Τελικό: Απόλλωνας - Ομόνοια (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 4/1/2020 - 20:59

Τεράστια νίκη για τον Απόλλωνα με 2-1 απέναντι στην Ομόνοια στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Τα γκολ για την ομάδα του Σωφρόνη ο Ζελάγια στο 28ο λεπτό και ο Φακούντο στο 76ο λεπτό. Για την Ομόνοια μείωσε στις καθυστερήσεις ο Ματ.

Ο Απόλλωνας από το πρώτο λεπτό μπήκε πολύ καλά στην αναμέτρηση και είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων ενώ η Ομόνοια κέρδισε κάποια μέτρα σταδιακά στην αναμέτρηση. Το γκολ του Ζελάγια στο 28ο λεπτό έφερε την Ομόνοια να αντιδρά και να ψάχνει το γκολ της ισοφάρισης αλλά μάταια.

Στο δεύτερο μισό οι «πράσινοι» μπήκαν ξανά δυναμικά στον αγωνιστικό χώρο, πίεσαν για την ισοφάριση όμως ο Απόλλωνας κόντρα στη ροή του αγώνα εκμεταλλεύτηκε ένας λάθος του Φαμπιάνο και έκανε το 2-0.

Αξιοσημείωτο της αναμέτρησης ότι μετά το τέλος οι φίλοι της Ομόνοια χειροκρότησαν τους παίκτες της ομάδας τους και έδωσαν το σύνθημα για την άμεση επιστροφή στις επιτυχίες.

Πλέον, με αυτή τη νίκη ο Απόλλωνας μείωσε στους 5 βαθμούς από την Ομόνοια έχοντας μάλιστα παιχνίδι λιγότερο. Οι «γαλάζιοι» έχουν 26 βαθμούς ενώ η ομάδα του Μπεργκ έμεινε στους 31 βαθμούς και κινδυνεύει να χάσει την πρωτιά αν η Ανόρθωση κερδίσει στην Πάφο.

Την ερχόμενη αγωνιστική η ομάδα της Λεμεσού θα πάει στο Μακάρειο για να αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής ενώ η Ομόνοια φιλοξενεί στο ΓΣΠ την Πάφο.

04/01/2020
20:59
Τέλος μεγάλη νίκη για τον Απόλλωνα
04/01/2020
20:58
90' Γκολ για την Ομόνοια

Ο Ματ έδωσε ξανά ελπίδες στην Ομόνοια.

04/01/2020
20:56
90' Κίτρινη ο Αγκίρε, χάνει και αυτός το παιχνίδι της επόμενης αγωνιστικής
04/01/2020
20:54
90' Τρία λεπτά επιπλέον για το τέλος της αναμέτρησης
04/01/2020
20:48
84' Τεράστια απόκρουση από τον Μολ

Ο Μποτεάκ από καλό σημείο έπιασε το σουτ όμως ο τερματοφύλακας του Απόλλωνας είπε «όχι» και κράτησε το μηδέν για την ομάδα του.

04/01/2020
20:45
81' Τρίτη αλλαγή για τον Απόλλωνα

Ο Πίττας θα περάσει στην αναμέτρηση στη θέση του Γιαννιώτα.

04/01/2020
20:44
80' Καλό σουτ για την Ομόνοια

Ο Τιάγκο έστρωσε στον Κακουλλής ο οποίος έκανε το σουτ όμως ο Μολ μάζεψε την μπάλα. Ο νεαρός επιθετικός πέρασε στην αναμέτρηση στο 78ο λεπτό στη θέση του Ορτέγα.

04/01/2020
20:42
76' Γκολ για τον Απόλλωνα

Ο Πέδρο έκανε τη σέντρα με τον Φαμπιάνο να κάνει ασταθή απόκρουση και τον Φακούντο να σπρώχνει την μπάλα στα δίχτυα της Ομόνοια.

