Τελικό: ΑΠΟΕΛ - Καραμπάκ

Τρίτη, 6/8/2019 - 21:55

Την ήττα με 2-1 γνώρισε ο ΑΠΟΕΛ από την Καραμπάκ στο ΓΣΠ στο πλαίσιο της πρώτης αναμέτρησης για τον τρίτο προκριματικό του Champions League.

Πλέον, η υπόθεση πρόκριση γίνεται εξαιρετικά δύσκολη για την ομάδα της Λευκωσίας καθώς στο Αζερμπαϊτζάν ο ΑΠΟΕΛ για να πάρει την πρόκριση θα ψάξει τη νίκη με δύο γκολ διαφορά.

Η ομάδα του Πάολο Τραμετζάνι προσπάθησε, το «πάλεψε» όμως δεν τα κατάφερε καθώς οι Αζέροι ήταν εξαιρετικά αποτελεσματικοί στην επίθεση.

Τα γκολ των φιλοξενούμενων σκόραραν οι Εμρέλι στο 54ο λεπτό της αναμέτρησης και ο Γκέγιε στο 64ο λεπτό ενώ ο ΑΠΟΕΛ μείωσε στο τέλος με τον Μερκή.

Να θυμίσουμε ότι ο νικητής του ζευγαριού θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού μεταξύ του Άγιαξ και του ΠΑΟΚ ενώ ο ηττημένος θα αγωνιστεί τα πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ με το νικητή του ζευγαριού μεταξύ της Σουτγιέσκα και της Λίνφιλντ.

Ο επαναληπτικός των δύο ομάδων είναι ορισμένος για την ερχόμενη Τρίτη (13/08) στις 19:30 ώρα Κύπρου.

06/08/2019
21:55
Τέλος στην αναμέτρηση
06/08/2019
21:54
90' Γκολ για τον ΑΠΟΕΛ

Καρφωτή κεφαλιά του Μερκή και γκολ 2-1 για τον ΑΠΟΕΛ που μειώνει και ξανά βρίσκει ελπίδες πρόκρισης.

06/08/2019
21:42
85' Δύο αλλαγές για τους Αζέρους και μια για τον ΑΠΟΕΛ

Χαλένιους αντί Γκέντσογλου για τον ΑΠΟΕΛ.

Αλμέιδα εκτός, μέσα ο Γκαράεφ.

Αράς στη θέση του Ρομέρο.

06/08/2019
21:34
77' Σουτ για τον ΑΠΟΕΛ

Δυνατό σουτ του Άλεφ έξω από την περιοχή με την μπάλα να περνά δίπλα από την εστία του Βάγκνερ.

06/08/2019
21:29
71' Διπλή ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ

Δοκάρι για τον ΑΠΟΕΛ με τον Πάβλοβιτς κι ο Μιχαΐλοβιτς στη συνέχεια και πάλι από κοντά δεν μπόρεσε να σκοράρει.

06/08/2019
21:27
69' Γκολ για την Καραμπάκ

Ο Γκέγιε δευτερόλεπτα μετά από την είσοδό του, με πλασέ από κοντά μετά από σπουδαία ενέργεια κι ασίστ του Ζουμπίρ, έκανε το 2-0 για τους Αζέρους.

06/08/2019
21:25
68' Πρώτη αλλαγή και για τους Αζέρους

Στη θέση του σκόρερ Εμρέλι ο Γκέγιε.

06/08/2019
21:23
65' Κι άλλη αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Άλεφ στην αναμέτρηση στη θέση του Μάτιτς.

06/08/2019
21:21
64' Πρώτη αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Στη θέση του Αντόνιο Γιάκολις ο Βιντιγκάλ.

06/08/2019
21:19
59' Άλλη μια καλή στιγμή για τους Αζέρους

Μεγάλη στιγμή για την Καραμπάκ με τον Ρομέρο να κάνει το γύρισμα στην περιοχή, ωστόσο ο Εμρέλι δεν πρόλαβε να βάλει την προβολή για να σκοράρει.

06/08/2019
21:11
54' Γκολ για την Καραμπάκ

Στην αντεπίθεση η Καραμπάκ με τον Εμρελί κατάφερε να ανοίξει το σκορ καθώς βρέθηκε απέναντι από τον Μπέλετς και τον πλάσαρε σωστά.

06/08/2019
21:07
50' Μοναδική στιγμή για τον ΑΠΟΕΛ

Καταπληκτική εκτέλεση από τον Ντε Βινσέντι όμως ο αντίπαλος τερματοφύλακας έσωσε την Καραμπάκ με τα ακροδάχτυλα.

06/08/2019
21:06
48' Φάουλ ακριβώς έξω από την περιοχή για τον ΑΠΟΕΛ

Γιάκολις και Ντε Βινσέντι πάνω από την μπάλα.

