Τελικό: Μάντσεστερ Σίτι - Τσέλσι (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 29/5/2021 - 23:57

Ηκορυφή είναι δική της!

Η Τσέλσι επικράτησε της Μάντσεστερ Σίτι με 1-0 στο μεγάλο τελικό του Champions League στο «Ντραγκάο» και κατέκτησε την κούπα για δεύτερη φορά στην ιστορία της μετά το 2012. Το «χρυσό» γκολ για την ομάδα του Τόμας Τούχελ σκόραρε ο Κάι Χάβερτς στο 42ο λεπτό.

Παιχνίδι με πολύ καλό ρυθμό, που θύμισε παραδοσιακή εγγλέζικη «μονομαχία» στο πρώτο ημίχρονο. Οι δύο ομάδες μπήκαν ορεξάτα στον αγωνιστικό χώρο και δημιούργησαν εκατέρωθεν τις δικές τους ευκαιρίες για το γκολ, με τους «μπλε» να το βρίσκουν λίγο πριν το τέλος των πρώτων 45 λεπτών.

Στο δεύτερο ημίχρονο, όπως αναμενόταν, η Σίτι κέρδισε μέτρα, προσπάθησε να αντιδράσει, χωρίς όμως επιτυχία. Η Τσέλσι κλείστηκε πολύ καλά στο δικό της μισό και προσπάθησε να κάνει εκ νέου τη ζημιά στις αντεπιθέσεις.

Μελανό σημείο για τις δύο ομάδες ο τραυματισμός των Σίλβα (Τσέλσι) και Ντε Μπρόινε (Σίτι) κατά τη διάρκεια του μεγάλου τελικού. Και οι δύο ποδοσφαιριστές αποχώρησαν από τον αγωνιστικό χώρο με αναγκαστική αλλαγή.

29/05/2021
23:57
Τέλος, η Τσέλσι είναι στην κορυφή της Ευρώπης!

Η ομάδα του Λονδίνου επικράτησε με 1-0 της Μάντσεστερ Σίτι στο μεγάλο τελικό του Champions League.

29/05/2021
23:56
97' Μοναδική στιγμή για τη Σίτι

Σουτ του Μάχρεζ, μόλις έξω η μπάλα.

29/05/2021
23:55
90+5 Αντέχει η Τσέλσι

Όλη η Σίτι είναι μπροστά, ψάχνοντας το γκολ της ισοφάρισης.

29/05/2021
23:50
90' Άλλα εφτά λεπτά καθυστερήσεων

Έχει... δρόμο ακόμη το παιχνίδι.

29/05/2021
23:45
85' Απομένουν άλλα πέντε λεπτά

Η Τσέλσι κρατάει με... νύχια και με δόντια το «χρυσό» προβάδισμα με 1-0 από το 42ο λεπτό. Η Σίτι προσπαθεί για την ισοφάριση.

29/05/2021
23:39
80' Τρίτη αλλαγή για την Τσέλσι

Μάουντ εκτός για να μπει ο Κόβασιτς.

29/05/2021
23:36
76' Αλλαγή για τη Σίτι

Ο Αγουέρο πέρασε στον αγωνιστικό χώρο αντί του Στέρλινγκ.

29/05/2021
23:32
73' Τεράστια ευκαιρία για την Τσέλσι

Υποδειγματική αντεπίθεση για τους «μπλε», με τον Χάβερτς να δίνει πάσα «πάρε-βάλε» στον Πούλισικ, όμως το πλασέ το Αμερικανού ήταν άστοχο.

29/05/2021
23:25
66' Δεύτερη αλλαγή (και) για τους Λονδρέζους

Πούλισικ στην αναμέτρηση αντί του Τίμο Βέρνερ.

29/05/2021
23:24
64' Δεύτερη αλλαγή για τη Σίτι

Σίλβα εκτός για να μπει ο Φερναντίνιο.

29/05/2021
23:18
59' Αναγκαστική αλλαγή (και) για τη Μάντσεστερ Σίτι

Δε μπορεί να συνεχίσει ο Κέβιν Ντε Μπρόινε ο οποίος αποχωρεί με κλάματα. Στη θέση του ο Γκαμπριέλ Ζεσούς.

29/05/2021
23:15
55' Παραμένει το 1-0 στο μεγάλο τελικό

Όπως αναμενόταν η Σίτι μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι αφού ψάχνει το γκολ της ισοφάρισης. Η Τσέλσι ναι μεν έχει το προβάδισμα, έχει χάσει κάποια μέτρα όμως δε δείχνει πρόθυμη να κλειστεί στο δικό της μισό.

