Τελικό: Απόλλωνας - ΑΕΛ

Τετάρτη, 3/4/2019 - 18:00

Ολοκληρώθηκε το ντέρμπι στο Τσίρειο με την ΑΕΛ να πανηγυρίζει τη νίκη με 2-1 κόντρα στον Απόλλωνα. Σκόρερ για την ομάδα του Κέρκεζ και πάλι ο Κέρκεζ ο οποίος βρήκε δίκτυα δύο φορές (40’, 81’ πεν.) Για τον Απόλλωνα ισοφάρισε προσωρινά ο Ψύχας στο 75ο λεπτό της αναμέτρησης.

Η ΑΕΛ με αυτή τη νίκη απέκτησε σοβαρό προβάδισμα πρόκρισης μιας και ήταν τυπικά φιλοξενούμενη στο σημερινό παιχνίδι.

Αυτή τη στιγμή είναι σε εξέλιξη ο άλλος ημιτελικός μεταξύ ΑΠΟΕΛ - Ένωση στο ΓΣΠ.

Υπενθυμίζουμε πως οι επαναληπτικοί ημιτελικοί θα γίνουν την Τετάρτη 17 Απριλίου, ενώ ο μεγάλος τελικός είναι προγραμματισμένος για την Τετάρτη 22 του Μάη και θα μεταδοθεί αποκλειστικά από τον Alpha Κύπρου.

03/04/2019
17:59
Τέλος στην αναμέτρηση, μεγάλη νίκη για την ΑΕΛ με 2-1

α

03/04/2019
17:54
90' Πέντε λεπτά επιπλέον για την λήξη της αναμέτρησης
03/04/2019
17:48
85' Aλλαγή για τον Απόλλωνα

Ο Βασιλειάδης στη θέση του Σκέμπρι.

03/04/2019
17:44
81' Γκολ για την ΑΕΛ

Εύστοχος ο Χουράδο ο οποίος δίνει ξανά προβάδισμα για την ομάδα του. 2-1 η ΑΕΛ

03/04/2019
17:43
79' Πέναλτι για την ΑΕΛ

Ο Αντρέας Αβραάμ ανατράπηκε από τον Πέτρο Ψύχα στα όρια της μεγάλης περιοχής με τον διαιτητή να καταλογίζει αμέσως το σημείο του πέναλτι.

Η ανατροπή πάντως από την επαναληπτική προβολή φαίνεται να είναι εκτός.

03/04/2019
17:39
75' Γκολ για τον Απόλλωνα

Ισοφαρίζει ο Απόλλωνας με τον Πέτρο Ψύχα. Καταπληκτική κάθετη πάσα του Σαρδινέρο στον νεαρό Κύπριο ποδοσφαιριστή ο οποίος νικά τον Βοζίνια και φέρνει το ντέρμπι στα ίσα.

03/04/2019
17:37
73' Αλλαγή για την ΑΕΛ

Στη θέση του Γκαζντανιάγκα πέρασε ο Φιντέλις. Ολοκλήρωσε νωρίς τις αλλαγές του ο Βόσνιος τεχνικός.

03/04/2019
17:33
68' Ευκαιρία για την ΑΕΛ

Εκτέλεση φαόυλ του Αβραάμ, κοντινή κεφαλιά του Λαφράνς, ο Βάλε σώζει με εντυπωσιακό τρόπο

03/04/2019
17:32
67' Αλλαγή για τον Απόλλωνα

Ο Σελίμοβιτς πήρε τη θέση του Βασιλείου.

03/04/2019
17:28
64' Δεύτερη αλλαγή για την ΑΕΛ

Ο Αντάμοβιτς στη θέση του Ντα Σίλβα.

03/04/2019
17:27
63' Διπλή ευκαιρία για την ΑΕΛ

Ο Χουράδο μπήκε επικίνδυνα στην περιοχή, αλλά το σουτ του κόντραρε στο πόδι του Ρομπέρζ κι η μπάλα κατέληξε σε κόρνερ. Μετά την εκτέλεση του κόρνερ ο Γκοντάλ πήρε τη κεφαλιά όμως η μπάλα έφυγε μόλις έξω.

03/04/2019
17:24
60' Αναγκαστική αλλαγή για τον Απόλλωνα

Ο Παπουλής αποχωρεί με πρόβλημα στον ώμο. Την θέση του πήρε ο Ψύχας.

03/04/2019
17:22
Ανάλυση ενδεκάδας ΑΠΟΕΛ

ΑΠΟΕΛ: Ο Ιταλός τεχνικός πραγματοποίησε επτά αλλαγές από την ενδεκάδα που παρέταξε στον αγώνα με την Ομόνοια. Για άλλη μια φορά άφησε στον πάγκο τον Γιώργο Εφραίμ, ενώ έδωσε φανέλα βασικού στον Ντε Βινσέντι.

Με σχηματισμό 4-2-3-1 οι πρωταθλητές. Βάτερμαν κάτω από τα δοκάρια με αμυντικό δίδυμο τους Βούρο και Μερκή. Στο αριστερό άκρο της άμυνας ο Φακινέτι με τον Ιωάννου στο δεξί. Στη μεσαία γραμμή ο Μοράις μαζί με τον Σόουζα. Στα φτερά της επίθεσης Βιντιγκάλ και Τάμαρι με τον Ντε Βινσέντι να κινείται ως επιτελικός μέσος. Αιχμή του δόρατος ο Μπάλογκ.

