Τελικό: Ένωση Νέων Παραλιμνίου - Ομόνοια (ΦΩΤΟ)

Σάββατο, 23/11/2019 - 20:48

Πέρασε και από το Παραλίμνι η Ομόνοια καθώς επικράτησε με 2-0 της Ένωσης στο «Τάσος Μάρκου» στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta.

Τα γκολ για τους «πράσινους» που έφεραν τη νίκη, ο Ματ στο ένατο λεπτό και ο Τιάγκο στο 46ο λεπτό.

Αυτή είναι η πρώτη φορά για την Ομόνοια μετά το Φεβρουάριο του 2018 που καταφέρνει να… κολλήσει τρεις διαδοχικές νίκες.

Πλέον, μετά από το τρίποντο η ομάδα της Λευκωσίας έχει παραμείνει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα και πάει με τη ψυχολογία στα ύψη στο αιώνιο ντέρμπι της ερχόμενης εβδομάδας με τον ΑΠΟΕΛ.

Από την άλλη, η Ένωση παρέμεινε στα χαμηλά του βαθμολογικού πίνακα και την ερχόμενη εβδομάδα έχει σημαντικό παιχνίδι εκτός έδρας με τον Ολυμπιακό στο Μακάρειο.

23/11/2019
20:48
Τέλος στο Παραλίμνι, 2-0 νίκη για την Ομόνοια
23/11/2019
20:46
90' Δύο λεπτά για το τέλος
23/11/2019
20:46
90' Δεύτερη αλλαγή για την Ομόνοια

Ορτέγα έξω και στη θέση του ο Μίκου.

23/11/2019
20:45
89' Πολύ καλή στιγμή για την Ένωση

Σέντρα του Βαλλιάνου και καρφωτή κεφαλιά του Αγκίρι όμως η μπάλα πέρασε λίγο έξω.

23/11/2019
20:38
82' Τελευταία αλλαγή για τους γηπεδούχους

Στη θέση του Βαρέλα ο Βαλλιάνος.

23/11/2019
20:37
82' Καλή στιγμή για την Ένωση

Φάουλ σε πολύ καλό σημείο για την Ένωση όμως η εκτέλεση του Αγκίρι πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

23/11/2019
20:34
77' Πρώτη κίνηση από τον πάγκο για τον Μπεργκ

Αποσύρεται ο Ματ Ντάρμπισαϊαρ και δίνει τη θέση του στον Κακουλή.

Έξυπνη κίνηση από τον Μπεργκ καθώς ο Άγγλος επιθετικός είναι στο όριο των καρτών ενόψει του ντέρμπι με τον ΑΠΟΕΛ την ερχόμενη εβδομάδα.

23/11/2019
20:30
Βροντερή παρουσία για άλλη μια φορά από τον κόσμο της Ομόνοιας

ψ

23/11/2019
20:28
72' Δεύτερη αλλαγή για την Ένωση

Ο Στεπάνιακ πέρασε στην αναμέτρηση στη θέση του Ρουσιά.

Ο κ. Μπεργκ ακόμη δεν έχει πραγματοποιήσει κάποια αλλαγή.

23/11/2019
20:26
69' Καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους

Ο Λέσγιακς έκανε το σουτ και ανάγκασε τον Πέτρου να μαζέψει την μπάλα με δυσκολία.

23/11/2019
20:17
61' Πρώτη αλλαγή για την Ένωση

Στη θέση του Ροντρίκεζ πέρασε ο Αμπαρτζουμιάν.

23/11/2019
20:14
55' Καλή στιγμή για την Ένωση

Ο Ουντόντζι έβγαλε τη σέντρα αλλά ο Θεοδώρου δεν πρόλαβε να στείλει την μπάλα στα δίκτυα προτού καταλήξει άουτ.

23/11/2019
    20:05
    49' Απειλεί η Ένωση

Πάρα πολύ καλό σουτ από τον Ουντόντζι όμως η μπάλα πέρασε μόλις δίπλα από το δοκάρι του Φαμπιάνο.

23/11/2019
    20:03
    47' Γκολ για την Ομόνοια

Τρομερή σέντρα από τον Μποτεάκ με τον Τιάγκο να στέλνει από κοντά την μπάλα στα δίκτυα.