04/01/2020
20:39
74' Μεγάλη στιγμή για τον Απόλλωνα

Ο «Γιαν-Γιαν» έφυγε στην αντεπίθεση με μόνο αντίπαλο τον Μαυρία, μπήκε στην περιοχή όμως το σουτ του κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των δικτύων του Φαμπιάνο.

04/01/2020
20:33
68' Καλή προϋπόθεση για την Ομόνοια

Ο Ορτέγα βρέθηκε μέσα στην περιοχή αμαρκάριστος όμως καθυστέρησε χαρακτηριστικά και έχασε πολύ καλή στιγμή αφού το τελείωμα του κόντραρε στους αμυντικούς του Απόλλωνα ενώ στη συνέχεια της φάσης Γκόμεθ και Σάλαϊ συγκρούστηκαν στον αέρα και η αναμέτρηση διακόπηκε προσωρινά.

04/01/2020
20:25
Καταπληκτική παρουσία από τους φίλους της Ομόνοιας στις κερκίδες του Τσιρείου

Sold Out από τους φίλους της Ομόνοιας καθώς 2.000 βρίσκονται στις κερκίδες του σταδίου της Λεμεσού.

α

04/01/2020
20:22
58' ΣΧΟΛΙΟ

Ανεβασμένη μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο η Ομόνοια η οποία αναζητά από νωρίς το γκολ της ισοφάρισης που θα της δώσει άλλο... αέρα.

Ο Απόλλωνας μένει κλεισμένος στο δικό του μισό και προσπαθεί να διατηρήσει το υπέρ του αποτέλεσμα το οποίο του δίνει ένα τεράστιο τρίποντο.

04/01/2020
20:16
51' Δοκάρι για την Ομόνοια

Ο Λέσιακς από αριστερά έκανε την σέντρα με τον Ματ να κάνει την προβολή από το ύψος του πέναλτι όμως η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Μολ.

04/01/2020
20:12
48' Κίτρινη για τον Σάλαϊ

Χάνει και αυτός το παιχνίδι της 16ης αγωνιστικής καθώς ήταν στο όριο των καρτών.

04/01/2020
20:10
46' Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο στη Λεμεσό, θυμίζουμε μπροστά με 1-0 ο Απόλλωνας

Έγινε και η δεύτερη αναγκαστική αλλαγή για τους «γαλάζιους».

04/01/2020
20:06
Με την επανέναρξη του αγώνα ο Απόλλωνας θα προχωρήσει σε δεύτερη αναγκαστική αλλαγή

Ο Εμίλιο Ενσούε θα μείνει στα αποδυτήρια με τον Μάριο Αντωνιάδη να παίρνει τη θέση του.

04/01/2020
19:51
Ημίχρονο στο Τσίρειο με τον Απόλλωνα να βρίσκεται μπροστά με 1-0
04/01/2020
19:50
45' Μεγάλη διπλή στιγμή για τον Απόλλωνα

Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Πέδρο ο Ζελάγια έπιασε την κεφαλιά όμως ο Φαμπιάνο «έσωσε» την Ομόνοια ενώ στην αμέσως επόμενη φάση και πάλι ο Ζελάγια έπιασε την κεφαλιά με τον Φαμπιάνο να σώζει εκ νέου τους «πράσινους».

04/01/2020
19:47
45' Τρία λεπτά επιπλέον για το τέλος του ημιχρόνου
04/01/2020
19:44
42' Κίτρινη στους Γκόμεθ και Ματ

Χάνει και ο Ισπανός την αναμέτρηση της 16ης αγωνιστικής κόντρα στην Πάφο. Στην ίδια φάση κίτρινη δέχθηκε και ο Γιαννιώτας για... αψιμαχίες με τον Ματ.

04/01/2020
19:42
39' Σουτ για τον Απόλλωνα

Ο Γιαννιώτας μέσα στην περιοχή έκανε το φαλτσαριστό σουτ όμως η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Φαμπιάνο

04/01/2020
19:37
35' Αναγκαστική αλλαγή για τον Απόλλωνα

Αποχωρεί ο Φώτης Παπουλής αφού έχει πρόβλημα τραυματισμού από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Τη θέση του παίρνει ο Φακούντο Περέιρα. Παραμένει ως έχει το αγωνιστικό πλάνο του Σωφρόνη.

