Τελικό: Λέγκια Βαρσοβίας - Ομόνοια (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Τετάρτη, 26/8/2020 - 23:30

Ψυχωμένη και… μάγκικη εμφάνιση για την Ομόνοια η οποία προκρίθηκε μέσα στην Πολωνία στον τρίτο προκριματικό γύρο του Champions League αφού επικράτησε με 2-0 της Λέγκια Βαρσοβίας στην ημίωρη παράταση.

Τα γκολ για την κυπριακή ομάδα ο Ζόρντι Γκόμεθ στο τρίτο λεπτό της παράτασης μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι και ο Τιάγκο στο 107ο λεπτό.

Η Λέγκια αν και μπήκε δυναμικά και δημιούργησε κάποιες στιγμές μπροστά από την εστία του Φαμπιάνο αλλά δεν κατάφερε να βρει το «δρόμο» προς τα δίκτυα.

Από την άλλη, η Ομόνοια, σιγά – σιγά, όσο περνούσαν τα λεπτά κατάφερε να κερδίσει κάποια μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και να κρατήσει περισσότερο τη μπάλα στην κατοχή της, δημιουργώντας κάποια προβλήματα στον τερματοφύλακα της Λέγκια.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Λέγκια έμεινε με δέκα παίκτες και κάπου εκεί η Ομόνοια ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων. Έκλεισε την πολωνική ομάδα στα δικά της καρέ και πίεζε για το γκολ.

Με το… καλημέρα στην παράταση η Ομόνοια έκανε το 1-0 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι και κάπου εκεί η πλάστιγγα έγυρε για τα καλά με το μέρος της. Η Λέγκια αν και προσπάθησε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα δεν τα κατάφερε. Αντιθέτως η Ομόνοια βρήκε και δεύτερο γκολ και κάπου εκεί τέλειωσε την πρόκριση.

Η Ομόνοια πλέον θα μάθει τον αντίπαλο της στον τρίτο προκριματικό του Champions League στην κλήρωση της 31ης Αυγούστου.

23:29
120' Άλλο ένα λεπτό για το τέλος
26/08/2020
23:25
116' Μετρά αντίστροφα πλέον η Ομόνοια για τη μεγάλη πρόκριση

Έχουν την κατοχή οι Πολωνοί όμως δε δείχνουν ικανοί για την ανατροπή.

26/08/2020
23:21
113' Τέταρτη κίνηση από τον πάγκο για την Ομόνοια

Στη θέση του Τιάγκο ο Κίκο.

26/08/2020
23:21
112' Μεγάλη στιγμή για την Ομόνοια

Γύρισμα στην περιοχή όμως ο Τιάγκο που έπιασε το βολέ δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίκτυα.

26/08/2020
23:16
107' Γκολ για την Ομόνοια

O Τιάγκο με κεφαλιά μετά από μπαλιά του Ασάντε, έκανε το 2-0.

26/08/2020
23:14
106' Έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου της παράτασης
26/08/2020
23:12
Τέλος στο πρώτο ημίχρονο της παράτασης

Άλλα 15 λεπτά για την Ομόνοια για τη μεγάλη πρόκριση στον τρίτο προκριματικό του Champions League.

26/08/2020
23:10
105' Άλλα δύο λεπτά επιπλέον για το τέλος του ημιχρόνου της παράτασης
26/08/2020
23:08
103' Τρίτη κίνηση του Μπεργκ από τον πάγκο

Εκτός αναμέτρησης ο κατάκοπος Βίτορ Γκόμες και στη θέση του ο Χάρης Μαυρίας.

Ο Ελλαδίτης πήγε στο δεξί άκρο της άμυνας και ο Κούσουλος ανέβηκε στο κέντρο δίπλα από τον Γκόμεθ.

26/08/2020
23:06
102' Ανέβηκε πολύ ψηλά η Λέγκια

Όπως αναμενόταν η Λέγκια μετά το γκολ της Ομόνοιας ανέβηκε πολύ ψηλά, κέρδισε μέτρα και πιέζει για το γκολ της ισοφάρισης.

