Οι «μάχες» των κυπριακών ομάδων στην Ευρώπη

Πέμπτη, 19/8/2021 - 21:50

Πήραν αποτελέσματα και ελπίζουν σε πρόκριση Ομόνοια και Ανόρθωση!

Στο ΓΣΠ οι πρωταθλητές Κύπρου με εξαιρετική εμφάνιση, επικράτησαν με 4-2 της Αντβέρμπ και πήραν σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης για τους ομίλους του Europa League.

Στο Ισραήλ, από την άλλη, η ομάδα της Αμμοχώστου κράτησε στο μηδέν (0-0) τη Μπερ Σεβά και ελπίζει σε πρόκρισης στη ρεβάνς στο «Αντώνης Παπαδόπουλος».

19/08/2021
21:50
Τέλος των δύο αγώνων
19/08/2021
21:43
85' Ευκαιρία για την Ομόνοια

Ο Λέτσιακς έκανε τη σέντρα από αριστερά και ο Ατιεμγουέν δεν μπόρεσε να σκοράρει με κοντινή κεφαλιά

19/08/2021
21:40
84' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια

Εύστοχη εκτέλεση από τον Ιγιάγι, 4-2 η Ομόνοια

19/08/2021
21:38
83' Πέναλτι για την Ομόνοια

Ο Ατιέμγουεν βγήκε μόνος, ο Σεκ τον ανέτρεψε και ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα.

19/08/2021
21:32
76' Ευκαιρία για την Αντβέρμπ

Ο Έγκεσταϊν βγήκε με επικίνδυνα μπροστά, το σουτ όμως ήταν αδύναμο και μάζεψε ο Φαμπιάνο.

19/08/2021
21:29
74' Ευκαιρία για τη Μπερ Σεβά

Ο Σαφούρι έπιασε ένα δυνατό σουτ εκτός περιοχής, με τη μπάλα να περνάει λίγο πάνω από τα δοκάρια

19/08/2021
21:18
62' Γκολ για την Αντβέρμπ

Ο Μιγιόσι βγήκε ταχύτατα μπροστά, πέρασε τον Σέχου και με μακρινό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 3-2

19/08/2021
21:15
60' Ευκαιρία για την Ανόρθωση

Ο Χριστοδουλόπουλος δοκίμασε μια μακρινή απευθείας εκτέλεση φάουλ και ο Αρούς απέκρουσε δύσκολα

19/08/2021
21:12
56' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια

Τρομερός Λοΐζου πήρε την μπάλα εκτός περιοχής και με σουτ «βολίδα» έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 3-1

19/08/2021
21:07
52' Ευκαιρία για τη Μπερ Σεβά

Ο Γεχέζκελ δοκίμασε ένα δυνατό σουτ εκτός περιοχής και ο Λόρια απέκρουσε δύσκολα

19/08/2021
21:05
49' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια

Ο Παπουλής πήρε και έδωσε δεξιά για τον Κακουλλή κι αυτός με δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-1.

Ημίχρονο σε ΓΣΠ και «Turner Stadium»

Στη Λευκωσία, η Ομόνοια έχει μια καλή παρουσία και δεν επηρεάστηκε από το γκολ της Αντβέρμπ, καταφέρνοντας να ισοφαρίσει στο φινάλε με τον Λοΐζου, ενώ είχε κι άλλες ευκαιρίες για περισσότερα τέρματα.

Στο Ισραήλ, η Ανόρθωση άντεξε στην πίεση της Μπερ Σεβά, με τον Λόρια να πραγματοποιεί κάποιες πολύ καλές αποκρούσεις, ενώ στο τέλος του πρώτου μέρους έχασε τεράστια ευκαιρία με τον Ντέλετιτς για να πάρει προβάδισμα.

Οι δύο κυπριακές ομάδες καλούνται να συνεχίσουν στον ίδιο ρυθμό, με σκοπό να πάρουν το επιθυμητό αποτέλεσμα.

