«Τσίμπησε» το βαθμό στο Μπακού η Ομόνοια με... ζωγραφιά Γκόμεθ (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Πέμπτη, 25/11/2021 - 21:39

Με το βαθμό της ισοπαλίας έφυγε από το «Τοφίκ Μπαχράμοφ» η Ομόνοια, καθώς οι «πράσινοι» εξήλθαν 2-2 με την Καραμπάχ για την πέμπτη αγωνιστική των ομίλων του Europa Conference League.

Το σκορ άνοιξε για τους «πράσινους» ο Ντούρις από το σημείο του πέναλτι στο 43ο λεπτό, ενώ η απάντηση για τους γηπεδούχους ήρθε στο 49ο λεπτό με το αυτογκόλ του Ψάλτη. Στο 88ο λεπτό ο Αντράντε έβαλε την ομάδα του σε θέση... οδηγού, όμως ο Γκόμεθ στο 90ο λεπτό με μια... ζωγραφιά πίσω από τη μεσαία γραμμή έφερε το παιχνίδι στα ίσα.

Αρκετά επιθετικά μπήκαν στο παιχνίδι οι Αζέροι, χωρίς όμως να απειλούν ουσιαστικά την εστία του Ουζόχο. Από την άλλη, η Ομόνοια είχε αρκεστεί σε παθητικό ρόλο. Σιγά σιγά το «τριφύλλι» κέρδιζε μέτρα στο παιχνίδι όμως ο ρυθμός της αναμέτρησης ήταν αρκετά χαμηλός. Στα τελευταία στάδια του πρώτου 45λέπτου πάντως οι γηπεδούχοι πίεσαν και έψαξαν το γκολ, όμως οι «πράσινοι» ήταν αυτοί που το βρήκα από το σημείο του πέναλτι.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι ευτύχισαν να ισοφαρίσουν αρκετά νωρίς και στη συνέχεια συνέχισαν να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων. Μάλιστα, στο 66ο λεπτό η Ομόνοια έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές καθώς ο Κίκο αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα. Κάπου εκεί οι Αζέροι κυριάρχησαν κατά κράτος των «πρασίνων» και έψαξαν το δεύτερο γκολ της νίκης και το βρήκαν στο 88ο λεπτό, όμως ο αρχηγός της Ομόνοιας είχε άλλη άποψη καθώς ισοφάρισε με ένα αριστουργηματικό γκολ στις καθυστερήσεις.

Με αυτή την ισοπαλία η Ομόνοια έφτασε τους 3 βαθμούς στον όμιλο και παραμένει στην τρίτη θέση του ομίλου. Από την άλλη, οι Αζέροι πήγαν στους 11 βαθμούς και βρίσκονται στη δεύτερη θέση πίσω από τη Βασιλεία. Στην τελευταία θέση του όγδοου ομίλου βρίσκεται η Καϊράτ με ένα βαθμό.

Η Ομόνοια θα ολοκληρώσει τις ευρωπαϊκές τις υποχρεώσεις στις 9 Δεκεμβρίου στις 22:00 στο ΓΣΠ με αντίπαλο την Καϊράτ από το Καζακστάν, για την έκτη αγωνιστική των ομίλων του Conference League. Στις εγχώριες διοργανώσεις, το «τριφύλλι» όντας τυπικά φιλοξενούμενο θα αντιμετωπίσει στο ΓΣΠ για την 11η αγωνιστική τον αιώνιο αντίπαλο, ΑΠΟΕΛ, το βράδυ της Δευτέρας (29/11 - 20:00).

25/11/2021
22:15
Οι δηλώσεις του Χένινγκ Μπεργκ μετά την αναμέτρηση
25/11/2021
21:58
Το γκολ... ποίημα του Γκόμεθ έδωσε το βαθμό στην Ομόνοια

Το γκολ του Ισπανού αρχηγού της Ομόνοιας είναι αναμφισβήτητα ένα από τα καλύτερα γκολ της σεζόν, αν όχι το καλύτερο.

25/11/2021
21:50
Η ισοπαλία φέρνει... χρήμα στην Ομόνοια
25/11/2021
21:39
Τέλος, 2-2 η αναμέτρηση στο Μπακού

Η Ομόνοια παρά την πίεση και το αριθμητικό μειονέκτημα κατάφερε να φύγει με το βαθμολογικό και οικονομικό κέρδος από την έδρα της Καραμπάχ.

