Τελικό: Γουλβς - Ολυμπιακός (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Πέμπτη, 6/8/2020 - 23:59

Μπορεί να προσπάθησε, να δημιούργησε ευκαιρίες αλλά εν τέλει αποκλείστηκε ο Ολυμπιακός. Η ομάδα του Πειραιά «πλήρωσε» το δικά της αλλά και διαιτητικά λάθη, έχασε με 1-0 από τη Γουλβς και αποχαιρέτησε το Europa League.

Το γκολ για τους «λύκους» ο Χιμένες στο όγδοο λεπτό της αναμέτρησης από το σημείο του πέναλτι. Πέναλτι το οποίο κερδήθηκε μετά από τραγικό λάθος του τερματοφύλακα του Ολυμπιακού.

Οι «ερυθρόλευκοι» ισοφάρισαν με τον Καμαρά όμως το γκολ δεν μέτρησε (σωστά) αφού ο Ελ Αραμπί ήταν για… χιλιοστά πιο μπροστά από τον τελευταίο αντίπαλο αμυντικό.

Ο Ολυμπιακός δικαιούται να... φωνάζει για πέναλτι στον Ελ Αραμπί στο 54ο λεπτό το οποίο ο διαιτητής της αναμέτρησης δεν είδε σωστά, ενώ δεν πήγε καν στο VAR.

Πλέον, η Γουλβς συνεχίζει στα προημιτελικά του Europa League στη Γερμανία εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τη Σεβίλλη.

*φωτογραφία: uefa.com
07/08/2020
00:01
Τέλος στην αναμέτρηση 1-0 για τη Γουλβς και αποκλεισμός για τον Ολυμπιακό
06/08/2020
23:55
91' Καλό σουτ για τον Ολυμπιακό

Σέντρα από τον Φορτούνη, πέρασε στο δεύτερο δοκάρι με τον Ομάρ να πιάνει το σουτ και την μπάλα να καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των δικτύων.

06/08/2020
23:54
90' Έξι λεπτά επιπλέον για το τέλος της αναμέτρησης
06/08/2020
23:47
84' Νέα φάση για τη Γουλβς

Τρομερό σουτ του Μουτίνιο που βρήκε τον χώρο, η μπάλα ελάχιστα άουτ.

06/08/2020
23:46
83' Τέταρτη αλλαγή για τον Ολυμπιακό

Στη θέση του Γκιγιέρμε ο Καφού. Φρέσκα πόδια στη μεσαία γραμμή για τον Μάρτινς.

06/08/2020
23:45
82' Σώζει τη Γουλβς ο Πατρίσιο

Τρομερή σέντρα του Τσιμίκα, ο Χασάν πιάνει αμαρκάριστος την καρφωτή κεφαλιά αλλά ο Ρουί Πατρίσιο με εντυπωσιακή εξ επαφής επέμβαση δεν του επιτρέπει να ισοφαρίσει.

06/08/2020
23:43
80' Καλό σουτ για τον Ολυμπιακό

Σουτ του Γκιγέρμε με τη μία, η μπάλα ελάχιστα άουτ.

06/08/2020
23:42
78' Τεράστια ευκαιρία για τη Γουλβς μετά από λάθος της άμυνας του Ολυμπιακού

Νέα μεγάλη επέμβαση του Αλέν, νικάει τον Ζότα σε τετ-α-τετ και κρατάει το 1-0 μετά από λάθος της άμυνας.

06/08/2020
23:34
71' Τρίτη αλλαγή για τους «λύκους»

Στη θέση του Ποντένσε πέρασε ο Ντεντόνκερ.

06/08/2020
23:30
67' Απίστευτη χαμένη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό

Από το ύψος της μικρής περιοχής ο Ελ Αραμπί με πλάτη στο τέρμα, κατάφερε να γυρίσει και να κάνει το σουτ όμως η μπάλα πέρασε για λίγο έξω.

06/08/2020
23:28
65' Τρίτη αλλαγή για τον Ολυμπιακό

Ο Καμαρά δίνει τη θέση του στον Χασάν.

06/08/2020
23:27
63' Μοναδική στιγμή για τη Γουλβς

Τρομερή μπαλιά του Νέβες, ο Ποντένσε έδωσε στον Ζότα που έκανε το σουτ, η μπάλα βρήκε στον Μπα και ο Μπολί ξαφνιάστηκε και δε μπόρεσε εξ επαφής να βρει εστία.

