Έμεινε όρθια στη Σλοβακία και έγραψε ιστορία η ΑΕΚ

Πέμπτη, 23/2/2023 - 21:36

Συνεχίζει να γράφει ιστορία!

Η ΑΕΚ φάνηκε πιστή σε άλλο ένα ευρωπαϊκό της ραντεβού και με «παλικαρίσια» εμφάνιση, έμεινε ισόπαλη με 0-0 στον επαναληπτικό εναντίον της Ντνίπρο και πήρε την πρόκριση για την φάση των «16» του Conference League.

Η ομάδα του Χοσέ Λουίς Όλτρα εκμεταλλευόμενη το προβάδισμα του πρώτου ματς (1-0), διαχειρίστηκε καλά τον αγώνα, κλείνοντας τους κενούς χώρους και φυλάσσοντας τα μετόπισθεν.

Οι γηπεδούχοι πίεσαν και τα έδωσαν όλα κυνηγώντας το γκολ, όμως αν και δημιούργησαν κάποιες καλές ευκαιρίες δεν μπόρεσαν να τις εκμεταλλευτούν, γνωρίζοντας τον αποκλεισμό για δεύτερη φορά από τους «κιτρινοπράσινους».

Πλέον οι Λαρνακείς θα ριχτούν αύριο (24/02, 14:00) στην κληρωτίδα για να μάθουν τον επόμενο αντίπαλο τους στην διοργάνωση.

23/02/2023
21:42
Πόσα έβαλαν στα ταμεία τους μετά την πρόκριση οι Λαρνακείς
23/02/2023
21:41
Ποιες ομάδες είναι πιθανό να αντιμετωπίσει η ΑΕΚ στην φάση των «16»
23/02/2023
21:36
Τέλος αγώνα

Έγραψε ιστορία πάλι η ΑΕΚ, η οποία έμεινε ισόπαλη με 0-0 κόντρα στη Ντνίπρο και προκρίθηκε στους «16» του Conference League.

23/02/2023
21:34
90+3' Ένα λεπτό ακόμα

Η ΑΕΚ έχει οπισθοχωρήσει και παλεύει να κρατήσει το μηδέν, «τρέχει» να προλάβει η Ντνίπρο.

23/02/2023
21:32
90+1' Διπλή αλλαγή για την ΑΕΚ

Eκτός οι Πονς, Λόπες μέσα Εγγλέζου και Μίκελ

23/02/2023
21:32
90' Τέσσερα λεπτά καθυστερήσεις
23/02/2023
21:29
88' Λίγα λεπτά μακριά από την πρόκριση

Το μόνο που έχει να κάνει η ΑΕΚ είναι να αντέξει ακόμη δύο λεπτά συν τις καθυστερήσεις, ώστε να γράψει ξανά ιστορία και να προκριθεί στους «16» του Conference League!

23/02/2023
21:16
83' Διπλή αλλαγή για την ΑΕΚ

Εκτός οι Σανχούρχο και Φαράζ, μέσα οι Μάμας και Νίκολιτς.

23/02/2023
21:14
73' Αλλαγή για τους γηπεδούχους

Εκτός ο Γουίλιαμ, μέσα ο Κοχούτ.

23/02/2023
21:12
71' Ευκαιρία για τη Ντνίπρο

Γέμισμα στην περιοχή από τα αριστερά με στόχο τον Χουτσούλιακ, ο οποίος αν και πήδηξε δεν κατάφερε να βρει την μπάλα και έφυγε έξω.

23/02/2023
21:11
70' Όλο και πιο κοντά στην πρόκριση οι Λαρνακείς

Είκοσι λεπτά χωρίζουν την ΑΕΚ από το να... σφραγίσει το εισιτήριο για την φάση των «16» του Conference League. Το πλάνο του Χοσέ Λουίς Όλτρα φαίνεται να δουλεύει πολύ καλά μέχρι στιγμής.

23/02/2023
21:04
63' Συνεχίζει να αμύνεται καλά η ΑΕΚ

Όπως και στο πρώτο μέρος, οι Λαρνακείς δεν ρισκάρουν και έχουν στραμμένη την προσοχή της στην άμυνα, όπου έχουν καταφέρει να κλείσουν καλά τους χώρους μέχρι στιγμής.

1

23/02/2023
20:52
51' Τεράστια ευκαιρία για τη Ντνίπρο

Ο Πέγκλοου επιχείρησε το σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή και αιφνιδίασε τον Πίριτς, ο οποίος δεν υπολόγισε σωστά την πορεία της μπάλας, η οποία εντέλει σταμάτησε στο δοκάρι.

