Τελικό: ΑΠΟΕΛ - Καραμπάχ (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Πέμπτη, 7/11/2019 - 21:48

Τεράστια νίκη για τον ΑΠΟΕΛ με 2-1 κόντρα στην Καραμπάχ στο πλαίσιο της τέταρτης αγωνιστικής των ομίλων του Europa League.

Οι πρωταθλητές αν και έμειναν πίσω στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο κατάφεραν να φέρουν «τούμπα» το παιχνίδι με Σόουζα και Εφραίμ και πήραν ένα… τεράστιο αποτέλεσμα.

Πλέον, μετά από αυτή τη νίκη ο ΑΠΟΕΛ βρίσκεται στη δεύτερη θέση του ομίλου και έχει τον πρώτο λόγο για την πρόκριση στην επόμενη φάση του θεσμού. Επόμενος αντίπαλος για τους «γαλαζοκίτρινους» η Ντούντελανζ εκτός έδρας.

07/11/2019
21:49
Τέλος στην αναμέτρηση, τεράστια νίκη για τους πρωταθλητές Κύπρου με 2-1
07/11/2019
21:43
90' Τέσσερα λεπτά για το τέλος
07/11/2019
21:40
88' Γκολ για τον ΑΠΟΕΛ

Εκτέλεση κόρνερ του Μάτιτς ο Εφραίμ με ένα εκπληκτικό βολ-πλανέ έστειλε την μπάλα προς την εστία, ακολούθησε κόντρα και κατέληξε στα δίκτυα. Ξέσπασε ο Εφραίμ στον πανηγυρισμό.

07/11/2019
    21:37
    9.432 η προσέλευση του κόσμου στο ΓΣΠ

ηγ

07/11/2019
    21:35
    83' Τρίτη αλλαγή για τους Αζέρους

Στη θέση του Μίτσελ πέρασε ο Αμπας Χουσεΐνοφ.

07/11/2019
    21:34
    83' Πολύ καλή στιγμή για την Καραμπάχ

Κομπίνα στην εκτέλεση του κόρνερ από τους Αζέρους με τον Χουσεΐνοφ να κάνει το σουτ και την μπάλα να περνά δίπλα από το δοκάρι του Μπέλετς.

07/11/2019
    21:28
    76' Δεύτερη αλλαγή για την Καραμπάχ

Στη θέση του Γκεγιέ πέρασε ο Ρομέρο.

07/11/2019
    21:27
    75' Αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Στη θέση του Λίνους Χαλένιους πέρασε ο Γιώργος Εφραίμ ο οποίος καταχειροκροτήθηκε από τον κόσμο των πρωταθλητών.

07/11/2019
    21:22
    70' ΣΧΟΛΙΟ

Μετά το γκολ του ΑΠΟΕΛ και την ισοφάριση, η ομάδα της Λευκωσίας ανέβασε «στροφές» ελέω και τον αλλαγών του Ντολ οι οποίες έδωσαν πιο ορθολογικό σύστημα στον ΑΠΟΕΛ. Προσπαθούν από τα πλάγια κυρίως οι πρωταθλητές να βρουν το γκολ της ανατροπής. Η Καραμπάχ είναι καλά κλειστή στην άμυνα της και προσπαθεί να κάνει τη ζημιά στις αντεπιθέσεις.

ω

07/11/2019
    21:12
    60' Δεύτερη αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Μπέζιακ αντί του Γκέντσογλου.

07/11/2019
    21:11
    59΄Γκολ για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Λούκας Σόουζα με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μάτιτς στέλνει με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα και ισοφαρίζει σε 1-1.

07/11/2019
    21:08
    56' Μεγάλη επέμβαση του Μπέλετς

Στο ύψος του πέναλτι ο Μίτσελ βρέθηκε μόνος αμαρκάριστος, έκανε το σουτ όμως ο Μπέλετς έσωσε ξανά τον ΑΠΟΕΛ.

07/11/2019
    21:02
    51' Τεράστια ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους

Σέντρα από τα δεξιά από τον Αμπντουλάγιεφ με τον Μίτσελ να παίρνει την κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι όμως ο Μπέλετς έπεσε σωτήρια και έσωσε τον ΑΠΟΕΛ.