Πολλά τα αμυντικά κενά των Πολωνών, πρέπει να βρει τρόπο να το εκμεταλλευτεί η κυπριακή ομάδα.

26/08/2020
22:58
93' Γκολ για την Ομόνοια

Εύστοχη εκτέλεση από τον Γκόμεθ και 1-0 η Ομόνοια.

26/08/2020
22:56
92' Πέναλτι για την Ομόνοια

Ο Γεντρζέιτσικ ανέτρεψε τον Ντούρις μετά από προσπάθεια του Ασάντε.

26/08/2020
22:55
91' Έναρξη στην ημίωρη παράταση

Στη θέση του Έρικ Μποτεάκ πέρασε ο Λοΐζος Λοΐζου.

26/08/2020
22:49
Τέλος, 0-0 και ξανά παράταση για την Ομόνοια
26/08/2020
22:45
90' Άλλα τρία λεπτά επιπλέον από το διαιτητή για το τέλος
26/08/2020
22:40
85' Άλλα πέντε για τα 90, στο 0-0 οι δύο ομάδες

Πιέζει για το γκολ πρόκρισης η Ομόνοια. Αν παραμείνει αυτό το αποτέλεσμα τότε θα οδηγηθούμε στην παράταση και μετέπειτα στη διαδικασία των πέναλτι αν δεν έχουμε γκολ ούτε εκεί.

Θυμίζουμε πως η Ομόνοια και στην Αρμενία προκρίθηκε στην παράταση απέναντι στην Αραράτ στο πλαίσιο του πρώτου προκριματικού γύρου.

26/08/2020
22:34
79' Τρίτη αλλαγή για τη Λέγκια

Στη θέση του Ροσόλεκ πέρασε ο Καπούτσκα.

26/08/2020
22:33
78' Πρώτη επαφή Ασάντε και... ευκαιρία για την Ομόνοια

Ωραία προσπάθεια από Ασάντε και σέντρα, αλλά ο Μπόρουτς με υπερένταση απομάκρυνε κι ενώ καραδοκούσε ο Τιάγκο για να σκοράρει με κεφαλιά.

26/08/2020
    22:32
    77' Πρώτη αλλαγή για την Ομόνοια

Έξω ο Τζιωνής και στη θέση του ο Ασαντέ ο οποίος πραγματοποιεί το επίσημο ντεμπούτο του με την Ομόνοια.

26/08/2020
    22:31
    76' Σώζει τη Λέγκια ο Μπόρουτς

Πάσα του Μποτεάκ στον Ντούρις στο ύψος του πέναλτι με τον Σλοβάκο να κάνει το γυριστό πλασέ και τον τερματοφύλακα των Πολωνών να πέφτει και να αποκρούει με δυσκολία.

26/08/2020
    22:29
    73' Δηλώνει «παρών» ο Φαμπιάνο

Πανέμορφη διαγώνια κάθετη πάσα στην «πλάτη» της άμυνας της Ομόνοιας, δυνατό σουτ από τον Μλαντένοβιτς όμως ο Φαμπιάνο έπεσε στη γωνία του και έδιωξε σε κόρνερ.

26/08/2020
    22:26
    70' Καλή προϋπόθεση για την Ομόνοια

Πανέμορφη κάθετη του Ζόρντι στον Τζιωνή ο οποίος έκανε το παράλληλο γύρισμα όμως ο Μποτεάκ δεν πρόλαβε να βάλει το πόδι του και να στείλει τη μπάλα στα δίκτυα.

26/08/2020
    22:22
    67' Οπισθοχώρησε η Λέγκια μετά την αποβολή

Ανέβηκε ψηλά και πιέζει η Ομόνοια. Η κόκκινη κάρτα φαίνεται να έχει επηρεάσει την πολωνική ομάδα η οποία δεν μπορεί να κρατήσει πολύ τη μπάλα.

26/08/2020
    22:19
    64' Απειλεί με δύο κόρνερ η Ομόνοια

Πρώτη εκτέλεση του Γκόμεθ με τον Μπόρουτς να διώχνει σε νέο κόρνερ με υπερένταση.

