Πρεμιέρα με το… δεξί για το Εκουαδόρ στο Μουντιάλ, «πάτησε» το Κατάρ (ΦΩΤΟ)

Κυριακή, 20/11/2022 - 19:59

Πρεμιέρα με το… δεξί για τον Ισημερινό.

Η ομάδα του Αλφάρο επικράτησε με 2-0 του Κατάρ, στο πλαίσιο της πρώτης αγωνιστικής του πρώτου ομίλου για το Παγκόσμιο Κύπελλο. Τα γκολ για την ομάδα της Νοτίου Αμερικής ήρθαν στο πρώτο ημίχρονο από τον Βαλένσια (16’ & 31’).

Παιχνίδι με χαμηλό τέμπο στο πρώτο ημίχρονο, με το Εκουαδόρ να είναι καλύτερο στα αρχικά στάδια της αναμέτρησης και να εξαργυρώνει την υπεροχή του με δύο γκολ. Με τη σειρά τους οι οικοδεσπότες προσπάθησαν να αντιδράσουν στα γκολ που δέχθηκαν, χωρίς όμως επιτυχία, μη μπορώντας να απειλήσουν την εστία του αντίπαλου τερματοφύλακα. Ανούσιο παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο, με τις τελικές προσπάθειες να είναι μετρημένες και το Κατάρ να μην έχει τις… απαντήσεις.

Με τη νίκη αυτή, το Εκουαδόρ πήρε τους τρεις βαθμούς και απέκτησε σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Από την άλλη, τα πράγματα για τους οικοδεσπότες έγιναν ιδιαίτερα δύσκολα αφού έμειναν χωρίς βαθμούς.

Το άλλο παιχνίδι του ομίλου μεταξύ Σενεγάλης και Ολλανδίας θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα (21/11 - 18:00). Για τη δεύτερη αγωνιστική του πρώτου ομίλου, το Κατάρ θα αναμετρηθεί με τη Σενεγάλη (25/11 - 15:00), ενώ το Εκουαδόρ με την Ολλανδία (25/11 - 18:00).

Tα στιγμιότυπα της αναμέτρησης

*πηγή φωτογραφιών: ΑΡ
20/11/2022
19:59
Τέλος στην αναμέτρηση, νίκη με 2-0 για τον Ισημερινό

Ιδανικό ξεκίνημα για τη χώρα της Νοτίου Αμερικής κόντρα στο Κατάρ.

σ

20/11/2022
19:54
90' Πέντε επιπλέον λεπτά για το τέλος

Παραμένει το 2-0 από το πρώτο ημίχρονο για τον Ισημερινό.

20/11/2022
19:53
90' Διπλή αλλαγή για τον Ισημερινό

Έξω οι Εστράδα και Καϊσέδο για να μπουν οι Φράνκο και Ροντρίγκεζ.

20/11/2022
19:49
86' Ευκαιρία για το Κατάρ

Μπαλιά από την άμυνα, ο Μουντάρι στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας, έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής, για λίγο δε βρήκε στόχο.

20/11/2022
19:44
80' Μπήκαμε στο τελευταίο δεκάλεπτο

Ανούσιο το παιχνίδι εδώ και αρκετή ώρα. Καμία πρόθεση επιθετικού ποδοσφαίρου από τις δύο ομάδες. Όλα φαίνεται πως έχουν πάρει το δρόμο τους.

μ

20/11/2022
19:39
76' Αποχωρεί με πρόβλημα τραυματισμού ο σκόρερ

Ο Βαλένσια δε θα ολοκληρώσει την αναμέτρηση, αφήνει τη θέση του στον Τσιφουέντες.

20/11/2022
19:35
71' Διπλή αλλαγή για το Κατάρ

Βαάντ αντί Αλ Χαϊντός, Μουντάρι αντί Αλι.

20/11/2022
19:31
68' Πρώτη αλλαγή για τον Ισημερινό

Ο Ιμπάρα παραχωρεί τη θέση του στον Σαρμιέντο.

20/11/2022
19:25
62' Τελική για το Κατάρ

Γέμισμα στην περιοχή, ο Μιγκέλ έπιασε την κεφαλιά, έξω η μπάλα.

20/11/2022
19:18
55' Απειλεί ο Ισημερινός

Ο Ιμπάρα έξω από την περιοχή, έκανε το σουτ, όμως ο Αλ Σεπ έδιωξε με δυσκολία τον κίνδυνο.

