Άτυχη η Εθνική, «πλήρωσε» τις χαμένες ευκαιρίες και ηττήθηκε από τη Γεωργία

Σάββατο, 17/6/2023 - 23:38

Κρίμα κι άδικο...

Παρά την καλή παρουσία, η Κύπρος ηττήθηκε με 1-2 από τη Γεωργία στο «ΑΕΚ Αρένα», σε αναμέτρηση για την 3η αγωνιστική των προκριματικών ομίλων του Euro 2024.

Η Εθνική μας «πλήρωσε» τις πολλές χαμένες ευκαιρίες, ειδικά τα δύο δοκάρια μετά την ανάπαυλα και δεν κατάφερε να πάρει κάτι από το ματς.

Βελτιωμένη η απόδοση για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, ωστόσο δεν είχε αποτέλεσμα και έτσι δέχθηκε άλλη μια ήττα.

Οι Γεωργιανοί εκμεταλλεύτηκαν την τύχη τους, σκοράροντας με τους Μικαουτάτζε (31') και Νταβιτασβίλι (84'), ενώ ο Πίττας ισοφάρισε προσωρινά (39') με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Πλέον, η Κύπρος μετράει 0/2 στον όμιλο και παραμένει τελευταία χωρίς βαθμό, ενώ την ερχόμενη Τρίτη (20/6, 21:45) θα φιλοξενηθεί από τη Νορβηγία του Έρλινγκ Χάαλαντ.

Τέλος του αγώνα

Η Κύπρος «πλήρωσε» τις χαμένες ευκαιρίες και -παρά την καλή παρουσία- γνώρισε την ήττα από τη Γεωργία

0

17/06/2023
23:34
90'+1' «Άγγιξε» το γκολ ο Κβαρατσχέλια

Ο Λομπιανίτζε έδωσε έτοιμο τέρμα στον άσο της Νάπολι, ο οποίος αστόχησε από πολύ κοντά

17/06/2023
23:33
90' +5 λεπτά οι καθυστερήσεις
17/06/2023
23:26
84' Γκολ για τη Γεωργία, 1-2

Ο Λομπιανίτζε έδωσε για τον Νταβιτασβίλι στην περιοχή, αυτός έκανε το γύρισμα και με πλασέ στη γωνία έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα του

17/06/2023
23:24
82' Απειλούν οι Γεωργιανοί

Ο Κβαρατσχέλια με ωραία κάθετη πάσα βρήκε τον Μικαουτάτζε, με τον Μολ να βγαίνει έγκαιρα και να κλείνει τη γωνιά του, αποκρούωντας το πλασέ του αντιπάλου

17/06/2023
23:20
77' Ολοκληρώνει τις αλλαγές ο Τιμούρ

Σατσιάς και Χριστοφή στις θέσεις των Χαραλάμπους και Πίττας

17/06/2023
23:18
76' Δεύτερο δοκάρι για την Κύπρο

Ο Λοΐζου εκτέλεσε το κόρνερ και ο Λαΐφης με καρφωτή κεφαλιά σημάδεψε το οριζόντιο

17/06/2023
23:17
75' «Άγγιξε» γκολάρα ο Χαραλάμπους

Ο μέσος της Ομόνοιας έπιασε ένα εξαιρετικό σουτ στην κίνηση, με τον Mαμαρντασβίλι να αποκρούει δύσκολα σε κόρνερ

17/06/2023
23:06
63' Δεύτερη -αναγκαστική- αλλαγή

Έξω με πρόβλημα τραυματισμού ο Καρώ και μέσα ο Αντωνιάδης

0

17/06/2023
23:03
60' Πρώτη αλλαγή για την Εθνική

Ο Λοΐζου παίρνει τη θέση του Τζιωνή

17/06/2023
22:59
56' Δοκάρι για την Κύπρο

Ο Κορέια έκανε το γύρισμα από αριστερά, ο Πίττας με πλάτη την άμυνα γύρισε και έκανε το σουτ, με τη μπάλα να βρίσκει στο οριζόντιο δοκάρι

0

17/06/2023
22:53
50' Καλή στιγμή για τη Γεωργία

Ο Κβαρατσχέλια δοκίμασε ένα δυνατό σουτ, εκτός περιοχής, με τη μπάλα να περνάει λίγο έξω

17/06/2023
22:48
46' Έναρξη β' ημιχρόνου

Τέλος πρώτου ημιχρόνου

Σε ένα πολύ καλό πρώτο 45λεπτο, Κύπρος και Γεωργία βρίσκονται στο 1-1.

