Τελικό: Βασιλεία - ΑΠΟΕΛ (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Πέμπτη, 27/2/2020 - 21:48

Ούτε στην Ελβετία τα κατάφερε ο ΑΠΟΕΛ αφού οι πρωταθλητές Κύπρου γνώρισαν την ήττα με 1-0 από τη Βασιλεία με 1-0 και έτσι αποχαιρέτησαν την Ευρώπη για τη φετινή σεζόν στη φάση των «32» του Europa League.

Το γκολ για τη Βασιλεία σκόραρε ο Φρέι στο 38ο λεπτό της αναμέτρησης με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, το οποίο υποδείχτηκε μετά τη βοήθεια του VAR στο μαρκάρισμα του Νικόλα Ιωάννου στο μαρκάρισμα πάνω στον Στόκερ.

Ο ΑΠΟΕΛ μπορεί να μπήκε στην αναμέτρηση με απειροελάχιστες πιθανότητες πρόκρισης όμως η εικόνα της ομάδας δεν ήταν ικανοποιητική. Εύκολα λάθη και κακή οργάνωση στο πρώτο ημίχρονο έδωσαν την ευκαιρία στους Ελβετούς να βρίσκουν φάσεις από το πουθενά.

Στο δεύτερο ημίχρονο, μετά και το γκολ της Βασιλείας στο πρώτο μέρος, ο ΑΠΟΕΛ κέρδισε κάποια μέτρα αφού οι Ελβετοί έριξαν ταχύτητες και έδωσαν χώρους. Πάλι όμως οι «γαλαζοκίτρινοι» δεν κατάφεραν να απειλήσουν ιδιαίτερα την εστία της Βασιλείας.

Πλέον, η προσοχή των ποδοσφαιριστών του ΑΠΟΕΛ στρέφεται στο αιώνιο ντέρμπι που ακολουθεί την Καθαρά Δευτέρα (02/03 - 19:00) απέναντι στην Ομόνοια για την τελευταία αγωνιστική της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος.

27/02/2020
21:48
Τέλος στην αναμέτρηση, 1-0 η Βασιλεία
27/02/2020
21:46
90' Άλλα δύο επιπλέον λεπτά για το τέλος της αναμέτρησης
27/02/2020
21:40
84' Καλή στιγμή για τον ΑΠΟΕΛ

Ωραίος συνδυασμός μεταξύ του Νικόλα και του Εφραίμ με τον τελευταίο να στρώνει στον Μιχαΐλοβιτς ο οποίος έπιασε το δυνατό σουτ όμως ο τερματοφύλακας της Βασιλείας έδιωξε την μπάλα με υπερένταση.

27/02/2020
21:31
75' Άστοχος ο Ντε Βινσέντι

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Αργεντινός ο οποίος δεν κατάφερε να σημαδέψει σωστά αφού έστειλε την μπάλα έξω.

27/02/2020
21:29
73' Πέναλτι για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Νικόλας Ιωάννου ανατράπηκε εντός περιοχής από τον Ισούφι με το διαιτητή να καταλογίζει αμέσως την εσχάτη των ποινών.

27/02/2020
21:26
70' Ολοκληρώνουν τις αλλαγές τους οι δύο ομάδες

Στην αναμέτρηση ο Αντρίγια Πάβλοβιτς στη θέση του Μούσα Αλ Τάμαρι για τον ΑΠΟΕΛ.

Για τους γηπεδούχους αποχώρησε ο σκόρερ της αναμέτρησης, Φρέι για να δώσει τη θέση του στον Ραμίρες.

27/02/2020
21:21
65' Σουτ για τη Βασιλεία

Ο Ζέγκροβα πήρε την μπάλα έξω από την περιοχή, έκανε το σουτ και «ανάγκασε» τον Βάτερμαν να απομακρύνει δύσκολα την μπάλα σε κόρνερ.

27/02/2020
21:17
62' Δεύτερη αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Στάθης Αλωνεύτης πέρασε εκτός αναμέτρησης για να δώσει τη θέση του στον Γιώργο Εφραίμ.

27/02/2020
21:06
50' Πολύ καλή στιγμή για τους γηπεδούχους

Οι παίκτες της Βασιλείας μπήκαν στην περιοχή, έγινε το γύρισμα όμως ο Βάτερμαν απομάκρυνε την μπάλα με τον Στόκερ να πιάνει την κεφαλιά όμως η μπάλα πέρασε μόλις έξω.