03/04/2019
17:20
Οι ενδεκάδες του άλλου ημιτελικού

ΑΠΟΕΛ (Πάολο Τραμετζάνι): Βάτερμαν, Βούρος, Φακινέτι, Μερκής, Ιωάννου, Μοράις, Σόουζα, Βιντιγκάλ, Ντε Βινσέντι, Τάαμαρι, Μπάλονγκ

Ένωση (Κάρικ Φέλκ): Πέτρου, Αγγελή, Κυριάκου, Φυτανίδης, Ενόχ, Μαϊσουράντζε, Αντωνίου, Ολίβα, Πίττας, Ουντόζι, Γκοζλάν

03/04/2019
17:16
53' ΣΧΟΛΙΟ

Καλύτερο το θέαμα στο δεύτερο ημίχρονο συγκριτικά με το πρώτο. Αρκετά λάθη από την άμυνα της ΑΕΛ.

03/04/2019
17:13
50' Διπλή ευκαιρία για τον Απόλλωνα

Αρχικά ο Ζελάγια απέναντι από τον Βοζίνια έκανε το κακό πλασέ ενώ στη συνέχεια και ο Σαρδινέρο δεν κατάφεραν να νικήσουν τον τερματοφύλακα της ΑΕΛ.

03/04/2019
17:10
47' Δοκάρι για τον Απόλλωνα

Ο Πέδρο γέμισε στην περιοχή, ο Σκέμπρι έκανε του σουτ όμως η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι πριν μαζέψει τελικά ο Βοζίνια.

03/04/2019
17:09
46' Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου
03/04/2019
16:50
Τέλος ημιχρόνου, 1-0 μπροστά η ΑΕΛ με το γκολ του Χουράδο
03/04/2019
16:47
45' Τρία επιπλέον λεπτά οι χρόνοι των καθυστερήσεων
03/04/2019
16:41
40' Γκολ για την ΑΕΛ

Γέμισμα στην περιοχή από τον Άλεξ Ντα Σίλβα με τον Χουράδο να ξεπροβάλλει και να πιάνει την κεφαλιά καταφέρνοντας να νικήσει τον Βάλε.

Λίγο πιο μπροστά φαίνεται να είναι ο επιθετικός της ΑΕΛ κατά την εκτέλεση του φάουλ από τον Άλεξ.

03/04/2019
16:37
Όμορφες εικόνες από τις κερκίδες του Τσιρείου
03/04/2019
16:34
33' Αναγκαστική αλλαγή για την ΑΕΛ

Αποχωρεί τελικά ο Ντόσα και παραχωρεί την θέση του στον Μπόρις Γκοντάλ.

Το περιβραχιόνιο του αρχηγού της ΑΕΛ πάει στον Κέβιν Λαφράνς πλέον.

Δεν αλλάζει κάτι στον σχηματισμό της ΑΕΛ καθώς ο Γκοντάλ θα πάρει την θέση του στο κέντρο της άμυνας. Συνεχίζουν με τριάδα πίσω οι «γαλαζοκίτρινοι».

α

03/04/2019
16:27
26' ΣΧΟΛΙΟ

Συνεχίζει να είναι κακός ο ρυθμός της αναμέτρησης με τις δύο ομάδες να αρκούνται στην κυκλοφορία της μπάλας στη μεσαία γραμμή.

Παραμένει μέχρι στιγμής στον αγωνιστικό ο Ντόσα με τον Γκοντάλ να συνεχίζει την προθέρμανση.

03/04/2019
16:21
20' Πρώτη ευκαιρία στην αναμέτρηση

Ο Ζελάγια λίγο έξω από την περιοχή έκανε το σουτ όμως η μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Βοζίνια.

03/04/2019
16:20
18' Επανέναρξη

Συνεχίζει το ζέσταμα ο Γκοντάλ, ο Ντόσα ζήτησε ακόμα κάποια λεπτά για να δει αν μπορεί να συνεχίσει.

03/04/2019
16:19
17' Διακοπή στην αναμέτρηση

Ο Ντόσα Τζούνιορ αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού στην πλάτη που φαίνεται να μην του επιτρέπει να συνεχίσει στην αναμέτρηση. Ο Μπόρις Γκοντάλ κάνει ήδη προθέρμανση και μέσα στα επόμενα λεπτά θα διαφανεί αν θα περάσει τελικά στην αναμέτρηση.

03/04/2019
16:09
7' ΣΧΟΛΙΟ

Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με τις δύο ομάδες να κυκλοφορούν την μπάλα στη μεσαία γραμμή. Ακόμη δεν έχουμε δει κάποια ευκαιρία μπροστά από τις δύο εστίες των τερματοφυλάκων.

Και οι δύο ομάδες στα πρώτα λεπτά φαίνεται να θέλουν να προστατέψουν τα μετόπισθεν τους πρωτίστως και στη συνέχεια να ψάξουν το γκολ που θα τους δώσει το προβάδισμα.

03/04/2019
16:04
Απογοητευτική προσέλευση του κόσμου

Περίπου 500 φίλαθλοι βρίσκονται στις κερκίδες του γηπέδου στη Λεμεσό.

α

03/04/2019
16:01
1' Έναρξη της μεγάλης αναμέτρησης
03/04/2019
15:56
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες

Όλα έτοιμα για την έναρξη της μεγάλης αναμέτρησης των ημιτελικών.