γ

23/11/2019
      20:01
      46' Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου
      23/11/2019
      19:45
      Ημίχρονο χωρίς έξτρα λεπτά, 1-0 μπροστά η Ομόνοια
      23/11/2019
      19:37
      39' Καλή στιγμή για την Ομόνοια

Έδιωξε με γροθιές ο Πέτρου το κόρνερ του Γκόμεθ. Η μπάλα έφθασε στον Λέσγιακς, ο οποίος έπιασε το σουτ αλλά το σουτ του πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

23/11/2019
        19:32
        34' ΣΧΟΛΙΟ

Έπεσε κάπως ο ρυθμός. Αρχικά μετά το γκολ η Ομόνοια οπισθοχώρησε και έδωσε χώρους στην Ένωση όμως στη συνέχεια οι «πράσινοι» ανέβηκαν πιο ψηλά και πίεσαν τους γηπεδούχους.

23/11/2019
        19:13
        14' Πρώτο καλό σουτ για την Ένωση

Σουτ εντός περιοχής από τον Ρουσιά όμως ο Φαμπιάνο στη γωνία έπεσε και μάζεψε.

23/11/2019
        19:11
        12' Σκόραρε ξανά αλλά ακυρώθηκε το γκολ για την Ομόνοια

Γκολ ο Τιάγκο ακυρώθηκε λανθασμένα από τον βοηθό, όπως φαίνεται από την επαναληπτική προβολή ο Βραζιλιάνος καλυπτόταν από τον αμυντικό της Ένωσης.

23/11/2019
          19:08
          9' Γκολ για την Ομόνοια

Εξαργυρώνει την υπεροχή της η Ομόνοια. Ωραία εκτελεσμένο κόρνερ από τον Γκόμεθ, ο Ματ κέρδισε τους πάντες στον αέρα και έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Πέτρου.

β

23/11/2019
            19:05
            5' ΣΧΟΛΙΟ

Μπήκε πολύ δυναμικά στον αγωνιστικό χώρο η Ομόνοια η οποία ψάχνει το γρήγορο γκολ το οποίο θα της δώσει άλλο «αέρα».

23/11/2019
            18:59
            1' Έναρξη της αναμέτρησης
            23/11/2019
            18:58
            Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες

Όλα έτοιμα για την έναρξη της αναμέτρησης.

23/11/2019
            18:36
            Στο όριο των καρτών τέσσερις παίκτες της Ομόνοιας

Γκόμεζ, Λούφτνερ, Τιάγκο και Ντάρμπισαϊρ κινδυνεύουν να χάσουν το αιώνιο ντέρμπι.

Η ανάλυση της ενδεκάδας της Ομόνοιας

Για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι, ο Χένινγκ Μπεργκ επέλεξε την ίδια 11άδα. Από το παιχνίδι με τον Εθνικό, στο ματς με την ΑΕΛ και σήμερα κόντρα στην Ένωση, χωρίς καμία αλλαγή από τον Νορβηγό.

Χωρίς τον Χριστοφή θα παραταχθεί η Ομόνοια στο παιχνίδι της 10ης αγωνιστικής κόντρα στην ΕΝΠ, καθώς ο Κύπριος διεθνής ένιωσε ενοχλήσεις και θα περάσει από τις απαραίτητες ιατρικές εξετάσεις. Ωστόσο, ο Χενιγκ Μπεργκ υπολογίζει στον Μίκου που βρίσκεται στην αποστολή. Υπενθυμίζουμε πως οι Ουζόχο και Παναγή είναι επίσης εκτός.

Με σχηματισμό 4-2-3-1 θα αγωνιστεί η Ομόνοια. Κάτω από το τέρμα ο Φαμπιάνο με τετράδα μπροστά του τους Μαυρία, Λούφτνερ, Λάνγκ και Λέσγιακς από δεξιά προς αριστερά.

Στη μεσαία γραμμή οι Γκόμεθ και Γκόμες ενώ πιο μπροστά τους ως επιτελικός μέσος ο Ορτέγα. Στα φτερά της επίθεσης οι Τιάγκο και Μποτεάκ ενώ μοναδικό προωθημένος ο Ματ.