Αμφότερες οι δύο ομάδες δημιούργησαν και έχασαν αρκετές ευκαιρίες, καταφέρνοντας να σκοράρουν από ένα γκολ.

Καλή η παρουσία της Εθνικής, με εξαίρεση το τραγικό λάθος του Γκόγκιτς και καλείται να συνεχίσει έτσι για να πάρει θετικό αποτέλεσμα.

0

17/06/2023
22:30
+2 λεπτά οι καθυστερήσεις
17/06/2023
22:24
39' Γκολ για την Κύπρο, 1-1

Ο Πίττας σημάδεψε τη δεξιά γωνιά και παρόλο που ο Mαμαρντασβίλι μάντεψε σωστά, η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα και η Εθνική μας ισοφαρίζει

0

17/06/2023
22:22
38' Πέναλτι για την Εθνική

Ο Λοτσοσβίλι έσπρωξε τον Αντωνίου στην περιοχή και ο Μπερίσιμο έδειξε την άσπρη βούλα

0

17/06/2023
22:15
31' Γκολ για τη Γεωργία, 0-1

Ο Γκόγκιτς έκανε τραγικό λάθος στην άμυνα, ο Μικαουτάτζε πήρε μπάλα και βγήκε μόνος απέναντι στον Μολ, πλασάροντας ιδανικά και ανοίγοντας το σκορ

0

17/06/2023
22:12
28' Νέα καλή στιγμή για τους Γεωργιανούς

Ο Κβαρατσχέλια έδωσε μια καταπληκτική πάσα στον Τσακβετάτζε, ο οποίος δοκίμασε το σουτ από πλάγια αριστερά, με τον Μολ να αποκρούει σωτήρια

17/06/2023
22:07
Τιμήθηκαν παλαίμαχοι διεθνείς πριν την έναρξη του ματς
17/06/2023
22:04
20' Απειλή ξανά ο Κβαρατσχέλια

Ο άσος της Νάπολι βγήκε στην πλάτη της κυπριακής άμυνας, πάτησε περιοχή και δοκίμασε το σουτ από πλάγια αριστερά, με τη μπάλα να φεύγει άουτ

17/06/2023
22:00
16' Πρώτη κάρτα στον αγώνα

Ο Καρώ κράτησε παρατεταμένα τον Κβαρατσχέλια, στο χώρο του κέντρου, δεχόμενος την κίτρινη

17/06/2023
21:55
10' Νέα απάντηση από τους φιλοξενούμενους

Ο Κβαρατσχέλια δοκίμασε το σουτ από το ύψος της περιοχής, με τη μπάλα να περνάει λίγο πάνω από τα δοκάρια

17/06/2023
21:54
9' Τεράστια διπλή φάση με τον Κούσουλο

Μετά από λάθος στην άμυνα, ο Τζιωνής έδωσε στον Κούσουλο, ο οποίος δεν μπόρεσε με κοντινό πλασέ να νικήσει τον Mαμαρντασβίλι που απέκρουσε, ενώ στην επαναφορά απείλησε ξανά με το κεφάλι, ωστόσο ο Κιτεϊσβίλι πρόλαβε και έσωσε πάνω στη γραμμή

0

17/06/2023
21:51
7' Απαντάει με μεγάλη ευκαιρία η Γεωργία

Ο Μικαουτάτζε είχε πλάτη την άμυνα, έκανε ένα εξαιρετικό γύρισμα, το σουτ του όμως πέρασε λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι

17/06/2023
21:49
4' Πρώτη καλή στιγμή για την Εθνική

Ο Κούσουλος δοκίμασε ένα φαλτσαριστό πλασέ, εκτός περιοχής, με τον Mαμαρντασβίλι να αποκρούει σταθερά

17/06/2023
21:45
1' Έναρξη του αγώνα

Ανάλυση ενδεκάδας Εθνικής

Ο Ομοσπονδιακός μας προπονητής, Τιμούρ Κετσπάγια, ο οποίος θα αντιμετωπίσει την εθνική ομάδα της χώρας του, επέλεξε σχηματισμό το 3-5-2.

Στο τέρμα θα βρίσκεται ο Μολ, με τριάδα στην άμυνα τους Καρώ, Γκόγκιτς και Λαΐφη.

Δεξί φουλ μπακ θα είναι ο Αντωνίου, αριστερό ο Κορέια, ενώ στο χώρο του κέντρου θα είναι οι Χαραλάμπους, Κούσουλος και Κάστανος.

Δίδυμο στην επίθεση οι Τζιωνής και Πίττας.