07/11/2019
    20:58
    46' Έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου με αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Εκτός ο Ζοαοζίνιο και στη θέση του ο Μούσα Αλ Τάμαρι.

07/11/2019
    20:43
    Διαμόρφωση ομίλου μέχρι το ημίχρονο

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου η Σεβίλλη επικρατεί με 0-4 της Ντούντελανζ και «κλειδώνει» την πρόκριση.

20:39
    45' Δύο λεπτά για το τέλος του ημιχρόνου
    07/11/2019
    20:35
    40' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ

Μετά από κατοχή διαρκείας η μπάλα στρώθηκε στον Νικόλα ο οποίος έπιασε το σουτ και ανάγκασε τον Μπέκοβιτς σε εντυπωσιακή απόκρουση.

07/11/2019
    20:24
    30' Τεράστια ευκαιρία για τους Αζέρους

Σέντρα από τα δεξιά με τον Μίτσελ να πιάνει την κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής όμως δεν κατάφερε να βρει στόχο.

07/11/2019
    20:19
    25' Σουτ για τον ΑΠΟΕΛ

Έξω από την περιοχή ο Πάβλοβιτς έπιασε το σουτ όμως ο Μπέκοβιτς μάζεψε την μπάλα σταθερά.

07/11/2019
    20:17
    23' ΣΧΟΛΙΟ

Μετά το γκολ ο ΑΠΟΕΛ φαίνεται να έχει χάσει τη συγκέντρωση του. Λανθασμένες μπαλιές και γενικώς δυσκολία στην οργάνωση του παιχνιδιού από τους ποδοσφαιριστές του Τόμας Ντολ.

Η Καραμπάχ όπως αναμενόταν μετά το γκολ έχει οπισθοχωρήσει, δίνοντας χώρους στους πρωταθλητές Κύπρου όμως είναι πολύ καλά στημένη στην άμυνα και δεν επιτρέπει να περάσει η μπάλα.

07/11/2019
    20:11
    16' Αλλαγή για την Καραμπάχ

Ο Κιντάνα αποχώρησε από την αναμέτρηση για να δώσει τη θέση του στον Γκεγιέ.

07/11/2019
    20:04
    10' Γκολ για την Καραμπάχ

Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Κιντάνα ο Μεντβέντεφ έπιασε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι του ΑΠΟΕΛ όντας αμαρκάριστος και νίκησε τον Μπέλετς για το 1-0 της Καραμπάχ.

07/11/2019
    20:02
    8' ΣΧΟΛΙΟ

Ισορροπημένα τα πρώτα λεπτά στο ΓΣΠ. Ο ΑΠΟΕΛ κρατά μπάλα και προσπαθεί να δημιουργήσει το δικό του παιχνίδι ενώ η Καραμπάχ είναι πολύ καλά στημένη αμυντικά και προσπαθεί να βγει με ταχύτητα στην κόντρα.

07/11/2019
    19:59
    Κατέκλυσαν το ΓΣΠ με Ελληνικές σημαίες οι φίλοι του ΑΠΟΕΛ
    07/11/2019
    19:55
    1' Έναρξη της αναμέτρησης στο ΓΣΠ
    07/11/2019
    19:52
    Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες

Όλα έτοιμα για την έναρξη της μεγάλης αναμέτρησης. Ότι καλύτερο στον ΑΠΟΕΛ.

07/11/2019
    19:43
    Δηλώσεις στην κάμερα της Cytavision από τον προπονητή του ΑΠΟΕΛ

Ο Τόμας Ντολ πριν από την έναρξη της αναμέτρησης κόντρα στην Καραμπάχ παραχώρησε δηλώσεις μεταξύ των οποίων τόνισε με έξυπνο τρόπο πως είναι ήρθε η στιγμή να κερδίσει μια από τις δύο ομάδες στην έδρα της, εννοώντας φυσικά τον ΑΠΟΕΛ.