Στη δεύτερη εκτέλεση και πάλι ο Ισπανός έστειλε τη μπάλα απευθείας στο οριζόντιο δοκάρι της Λέγκια ενώ στην επαναφορά ο Λανγκ δε μπόρεσε να σκοράρει.

26/08/2020
    22:16
    62' Δεύτερη αλλαγή για την Λέγκια

Στη θέση του Πέκχαρτ πέρασε ο Καντέ.

Γνώριμος μας από το πέρασμα του από την ΑΕΚ.

26/08/2020
    22:15
    60' Πρώτη αλλαγή για την πολωνική ομάδα

Στη θέση του Γκβίλια πέρασε ο Βετέτσκα.

26/08/2020
    22:12
    56' Κόκκινη για τη Λέγκια

Φάουλ του Λέφτσιουκ στον Τιάγκο, δε βρήκε μπάλα και δικαιολογημένα δέχτηκε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα. Πέρα για πέρα θετική εξέλιξη για την Ομόνοια.

26/08/2020
    22:08
    53' Δοκάρι για τη Λέγκια

Κόρνερ για τους Πολωνούς, έγινε η επαφή της μπάλας στον αέρα από τον Λούφτνερ και αυτή να κατάληξε στη... ρίζα του δοκαριού του Φαμπιάνο. Ευτυχώς τυχερή σε αυτή τη φάση η Ομόνοια.

26/08/2020
    22:06
    Ο πάγκος της Ομόνοιας εν καιρώ... κορωνοϊού

Αφού κόσμος δεν υπάρχει στις κερκίδες, η νέα τάξη πραγμάτων φέρνει τους αναπληρωματικούς στις... άδειες κερκίδες για να τηρούνται οι απαραίτητες αποστάσεις.

ι

26/08/2020
    22:00
    46' Έναρξη στο δεύτερο ημίχρονο

Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες, η Ομόνοια στη σέντρα.

26/08/2020
    21:45
    Τέλος ημιχρόνου χωρίς καθυστερήσεις, 0-0 οι δύο ομάδες
    26/08/2020
    21:41
    42' Νέα ευκαιρία για την Ομόνοια

Σουτ από το ύψος της περιοχής από τον Γκόμεθ όμως ο Μπόρουτς έπεσε και έδιωξε τη μπάλα σε κόρνερ.

26/08/2020
    21:39
    40' Απίστευτη χαμένη στιγμή για την Ομόνοια

Σέντρα του Λέτσιακς από τα αριστερά στο ύψος του πέναλτι, ο Μποτεάκ έπιασε το σουτ με το αριστερό χωρίς ιδιαίτερη πίεση όμως η μπάλα έφυγε ψηλά έξω. Μπορούσε για καλύτερο τελείωμα ο Γάλλος.

26/08/2020
    21:37
    37' Έπεσε κάπως ο ρυθμός της αναμέτρησης

Τα πολλά φάουλ κυρίως στη μεσαία γραμμή δεν επιτρέπουν την δημιουργία γρήγορου παιχνιδιού. Αργός ρυθμός χωρίς πολλά πολλά στις δύο περιοχές.

ω

26/08/2020
    21:26
    26' Μεγάλη στιγμή για τη Λέγκια

Σέντρα στην περιοχή της Ομόνοιας και κεφαλιά από τον Ροσόλεκ όμως η μπάλα σταματά πάνω στη γραμμή από τον Κούσουλο.

26/08/2020
    21:22
    22' Κερδίζει... μέτρα το «τριφύλλι»

Άρχισε να κρατά περισσότερο τη μπάλα η κυπριακή ομάδα και προσπαθεί να δημιουργήσει τις δικές της ευκαιρίες.

Παράλληλα, παρά τις κάποιες ευκαιρίες στην αρχή της αναμέτρησης, οι Πολωνοί πλέον δεν απειλούν την Ομόνοια.

26/08/2020
    21:12
    13' Έχει την κατοχή η Πολωνική ομάδα

Πλησιάζουμε το πρώτο τέταρτο της αναμέτρησης με τους Πολωνούς να έχουν την κατοχή της μπάλας.

