο αρχικό σχήμα μόνο τους Ζαχαρίου και Μάθιους. Βασικός για πρώτη φορά στη φετινή σεζόν ο Βενιζέλου, ενώ οι Φαμπιάνο, Μπασιρού και Μπέζους έμειναν εκτός αποστολής.

Ο Ουζόχο επιστρέφει κάτω από τα δοκάρια, με τους Μίλετιτς και Λανγκ να συνθέτουν το δίδυμο στο κέντρο της άμυνας. Ο Κίτσος θα είναι στο αριστερό άκρο της αμυντικής γραμμής, με τον Μάθιους δεξιά. Βενιζέλου, Μιξ και Χαραλάμπους θα αποτελέσουν την τριάδα στη μεσαία γραμμή, με τους Παπουλή και Ζαχαρίου να κινούνται στα άκρα της επίθεσης, με τον Κακουλλή στην κορυφή της γραμμής κρούσης. Σχηματισμός 4-3-3 για το «τριφύλλι».

Κανονικά στην αποστολή επέστρεψε ο Σράντι που ξεπέρασε το πρόβλημα που τον ταλαιπώρουσε. Ο «Φάμπι» έμεινε εκτός για να πάρει ανάσες, ενώ ο Μπασιρού δεν είναι έτοιμος στον απόλυτο βαθμό. Προληπτικά εκτός είναι και ο Μπέζους που ταλαιπωρείται με τενοντοπάθεια. Πρόβλημα στους προσαγωγούς αντιμετωπίζει ο Κασάμα που δεν είναι στην αποστολή, ενώ ο Ψάλτης ακολουθεί πρόγραμμα αποκατάστασης.

Στον πάγκο: Παναγή, Γιούστε, Λοΐζου, Λέτζιακς, Ανσαριφάρντ, Σράντι, Παναγιώτου, Κούσουλος, Μπεσεντίν, Ανδρέου, Σάββα, Κυριακίδης

20/05/2023
18:05
Η ανάλυση της ενδεκάδας του Άρη

Με δύο αλλαγές σε σχέση με το παιχνίδι της περασμένης αγωνιστικής κόντρα στον Απόλλωνα παρατάσσει τον Άρη ο Αλεξέι Σπιλέφσκι. Συγκεκριμένα, τις θέσεις των Μουσούντα και Μπαμπίκα πήραν οι Γιαγκό και Κακόριν. Σχηματισμός 4-2-3-1 από τον τεχνικό της ομάδας της Λεμεσού.

Ο Βανά θα είναι στο τέρμα, με τους Γιαγκό και Μπρόρσον να συνθέτουν το κεντρικό αμυντικό δίδυμο μπροστά του. Στο δεξί άκρο της άμυνας ο Μποακί, με τον Καζού αριστερά. Στη μεσαία γραμμή οι Μπράουν και Γιαμπλόνσκι, με τον Μαγιαμπέλα πιο μπροστά, ως πιο ελεύθερος. Στα άκρα της επίθεσης οι Μπένγκοτσον (δεξιά) και Γκομίς (αριστερά), με τον Κακόριν στην κορυφή της επίθεσης.

Στον πάγκο: Χρυσοστόμου, Σωφρονίου, Γιαντάλ, Σικόρσκι, Σπόλιαριτς, Στεπίνσκι, Ντελμίρο, Πακέ, Στρούσκι, Σουμάνσκι, Σζόκε, Μουσούντα