Νέο «χαστούκι» στον Άρη από την Ομόνοια και… γερό προβάδισμα πρόκρισης (ΒΙΝΤΕΟ)

Τετάρτη, 10/4/2024 - 21:58
ΟΜΟΝΟΙΑ

Η Ομόνοια επικράτησε 3-0 του Άρη στο «Άλφαμεγα Stadium» για την ημιτελική φάση του κυπέλλου και έβαλε γερές βάσεις πρόκρισης, ενόψει της ρεβάνς (17/10) που θα διεξαχθεί στο ΓΣΠ. Υπενθυμίζουμε πως είναι η δεύτερη σερί νίκη για τους πράσινους, καθώς το Σάββατο επικράτησε με το ίδιο σκορ, για τα play off.

• Ο μεγάλος τελικός θα προβληθεί ζωντανά και αποκλειστικά από τον Alpha Κύπρου!

Η ομάδα της πρωτεύουσας μπήκε αποφασισμένη και συγκεντρωμένη στο παιχνίδι, ενώ ο Άρης προσπαθούσε μέσω οργανωμένων επιθέσεων να φτάσει στην εστία του Ουζόχο. Στο 29ο λεπτό, ο Μπέζους από κοντινή απόσταση αξιοποίησε την πισινή κεφαλιά του Κακουλλή και άνοιξε το σκορ, ενώ τα δεδομένα για τους φιλοξενούμενους έγιναν πιο εύκολα μετά την απευθείας κόκκινη στον Καζού (42’).

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Σεμέδο διαμόρφωσε το 2-0 στο 50’, χωρίς να… πτοηθεί από το χαμένο πέναλτι του Κακουλλή, ένα λεπτό αργότερα. Στη συνέχεια, ο Άρης είχε κάποιες καλές στιγμές με κορυφαία αυτή του 80’, όταν ο Νιγηριανός κίπερ πραγματοποίησε τρεις διαδοχικές αποκρούσεις σε ισάριθμες κεφαλιές. Η Ομόνοια δεν… συγχωρέσε και στο 90’ διαμόρφωσε το τελικό σκορ με τον Αλιούμ να νικά τον Ζάντερ με πανέμορφο πλασέ.

10/04/2024
21:55
90'+5 Τέλος του αγώνα

Η Ομόνοια πήρε γερό προβάδισμα πρόκρισης με 3-0 επί του Άρη.

Η ρεβάνς έχει οριστεί για την ερχόμενη Τετάρτη (17/4) στο ΓΣΠ.

10/04/2024
21:48
90' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια!

Τεράστια κενά στην άμυνα του Άρη, ο Σεμέδο έδωσε στον Αλιούμ ο οποίος με φαλτσαριστό πλασέ εκτός περιοχής έγραψε το 3-0.

10/04/2024
21:43
85' Αλλαγές για τις δύο ομάδες

Εκτός ο Μπένγκτσον, μέσα ο Σεμέδο.

Εκτός ο Σιπριάνο, μέσα ο Χαμάς.

10/04/2024
21:38
80' Τρομερή ευκαιρία για τον Άρη

Δύο κεφαλιές από πολύ κοντινή απόσταση βρήκαν σε ετοιμότητα τον Ουζόχο. Τεράστια φάση και σπουδαίες επεμβάσεις από τον κίπερ της Ομόνοιας.

10/04/2024
21:34
75' Πήρε πίσω την απόφαση του ο Κολόμπο

Ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα για σπρώξιμο του Κουλιμπαλί στον Μοντνόρ. Ο διαιτητής κλήθηκε από το VAR, είδε ξανά τη φάση και πήρε πίσω την απόφαση του.

ΚΟΛΟΜΠΟ

10/04/2024
21:31
73' Απειλεί ξανά η Ομόνοια

Ο Στεπίνσκι σημάδεψε το δοκάρι μετά από συρτό δυνατό σουτ από το ύψος της περιοχής.

10/04/2024
21:25
66' Αλλαγές για την Ομόνοια

Εκτός οι Χαραλάμπους, Μπέζους, Κακουλλής, μέσα οι Μπασιρού, Αλιούμ, Στεπίνσκι.

10/04/2024
21:19
61' Έπεσε ο ρυθμός

Διαχειρίζεται το υπέρ της αποτέλεσμα η Ομόνοια και έκλεισε τους χώρους. Δύσκολα μπορεί να απειλήσει ο Άρης ο οποίος αγωνίζεται με 10 παίκτες.

10/04/2024
21:11
53' Προσπάθησε να απαντήσει ο Άρης

Ο Μπένγκτσον από πλάγια θέση μπήκε στην περιοχή, πλάσαρε όμως δεν βρήκε στόχο.

10/04/2024
21:08
50' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια!

Ο Σεμέδο από πλάγια θέση εντός περιοχής ευστόχησε για το 2-0.

10/04/2024
21:07
49' Χαμένο πέναλτι για την Ομόνοια!

Ο Ζάντρο απέκρουσε την εκτέλεση του Κακουλλή! Παραμένει το 1-0.

10/04/2024
21:06
48' Πέναλτι για την Ομόνοια

Ο Ζάντρο ανέτρεψε εντός περιοχής τον Σίμιτς και ο ρέφερι έδειξε αμέσως την άσπρη βούλα.

10/04/2024
21:04
46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.
10/04/2024
21:03
46' Αλλαγή για τον Άρη

Εκτός ο Μάτισικ, μέσα ο Νίκολιτς.