06/08/2020
23:25
61' Εξαιρετική επέμβαση του Αλέν

Ο Ποντένσε έξω από την περιοχή, έκανε την ατομική ενέργεια και έπεισε το σουτ όμως ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

06/08/2020
23:21
56' Δεύτερη αλλαγή για τη Γουλβς

Ο Ζότα πέρασε στην αναμέτρηση αντί του Τραορέ.

06/08/2020
23:19
54' Ζητά πέναλτι ο Ολυμπιακός, «τίποτα» λέει ο διαιτητής

Σέντρα στην περιοχή με τον Ελ Αραμπί να πέφτει στο έδαφος μετά από σπρώξιμο. Οι παίκτες του Ολυμπιακού ζήτησαν έντονα πέναλτι όμως ο διαιτητής της αναμέτρησης υπέδειξε να συνεχιστεί η αναμέτρηση.

06/08/2020
23:14
50' Πρώτο σχόλιο στο δεύτερο ημίχρονο

Πρώτο πεντάλεπτο στο παιχνίδι, δεν υπάρχει κάτι το αξιοσημείωτο. Ο Ολυμπιακός έχει πάρει την κατοχή και τον έλεγχο πλέον, κάτι που βολεύει την Γουλβς αφού της αρέσει να παίζει πίσω από την μπάλα και να προσπαθεί να χτυπήσει στην κόντρα-επίθεση με την γρήγορη μεσοεπιθετική της γραμμή και κυρίως τον ταχύτατο και θηριώδη Τραορέ, που μέχρι στιγμής δεν έχει φανεί στο ματς.

06/08/2020
23:09
Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο με δύο αλλαγές για τον Ολυμπιακό

Ραντζέλοβιτς και Φορτούνης στις θέσεις των Μπουχαλάκη και Μασούρα αντίστοιχα.

Κλασικό 4-2-3-1 για τον Ολυμπιακό, πλέον, με τον Πέδρο Μαρτίνς να ρίχνει μέσα όλα του τα... όπλα και να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του.

06/08/2020
22:53
Τέλος στο πρώτο ημίχρονο, 1-0 μπροστά η Γουλβς
06/08/2020
22:46
46' Σουτ για τους γηπεδούχους

Καλό ευθύβολο σουτ του Νέβες έξω από την περιοχή όμως ο Αλέν μπλοκάρει σταθερά τη μπάλα.

06/08/2020
22:45
45' Τέσσερα επιπλέον λεπτά από το διαιτητή για το τέλος του ημιχρόνου
06/08/2020
22:41
41' Τελική αλά... ραμπόνα για τη Γουλβς

Τρομερή αλλαγή παιχνιδιού του Ποντένσε, ο Χιμένες κάνει ωραία προσποίηση στον Τσιμίκα και στη συνέχεια προσπαθεί με... ραμπόνα εκτός περιοχής να απειλήσει αλλά η μπάλα φεύγει πάνω από τα δοκάρια του Αλέν.

.

06/08/2020
22:35
35' Απειλεί ο Ολυμπιακός

Φάουλ του Βαλμπουενά, ο Ελ Αραμπί πιάνει την κεφαλιά αλλά ο Σισέ δεν μπορεί με προβολή να προλάβει την μπάλα και να σκοράρει από κοντά.

06/08/2020
22:35
35’ Αντίδραση της Γουλβς στο Twitter μετά την ακύρωση του γκολ

Μόλις μετά την ακύρωση του γκολ του Καμαρά από το VAR, η αγγλική ομάδα στον επίσημο λογαριασμό της στο Twitter έγραψε: «Πάντα μας άρεσε το VAR».

06/08/2020
22:29
29' Οριακή η φάση του γκολ του Ολυμπιακού

Κυριολεκτικά για... χιλιοστά ακυρώθηκε το γκολ του Ολυμπιακού καθώς ο ώμος του Ελ Αραμπί είναι ελάχιστα πιο μπροστά από τον Ντόχερτι που βρίσκεται στην άλλη πλευρά του γηπέδου.

