Τελικό: Ντούντελανζ - ΑΠΟΕΛ (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Πέμπτη, 28/11/2019 - 23:52

Τεράστια νίκη που μεταφράστηκε σε πρόκριση για τον ΑΠΟΕΛ μέσα στο Λουξεμβούργο απέναντι στη Ντούντελανζ.

Οι πρωταθλητές επικράτησαν με 2-0 χάρη στα γκολ των Μάτιτς (11’) και Μερκή (43’) και σε συνδυασμό με τη νίκη της Σεβίλλης κόντρα στη Καραμπάχ με 2-0 η τελευταία αγωνιστική είναι διαδικαστικού χαρακτήρα.

Ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε να μεταφράσει τις ευκαιρίες του σε γκολ ενώ από την άλλη είχε σύμμαχο τα δοκάρια αλλά και τον πολύ καλό Μπέλετς ο οποίος διατήρησε το μηδέν παθητικό.

Οι πρωταθλητές Κύπρου θα βρεθούν για δεύτερη φορά στην ιστορία τους στους «32» του θεσμού.

28/11/2019
23:55
Τέλος νίκη - πρόκριση με κάθε επισημότητα για τον ΑΠΟΕΛ
28/11/2019
23:49
90' Πρόκριση για τον ΑΠΟΕΛ

Έκανε το 2-0 η Σεβίλλη και πλέον ο ΑΠΟΕΛ είναι στην επόμενη φάση.

28/11/2019
23:48
90' Πέντε λεπτά για το τέλος της αναμέτρησης
28/11/2019
23:47
90' Κόκκινη για τη Ντούντελανζ

Στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης αποκαταστάθηκε η αριθμητική υπεροχή καθώς ο Σινάνι είδε την κόκκινη κάρτα καθώς έβρισε τον διαιτητή.

28/11/2019
23:41
84' Τελευταία αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Στη θέση του Λίνους Χαλένιους πέρασε ο Τόμας Ντε Βινσέντι.

28/11/2019
23:41
83' Δοκάρι για τη Ντούντελανζ

Μετά την εκτέλεση φάουλ από τον Σινάνι η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Μπέλετς και έμεινε το μηδέν παθητικό για τους πρωταθλητές Κύπρου.

28/11/2019
23:39
83' Αποβολή για τον ΑΠΟΕΛ

Σε πολύ μικρό χρονικό σημείο ο Βούρος είδε δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε αφήνοντας τον ΑΠΟΕΛ με παίκτη λιγότερο για τα τελευταία λεπτά.

28/11/2019
23:38
81' Κίτρινη ο Βούρος

Συμπλήρωσε τρεις κίτρινες κάρτες και χάνει την τελευταία αναμέτρηση των ομίλων.

28/11/2019
23:33
77' Τελευταία αλλαγή για τη Ντούντελανζ

Ο Στολζ αποχώρησε χωλαίνοντας και έδωσε τη θέση του στον Ποκάρ.

28/11/2019
23:27
71' Τεράστια ευκαιρία με τον Τάμαρι

Ο Τάαμαρι έφυγε εντελώς μόνος φάτσα με τον Ζουμπέρ, αλλά ο κίπερ των γηπεδούχων απέκρουσε το σουτ του Ιορδανού σε κόρνερ. Μεγάλη φάση για το 3-0, ενώ ο Τάαμαρι είχε όλο τον χώρο και χρόνο να κάνει κάτι πιο αποτελεσματικό.

28/11/2019
23:25
28/11/2019
23:22
66' Δεύτερη αλλαγή και για τον ΑΠΟΕΛ

Αναγκαστικά εκτός ο Νικόλας Ιωάννου ο οποίος ένιωσε ενοχλήσεις και στη θέση του ο Αντόνιο Γιάκολις.

28/11/2019
23:19
Ευχάριστα μαντάτα από Ισπανία

Η Σεβίλλη άνοιξε το σκορ κόντρα στους Αζέρους χάρη στον Τζιλ στο 61ο λεπτό. Με αυτά τα δεδομένα ο ΑΠΟΕΛ είναι από απόψε στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

23:16
60' Δεύτερη αλλαγή για τους γηπεδούχους

Ο Μπεταϊέμπ στη θέση του Μπουσουάρι.