19/08/2021
20:46
Το 1-1 της Ομόνοιας στο ΓΣΠ (ΒΙΝΤΕΟ)
19/08/2021
20:45
45' Μεγάλη διπλή ευκαιρία για την Ανόρθωση

Ο Χουσμπάουερ δοκίμασε το σουτ εκτός περιοχής με τον Αρούς να αποκρούει και στην επαναφορά ο Ντέλετιτς από κοντά σημάδεψε το δεξί κάθετο δοκάρι

19/08/2021
20:43
43' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια

Ο Κακουλλής «έκλεψε» στον χώρο του κέντρου και έβγαλε μόνο τον Λοΐζου, ο οποίος πλάσαρε ιδανικά για το 1-1

19/08/2021
20:40
40' Πρώτη τελική για την Ανόρθωση

Ο Ντέλετιτς δοκίμασε ένα μακρινό σουτ και η μπάλα πέρασε λίγο έξω

19/08/2021
20:39
39' Ευκαιρία για την Ομόνοια

Ο Παπουλής δοκίμασε να απειλήσει με απευθείας εκτέλεση φάουλ από κοντινό σημείο, με τη μπάλα να περνάει λίγο πάνω από τα δοκάρια

19/08/2021
20:38
38' Νέα διπλή ευκαιρία για τη Μπερ Σεβά

Αρχικά ο Λόρια απέκρουσε την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σαφούρι και στην επαναφορά ο Μπαρέιρο με κοντινή κεφαλιά έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια

19/08/2021
20:32
Το 0-1 της Αντβέρμπ στο ΓΣΠ (ΒΙΝΤΕΟ)
19/08/2021
20:30
31' Διπλή ευκαιρία για τη Μπερ Σεβά

Ο Σαφούρι αρχικά δοκίμασε διαγώνιο σουτ και ο Λόρια απέκρουσε και στην επαναφορά ο Πετρούτσι με σουτ εκτός περιοχής έστειλε τη μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια.

19/08/2021
20:26
26' Γκολ για την Αντβέρμπ

Ο Μπαλικβισά έκανε τη σέντρα από αριστερά, εκεί όπου ο Μπένσον ανενόχλητος στην περιοχή έπιασε την καρφωτή κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1 στο ΓΣΠ

19/08/2021
20:12
12' Ευκαιρία για την Αντβέρμπ

Ο Μπαλικβισά δοκίμασε ένα μακρινό σουτ και ο Φαμπιάνο έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ

19/08/2021
20:11
11' Δοκάρι για την Ομόνοια

Ο Κακουλλής από αριστερά γύρισε στην περιοχή για τον Παπουλλή, το σουτ του οποίου σταμάτησε στο δεξί δοκάρι

19/08/2021
20:10
11' Ευκαιρία για τη Μπερ Σεβά

Ο Σαφούρι σέντραρε από δεξιά, ο Ανσάχ έκανε την προβολή και η μπάλα κόντραρε και πέρασε σε κόρνερ.

19/08/2021
20:06
7' Πρώτη ευκαιρία για την Ομόνοια

Ανάλυση ενδεκάδας Ανόρθωσης

Με την ίδια ακριβώς ενδεκάδα, σε σχέση με τον τελευταίο αγώνα κόντρα στη Ραπίντ Βιέννης, παρατάσσει την ομάδα του ο Τιμούρ Κετσπάγια.

Στο τέρμα θα βρίσκεται ο Λόρια, στο δεξί άκρο της άμυνας ο Αμπαρτζουμιάν, στο αριστερό ο Κορέια και κεντρικό αμυντικό δίδυμο οι Αραγιούρι και Ρισβάνης.

Τριάδα στο κέντρο οι Αρτυματάς, Πόποβιτς και Χουσμπάουερ σε πιο ελεύθερο ρόλο.

Στο δεξί φτερό ο Ντέλετιτς, στο αριστερό ο Χριστοδουλόπουλος και στην κορυφή της επίθεσης ο Λάφερτι.

Στον πάγκο: Τζουρ, Ελουντού, Ιωάννου, Μπουσουλάτζιτς, Αβραάμ, Κορρέα, Χριστοφή, Αντωνιάδης, Ρουσιάς, Χρυσοστόμου, Καλτσάς.

0

19/08/2021
18:46
Ανάλυση ενδεκάδας Ομόνοιας

Με εκπλήξεις και σχηματισμό 4-2-3-1 επιλέγει την ομάδα του ο Χένινγκ Μπεργκ.

