«Καθάρισε» την Μ. Βρετανία και έκανε το 3/3 η Ελλάδα

Δευτέρα, 5/9/2022 - 19:55

Η Εθνική Ελλάδος κέρδισε και τη Μεγάλη Βρετανία (93-77), έκανε το 3/3 και σφιχταγκαλιάζει την πρώτη θέση του 3ου ομίλου, παρά το γεγονός ότι παρατάχθηκε χωρίς τον Γιάννη Αντετοκούμπο, που προφυλάχθηκε.

Με εφαλτήριο την εξαιρετική της άμυνα (σ.σ. 3 κλεψίματα σε λιγότερο από δύο λεπτά), η «γαλανόλευκη» απέκτησε μικρό προβάδισμα (3-8). Παρ’ όλα αυτά, οι παίκτες του Ιτούδη απώλεσαν τη συγκέντρωσή τους και «χαλάρωσαν» αμυντικά δίνοντας δικαίωμα στον Νέλσον να εκτελεί ανενόχλητος από την περιφέρεια, με συνέπεια να δεχθούν 12-0 σερί (15-8 στο 5’).

Κάπου εκεί… διεκόπη το κακό διάστημα της «επίσημης αγαπημένης», που έμεινε για περίπου 3 λεπτά δίχως σκορ: με τους Σλούκα και Λούντζη να δίνουν τον τόνο επιθετικά και την άμυνα να σφίγγει, το αντιπροσωπευτικό έτρεξε σερί 16-0 και ανέτρεψε την κατάσταση, ενώ έκλεισε το δεκάλεπτο με +7 (17-24).

Λούντζης και Σλούκας συνέχισαν το κρεσέντο τους στην εκκίνηση της δεύτερης περιόδου κι έφεραν τη «γαλανόλευκη» στο +10 (22-32 στο 12’). Σε εκείνο το σημείο επήλθε «βραχυκύκλωμα» για την Εθνική, η οποία μπλόκαρε επιθετικά κι έδωσε το δικαίωμα στους Βρετανούς να πλησιάσουν σε απόσταση βολής (39-42 στο 18’).

Θανάσης και Καλάθης έδωσαν κάποιες λύσεις επιθετικά και ξεμπλόκαραν την «επίσημη αγαπημένη», η οποία όμως εμφάνισε έλλειψη συγκέντρωσης στην άμυνα. Παρ’ όλα αυτά, η ομάδα ολοκλήρωσε το πρώτο μέρος με +3 (43-46) και με εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας έξω από τα 6,75μ. (8/13 τρίποντα).

Οι διεθνείς μπήκαν… μουδιασμένα στο τρίτο δεκάλεπτο και ήταν φανερό ότι δεν είχαν διάθεση να φορτσάρουν. Αυτό είχε ως συνέπεια τη μείωση της διαφοράς από τους Βρετανούς, που πλησίασαν στον πόντο (50-51 στο 23’) με σερί 7-0. Οι φωνές του Ιτούδη αφύπνισαν τους παίκτες της Εθνικής, με τον ομοσπονδιακό τεχνικό να προχωράει σε αλλαγές, που απέδωσαν καρπούς.

Η άνοδος στην απόδοση του Παπαγιάννη, που θωράκισε τη ρακέτα, σε συνδυασμό με τις εκτελέσεις του Σλούκα, έφεραν την «επίσημη αγαπημένη» στο +11 (56-67 στο 28’) με επιμέρους σκορ 14-3. Η Ελλάδα έφτασε τη διαφορά μέχρι και το +13, ενώ έκλεισε την περίοδο με «αέρα» 11 πόντων (60-71).

Στην εκκίνηση της τέταρτης περιόδου οι παίκτες του Ιτούδη μπήκαν με διάθεση να καθαρίσουν το ματς και τα κατάφεραν. Βρίσκοντας σκορ στο ανοιχτό γήπεδο και βγάζοντας εξαιρετικές συνεργασίες, αλλά και εντυπωσιακές φάσεις, έτρεξαν επιμέρους 10-2 και εκτοξεύτηκαν στο +17 (64-81 στο 34’).

Η Εθνική δεν σήκωσε το πόδι από το γκάζι και δεν επέτρεψε στην ομάδα του Ρέινκινγκ να πλησιάσει. Η διαφορά έφτασε μέχρι και το +23 (70-93 στο 39’), με τους Βρετανούς να τρέχουν σερί 7-0 στο φινάλε του αγώνα για το τελικό 77-93.

Τα δεκάλεπτα: 17-24, 43-46, 60-71, 77-93.

3.59' 68-88

Καλή κυκλοφορία της μπάλας από την Ελλάδα, 1 κάρφωμα και στην επόμενη επίθεση σουτ, για τον Παπαγιάννη, τάιμ άουτ η Βρετανία