23/02/2023
20:51
50' Πανέμορφη ατμόσφαιρα από τους οπαδούς της ΑΕΚ

Οι 800 φίλαθλοι των «κιτρινοπράσινων», που ταξίδεψαν στην Σλοβακία, έχουν δώσει δυναμικό παρών, τραγουδώντας ασταμάτητα για την ομάδα της Λάρνακας.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου

Οι δύο ομάδες οδηγούνται στα αποδυτήρια, με το σκορ να παραμένει ίδιο και την ΑΕΚ να είναι 45 λεπτά μακριά, από την ιστορική πρόκριση.

23/02/2023
20:30
45' Ένα λεπτό καθυστερήσεις
23/02/2023
20:26
42' Παραμένει το 0-0

Η εικόνα της αναμέτρησης είναι ίδια, με την Ουκρανική ομάδα να πιέζει για το γκολ και τους «κιτρινοπράσινους» να προσπαθούν να εκμεταλλευτούν τους κενούς χώρους στην άμυνα των αντιπάλων, με βαθιές κάθετες μπαλιές και γρήγορο παιχνίδι.

Προφανώς όσο περνάει ο χρόνος η ΑΕΚ επωφελείται, καθώς έχει το προβάδισμα του πρώτου αγώνα, όπου κέρδισε με 1-0.

1

23/02/2023
20:20
36' Καλή προϋπόθεση για την ΑΕΚ

Ο Ροσάλες έκανε καταπληκτική κάθετη μπαλιά στον Φαράζ, ο οποίος εκμεταλλευόμενος τον κενό χώρο, μπήκε στην περιοχή και έκανε το γύρισμα, όμως οι αμυντικοί των γηπεδούχων πρόλαβαν να διώξουν.

23/02/2023
20:12
28' Τελική για τη Ντνίπρο

Ο Χαμάτσε έκανε το σουτ, έξω από την περιοχή, έξω η μπάλα.

23/02/2023
20:08
24' Νέα ευκαιρία για τους «κιτρινοπράσινους»

Ο Λέδες επιχείρησε το σουτ, στέλνοντας την μπάλα στο αριστερό «παραθυράκι» του Γουάλεφ, που είχε τοποθετηθεί σωστά και μάζεψε

23/02/2023
20:05
21' Φάση για την ΑΕΚ

Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Λόπες έκανε το σουτ στην κίνηση, μέσα από την περιοχή, στέλνοντας την μπάλα ψηλά.

23/02/2023
20:03
19' Ισορροπημένο το ματς

Η ΑΕΚ κατάφερε να αντέξει την πίεση της Ντνίπρο στα πρώτα λεπτά του αγώνα και έχει αρχίσει να κρατάει παραπάνω μπάλα, προσπαθώντας να επιβάλλει το δικό της ρυθμό.

1

23/02/2023
19:56
11' Ευκαιρία για την ΑΕΚ

Ο Γιάκολις μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά, έκανε το πλασέ, όμως ήταν αδύναμο και ο Γουάλεφ έλεγξε με ευκολία.

23/02/2023
19:55
10' Πιέζει η Ουκρανική ομάδα

Όπως ήταν λογικό η Ντνίπρο έχει ξεκινήσει δυνατά και ψάχνει ένα γρήγορο γκολ. Η ΑΕΚ έχει επικεντρωθεί στο να φυλάξει τα μετόπισθεν και προσπαθεί να χτυπήσει στην κόντρα.

1

23/02/2023
19:52
7' Απειλούν οι γηπεδούχοι

Νέο μακρινό σουτ από τον Πιχαλόνοκ, άουτ η μπάλα.

23/02/2023
19:48
3' Πρώτη τελική για τη Ντνίπρο

Ο Πιχαλιόνοκ δοκίμασε το σουτ, έξω από την μεγάλη περιοχή και ο Πίριτς με ευκολία μάζεψε.

19:20
Παίρνουν θέση οι φίλοι των «κιτρινοπράσινων»
23/02/2023
19:05
Οι πιθανοί αντίπαλοι της ΑΕΚ στους «16» του Conference League

Σε περίπτωση που οι Λαρνακείς ολοκληρώσουν τη... δουλειά στη Σλοβακία και προκριθούν στους «16» του Conference League, αύριο (24/02 - 14:00, ώρα Κύπρου) θα μπουν στην κληρωτίδα για να μάθουν τον αντίπαλο τους στην επόμενη φάση.