λ

06/08/2020
22:28
28' Γκολ αλλά ακυρώνεται για τον Ολυμπιακό για... χιλιοστά

Ο Ελ Αραμπί έφυγε στην πλάτη της άμυνας των «λύκων», μπήκε από πλάγια στην περιοχή και γύρισε την μπάλα στο ύψος της περιοχής στον Καμαρά ο οποίος με πολύ όμορφο σουτ έκανε το 1-1 για τους «ερυθρόλευκους».

Το γκολ του Ολυμπιακού όμως ακυρώθηκε οριακά ως οφσάιντ καθώς ο Ελ Αραμπί ήταν οριακά πιο μπροστά.

06/08/2020
22:23
22' Σχόλιο για την αναμέτρηση

Αρχίζει να κοντρολάρει τον ρυθμό και να κυκλοφορεί σωστά την μπάλα ο Ολυμπιακός.

Αυτό έπρεπε να κάνει εξ αρχής, να μην πέσει στην παγίδα της Γουλβς και να μην αγχωθεί από την πίεση των γηπεδούχων.

06/08/2020
22:19
18' Καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό

Ο Μασούρας μπήκε στην περιοχή και έκανε το βολέ όμως ο Πατρίσιο κατάφερε να διώξει με υπερένταση τη μπάλα σε κόρνερ.

06/08/2020
22:17
17' Αναγκαστική αλλαγή για τη Γουλβς

Δε μπορεί να συνεχίσει ο Γιονί ο οποίος παραχωρεί τη θέση του στον Βινάγκρε.

06/08/2020
22:14
15' Σχόλιο με τη συμπλήρωση του πρώτου τέταρτου στην αναμέτρηση

Πολύ κακό ξεκίνημα για τον Ολυμπιακό στο ματς, δέχτηκε πίεση από τη Γουλβς που δεν τον άφησε να κυκλοφορήσει τη μπάλα και το τραγικό λάθος του Αλέν, έδωσε το δικαίωμα στους Άγγλους να βρουν ένα γρήγορο γκολ.

06/08/2020
22:08
8' Γκολ για τη Γουλβς

Εύστοχη εκτέλεση από τον Χιμένεθ ο οποίος κάνει το 1-0 για την ομάδα του. Πλέον ο Ολυμπιακός χρειάζεται δύο γκολ για να πάρει την πρόκριση και ένα για να στείλει το παιχνίδι στην παράταση.

06/08/2020
22:07
7' Πέναλτι για τη Γουλβς

Τραγικό λάθος από τον Αλέν ο οποίος αντί να διώξει τη μπάλα προσπάθησε να προσπεράσει τον Ποντένσε, ανατρέποντας τον. Ο διαιτητής της αναμέτρησης υπέδειξε αμέσως το σημείο του πέναλτι.

06/08/2020
22:05
5' Πρώτο σχόλιο για την αναμέτρηση

Δεν έχουν συγκέντρωση στο παιχνίδι τους οι παίκτες του Ολυμπιακού στο ξεκίνημα με αποτέλεσμα να κάνουν αρκετά εύκολα λάθη.

06/08/2020
22:01
1' Πρώτη καλή στιγμή στην αναμέτρηση

Λάθος του Γκιγέρμε, η μπάλα στρώνεται στον Χιμένες που πιάνει το βολέ έξω από την περιοχή αλλά δε βρίσκει εστία.

06/08/2020
22:00
1' Ξεκίνησε η αναμέτρηση στο «Μολινό»
06/08/2020
21:59
Διαιτητική ομάδα

Διαιτητής είναι ο Πολωνός, Σίμον Μαρτσίνιακ, με βοηθούς τους συμπατριώτες του Πάβελ Σοκολνίτσκι και Τόμαζ Λίτσκιεβιτς. Τέταρτος ο Πάβελ Ρασκόφσκι, επίσης από την Πολωνία. Στο VAR ακόμη δύο Πολωνοί, ο Πάβελ Γκιλ και ο Τόμας Κβιατκόφσκι.

06/08/2020
21:57
Ενός λεπτού σιγή για τα θύματα του κορωνοϊού
06/08/2020
21:56
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες

Όλα έτοιμα για την έναρξη της μεγάλης αναμέτρησης για τη φάση των «16» του Europa League.