06/08/2019
21:03
46' Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου στο ΓΣΠ, 0-0 το αποτέλεσμα μέχρι στιγμής
06/08/2019
20:45
Ημίχρονο χωρίς καθυστερήσεις στο ΓΣΠ
06/08/2019
20:34
35' ΣΧΟΛΙΟ

Έπεσε κάπως ο ρυθμός της αναμέτρησης. Ο ΑΠΟΕΛ συνεχίζει να κρατάει μπάλα όμως δεν απειλεί την αντίπαλη εστία.

06/08/2019
20:23
24' Μοναδική στιγμή στο ΓΣΠ για τον ΑΠΟΕΛ

Το αυτογκόλ της χρονιάς παραλίγο να έχουμε για τον ΑΠΟΕΛ. Ο Σαντίγκοφ δεν συνεννοήθηκε σωστά με τον Βάγκνερ καθώς του επέστρεψε την μπάλα πίσω με το κεφάλι. Ο τερματοφύλακας της Καραμπάκ έκανε έξοδο και έχασε τη μπάλα καθώς ήταν σε αντίθετο βηματισμό όμως τελικά η μπάλα κατέληξε χιλιοστά έξω.

06/08/2019
20:16
17' Πρώτο σχόλιο για την αναμέτρηση

Δυνατό παιχνίδι μέχρι στιγμής και από τις δύο ομάδες. Η μπάλα ανεβοκατεβαίνει στις δύο περιοχές χωρίς κάτι το ιδιαίτερο μπροστά από τις δύο εστίες με εξαίρεση τη φάση της Καραμπάκ στο όγδοο λεπτό.

Ο ΑΠΟΕΛ προσπαθεί να κρατήσει μπάλα ενώ η Καραμπάκ από την πλευρά της προσπαθεί να κάνει τη ζημιά στην αντεπίθεση. Ιδιαίτερα επικίνδυνος δείχνει μέχρι στιγμής για τους φιλοξενούμενους από την αριστερή πλευρά ο Ζουμπίρ με τη βοήθεια του αριστερού μπακ, Αΐλτον ο οποίος ανεβαίνει συχνά για να ενισχύσει.

06/08/2019
20:07
8' Τεράστια ευκαιρία για την Καραμπάκ

Λάθος στην άμυνα του ΑΠΟΕΛ ο Εμρέλι έδωσε την κατάλληλη στιγμή στον Ζουμπίρ ο οποίος απέναντι στον Μπέλετς δεν κατάφερε να τον νικήσει.

06/08/2019
20:05
5' Πρώτο σουτ στην αναμέτρηση

Ο Τάμαρι εκτός περιοχής έκανε το σουτ όμως δεν βρήκε στόχο καθώς η μπάλα έφυγε συρτά πλάγια έξω.

06/08/2019
20:02
«Σπρώχνει» τον ΑΠΟΕΛ ο κόσμος
06/08/2019
20:00
1' Έναρξη της αναμέτρησης
06/08/2019
19:58
Στον αγωνιστικό χώρο του ΓΣΠ οι δύο ομάδες

Όλα έτοιμα για την έναρξη της μεγάλης αναμέτρησης. Καλή επιτυχία στον ΑΠΟΕΛ!

α

06/08/2019
19:51
Οι διαιτητές της αναμέτρησης

Διαιτητής: Νταβίντε Μάσα (Ιταλός).

Βοηθοί διαιτητές: Φαμπιάνο Πρέτι, Αλμπέρτο Τεγκόνι (Ιταλοί).

σ

06/08/2019
18:43
Ανάλυση ενδεκάδας του ΑΠΟΕΛ

Ο Μούσα Αλ Τάμαρι εξέπληξε άπαντες και τελικά βρίσκεται στη βασική ενδεκάδα των πρωταθλητών για την αναμέτρηση με την Καραμπάκ. Ο Ιορδανός ξεπέρασε το πρόβλημα που τον ταλαιπωρούσε και είναι κανονικά στο αρχικό σχήμα.

Σε σχέση με την τελευταία αναμέτρηση κόντρα στη Σουτγιέσκα ο Πάολο Τραμετζάνι προχώρησε μια μόνο μια αλλαγή καθώς εκτός έμεινε ο Σάβιτς του οποίου τη θέση πήρε ο Γιώργος Μερκής.

Ο Ιταλός τεχνικός ξεκινάει την αναμέτρηση με το αγαπημένο του 3-5-2 και τον Μπέλειτς κάτω από τα δοκάρια ενώ τριάδα στην άμυνα θα είναι οι Μερκής, Ιωάννου και Βούρος. Την αριστερή πτέρυγα θα ελέγχει και πάλι ο Μιχαΐλοβιτς ενώ ο Γιάκολις θα είναι στα δεξιά. Δίδυμο στη μεσαία γραμμή θα αποτελέσουν οι Γκέντσογλου και Μάτιτς. Ελαφρώς προωθημένος θα είναι στη μεσαία γραμμή ο Τόμας Ντε Βινσέντι ενώ στη γραμμή κρούσης θα βρεθούν οι Τάμαρι και Πάβλοβιτς.

Εκτός αποστολής έμειναν οι Στάθης Αλωνεύτης και Σάβιτς.