Tελκό: Νέα Σαλαμίνα - Ανόρθωση (ΦΩΤΟ)

Σάββατο, 17/10/2020 - 19:51

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μιχάλη Μανιά ο οποίος πέτυχε χατ-τρικ, η Ανόρθωση επικράτησε με 4-1 της συμπολίτισσας Νέας Σαλαμίνας στο ντέρμπι της Αμμοχώστου στο «Αμμόχωστος - Επιστροφή» για την έβδομη αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta.

Τα γκολ για την Ανόρθωση από τον Ελλαδίτη ήρθαν στο 10ο, 14ο και 54ο λεπτό ενώ για τους γηπεδούχους μείωσε προσωρινά ο Βαρέλα στο 39ο λεπτό. Το... κερασάκι στην τούρτα για την Ανόρθωση έβαλε ο Βργκοτς με κεφαλιά στο 78ο λεπτό. στο Αξίζει μάλιστα να αναφέρουμε πως η ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια αγωνίστηκε σχεδόν για ένα ημίχρονο με δέκα παίκτες αφού ο Αμπαρτζουμιάν δέχθηκε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 48ο λεπτό.

Η Ανόρθωση μετά τα δύο πρώτα γκολ στο πρώτο ημίχρονο φάνηκε να έχει τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης αφού η Νέα Σαλαμίνα έδειχνε να μην πατάει καλά στον αγωνιστικό χώρο. Στη συνέχεια όμως οι γηπεδούχοι «κέρδισαν» κάποια μέτρα και ανέβηκαν πιο ψηλά βάζοντας πίεση στην ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια και βρήκαν το γκολ λίγο πριν το τέλος των πρώτων 45 λεπτών.

Στο δεύτερο μέρος όμως και πάρα την κόκκινη η «Κυρία» βρήκε το τρίτο γκολ και έδειχνε να υπερασπίζεται πολύ καλά το υπέρ της αποτέλεσμα. Οι γηπεδούχοι με τη σειρά τους κράτησαν μπάλα και προσπάθησαν να μπουν εκ νέου στην αναμέτρηση με δεύτερο γκολ το οποίο δεν ήρθε όμως ποτέ. Αντιθέτως, κόντρα στη ροή της αναμέτρησης η Ανόρθωση βρήκε και τέταρτο γκολ.

Mε τη νίκη αυτή η Ανόρθωση έφτασε τους 13 βαθμούς στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα έχοντας όμως ένα παιχνίδι περισσότερο από τον Απόλλωνα και ένα λιγότερο από την ΑΕΚ. Από την άλλη η Νέα Σαλαμίνα έμεινε στους τρεις βαθμούς στις τελευταίες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα.

Την ερχόμενη αγωνιστική η Σαλαμίνα πάει στο Τσίρειο για να αντιμετωπίσει τον Απόλλωνα (24/10 - 16:00) ενώ μεσοβδόμαδα υπάρχει το εξ αναβολής παιχνίδι της 4ης αγωνιστικής με τη Δόξα εκτός έδρας (21/10 - 17:00). Η Ανόρθωση με τη σειρά της την όγδοη αγωνιστική φιλοξενεί τον ΑΠΟΕΛ (25/10 - 16:00) στο μεγάλο παιχνίδι της αγωνιστικής στο «Αντώνης Παπαδόπουλος».

17/10/2020
19:51
Τέλος στην αναμέτρηση, 1-4 νίκη για την Ανόρθωση
17/10/2020
19:48
90' Άλλα τρία λεπτά για το τέλος
17/10/2020
19:41
83' Δοκάρι εκ νέου για τους γηπεδούχους

Έξω από την περιοχή ο Μόντες, έπιασε το σουτ όμως η μπάλα κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι του Λόρια και έφυγε έξω.

17/10/2020
19:38
80' Αποβάλλεται ο Πάμπος Χριστοδούλου

Έντονες διαμαρτυρίες από τον τεχνικό των γηπεδούχων ο οποίος βλέπει την απευθείας κόκκινη κάρτα από το διαιτητή της αναμέτρησης.

17/10/2020
19:35
78' Γκολ για την Ανόρθωση

Μετά από κόρνερ ο Βργκοτς βρέθηκε πιο ψηλά από όλους, πήρε την κεφαλιά και έκανε το 1-4 για την ομάδα του.

17/10/2020
19:34
76' Ολοκληρώνει με τις αλλαγές του και ο Κετσπάγια

Έξω ο Ελουντού για να μπει ο Σελίν.

17/10/2020
19:30
72' Τρίτη αλλαγή για τους γηπεδούχους

Έξω ο Ανδρέου, μέσα ο Μόντες

17/10/2020
19:28
70' Διπλή ευκαιρία για τους γηπεδούχους

Απίστευτη διπλή χαμένη ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα στο 70ο λεπτό. Μετά από σουτ του Βαρέλα η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι και έσκασε στη γραμμή του τέρματος ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο Ντανίλο δεν κατάφερε να σκοράρει από πλεονεκτική θέση.