04/01/2020
19:30
28' Γκολ για τον Απόλλωνα

Εύστοχος από το σημείο του πέναλτι ο Εμίλιο Ζελάγια ο οποίος έκανε το 1-0 για την ομάδα του.

ω

04/01/2020
19:29
27' Πέναλτι για τον Απόλλωνα

Ο Λανγκ στον αέρα ανέτρεψε τον Ζελάγια με τον Σωτηρίου να καταλογίζει αμέσως το πέναλτι. Ο Λανγκ δέχθηκε την κίτρινη κάρτα και έτσι χάνει το επόμενο παιχνίδι της Ομόνοιας κόντρα στην Πάφο.

04/01/2020
19:22
20' Καλό σουτ για τον Απόλλωνα

Μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Αγκίρε έπιασε το σουτ όμως ο Φαμπιάνο μάζεψε σταθερά την μπάλα.

04/01/2020
19:17
15' Ζήτησε πέναλτι η Ομόνοια

Διαμαρτυρίες για πέναλτι από τους παίκτες της Ομόνοιας στο 15ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Σελίμοβιτς έχει το χέρι στον Ντάρμπισαϊρ, και πιθανόν να υπάρχει παράβαση, ωστόσο ο διαιτητής, Λούκας Σωτηρίου, έκρινε πως δεν υπήρξε φάουλ.

04/01/2020
    19:15
    13' Κίτρινη για τον Σακέττι

Ο Αργεντινός χάνει το επόμενο παιχνίδι της ομάδας του με τον Ολυμπιακό στο Μακάρειο.

04/01/2020
    19:10
    8' Καλή στιγμή για την Ομόνοια

Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Γκόμες έκανε την προβολή ωστόσο η μπάλα πέρασε από όλους και απομακρύνθηκε από τον Σελίμοβιτς.

04/01/2020
      19:02
      1' Έναρξη της αναμέτρησης στο Τσίρειο
      04/01/2020
      18:58
      Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες

Όλα έτοιμα για την έναρξη της μεγάλης αναμέτρησης.

04/01/2020
      18:41
      Δηλώσεις στην κάμερα της Cytavision από τους δύο τεχνικούς πριν το παιχνίδι

Σωφρόνης Αυγουστή (Απόλλωνας): «Καλή χρονιά σε όλους. Το νέο έτος έχει ένα μεγάλο παιχνίδι. Αυτό που πρέπει να κάνουμε είναι να μείνουμε συγκεντρωμένοι από την αρχή μέχρι το τέλος. Θα κριθεί στις λεπτομέρειες και στις μονομαχίες, αλλά και στο ένας εναντίον ενός. Οι δύο ομάδες έχουν ποιότητα στην επιθετική γραμμή. Από τη στιγμή που είσαι μεγάλη ομάδα πρέπει να συνηθίζεις στην πίεση και να παίρνεις πάντα τους τρεις βαθμούς. Η Ομόνοια έχει κάποια άλλα στοιχεία. Θα προσπαθήσουμε με τον δικό μας τρόπο να κάνουμε το παιχνίδι μας και να βάλουμε μέσα τα δικά μας στοιχεία.»

Χένινγκ Μπεργκ (Ομόνοια): «Είμαστε στο μέσο της σεζόν για αυτό δεν είναι νέα σεζόν. Η νέα σεζόν ξεκίνησε το καλοκαίρι. Είναι μια συνέχεια αυτό το παιχνίδι. Το πιο σημαντικό για εμάς είναι να βελτιωνόμαστε. Θα παίξουμε απέναντι σε μια πολύ καλή ομάδα. Τα τελευταία χρόνια έχουν μια από τις καλύτερες ομάδες στην Κύπρο με καλούς παίκτες. Θέλουμε τους τρεις βαθμούς και θα προσπαθήσουμε να το πετύχουμε. Η νοοτροπία μας είναι πάνω κάτω η ίδια, θα προσπαθήσουμε και επιθετικά και αμυντικά να έχουμε ένα καλό παιχνίδι».