10/04/2024
20:47
45'+1 Tέλος πρώτου ημιχρόνου

Η Ομόνοια προηγείται με 1-0 επί του Άρη, στον πρώτο αγώνα της ημιτελικής φάσης του κυπέλλου, με σκόρερ τον Μπέζους.

Οι γηπεδούχοι έχουν να ανέβουν... βουνό στο δεύτερο μέρος καθώς αφ' ενός είναι πίσω στο σκορ και αφετέρου θα αγωνιστούν με 10 παίκτες.

ΟΜΟΝΟΙΑ

10/04/2024
20:42
42' Μένει με 10 παίκτες ο Άρης!

Μετά από φάουλ του Κακουλλή στον Καζού, ο παίκτης του Άρη χτύπησε τον Κύπριο επιθετικό εκτός φάσης (κλοτσιά). Μετά από έλεγχο στο VAR, ο Καζού αποβλήθηκε.

ΚΑΖΟΥ

10/04/2024
20:37
37' Προσπαθεί να αντιδράσει ο Άρης

Θέλει το γκολ της ισοφάρισης πριν το ημίχρονο η ομάδα της Λεμεσού, όμως γίνονται αρκετά λάθη και χάνεται η μπάλα στον χώρο του κέντρου.

10/04/2024
20:29
29' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια!

Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Κακουλλής έπιασε πισινή κεφαλιά και ο Μπέζους από κοντά επίσης με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

10/04/2024
20:28
28' Καλή φάση για την Ομόνοια

Μετά από αντεπίθεση, ο Σιπριάνο μπήκε στην περιοχή, έβγαλε τη σέντρα, όμως η κεφαλιά του Κακουλλή κατέληξε στα χέρια του Ζάντρο.

10/04/2024
20:23
23' Παραμένει το 0-0 στο παιχνίδι.
10/04/2024
20:21
21' Απειλεί η Ομόνοια

Απευθείας εκτέλεση κόρνερ από τον Μπέζους, απέκρουσε δύσκολα ο Ζάντρο.

10/04/2024
20:19
19' Καλή στιγμή για τον Άρη

Δυνατό συρτό σουτ του Μοντνόρ στην κλειστή γωνία του Ουζόχο, μόλις έξω η μπάλα.

10/04/2024
20:15
15' Η εικόνα των πρώτων λεπτών

Ο Άρης έχει την κατοχή και δημιουργεί κάποιες προϋποθέσεις ωστόσο δεν έχει καταγράψει τη μεγάλη ευκαιρία. Από την άλλη, η Ομόνοια είναι επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις.

10/04/2024
20:09
9' Τελική για τον Άρη

Άστοχο σουτ του Γκομίς, καμία ανησυχία για Ουζόχο.

10/04/2024
20:04
3' Πρώτη προϋπόθεση στο παιχνίδι

Σίμιτς-Σεμέδο-Χαραλάμπους συνδυάστηκαν εξαιρετικά όμως το σουτ του τελευταίου κατέληξε έξω.

10/04/2024
20:01
1' Έναρξη του αγώνα.
10/04/2024
19:58
Παραμένει στην Κύπρο και στο πλευρό της Ομόνοιας ο πρόεδρος της ομάδας, Σταύρος Παπασταύρου
ΠΑΠΑΣΤΑΥΡΟΥ ΓΡΗΓΟΡΗ
10/04/2024
19:50
Μαζεύτηκαν οι φίλοι του Άρη
10/04/2024
19:39
Κόντρα στην προηγούμενη του ομάδα ο Στεπίνσκι, εξαιρετικό το κλίμα μεταξύ των δύο πλευρών
10/04/2024
19:19
Στον αγωνιστικό χώρο οι παίκτες των δύο ομάδων
10/04/2024
18:52
Οι αλλαγές των δύο προπονητών

Ο Σπιλέφσκι, ο οποίος και πάλι δεν βρίσκεται στον πάγκο λόγω τιμωρίας, προχώρησε σε τέσσερις αλλαγές σε σχέση με το τελευταίο παιχνίδι κόντρα στην Ομόνοια, για τα play off. Οι Βανά, Σανέ, Νίκολιτς, Μαγιαμπέλα και Σάβο έμειναν εκτός και στη θέση τους πέρασαν οι Ζάντρο, Μάτισικ, Μπένγκτσον και Κοκόριν.

Από την άλλη, ο Αναστασίου προχώρησε σε μια αλλαγή. Ο Ουζόχο πήρε τη θέση του παροπλισμένου Φαμπιάνο ο οποίος αποκόμισε πρόβλημα στο τελευταίο ματς με τους «πράσινους» της Λεμεσού.

10/04/2024
18:45
Οι ενδεκάδες

Άρης (Γίνιγκεν): Ζάντρο, Μπρόρσον, Καζού, Μάτισικ, Ουρόσεβιτς, Σόκε, Μπένγκτσον, Μοντνόρ, Γκομίς, Κοκόριν Σάβο.

Ομόνοια (Αναστασίου): Ουζόχο, Μίλετιτς, Σιπριάνο, Κουλιμπαλί, Παναγιώτου, Κούσουλος, Χαραλάμπους, Μπεζούς, Σίμιτς, Σεμέδο, Κακουλλής.

Καλησπέρα σας!

Μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση ανάμεσα στην Ομόνοια και τον Άρη, για την ημιτελική φάση του κυπέλλου. Σέντρα στις 20:00 στο «Άλφαμεγα Stadium».