«Λύγισε» το Μαρόκο και… έκλεισε ραντεβού με την Αργεντινή στον τελικό η Γαλλία

Τετάρτη, 14/12/2022 - 22:54

Θέλει το back-to-back η Γαλλία!

Οι «τρικολόρ» επικράτησαν με 2-0 επί του Μαρόκου, στο πλαίσιο του δεύτερου ημιτελικού του Παγκοσμίου Κυπέλλου και «σφράγισαν» το εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό, για δεύτερη συνεχόμενη φορά.

Η ομάδα του Ντιντιέ Ντεσάν πήρε μια... επαγγελματική νίκη, εκμεταλλευόμενη το γεγονός, ότι προηγήθηκε μόλις στο 5ο λεπτό με τον Ερναντές.

Έδωσε χώρο στον αντίπαλο της, προσπαθώντας να χτυπήσει στην αντεπίθεση και έχοντας σε πολύ καλή μέρα την άμυνα της, με πρωταγωνιστή τον Κονατέ, διαχειρίστηκε σωστά τον αγώνα.

Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 79ο λεπτό ο Μουανί, δευτερόλεπτα αφότου πέρασε ως αλλαγή στην αναμέτρηση.

Η Βορειοαφρικανική ομάδα πάλεψε αλλά δεν μπόρεσε να αντιδράσει, όμως ηττήθηκε με ψηλά το κεφάλι, εφόσον ήδη έχει γράψει ιστορία και θα έχει την ευκαιρία να το ξανακάνει διεκδικώντας την τρίτη θέση της διοργάνωσης, κόντρα στην Κροατία.

Η Γαλλία θα αντιμετωπίσει την Αργεντινή, με μοναδικό στόχο την υπεράσπιση του τίτλου, που κατέκτησε το 2018, ισοφαρίζοντας τη σχετική επίδοση της Ιταλίας (1934, 1938) και της Βραζιλίας (1954, 1958).

*πηγή φωτογραφιών: AP

14/12/2022
22:53
Τέλος αγώνα

Η Γαλλία επικράτησε με 2-0 εναντίον του Μαρόκου και προκρίθηκε στον τελικό του Μουντιάλ.

14/12/2022
22:49
90' Έξι λεπτά καθυστερήσεις
14/12/2022
22:37
79' ΓΚΟΛ για την Γαλλία 2-0

Σόλο προσπάθεια του Εμπαπέ, που τα έβαλε με όλη την αντίπαλη άμυνα, τον ευνόησαν οι κόντρες και η μπάλα έφτασε στον Μουανί που σκόραρε από κοντά. Μόλις είχε μπει στο ματς.

1

14/12/2022
22:29
71΄Απειλεί η Γαλλία

Ο Γκριζμάν εκτέλεσε φάουλ έξω από την περιοχή, ο Τουράμ πήρε την κεφαλιά, όμως έστειλε την μπάλα άουτ.

14/12/2022
22:26
66' Διπλή αλλαγή για το Μαρόκο

Μπουφάλ και Εν Νεσίρι έξω, Αμπουκάλ και Αμνταλάχ μέσα.

14/12/2022
22:23
65' Αλλαγή για την Γαλλία

Ο Τουράμ θα πάρει την θέση του Ζιρού.

14/12/2022
22:13
Καταπληκτική ανασταλτικά η Γαλλία

Οι «τρικολόρ» δεν έχουν επιτρέψει στο Μαρόκο να απειλήσει ιδιαίτερα το τέρμα του Γιορίς, με τον Κονατέ να κάνει μέχρι τώρα εξαιρετικό παιχνίδι έχοντας «αφοπλίσει» τον Ζίγιες.

14/12/2022
22:03
46' Δεύτερη αλλαγή για το Μαρόκο

Τέλος πρώτου ημιχρόνου

Οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια, με την Γαλλία να προηγείται 1-0.

14/12/2022
21:45
Τρία λεπτά καθυστερήσεις
14/12/2022
21:44
45' Τεράστια ευκαιρία για το Μαρόκο

Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Ζιρού προσπάθησε να απομακρύνει την μπάλα με κεφαλιά, η οποία τελικά έφτασε στον Ελ Γιακίμ, που επιχείρησε να κάνει «ψαλιδάκι», βρίσκοντας το δοκάρι.

1

14/12/2022
21:39
40΄Απειλεί η Γαλλία

Ο Γκριζμάν εκτέλεσε το κόρνερ, ο Βαράν βγήκε στο πρώτο δοκάρι, έκανε την προβολή, όμως η μπάλα κατέληξε άουτ.

1

14/12/2022
21:35
36' Διπλή μεγάλη ευκαιρία για την Γαλλία

Τρομερό κλέψιμο Τσουαμενί και πέρασμα στον Ερναντές, ο οποίος όμως δεν μπορεί να πλασάρει. Στην εξέλιξη της φάσης, η Γαλλία επιμένει, με τον Ζιρού όμως να μην εκτελεί ιδανικά από πλεονεκτική θέση. Η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι.

14/12/2022
21:34
35' Δυσκολεύεται το Μαρόκο

Η Βορειοαφρικανική ομάδα προσπαθεί να κρατήσει την μπάλα και να δημιουργήσει ευκαιρίες, όμως δυσκολεύεται να διασπάσει την άμυνα των Γάλλων, οι οποίοι θέλουν να χτυπήσουν στην αντεπίθεση.

14/12/2022
21:24
Χωρίς τα βασικά του στόπερ αγωνίζεται το Μαρόκο

Τα δύο βασικά στόπερ του Μαρόκου, Αγκέρ και Σαΐς έκαναν υπερπροσπάθεια για να προλάβουν το ματς, ωστόσο ο πρώτος έφτασε μέχρι την προθέρμανση και ο δεύτερος έπαιξε για μόλις 20 λεπτά! Αμφότεροι αντιμετώπιζαν πρόβλημα τραυματισμού.

14/12/2022
21:21
21' Αναγκαστική αλλαγή για το Μαρόκο

Ο Σάϊς αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού, έτσι την θέση του πήρε ο Αμαλάχ.

14/12/2022
21:16
17' Γίνεται επικίνδυνο το Μαρόκο

Ωραίο ξεδίπλωμα αντεπίθεσης, πλασάρει άστοχα ο Ζιγιέκ.

14/12/2022
21:10
10΄Απειλεί το Μαρόκο

Ο Ουναχί επιχείρησε το σουτ έξω από την περιοχή και ο Γιορίς απέκρουσε.

14/12/2022
21:09
Το πρώτο τέρμα που δέχεται από αντίπαλο το Μαρόκο

Η Βορειοαφρικανική ομάδα είχε δεχτεί μόνο ένα αυτογκόλ κόντρα στον Κανάδα, μέχρι τώρα στο Μουντιάλ.

14/12/2022
21:04
5' ΓΚΟΛ για την Γαλλία 1-0

Εξαιρετική κυκλοφορία, ο Γκριζμάν βγήκε από τα μεσοδιαστήματα δεχόμενος εξαιρετική κάθετη από τον Βαράν κι έκανε το γύρισμα. Ύστερα από αναμπουμπούλα που ακολούθησε στα καρέ του Μαρόκου, ο Ερναντές έπιασε τρομερό βολ πλανέ από τη γωνία της μικρής περιοχής στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα.