Τελικό: Γρανάδα - Ομόνοια (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Πέμπτη, 26/11/2020 - 23:55

Την ήττα με 2-1 γνώρισε η Ομόνοια στην Ισπανία απέναντι στη Γρανάδα για την 4η αγωνιστική των ομίλων του Europa League.

Η ισπανική ομάδα προηγήθηκε μόλις στο όγδοο λεπτό με τον Σουάρεζ όμως ο Ασάντε στο 60ο λεπτό έφερε το παιχνίδι στα ίσα προσωρινά αφού ο Σόρο στο 73ο λεπτό διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Η Ομόνοια μπορούσε για κάτι περισσότερο στην αναμέτρηση αφού η Γρανάδα δεν ήταν ιδιαίτερα απειλητική. Μελανό σημείο της αναμέτρησης η αποχώρηση του Μποτεάκ με τραυματισμό στο γόνατο με τη συμπλήρωση του πρώτου ημίωρου.

Η προσοχή πλέον για την Ομόνοια μεταφέρεται στο πρωτάθλημα Cyta και την αναμέτρηση της 12ης αγωνιστικής κόντρα στον Ερμή την προσεχή Δευτέρα (30/11). Την ερχόμενη Πέμπτη (03/12) η Ομόνοια υποδέχεται τον ΠΑΟΚ στο ΓΣΠ στην 5η αγωνιστική των ομίλων του Europa League.

26/11/2020
23:55
Τέλος στην Ισπανία, 2-1 η Γρανάδα

Στην Ολλανδία η Αϊντχόφεν επικράτησε με 3-2 του ΠΑΟΚ.

26/11/2020
23:51
90' Τέσσερα επιπλέον λεπτά για το τέλος
26/11/2020
23:49
89' Φάση για τους γηπεδούχους

Κεφαλιά του Πουέρτας η μπάλα μόλις έξω.

26/11/2020
    23:45
    85' Ευκαιρία για την Ομόνοια

Κεφαλιά του Σενέ χωρίς ισορροπία όμως η μπάλα έφυγε πάνω από την εστία.

26/11/2020
    23:39
    78' Τριπλή αλλαγή για τη Γρανάδα

Μπριζ αντί Σουάρεζ.

Μολίνα αντί Σόρο.

Πουέρτας αντί Σολδάδο.

26/11/2020
    23:34
    74' Πέμπτη αλλαγή για την Ομόνοια

Σενέ στην αναμέτρηση αντί του Κακουλλή.

26/11/2020
    23:34
    73' Γκολ για τη Γρανάδα

Με κοντινή κεφαλιά μετά από ασταθή απόκρουση του Φαμπιάνο ο Σόρο δίνει εκ νέου προβάδισμα στους Ισπανούς.

26/11/2020
    23:29
    69' Απειλεί η Γρανάδα

Από το ύψος της περιοχής ο Μάγχις έκανε το σουτ με τον Φαμπιάνο να κάνει την ασταθή απόκρουση όμως η μπάλα απομακρύνθηκε.

26/11/2020
    23:26
    66' Διπλή αλλαγή για τη Γρανάδα

Φουργκέ στην αναμέτρηση αντί του Πέρεθ και Γκοναλόνς εκτός για να μπει ο Μάγχις.

26/11/2020
    23:20
    60' Γκολ για την Ομόνοια

Τρομερό γύρισμα στην περιοχή της Γρανάδας από τον Λέτσιακς, με τον Ασάντε να βρίσκεται απέναντι στον τερματοφύλακα των γηπεδούχων και με φοβερό πλασέ να κάνει το 1-1.

26/11/2020
    23:18
    58' Τριπλή αλλαγή για την Ομόνοια

Γκόμεθ αντί Σέχου.

Λέτσιακς αντί Κίκο.

Τιάγκο αντί Τζιωνής.

26/11/2020
    23:13
    54' Πρόβλημα με τον προπονητή τερματοφυλάκων της Ομόνοιας

Ο προπονητής τερματοφυλάκων της Ομόνοιας, Ανδρέας Λουγκρίδης μεταφέρθηκε στα αποδυτήρια, καθώς αντιμετώπισε κάποιο πρόβλημα και βρέθηκε στο έδαφος.

26/11/2020
      23:11
      53' Το φέρνει... τούμπα η Αϊντχόφεν

Με δύο γρήγορα γκολ στο δεύτερο ημίχρονο η Αϊντχόφεν κάνει το 3-2 απέναντι στον ΠΑΟΚ.

23:06
      46' Δοκάρι για τη Γρανάδα

Δυνατό σουτ του Σολδάδο εκτός περιοχής, η μπάλα χτύπησε στο πόδι του Λανγκ και άλλαξε πορεία, καταλήγοντας στο δοκάρι του εξουδετερωμένου Φαμπιάνο.

26/11/2020
      23:06
      46' Έναρξη στο δεύτερο ημίχρονο

Στη σέντρα η Γρανάδα.

26/11/2020
      22:49
      Ημίχρονο στην αναμέτρηση

Μπροστά στο σκορ η Γρανάδα με 1-0 από το 8ο λεπτό με το γκολ του Σουάρεζ.

Στην άλλη αναμέτρηση του ομίλου ο ΠΑΟΚ στο ημίχρονο προηγείται μέσα στην Ολλανδία της Αϊντχόφεν με 1-2.

1) Γρανάδα - 10 βαθμοί

2) ΠΑΟΚ - 8 βαθμοί

3) Αϊντχόφεν - 3 βαθμοί

Αν τα αποτελέσματα μείνουν ως έχουν η Ομόνοια μένει και μαθηματικά εκτός συνέχειας της διοργάνωσης.

α

26/11/2020
      22:42
      41' Μεγάλη στιγμή για τους γηπεδούχους

Γύρισμα του Σουάρεζ στον Σολδάδο ο οποίος από πλεονεκτική θέση δεν κατάφερε να σημαδέψει σωστά, στέλνοντας τη μπάλα μόλις έξω.

26/11/2020
      22:37
      37' Μπαίνει στο παιχνίδι ο Ασάντε

Παίρνει τη θέση του τραυματία Μποτεάκ.

26/11/2020
      22:34
      34' Δε μπορεί να συνεχίσει ο Μποτεάκ

Ετοιμάζεται να μπει στη θέση του ο Ασάντε. Φόβοι στην Ομόνοια για το μέγεθος της ζημιάς στον Γάλλο άσο.

αα

26/11/2020
      22:31
      30' Στο έδαφος ο Μποτεάκ

Δέχθηκε χτύπημα με το γόνατο από τον Γκοναλόνς στη διεκδίκηση της μπάλας. Σφαδάζει από τον πόνο ο άσος της Ομόνοιας. Συνεχίζει ο Γάλλος στην αναμέτρηση όμως δε φαίνεται να πατάει καλά το πόδι του.

26/11/2020
      22:20
      20' Μειώνει σε 1-2 η Αϊντχόφεν

Ο Γκακπό από δεξιά ήταν ο παίκτης που με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 1-2.

26/11/2020
      22:20
      20' Προσπαθεί να αντιδράσει η Ομόνοια

Παρά το ξαφνικό γκολ στην αρχή της αναμέτρησης οι παίκτες της Ομόνοιας προσπαθούν να αντιδράσουν. Κρατούν κάπως τη μπάλα όμως δυσκολεύονται να μπουν στην αντίπαλη περιοχή.

26/11/2020
      22:14
      14' Διπλασιάζει τα γκολ του ο ΠΑΟΚ στην Ολλανδία

Ο Ζίβκοβιτς έκανε φοβερή ενέργεια και γύρισε στον Σβαμπ, αυτός αντί για σουτ έκανε φοβερή πάσα στον Τζόλη που έκανε το 0-2 για τον ΠΑΟΚ.

26/11/2020
      22:13
      12' Κίτρινη στον Μπεργκ

Η Γαλλίδα διαιτητής έδειξε την κίτρινη στον προπονητή της Ομόνοιας για διαμαρτυρίες.

26/11/2020
      22:08
      8' Γκολ για τη Γρανάδα

Στην πρώτη τους ευκαιρία οι Ισπανοί άνοιξαν το σκορ. Ο Σουάρεζ έκανε το σουτ, νικώντας τον Φαμπιάνο για το 1-0.

26/11/2020
      22:05
      5' Ανοίγει το σκορ στην Ολλανδία ο ΠΑΟΚ

Ο Τζόλης μετά την σέντρα Ροντρίγκο έκανε το σουτ, η μπάλα βρήκε στο πόδι του Βαρέλα και κατέληξε στα δίχτυα της Αϊντχόφεν.

26/11/2020
      22:04
      4' Πρώτη καλή στιγμή στην αναμέτρηση για την Ομόνοια

Εκτέλεση κόρνερ του Μποτεάκ στο δεύτερο δοκάρι με τον Σέχουν να βάζει την προβολή όμως η μπάλα έφυγε μόλις έξω.

26/11/2020
      22:00
      1' Έναρξη της αναμέτρησης

Στη σέντρα η Ομόνοια.

26/11/2020
      21:56
      Μπαίνουν στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες

Ανάκρουση του ύμνου της διοργάνωσης. Με τις κόκκινες και μπλε στολές οι γηπεδούχοι, με τις λαχανί εμφανίσεις η Ομόνοια.

Θα τηρηθεί μονόλεπτη σιγή εις μνήμη του Ντιέγκο Μαραντόνα.

26/11/2020
      21:32
      Κλικς από την προθέρμανση της Ομόνοιας
      26/11/2020
      20:59
      Αρκετό το κρύο στην Ισπανία

Στους 9 βαθμούς Κελσίου η θερμοκρασία στο γήπεδο με τη βροχή να έχει ξεκινήσει εδώ και λίγη ώρα.

β

26/11/2020
      20:42
      Η ανάλυση της ενδεκάδας της Ομόνοιας

Με σημαντικές αλλαγές στο αρχικό σχήμα παρατάσσει την Ομόνοια στην Ισπανία ο Χένινγκ Μπεργκ ο οποίος δίνει φανέλα βασικού στους Κίκο και Χάρη Μαυρία ενώ αφήνει στον πάγκο τους Λέτσιακς, Βίτορ Γκόμες και Ζόρντι Γκόμεθ. Ο προπονητής της Ομόνοιας σε σχέση με το παιχνίδι με τη Νέα Σαλαμίνα προχώρησε σε εφτά (!) αλλαγές στο αρχικό σχήμα.

Συγκεκριμένα, οι Χούμποτσαν, Κίκο, Κούσουλος, Μαυρίας, Μποτεάκ, Τζιωνής και Κούσουλος πήραν φανέλα βασικού στις θέσεις των Λέτσιακς, Γκόμες, Γκόμεθ, Παπουλή, Ασάντε, Τιάγκο και Ντούρις.

Κάτω από το τέρμα θα βρεθεί ο Φαμπιάνο με κεντρικό αμυντικό δίδυμο μπροστά του τους Λανγκ και Λούφτνερ. Στο αριστερό άκρο της άμυνας θα αγωνιστεί ο Κίκο με τον Χούμποτσαν να κινείται στα δεξιά.

Στη μεσαία γραμμή θα κινηθούν οι Σέχου και Κούσουλος με τον Μαυρία στο δεξί άκρο της επίθεσης και τον Μποτεάκ στα αριστερά. Επιτελικός μέσος ως ελεύθερος θα κινηθεί ο Τζιωνής. Μοναδικός προωθημένος για το «τριφύλλι» θα είναι ο Ανδρόνικος Κακουλλής μιας και ο Μίχαλ Ντούρις είναι τιμωρημένος.

Στον πάγκο έμειναν οι: Παναγή, Κυριακίδης, Σενέ, Βίτορ, Παπουλής, Ζόρντι, Λέτσιακς, Παναγιώτου, Τιάγκο, Λοΐζου, Ασάντε

26/11/2020
      20:35

Γρανάδα (Ντιέγκο Μαρτίνεθ): Σίλβα, Πέρεθ, Ντουάρτε, Βαγιέχο, Νέβα, Ερέρα, Μίγια, Σολδάδο, Γκοναλόνς, Σόρο, Σουάρεζ

Ομόνοια (Χένινγκ Μπεργκ): Φαμπιάνο, Κίκο, Λούφτνερ, Λανγκ, Χούμποτσαν, Κούσουλος, Σέχου, Μαυρίας, Μποτεάκ, Τζιωνής, Κακουλλής

26/11/2020
      20:10
      Στις 22:00 και η άλλη αναμέτρηση του ομίλου μεταξύ Αϊντχόφεν και ΠΑΟΚ στην Ολλανδία