17/10/2020
19:26
68' Πήγε για το γκολ της χρονιάς ο Ελουντού

Πήγε να βάλει το γκολ της χρονιάς ο Ελουντού με σουτ από το κέντρο του γηπέδου. Η μπάλα πέρασε πάνω από το σώμα του Βεσελόφσκι, όμως έφυγε λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Βεσελόφσκι.

17/10/2020
    19:19
    61' Αλλαγή για τους γηπεδούχους

Ο Οσέι πέρασε εκτός για να μπει ο Σιαθάς.

17/10/2020
    19:12
    54' Γκολ για την Ανόρθωση

Εύστοχος (ξανά) από το σημείο του πέναλτι ο Μιχάλης Μανιάς ο οποίος έκανε το 1-3 και πραγματοποίησε προσωπικό χατ-τρικ.

Αξίζει να αναφέρουμε πως τελευταία φορά που σκόραρε τρία γκολ ο Μιχάλης Μανιάς στην καριέρα του ήταν στις 23 Απριλίου 2017 στην ήττα του Αστέρα Τρίπολης από τη Βέροια με 4-3.

αα

17/10/2020
      19:12
      54' Πέναλτι για την Ανόρθωση

Μπήκε στην περιοχή ο Ελουντού, ανατράπηκε από τον Βεσελόφκσι και κέρδισε το πέναλτι.

17/10/2020
      19:06
      48' Κόκκινη για την Ανόρθωση

Δεύτερη κίτρινη κάρτα για τον Αμπαρτζουμιάν ο οποίος πάτησε τον Αντιόλο κατά τη διεκδίκηση της μπάλας.

17/10/2020
      19:00
      46' Έναρξη στο δεύτερο ημίχρονο

Ο Κμοβς εκτός για να μπει στη θέση του ο Κρεάν.

17/10/2020
      18:46
      Τέλος στο πρώτο ημίχρονο, 2-1 μπροστά η Ανόρθωση
      17/10/2020
      18:45
      45' Δύο επιπλέον λεπτά για το τέλος του ημιχρόνου
      17/10/2020
      18:40
      41' Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση

Μπήκε στην περιοχή ο Ελουντού και βρέθηκε... φάτσα με τον Βεσελόφσκι όμως το πλασέ με το αριστερό που επιχείρησε κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των δικτύων.

17/10/2020
      18:38
      39' Γκολ για τη Νέα Σαλαμίνα

Όμορφη συνεργασία μεταξύ των παικτών των γηπεδούχων. Ο Βαρέλα έκανε το δυνατό σουτ και έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα του Λόρια.

17/10/2020
      18:37
      38' Ευκαιρία για τους γηπεδούχους

Γέμισμα στην περιοχή της Ανόρθωσης με τον Ντανίλο να πιάνει την κεφαλιά όμως τη μπάλα να καταλήγει λίγο έξω από το δοκάρι του Λόρια.

17/10/2020
      18:26
      26' Πρώτη αξιόλογη στιγμή για τη Νέα Σαλαμίνα

Σουτ του Ανδρέου η μπάλα κόντραρε στον Βργκοτς και έφυγε κόρνερ.

17/10/2020
        18:21
        23' Πήρε τον... αέρα της συμπολίτισσας η Ανόρθωση

Τα δύο πρώτα γκολ της Ανόρθωσης έδωσαν άλλο «αέρα» ψυχολογίας στην ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια η οποία έχει τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης. Η Νέα Σαλαμίνα είναι σαφώς επηρεασμένη και δυσκολεύεται να κρατήσει μπάλα και να δημιουργήσει κινδύνους.

17/10/2020
        18:13
        14' Τα... διπλασιάζει η Ανόρθωση

Σέντρα στην περιοχή της Νέας Σαλαμίνας, ξεχασμένος ο Μανιάς στην περιοχή και με κεφαλιά έκανε το 2-0 για την ομάδα του.

Ο Ελλαδίτης έτρεξε να πανηγυρίσει με τους συμπαίκτες του κρατώντας ένα λευκό μπλουζάκι το οποίο έγραφε «Famagusta 46», όσα και τα χρόνια της τουρκικής κατοχής στο νησί μας.

17/10/2020
        18:09
        10' Γκολ για την Ανόρθωση

Εύστοχος από το σημείο του πέναλτι ο Μιχάλης Μανιάς. 1-0 μπροστά η «Κυρία».

17/10/2020
        18:08
        9' Πέναλτι για την Ανόρθωση

Μετά από εκτέλεση κόρνερ με τον Ντανίλο να ανατρέπει τον Αμπαρτζουμιάν στην περιοχή. Δύσκολη φάση για το διαιτητή της αναμέτρησης.

17/10/2020
        18:00
        1' Ξεκίνησε η αναμέτρησης

Απίστευτο κι όμως αληθινό. Στο πρώτο λεπτό ο διαιτητής της αναμέτρησης βρήκε στον αγωνιστικό χώρο ένα κινητό τηλέφωνο το οποίο παρέδωσε στον τέταρτο διαιτητή.