25/11/2021
21:32
90' Γκολ για την Ομόνοια

Αμάν, τι έκανε ο αρχηγός της Ομόνοιας; Ο Ζόρντι Γκόμεθ πίσω από τη μεσαία γραμμή, είδε εκτός τέρματος τον τερματοφύλακα της Καραμπάχ και τον «κρέμασε» με μια υποδειγματική... ζωγραφιά για το 2-2.

25/11/2021
21:29
88' Γκολ για την Καραμπάχ

Αδύνατο σουτ του Αντράντε από το ύψος της περιοχής, η μπάλα κόντραρε στο πόδι του Γκόμεθ και άλλαξε πορεία, με τον Ουζόχο να μη μπορεί να αντιδράσει.

25/11/2021
21:24
83' Ευκαιρία για την Καραμπάχ

Σέντρα στην περιοχή της Ομόνοιας, με τον Όζομπιτς να κάνει το γυριστό όμως δε βρήκε στόχο.

25/11/2021
21:20
79' Αλλαγή για την Ομόνοια

Ο Ζαχαρίου παραχωρεί τη θέση του στον Τόμας Χούμποτσαν.

25/11/2021
21:10
69' Αλλαγή για την Ομόνοια

Στη θέση του Ντούρις ο Λέτσιακς.

25/11/2021
21:07
66' Κόκκινη για την Ομόνοια

Δεύτερη κίτρινη κάρτα για τον Κίκο, ο οποίος αφήνει την ομάδα του με δέκα ποδοσφαιριστές.

25/11/2021
21:04
63' Διπλή αλλαγή για την Ομόνοια

Ασημένος και Χαραλάμπους πέρασαν εκτός για να μπουν οι Γκόμεθ και Μιξ.

25/11/2021
20:59
58' Απειλούν οι γηπεδούχοι

Ο Γκάντι εντός περιοχής, έκανε το σουτ, όμως δε βρήκε στόχο.

25/11/2021
20:58
56' Τεράστια στιγμή για την Ομόνοια

Ο Παναγιώτου έπιασε την κεφαλιά-πάσα προς τον Ντούρις, με τον Σλοβάκο να κάνει το σουτ και τον Αντράντε να σώζει την Καραμπάχ πάνω στη γραμμή.

25/11/2021
20:50
50' Γκολ για τους γηπεδούχους

Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Ψάλτης έκανε λάθος κεφαλιά, στέλνοντας άθελα του τη μπάλα στα δίκτυα της Ομόνοιας για το 1-1 των Αζέρων.

25/11/2021
20:49
48' Ευκαιρία για την Καραμπάχ

Σουτ του Όζομπιτς από το ύψος της περιοχής, με τον Ουζόχο να πέφτει και να διώχνει με δυσκολία τη μπάλα.

25/11/2021
20:47
46' Έναρξη στο δεύτερο ημίχρονο

Ο Λοΐζου στην αναμέτρηση αντί του Μποτεάκ. Με τους ίδιους 11 οι γηπεδούχοι.

25/11/2021
20:31
Ημίχρονο στο Μπακού, 1-0 το «τριφύλλι»

Το σχόλιο του πρώτου ημιχρόνου

Ημίχρονο στο «Τοφίκ Μπαχράμοφ», με την Ομόνοια να βρίσκεται μπροστά στο σκορ με 1-0, κόντρα στην Καραμπάχ για την πέμπτη αγωνιστική των ομίλων του Europa Conference League. Το γκολ για τους «πράσινους» ο Ντούρις από το σημείο του πέναλτι στο 43ο λεπτό.

Αρκετά επιθετικά μπήκαν στο παιχνίδι οι Αζέροι, χωρίς όμως να απειλούν ουσιαστικά την εστία του Ουζόχο. Από την άλλη, η Ομόνοια είχε αρκεστεί σε παθητικό ρόλο. Σιγά σιγά το «τριφύλλι» κέρδιζε μέτρα στο παιχνίδι όμως ο ρυθμός της αναμέτρησης ήταν αρκετά χαμηλός. Στα τελευταία στάδια του πρώτου 45λέπτου πάντως οι γηπεδούχοι πίεσαν και έψαξαν το γκολ, όμως οι «πράσινοι» ήταν αυτοί που βρήκαν το γκολ.

Η Ομόνοια είναι δεδομένο πως στο δεύτερο ημίχρονο θα συνεχίσει στην αμυντική της λειτουργεία, προσπαθώντας να διατηρήσει το μηδέν στην άμυνα και παράλληλα θα προσπαθήσει να κάνει τη... ζημιά στις αντεπιθέσεις.

k

25/11/2021
20:28
43' Γκολ για την Ομόνοια

Εύστοχος ο Μίχαλ Ντούρις από τη λευκή βούλα και 1-0 το «τριφύλλι».