Όσα δήλωσε ο Ντολ: «Γνωρίζουμε πως δεν κάναμε καλή αρχή. Τώρα είναι η ώρα για τη νίκη στους ομίλους. Θέλουμε να κερδίσουμε και οι παίκτες το πιστεύουν. Όλα είναι πιθανά και ο στόχος μας είναι ξεκάθαρος. Είναι μια καλή στιγμή για εμάς. Ο  ΑΠΟΕΛ είναι έτοιμο. Αντιμετωπίσαμε άλλες τρεις φορές των ΑΠΟΕΛ. Καμία ομάδα δεν κέρδισε στην έδρα της. Είναι στιγμή κάποια κερδίσει», είπε μεταξύ άλλων.

07/11/2019
    19:26
    Πλάνα από την προθέρμανση του ΑΠΟΕΛ στον αγωνιστικό χώρο του ΓΣΠ
    07/11/2019
    19:15
    Τρεις και ο... κούκος μέχρι στιγμής στις κερκίδες του ΓΣΠ

Τραγική είναι η προσέλευση του κόσμου μέχρι στιγμής στις κερκίδες του ΓΣΠ. Υπάρχουν άλλα 40 λεπτά για την έναρξη της αναμέτρησης όμως οι εκτιμήσεις δεν είναι θετικές.

07/11/2019
    19:10
    Η άφιξη της αποστολής του ΑΠΟΕΛ στο ΓΣΠ
    07/11/2019
    18:56
    Από τότε ο Ζοαοζίνιο...

Στη βασική ενδεκάδα του ΑΠΟΕΛ είναι ο Ζοαοζίνιο. Ο Πορτογάλος μπακ του ΑΠΟΕΛ τελευταία φορά αγωνίστηκε στο Σούπερ Καπ στις 28 Σεπτεμβρίου. Έκτοτε δεν έχει αγωνιστεί ποτέ ξανά.

η

07/11/2019
    18:44
    Η ανάλυση της ενδεκάδας του ΑΠΟΕΛ

Με τρεις αλλαγές σε σχέση με το τελευταίο παιχνίδι πρωταθλήματος κόντρα στην ΑΕΚ παρατάσσει την ομάδα του ο Τόμας Ντολ. Ο Γερμανός τεχνικός θα ξεκινήσει την αναμέτρηση με σχηματισμό 3-5-2 αλλά χωρίς τους Τάμαρι και Γιώργο Μερκή.

Πέραν των Μερκή και Τάμαρι εκτός έμεινε και ο Βιντιγκάλ ο οποίος δεν είναι δηλωμένος στην Ευρωπαϊκή λίστα. Τη θέση τους πήραν οι Ζοαοζίνιο, Γκέντσογλου και Πάβλοβιτς.

Κάτω από τα δοκάρια θα βρίσκεται ο Μπέλετς με τριάδα μπροστά τους Σάβιτς, Ιωάννου και Βούρο. Στο δεξί άκρο θα είναι ο Μιχαΐλοβιτς και στο αριστερό ο Ζοαοζίνιο. Στη μεσαία γραμμή θα κινηθούν οι Μάτιτς, Σόουζα και Γκέντσογλου με τους Χαλένιους και Πάβλοβιτς αιχμή του δόρατος.

Στον πάγκο των «γαλαζοκιτρίνων»: Βάτερμαν, Εφραίμ, Τάμαρι, Μερκής, Αλωνεύτης, Μπέζιακ, Άλεφ

07/11/2019
    18:39

ΑΠΟΕΛ (Τόμας Ντολ): Μπέλετς, Μιχαϊλοβιτς, Βούρος,  Σάβιτς, Ιωάννου, Ζοαζίνιο, Σόουζα, Γκέντσογλου, Μάτιτς, Πάβλοβιτς, Χαλένιους

Καραμπάχ (Γκουρμπάν Γκουρμπάνοφ): Μπέκοβιτς, Γκαράγεφ, Αίλτον, Μεντβέντεφ, Αράζ, Μίτσελ, Κιντάνα, Σαντίγκοφ, Ζουμπίρ, Αλμέιδα, Χουσεΐνοφ

07/11/2019
    18:26
    Διαιτητές

Διαιτητής της αναμέτρησης θα είναι ο Μάνουελ Σιούτενγκρούμβερ. Βοηθοί του θα είναι οι συμπατριώτες του Ρόλαντ Μπράντνερ και Ρόμπερτ Στέιναχερ και τέταρτος ο Κρίστοφερ Ζάγκέρ.