27/02/2020
21:00
46' Έναρξη στο δεύτερο ημίχρονο με αλλαγές για τις δύο ομάδες

Ο Αντόνιο Γιάκολις δίνει τη θέση του στον Τόμας Ντε Βινσέντι ενώ για τους Ελεβτούς αποχώρησε ο Πετρέτα για να περάσει ο Ζέγκροβα

27/02/2020
20:45
Ημίχρονο στην Ελβετία, 1-0 μπροστά η Βασιλεία
27/02/2020
20:42
45' Τρία λεπτά επιπλέον για τη λήξη του ημιχρόνου
27/02/2020
20:36
37' Γκολ για τη Βασιλεία

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Φρέι ο οποίος νίκησε τον Βάτερμαν και έκανε το 1-0.

27/02/2020
20:34
36' Πέναλτι για τη Βασιλεία

Ο Νικόλας Ιωάννου ανέτρεψε τον Στόκερ στην περιοχή όμως ο διαιτητής δεν έδειξε την ποινή όμως στη συνέχεια συμβουλεύτηκε το VAR. Εν τέλει έδειξε το σημείο του πέναλτι για τη Βασιλεία.

27/02/2020
20:28
32' Πρώτη αλλαγή για τη Βασιλεία

Τραυματίας αποχωρεί από την αναμέτρηση ο Αντέμι για να δώσει τη θέση του στον Καμπράλ.

27/02/2020
20:26
30' Σουτ για τη Βασιλεία

Ο Πετρέτα έξω από την περιοχή του ΑΠΟΕΛ, έπιασε το σουτ όμως η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια του Βάτερμαν.

27/02/2020
20:18
22' Καλό σουτ για τη Βασιλεία

Μακρινό σουτ για τους Ελβετούς με τον Βάτερμαν να μην μπλοκάρει την μπάλα αλλά να διώχνει με τις γροθιές. Το σουτ για τη Βασιλεία έγινε από τον Κάμπο.

27/02/2020
20:17
19' Ατομική προσπάθεια από τον Τάμαρι

Ατομική προσπάθεια χωρίς αποτέλεσμα από τον Τάμαρι, που διένυσε καμιά 40ριά μέτρα με την μπάλα αλλά έχασε στη συνέχεια αφού δεν είχε κανένα μπροστά του για στήριγμα.

27/02/2020
20:09
10' ΣΧΟΛΙΟ

Τραγική η εικόνα του ΑΠΟΕΛ στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Οι «γαλαζοκίτρινοι» δεν μπορούν να αλλάξουν ούτε πάσα ενώ κάνουν αβίαστα - παιδικά λάθη που δίνουν την ευκαιρία στους Ελβετούς να απειλούν την εστία του Βάτερμαν.

27/02/2020
20:06
9' Πρώτη καλή στιγμή στην αναμέτρηση

O Aντεμί με κεφαλιά από καλή θέση, δεν μπόρεσε να νικήσει τον Βάτερμαν που μάζεψε την μπάλα σχετικά εύκολα.

27/02/2020
20:02
5' ΣΧΟΛΙΟ

Με τετράδα στην άμυνα αγωνίζεται εν τέλει ο ΑΠΟΕΛ στην Ελβετία (4-2-3-1). Σάβιτς και Μερκής αμυντικό δίδυμο. Βούρος στα δεξιά και Ιωάννου στα αριστερά. Στη μεσαία γραμμή βρίσκεται ο Γένσεν με τον Μιχαΐλοβιτς ενώ ως επιτελικός μέσος κινείται ο Ούρος Μάτιτς. Στο δεξί άκρο της επίθεσης ο Γιάκολις με τον Αλωνεύτη αριστερά και επιθετικός ο Τάμαρι.

Αυτή είναι η πρώτη φορά που χρησιμοποιείται στη συγκεκριμένη θέση ο Μιχαΐλοβιτς στον ΑΠΟΕΛ.Ωστόσο, η θέση του «κόφτη» δεν είναι καθόλου άγνωστη για τον Ελβετό. Οι «γαλαζοκίτρινοι» γνώριζαν όταν αποκτούσαν τον Μιχαΐλοβιτς το περασμένο καλοκαίρι ότι είναι ένας παίκτης που μπορεί να αγωνιστεί και στη μεσαία γραμμή.

σ

27/02/2020
19:56
1' Έναρξη της αναμέτρησης στην Ελβετία
27/02/2020
19:52
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες

Όλα έτοιμα για την έναρξη της αναμέτρησης.