25/11/2021
20:27
42' Πέναλτι για την Ομόνοια

Κεφαλιά του Παναγιώτου με τη μπάλα να χτυπά στο χέρι αμυντικού και τον διαιτητή να καταλογίζει αμέσως το πέναλτι.

25/11/2021
20:18
34' Πρώτη αξιόλογη ευκαιρία στην αναμέτρηση

Μακρινό σουτ του Όζομπιτς, με τον Ουζόχο να μαζεύει σταθερά τη μπάλα.

25/11/2021
20:14
30' Παραμένει χαμηλός ο ρυθμός χωρίς ευκαιρίες

Χαμηλός ο ρυθμός του αγώνα, κάτι που έχει να κάνει με το γεγονός πως η Ομόνοια δίνει ιδιαίτερη έμφαση στην αμυντική της λειτουργία. Με αντεπιθέσεις προσπαθεί να απειλήσει η κυπριακή ομάδα.

25/11/2021
20:04
20' Αγνοούνται οι ευκαιρίες στην αναμέτρηση

Παραμένει πιο επικίνδυνη η Καραμπάχ, ωστόσο το «τριφύλλι» κέρδισε κάποια μέτρα στον αγωνιστικό χώρο.

25/11/2021
19:54
10' Με επιθετική διάθεση οι γηπεδούχοι

Αρκετά επιθετικά μπήκαν στο γήπεδο οι Αζέροι, χωρίς όμως να απειλούν ουσιαστικά την εστία του Ουζόχο. Από την άλλη, η Ομόνοια έχει αρκεστεί για την ώρα σε παθητικό ρόλο.

25/11/2021
19:45
1' Ξεκίνησε η αναμέτρηση στο Μπακού

Στη σέντρα οι γηπεδούχοι.

25/11/2021
19:40
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες

Με τις λευκές εμφανίσεις οι πρωταθλητές Κύπρου, με τις μαύρες εμφανίσεις οι γηπεδούχοι.

Ακολουθεί το μικρό τελετουργικό με τον ύμνο της διοργάνωσης πριν από την έναρξη της αναμέτρησης.

0

25/11/2021
19:26
Ανατροπή και... νίκη για τη Βασιλεία κόντρα στην Καϊράτ

Στην άλλη αναμέτρηση του ομίλου, η Βασιλεία επικράτησε στο Καζακστάν με 3-2 της Καϊράτ.

25/11/2021
18:46
Η άφιξη της Ομόνοιας στο «Τοφίκ Μπαχράμοφ»
25/11/2021
18:20
Η ανάλυση της ενδεκάδας της Ομόνοιας

Με δέκα (!) αλλαγές σε σχέση με τον τελευταίο αγώνα πρωταθλήματος κόντρα στον Άρη παρατάσσει την Ομόνοια στο «Τοφίκ Μπαχράμοφ» ο Χένινγκ Μπεργκ. Μοναδικός που έμεινε στην ενδεκάδα είναι ο Φράνσις Ουζόχο ο οποίος θα βρίσκεται κάτω από τα δοκάρια.

Από εκεί και πέρα, ο Ψάλτης θα είναι στο δεξί άκρο της άμυνας, με τον Κίκο να έχει την ευθύνη για την αριστερή πλευρά. Κεντρικό δίδυμο στην αμυντική γραμμή της Ομόνοιας θα είναι οι Παναγιώτου και Λανγκ. Από εκεί και πέρα, οι Χαραλάμπους και Ασημένος θα έχουν τον έλεγχο της μεσαία γραμμής.

Στο δεξί άκρο της επίθεσης θα βρίσκεται ο Παναγιώτης Ζαχαρίου, με τον Έρικ Μποτεάκ να επιστρέφει στο αριστερό «φτερό». Επιστροφή στην αγωνιστική δράση για τον Γάλλο ακραίο επιθετικό, μετά από δύο σχεδόν μήνες. Τελευταία του συμμετοχή ήταν ξανά κόντρα στην Καραμπάχ, στο ΓΣΠ στις 30 Σεπτεμβρίου.

Στην κορυφή της επίθεσης για την Ομόνοια οι Ντούρις και Κακουλλής. Σχηματισμός 4-4-2 από τον Νορβηγό προπονητή των «πρασίνων».

Στον πάγκο: Χοράσκα, Σέχου, Ατιέμγουεν, Παπουλής, Χούμποτσαν, Γκόμεθ, Λέτσιακς, Τζιωνής, Ντίσκερουντ, Τσέποβιτς, Λοίζου, Ευαγγέλου