29/05/2021
23:05
46' Έναρξη στο δεύτερο ημίχρονο

Συνεχίζουν χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.

29/05/2021
22:48
Ημίχρονο στο «Ντραγκάο»

Μπροστά η Τσέλσι με 1-0 από το 42ο λεπτό απέναντι στη Μάντσεστερ Σίτι.

29/05/2021
22:42
42' Γκολ για την Τσέλσι

Τρομερή αντεπίθεση για την ομάδα του Τούχελ. Ο Χάβερτς πέρασε και τον τερματοφύλακα της Σίτι ανοίγοντας το σκορ.

29/05/2021
22:39
39' Αναγκαστική αλλαγή για την Τσέλσι

Έξω με πρόβλημα ο Τιάγκο Σίλβα, μπήκε στο παιχνίδι ο Κρίστενσεν.

29/05/2021
22:36
36' Επαναρχίζει το παιχνίδι

Για να δούμε αν το παιχνίδι μας κρύβει κάτι μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

29/05/2021
22:36
35' Cooling Break

Διάλειμμα για κάποιες ανάσες για τις δύο ομάδες. Δέκα λεπτά πριν το ημίχρονο παραμένει το 0-0.

29/05/2021
22:28
28' Σώζει την Τσέλσι ο Ρούντιγκερ

Μέσα στην περιοχή ο Φόντεν, πριν προλάβει να κάνει το πλασέ, ο αμυντικός των «μπλε» έπεσε στα πόδια του νεαρού και έσωσε την ομάδα του.

29/05/2021
22:17
17' Νέα φάση για την Τσέλσι

Σέντρα στην περιοχή, ο Καντέ έπιασε την κεφαλιά όμως η μπάλα πέρασε έξω.

29/05/2021
22:14
14' Απειλεί η Τσέλσι

Μπαλιά στην περιοχή για τον Βέρνερ από αριστερά, με τον Γερμανό να κάνει το πλασέ όμως ο Έντερσον έσωσε τη Σίτι.

29/05/2021
22:08
8' Πρώτη στιγμή στο παιχνίδι

Μπαλιά στην... πλάτη της άμυνας της Τσέλσι, με τον Στέρλινγκ να μην προλαβαίνει να τελειώσει τη φάση και τον Τζέιμς να διώχνει σε κόρνερ.

29/05/2021
22:00
1' Ξεκίνησε ο μεγάλος τελικός

Στη σέντρα η Μάντσεστερ Σίτι.

29/05/2021
21:57
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες

Ο ύμνος της διοργάνωσης και τα τελευταία διαδικαστικά πριν την έναρξη της μεγάλης αναμέτρησης.

29/05/2021
21:50
Δέκα λεπτά πριν τη σέντρα

Πανέμορφες εικόνες με το τελετουργικό που ετοίμασε η UEFA.

29/05/2021
21:20
Στη θέση του το βαρύτιμο τρόπαιο... Ποιος θα το σηκώσει;
29/05/2021
20:45

Μάντσεστερ Σίτι (Πεπ Γκουαρδιόλα): Έντερσον, Γουόλκερ, Ντίας, Στόουνς, Στέρλινγκ, Γκουντογκάν, Ζιτσένκο, Ντε Μπρόινε, Σίλβα, Μάχρεζ, Φόντεν

Τσέλσι (Τόμας Τούχελ): Μεντί, Ρούντιγκερ, Ζορζίνιο, Σίλβα, Καντέ, Βέρνερ, Μάουντ, Τσίλγουελ, Τζέιμς, Αθπιλικουέτα, Χάβερτς

29/05/2021
20:35
Διαιτητής της αναμέτρησης

Ο Ισπανός Ματέου Λαόθ θα διευθύνει το μεγάλο τελικό. Μάλιστα, αυτός θα είναι ο πρώτος τελικός της διοργάνωσης για τον Λαόθ, ο οποίος σφύριξε και το παιχνίδι της Ομόνοιας με τον Ολυμπιακό στη Λευκωσία για τα play-off της διοργάνωσης.

Τέταρτος διαιτητής θα είναι ο Κάρλος ντελ Θέρο Γκράντε, ενώ ο Video Assistant Referee του μεγάλου τελικού θα είναι ο Αλεσάντρο Ερνάντεθ Ερνάντεθ, με βοηθούς τους Χουάν Μαρτίνεθ Μουνουέρα και Λόπεθ ντε Σεραίν.