0

20/11/2022
19:09
46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο

Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.

20/11/2022
18:52
Ημίχρονο, 2-0 μπροστά το Εκουαδόρ

Το σχόλιο του πρώτου 45 λέπτου

Ημίχρονο στην πρώτη χρονικά αναμέτρηση του 22ου Μουντιάλ, με τον Ισημερινό να προηγείται του Κατάρ με 2-0 χάρις στα δύο γκολ του Βαλένσια (16’, 31’). Αποτέλεσμα που δίνει τεράστιο προβάδισμα στους Νοτιοαμερικανούς για το τρίποντο στον πρώτο όμιλο.

Στο δεύτερο ημίχρονο πρέπει να θεωρείται δεδομένο πως το Κατάρ θα βγει ψηλά και θα ψάξει το γρήγορο γκολ για να ξαναμπεί στη διεκδίκηση βαθμολογικού κέρδους. Από την άλλη, το Εκουαδόρ καλείται να υπερασπιστεί το υπέρ του αποτέλεσμα για να πάρει τους τρεις βαθμούς.

0

20/11/2022
18:46
45' Πέντε επιπλέον λεπτά για το τέλος του ημιχρόνου

Παραμένει το 2-0 για το Εκουαδόρ. Τίποτα αξιόλογο στην αναμέτρηση πέραν από τα γκολ.

20/11/2022
18:33
31' Γκολ για το Εκουαδόρ

Σέντρα στην περιοχή, ο Βαλένσια έπιασε τρομερή κεφαλιά, κάνοντας το 2-0 για τη χώρα του.

20/11/2022
18:27
25' Χαμηλός ο ρυθμός της αναμέτρησης

Προσπαθούν να αντιδράσουν οι οι οικοδεσπότες, όμως δε βρίσκουν τις λύσεις. Χαμηλός ο ρυθμός με ελάχιστες προϋποθέσεις μπροστά από τις δύο εστίες.

20/11/2022
18:18
16' Γκολ για τον Ισημερινό

Εύστοχος ο Βαλένσια, έστειλε από την άλλη τον αντίπαλο τερματοφύλακα, κάνοντας το 1-0.

0

20/11/2022
18:16
15' Πέναλτι για το Εκουαδόρ

Ο Βαλένσια βρέθηκε απέναντι στον τερματοφύλακα του Κατάρ, πέφτει στην περιοχή, με τον Ιταλό διαιτητή να καταλογίζει αμέσως το σημείο του πέναλτι.

,

20/11/2022
18:06
4' Σκόραρε ο Ισημερινός, δε μετρά το γκολ

Με την κάκιστη έξοδο του Αλ Σιμπ, η μπάλα κατέληξε σε κοντινή κεφαλιά του Βαλένσια ο οποίος έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα. Μετά από εξέταση της φάσης, το γκολ δε μέτρησε καθώς υπάρχει οφσάιντ.

20/11/2022
18:02
1' Ξεκίνησε η αναμέτρηση

Σέντρα στο Παγκόσμιο Κύπελλο 2022.

20/11/2022
17:54
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες

Με τις βυσσινί εμφανίσεις το Κατάρ, με τις κίτρινες ο Ισημερινός. Ανάκρουση των εθνικών ύμνων και όλα έτοιμα για... σέντρα.

0

20/11/2022
17:15

Κατάρ (Φέλιξ Σάντσεζ): Αλ-Σιμπ, Μιγκέλ, Χασάν, Αχμέντ, Χισάμ, Κουκχί, Χατέμ, Αλ-Χαΐντος, Μπουντιάφ, Αφίφ, Αλμοέζ Αλί

Εκουαδόρ (Γκουστάβο Αλφάρο):  Γκαλίντες, Τόρες, Χινκάπιε, Εστουπινιάν, Πρεσιάδο, Ιμπάρα, Πλάτα, Μέντες, Καϊσέδο, Εστράδα, Ε. Βαλένσια

20/11/2022
16:50
H μασκότ της διοργάνωσης

Εντυπωσιακή ήταν η είσοδος της μασκότ του Παγκοσμίου Κυπέλλου στην τελετή έναρξης. Μάλιστα, το... φαντασματάκι φέρει το όνομα Λαΐμπ.