Στον πάγκο: Παναγή (Τ), Μιχαήλ (Τ), Δημητρίου (Τ), Ανδρέου, Αντωνιάδης, Χριστοφή, Μ. Ηλία, Κορρέα, Λοΐζου, Πηλέας, Σατσιάς, Σεργίου.

0

17/06/2023
20:30

Κύπρος (Τιμούρ Κετσπάγια): Μολ, Αντωνίου, Καρώ, Γκόγκιτς, Λαΐφης, Κορέια, Κούσουλος, Χαραλάμπους, Κάστανος, Τζιωνής, Πίττας

Γεωργία (Γουιλί Σανιόλ): Mαμαρντασβίλι, Κακαμπάτζε, Κάσια, Κιτεϊσβίλι, Γκοτσολεϊσβίλι, Λοτσοσβίλι, Αζάροφ, Κβεκβεσκίρι, Τσακβετάτζε, Μικαουτάτζε, Κβαρατσχέλια.

17/06/2023
20:25
Γνώριμη «σφυρίχτρα»

Ο Φάμπιο Βερίσιμο ορίστηκε από την UEFA για να διευθύνει τη σημερινή αναμέτρηση.

Σε... γνώριμα λημέρια ο Πορτογάλος διαιτητής, ο οποίος «σφύριξε» αρκετές φορές σε αγώνες του πρωταθλήματος Cyta.

Συμπατριώτες του είναι και όλο το υπόλοιπο team.

Ιδιαίτερο παιχνίδι για τον Τιμούρ Κετσπάγια

Κεντρικό πρόσωπο της αναμέτρησης θα είναι ο Κετσπάγια, ο οποίος θα τεθεί αντιμετώπος με την εθνική ομάδας της χώρας του.

Ο Ομοσπονδιακός μας προπονητής δεν επηρεάζεται από αυτό το γεγονός, αν και δήλωσε ότι θα προτιμούσε να μην βρεθεί απέναντι στην πατρίδα του.

Θυμίζουμε, ότι, ο Τιμούρ ήταν στον πάγκο της Γεωργίας για μια πενταετία (2009-2014), ενώ σε αυτόν της Κύπρου βρίσκεται από τον Ιούνιο του 2022.

0

17/06/2023
20:15
Τρεις αγώνες, τρία διαφορετικά αποτελέσματα

Αυτή θα είναι η τέταρτη φορά που η Κύπρος θα αναμετρηθεί με τη Γεωργία.

Τα πρώτα δύο ματς έγιναν τη σεζόν 2008-09, στα προκριματικά του Μουντιάλ, με την Εθνική να παίρνει ισοπαλία (1-1) εκτός έδρας και εντός έδρας νίκη (2-1).

Πιο πρόσφατο παιχνίδι, ένα φιλικό το Νοέμβριο του 2017, εκεί όπου οι Γεωργιανοί νίκησαν 1-0, με γκολ του νυν επιθετικού του ΑΠΟΕΛ, Γκιόργκι Κβιλιτάια.

0

17/06/2023
20:10
Τα δεδομένα στον όμιλο

Η Εθνική μας βρίσκεται σε ένα εξαιρετικά δύσκολο όμιλο και με το πέρας δύο αγωνιστικών είναι στην τελευταία θέση χωρίς βαθμό.

Μαζί με τη Γεωργία είναι οι μοναδικές ομάδες που έπαιξαν μόλις ένα παιχνίδι, με τη σημερινή αντίπαλο να παίρνει βαθμό από τη Νορβηγία στη δική της πρεμιέρα.

Πρώτη στον όμιλο η Σκωτία, η οποία πέραν από την Κύπρο, κατάφερε να νικήσει και την Ισπανία.

Η βαθμολογία του ομίλου:

0

17/06/2023
20:05
Ξεκίνημα με το... αριστερό

Στην πρεμιέρα του ομίλου -και ενώ τη 2η αγωνιστική είχε ρεπό- η Κύπρος δέχθηκε βαριά ήττα με 3-0, εκτός έδρας απέναντι στη Σκωτία.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα «πλήρωσε» τα λάθη, δεν μπόρεσε ποτέ να βγάλει αντίδραση, ενώ είδε και τον Ιωάννου να αποβάλλεται στις καθυστερήσεις και έτσι άρχισε με ήττα τις υποχρεώσεις στον πρώτο όμιλο.

17/06/2023
20:00
Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε την προσπάθεια της Εθνικής μας

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα φιλοξενεί τη Γεωργία στο «ΑΕΚ Αρένα», σε αγώνα για την 1η αγωνιστική του πρώτου προκριματικού ομίλου του Euro 2024.