04/01/2020
      18:37
      Η άφιξη του Απόλλωνα στο Τσίρειο

04/01/2020
      18:17
      Βαθμολογικά δεδομένα

Ο Απόλλωνας μετά την ισοπαλία της ΑΕΛ, βρίσκεται στην 4η θέση με 23 βαθμούς όσους έχει και η συμπολίτισσα ενώ η Ομόνοια βρίσκεται στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα με 31 βαθμούς.

04/01/2020
        18:16
        Επόμενη αγωνιστική

Ο Απόλλωνας για τη 16η αγωνιστική αντιμετωπίζει τον Ολυμπιακό στο Μακάρειο ενώ η Ομόνοια την Πάφο στο ΓΣΠ.

04/01/2020
        18:14
        Στο όριο των καρτών

Για τον Απόλλωνα, στο όριο είναι οι: Σακέττι, Πίττας, Αγκίρε και Σάλαϊ.

Στο όριο καρτών για την Ομόνοια είναι οι: Γκόμες, Γκόμεθ, Μποτεάκ, Ορτέγα, Λανγκ και Τιάγκο.

Η ανάλυση των δύο ενδεκάδων

Απόλλωνας: Με σχηματισμό 3-4-3 θα παρατάξει την ομάδα του στον αγωνιστικό χώρο του Τσιρείου ο Σωφρόνης Αυγουστή.

Κάτω από τα δοκάρια του Απόλλωνα θα βρίσκεται ο Μολ με τριάδα μπροστά του στην άμυνα τους Ενσούε, Σάλαϊ και Σελίμοβιτς. Στο δεξί άκρο θα είναι ο Πέδρο με τον Αγκίρε αριστερά.

Στη μεσαία γραμμή για την ομάδα της Λεμεσού θα βρεθούν οι Εστεμπάν Σακέττι και Σάσα Μάρκοβιτς ενώ την επιθετική τριάδα θα αποτελέσουν οι Παπουλλής, Γιαννιώτας και Ζελάγια.

Στον πάγκο: Βολοντίνεν, Δημητρίου, Πίττας, Αντωνιάδης, Φακούντο, Σαρδινέρο, Γκακπε, Βασιλείου

Ομόνοια: Με δύο αλλαγές σε σχέση με το τελευταίο παιχνίδι του 2019 παρατάσσει την ομάδα του κόντρα στον Απόλλωνα ο Χένινγκ Μπεργκ καθώς τη θέση του τιμωρημένου Λούφτνερ πήρε ο Χούμποτσα ενώ ο Κακουλλής έμεινε στον πάγκο αφού επέστρεψε ο Ματ Ντάρμπισαϊαρ παρά τις αρχικές προβλέψεις για το νεαρό. Εκτός αποστολής βρίσκεται και ο ανέτοιμος Περέιρα.

Ξανά με σχηματισμό 4-2-3-1 ο Νορβηγός τεχνικός και τον Φαμπιάνο κάτω από τα δοκάρια. Τετράδα στην άμυνα για τους «πράσινους» οι Μαυρίας, Λανγκ, Χούμποτσαν, Λέσιακς από δεξιά προς αριστερά.

Στη μεσαία γραμμή για το «τριφύλλι» οι Ζόρντι Γκόμεθ και Βίτορ Γκομες ενώ πιο μπροστά ως οργανωτής ο Ορτέγα. Στο δεξί άκρο της επίθεσης ο Έρικ Μποτεάκ με τον Τιάγκο στα αριστερά. Μοναδικός προωθημένος για την ομάδα της Λευκωσίας ο Ματ Ντάρμπισαϊαρ.

Στον πάγκο: Κυριακίδης, Μανρίκε, Μίκου, Έζρα, Τζιωνής, Κούσουλος, Κατελάρης, Χριστοφή, Κακουλλής