Κάτω από τα δοκάρια θα βρίσκεται ο Φαμπιάνο, με δίδυμο στο κέντρο της άμυνας τους Παναγιώτου και Λανγκ. Στο δεξί άκρο ο Σέχου και στο αριστερό ο Λέτσιακς που επιστρέφει.

Ντεμπούτο για τον Μπασιρού που ξεκινάει βασικός στον χώρο του κέντρου, με παρτενέρ τον αρχηγό Γκόμεθ.

Στο αριστερό φτερό της επίθεσης μεταφέρεται ο Ντίσκερουντ, με τον Λοΐζου στα δεξιά, τον Παπουλή σαν επιτελικός μέσος και τον Κακουλλή στην κορυφή της επίθεσης.

Στον πάγκο: Παναγή, Χοράτσκα, Ψάλτης, Κίκο, Γιούστε, Ασημένος, Χαραλάμπους, Σάββα, Τζιωνής, Ατιέμγουεν, Ζαχαρίου, Ντούρις.

0

19/08/2021
18:39
Οι ενδεκάδες στο Μπερ Σεβά - Ανόρθωση

Μπερ Σεβά (Ρόνι Λέβι): Αρούς, Αμπάιντ, Βίτορ, Τίμπι, Ελχαμέντ, Μπαρέιρο, Πετρούτσι, Σαφούρι, Μίχα, Ανσάχ, Γέχεζκελ.

Ανόρθωση (Τιμούρ Κετσπάγια): Λόρια, Αμπαρτζουμιάν, Αραγιούρι, Ρισβάνης, Κορέια, Αρτυματάς, Χουσμπάουερ, Πόποβιτς, Ντέλετιτς, Χριστοδουλόπουλος, Λάφερτι.

19/08/2021
18:38
Οι ενδεκάδες στο Ομόνοια - Αντβέρμπ

Ομόνοια (Χένινγκ Μπεργκ): Φαμπιάνο, Σέχου, Παναγιώτου, Λανγκ, Λέτσιακς, Μπασιρού, Γκόμεθ, Ντίσκερουντ, Παπουλής, Λοΐζου, Κακουλλής.

Αντβέρμπ (Μπράϊαν Πρίσκε): Μπιτέζ, Μπατάιγ, Ένγκελς, Λάετ, Βάινς, Βερστρέτε, Σεκ, Χέρκενς, Μπαλικουισά, Μπένσον, Έγκεσταϊν.

19/08/2021
18:25
Σουηδοί διαιτητές στο ΓΣΠ, Βόσνιοι στο «Turner Stadium»

Ο Αντρέας Έκμπεργκ έχει οριστεί ως διαιτητής της αναμέτρησης της Ομόνοιας κόντρα στη Αντβέρπ. Μαζί του θα είναι οι Μεχμέτ Κουλούμ, Στεφάν Χάλμπεργκ και τέταρτος ο Μοχάμεντ Αλ-Χακίμ.

0

Στο Μπερ Σεβά - Ανόρθωση ορίστηκε ο Ίρφαν Πέλιτο, με βοηθούς τους Νταμίρ Λάζιτς, Γκόραν Ντούζιακ και τέταρτος ο Αντμίρ Σέχοβιτς.

0

19/08/2021
18:20
Η πορεία μέχρι εδώ

Η Ομόνοια ξεκίνησε από τον δεύτερο προκριματικό του Champions League, εκεί όπου απέναντι στη Ντιναμό Ζάγκρεμπ αποκλείστηκε με δύο ήττες (2-0, 0-1).

Συνέχισε τον τρίτο προκριματικό του Europa League και κόντρα στη Φλόρα Ταλίν, κατάφερε να προκριθεί στη διαδικασία των πέναλτι (1-0, 2-1 τα δύο ματς) εξασφαλίζοντας την παρουσία της στους ομίλους, τουλάχιστον, του Conference League.

Από την άλλη, η Ανόρθωση ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της από τον τρίτο προκριματικό γύρο του Europa League και αποκλείστηκε από την Ραπίντ Βιέννης (3-0, 2-1) και πλέον συνεχίζει στα play-off του Conference League.