28/11/2019
23:14
58' ΣΧΟΛΙΟ

Κακός ο ρυθμός της αναμέτρησης σε αυτά τα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου. Ο ΑΠΟΕΛ έχει το υπέρ του προβάδισμα άρα δεν έχει λόγο να εκβιάσει καταστάσεις. Από την άλλη οι γηπεδούχοι φαίνεται να μην έχουν τις λύσεις στην καλά στημένη αμυντική γραμμή των «γαλαζοκιτρίνων».

28/11/2019
23:10
54' Πρώτη αλλαγή και για τους γηπεδούχους

Έξω ο Μπουρίν για να περάσει τη θέση του ο Λεβιέ.

28/11/2019
23:07
Έκαναν τη νύχτα... μέρα οι φίλοι του ΑΠΟΕΛ
28/11/2019
23:00
46' Έναρξη στο δεύτερο μέρος με αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

22:43
43' Γκολ για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Γιώργος Μερκής με κεφαλιά κατάφερε να νικήσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα και έκανε το 2-0 για τους πρωταθλητές Κύπρου.

28/11/2019
22:38
38' Μεγάλη απόκρουση από τον Μπέλετς

Ο Λεκουά έξω από την περιοχή έκανε το σουτ όμως ο Μπέλετς έπεσε στη γωνία του και έσωσε τον ΑΠΟΕΛ.

28/11/2019
22:34
34' Δοκάρι για τους γηπεδούχους

Ο Στολζ έκανε επικίνδυνο σουτ αλλά η μπάλα κατέληξε στο δεξί δοκάρι και στη συνέχεια ο Σάβιτς απομάκρυνε νέο σουτ του Σινανί.

28/11/2019
22:28
28' ΣΧΟΛΙΟ

Ο ΑΠΟΕΛ μετά το γκολ φαίνεται να έχει οπισθοχωρήσει κάπως καθώς οι γηπεδούχοι κερδίζουν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και προσπαθούν να δημιουργήσουν τις προϋποθέσεις μπροστά από την εστία του Βιντ Μπέλετς. Δεν το έχουν καταφέρει με επιτυχία μέχρι στιγμής.

Ιδιαίτερα απειλητικός για τους πρωταθλητές Κύπρου είναι ο Μούσα Αλ Τάμαρι στις αντεπιθέσεις καθώς με την ταχύτητα του προκαλεί πολλά προβλήματα από τη δεξιά πλευρά. Ο Τόμας Ντολ όρθιος δίνει οδηγίες στους ποδοσφαιριστές του.

ν

28/11/2019
22:17
17' Δοκάρι για τον ΑΠΟΕΛ

Ατομική προσπάθεια από τον Μούσα Αλ Τάμαρι ο οποίος μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ όμως η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι της Ντούντελανζ.

28/11/2019
22:12
12΄Γκολ για τον ΑΠΟΕΛ

Εύστοχος από τα 11 μέτρα ο Ούρος Μάτιτς και 1-0 ο ΑΠΟΕΛ.

28/11/2019
22:11
11' Πέναλτι για τον ΑΠΟΕΛ

Κεφαλιά του Σόουζα με τη μπάλα να χτυπά σε χέρι αμυντικού. Πέναλτι δείχνει χωρίς δεύτερη σκέψη ο Ρόκι.

28/11/2019
22:07
7' ΣΧΟΛΙΟ

Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά στον αγωνιστικό χώρο. Οι δύο ομάδες προσπαθούν να προσαρμοστούν στα δεδομένα του νέου χορταριού. Η βροχή φαίνεται να δυσκολεύει ακόμη περισσότερο τις προσπάθειες πάντως.

Ο ΑΠΟΕΛ έχει τον έλεγχο της μπάλας όμως τίποτα το ιδιαίτερο προς το παρόν.

28/11/2019
22:00
1' Ξεκίνησε η αναμέτρηση
28/11/2019
21:57
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες

Όλα έτοιμα για την έναρξη της μεγάλης αναμέτρησης υπό την σφοδρή βροχόπτωση.

28/11/2019
21:56
Οριστική απόφαση από τον διαιτητή της αναμέτρησης

Θα ξεκινήσει κανονικά το παιχνίδι στο Λουξεμβούργο και αν υπάρξει πρόβλημα τότε θα διακοπεί.