06/08/2020
21:43
Κλικς από την άφιξη του Ολυμπιακού στο γήπεδο

06/08/2020
21:28
Ο Μπόμπι Αλέν θα κληθεί να αντικαταστήσει τον τραυματία Σα κάτω από τα δοκάρια

Ο Μπόμπι Αλέν θα βρίσκεται κάτω από τα δοκάρια του Ολυμπιακού καθώς ο Σα αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού. Ο Γάλλος τερματοφύλακας αναμένεται πως θα έχει αρκετά δύσκολο έργο απέναντι στους «λύκους».

Θυμίζουμε πως το όνομα του Αλέν «έπαιξε» στο πρόσφατο παρελθόν στο μεταγραφικό ρεπορτάζ του ΑΠΟΕΛ πριν τελικά οι «γαλαζοκίτρινοι» αποκτήσουν τους Μιγκέλ Σίλβα, Ουζόχο και Τσιλιγγίρη για τη θέση κάτω από το τέρμα.

,

06/08/2020
21:12
Στο «Μολινό» και ο Βαγγέλης Μαρινάκης

Κατά την προθέρμανση των Πειραιωτών πριν το παιχνίδι με τους Άγγλους, ο διοικητικός ηγέτης της ομάδας, Βαγγέλης Μαρινάκης, είδε από κοντά την προετοιμασία τους πριν το ματς. Συνομίλησε με τον Κριστιάν Καρεμπέ, παρακολούθησε για λίγο το πρόγραμμα των «ερυθρόλευκων» πριν αναχωρήσει από τον αγωνιστικό χώρο.

*βίντεο από την ιστοσελίδα: to10.gr
06/08/2020
20:48
Η ανάλυση των δύο ενδεκάδων

Γουλβς: Έκπληξη από τον Νούνο Εσπίριτο Σάντο στην ενδεκάδα της Γουλβς για τη ρεβάνς με τον Ολυμπιακό. Ο Πορτογάλος τεχνικός αφήνει το γνώριμό του 3-5-2 και παρατάσσει τη Γουλβς με διάταξη 3-4-3 και χρησιμοποιεί βασικό έναν... παλιό γνώριμο των Πειραιωτών, τον Ντάνιελ Ποντένσε.

Ο Ρουί Πατρίσιο είναι κάτω από τα δοκάρια, με τους Μπολί, Κόαντι και Σαΐς στην τριάδα των στόπερ. Ντόχερτι και Γιόνι τα δύο μπακ-χαφ με τους Νέβες και Μουτίνιο στον άξονα, με τον Ντεντόνκερ να μένει στον πάγκο. Ο Ραούλ Χιμένες στην κορυφή της επίθεσης, θα τον πλαισιώνουν οι Τραορέ και Ποντένσε.

Ολυμπιακός: Ο Πέδρο Μαρτίνς δεν επεφύλασε εκπλήξεις στο αρχικό σχήμα των Πειραιωτών, χρησιμοποιώντας όπως αναμενόταν τον Μασούρα στο ένα... φτερό της επίθεσης αντί του Ραντζέλοβιτς.

Αλέν κάτω από τα δοκάρια με τους Μπα και Σίσε αμυντικό κεντρικό δίδυμο μπροστά του. Στο αριστερό άκρο της άμυνας ο Τσιμίκας με τον Ομάρ δεξιά. Στη μεσαία γραμμή οι Καμαρά, Γκιγιέρμε και Μπουχαλάκης ενώ η τριάδα της επίθεσης αποτελείται από τους Βαλμπουενά Μασούρα στα φτερά και Ελ Αράμπί στην κορυφή.

06/08/2020
20:42
Με τις ερυθρόλευκες εμφανίσεις θα αγωνιστεί ο Ολυμπιακός
06/08/2020
20:40
Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων

Γουλβς (Νούνο Εσπίριτο Σάντο): Ρουί Πατρίσιο, Μπολί, Κόαντι, Σαΐς, Ντόχερτι, Νέβες, Μουτίνιο, Γιόνι, Τραορέ, Χιμένες, Ποντένσε

Ολυμπιακός (Πέδρο Μάρτινς): Αλέν, Ομάρ, Μπα, Σισέ, Τσιμίκας, Γκιγέρμε, Μπουχαλάκης, Καμαρά, Βαλμπουενά, Ελ Αραμπί, Μασούρας

06/08/2020
20:39
Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε λεπτό προς λεπτό την προσπάθεια του Ολυμπιακού