Η Ομόνοια στα πρώτα λεπτά προσπαθεί κυρίως να αμυνθεί και να... χτυπήσει στις αντεπιθέσεις.

Πιο επικίνδυνη η Λέγκια από τη δεξιά πλευρά όπως πραγματοποιεί τις επιθέσεις της.

26/08/2020
    21:09
    10' Νέα φάση για τους Πολωνούς

Μετά από σέντρα από τη δεξιά πλευρά η μπάλα έφτασε στον Πέκχαρτ στο ύψος της περιοχής όμως δεν έπιασε «γεμάτα» το σουτ, στέλνοντας τη μπάλα ψηλά έξω.

26/08/2020
    21:07
    8' Πρώτο σουτ στην αναμέτρηση

Ο Άντολιτς έξω από την περιοχή, έπιασε το σουτ όμως η μπάλα κατέληξε δίπλα από το δοκάρι του Φαμπιάνο.

26/08/2020
    21:03
    3' Σχηματισμός Ομόνοιας

Με 4-2-3-1 αγωνίζεται εν τέλει η Ομόνοια.

Κούσουλος στο δεξί άκρο της άμυνας και Τζιωνής πίσω από τον Ντούρις. Τιάγκο στα αριστερά και Μποτεάκ στα δεξιά.

26/08/2020
    21:00
    1' Ξεκίνησε η αναμέτρηση στην Πολωνία
    26/08/2020
    20:56
    Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες

Τα τελευταία διαδικαστικά πριν από την έναρξη της σημαντικής αναμέτρησης.

Καλή επιτυχία στην Ομόνοια.

26/08/2020
    20:48
    Κλικς από την άφιξη της Ομόνοιας νωρίτερα στο γήπεδο
    26/08/2020
    20:29
    Στον αγωνιστικό χώρο για την καθιερωμένη προθέρμανση οι ποδοσφαιριστές της Ομόνοιας

Με τις κόκκινες στολές θα παραταχθεί απέναντι στη Λέγκια το «τριφύλλι».

26/08/2020
    20:07
    Απρόοπτο με Χούμποτσαν και εκτός αποστολής

Όπως ενημέρωσε η Ομόνοια ο Τόμας Χούμπτοσαν δε βρίσκεται στην αποστολή για την αναμέτρηση με τη Λέγκια στη Βαρσοβία.

Ο Σλοβάκος ποδοσφαιριστής τραυματίστηκε κατά την προπόνηση της Δευτέρας (26/08) στον αστράγαλο.

26/08/2020
    19:39
    Η ανάλυση της ενδεκάδας της Ομόνοιας στη Βαρσοβία

Με σχηματισμό 4-3-3 (σύμφωνα με την ιστοσελίδα της UEFA) θα παρατάξει την ομάδα του στον αγωνιστικό χώρο κόντρα στη Λέγκια ο Χένινγκ Μπεργκ.

Τρεις αλλαγές σε σχέση με τον αγώνα απέναντι στην Αραράτ πραγματοποιεί ο Νορβηγός τεχνικός στο αρχικό σχήμα. Έξω οι Χούμποτσαν, Κακουλλής και Μαυρίας, μέσα οι Κούσουλος, Μποτεάκ και Τζιωνής.

Κάτω από το τέρμα θα βρίσκεται ο Φαμπιάνο με τους Λανγκ και Λούφτνερ μπροστά του ως κεντρικό αμυντικό δίδυμο. Ο Τζιωνής θα βρίσκεται στο δεξί άκρο της άμυνας ενώ ο Λέτσιακς αριστερά.

Στη μεσαία γραμμή θα βρίσκονται οι Ζόρντι Γκόμεθ και Βίτορ Γκόμες ενώ την τριάδα της μεσαίας γραμμής θα συμπληρώσει ο Κούσουλος.

Την επιθετική τριάδα απαρτίζουν οι Μποτεάκ, Τιάγκο και Ντούρις.

Στον πάγκο βρίσκονται οι: Κυριακίδης, Κίκο, Σενέ, Μαυρίας, Λοΐζου, Χαραλάμπους, Ασάντε