Ισοπαλία… κορυφής για την ΑΕΚ στο ΓΣΠ με την Ομόνοια (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Δευτέρα, 13/12/2021 - 19:57

Χωρίς νικητή αλλά με γκολ (1-1) ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση στο ΓΣΠ μεταξύ της Ομόνοιας και της ΑΕΚ για τη 13η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta. Οι Λαρνακείς άνοιξαν το σκορ στο 78ο λεπτό με τον Μάμα, όμως η… απάντηση των «πρασίνων» ήταν άμεση με τον Παπουλή στο 80ο λεπτό.

Τίποτα το αξιόλογο δεν είχε να επιδείξει στο πρώτο τέταρτο η αναμέτρηση. Χαμηλός ρυθμός, με λάθη εκατέρωθεν από τις δύο ομάδες οι οποίες επιθετικά δυσκολεύονταν να δημιουργήσουν ρήγματα. Στη συνέχεια ο ρυθμός μπορεί να μην ανέβηκε, όμως οι δύο ομάδες δημιούργησαν κάποιες ευκαιρίες, χωρίς και πάλι καταφέρνουν να γίνουν ιδιαίτερα απειλητικές.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι δύο ομάδες προσπάθησαν να ανεβάσουν… στροφές, χωρίς όμως να καταφέρνουν με επιτυχία έως τη στιγμή του γκολ. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η αναμέτρηση είχε… τρελό ρυθμό με τις δύο ομάδες να χάνουν μεγάλες ευκαιρίες για να πάρουν τη νίκη.

Με την ισοπαλία αυτή η ομάδα της Λάρνακας έφτασε τους 28 βαθμούς και βρίσκεται στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα καθώς στην ισοβαθμία υπερτερεί του Απόλλωνα. Από την άλλη, η ομάδα της Ομόνοιας βρίσκεται πλέον στους 17 βαθμούς και την πέμπτη θέση, έχοντας δύο παιχνίδια λιγότερα.

Την ερχόμενη αγωνιστική του πρωταθλήματος (14η), η Ομόνοια θα πάει να αγωνιστεί στο Μακάρειο απέναντι στη Δόξα (19/12 - 19:00), ενώ η ΑΕΚ θα επιστρέψει στην «Αρένα» για να φιλοξενήσει την Πάφο (20/12 - 19:00), στην τελευταία χρονικά αναμέτρηση της αγωνιστικής.

13/12/2021
20:00
Το... τρίτο ημίχρονο της αναμέτρησης

Ο απόηχος και οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών για τις δύο ομάδες.

13/12/2021
19:57
Τέλος στο ΓΣΠ, έμειναν στο 1-1 οι δύο ομάδες

Ένα δίλεπτο ήταν αρκετό για να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα.

13/12/2021
19:51
90’ Πέντε επιπλέον λεπτά για το τέλος

Παραμένει το 1-1 στην αναμέτρηση.

13/12/2021
19:49
89' Διπλή αλλαγή για την Ομόνοια

Μποτεάκ αντί Λοΐζου και Μπασιρού αντί Γκόμεθ.

13/12/2021
19:46
85' Αλλαγή για την ΑΕΚ

Ο Άμπρααμ στη θέση του Τρισκόφσκι.

13/12/2021
19:43
83' Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια

Σουτ από ευνοϊκή θέση εντός περιοχής, με τον Τούμπα να σώζει στην κυριολεξία την ομάδα του.

13/12/2021
19:42
80' Γκολ για την Ομόνοια

Γύρισμα στην περιοχή της ΑΕΚ, με τον Παπουλή να βάζει την προβολή.

13/12/2021
19:40
78' Γκολ για την ΑΕΚ

Σουτ εκτός περιοχής με τον Μάμα να νικάει τον Ουζόχο και να δίνει προβάδισμα στην ομάδα του.

13/12/2021
19:32
71' Μια αλλαγή για την Ομόνοια, τρεις για την ΑΕΚ

Τσέποβιτς εκτός για να μπει ο Κακουλλής για την Ομόνοια.

Γκιούρσκο εκτός για να μπει ο Επινόσα, Ματ εκτός για να μπει ο Ρόμο και Τάντι εκτός για να μπει ο Κύπρος.

13/12/2021
19:31
68' Αποβολή στον πάγκο για την Ομόνοια

Ο προπονητής τερματοφυλάκων των γηπεδούχων, Ανδρέας Λουγκρίδης είδε την κόκκινη από τον διαιτητή της αναμέτρησης μετά από αντιπαράθεση με τον πάγκο της ΑΕΚ.

13/12/2021
19:23
62' Αλλαγή για την ΑΕΚ

Στη θέση του Ακοράν μπήκε ο Φαράζ.

13/12/2021
19:12
52' Ευκαιρία για την ΑΕΚ

Πρώτη τελική για την ΑΕΚ στο δεύτερο μέρος. Ο Τρισκόφσκι σούταρε εκτός περιοχής, η μπάλα βρήκε στον Λανγκ και πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

13/12/2021
19:05
46' Έναρξη στο δεύτερο ημίχρονο

Συνεχίζουν με τις αρχικές ενδεκάδες οι δύο ομάδες, χωρίς αλλαγές.

13/12/2021
18:50
Ημίχρονο στο ΓΣΠ, χωρίς γκολ

Το σχόλιο του πρώτου ημιχρόνου

Ημίχρονο χωρίς γκολ (0-0) στο ΓΣΠ μεταξύ της Ομόνοιας και της ΑΕΚ στην αναμέτρηση για τη 13η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta.

Στο δεύτερο ημίχρονο έχει ενδιαφέρον πως θα προσεγγίσουν την αναμέτρηση οι δύο προπονητές. Αν δηλαδή θα επιδιώξουν να βρουν το γκολ για να πάρουν τη νίκη ή θα προσπαθήσουν να διατηρήσουν το βαθμό της ισοπαλίας.

α

13/12/2021
18:48
45' Ένα επιπλέον για το τέλος του ημιχρόνου

Παραμένει το 0-0 στο ΓΣΠ.

13/12/2021
18:40
38' Σουτ για την Ομόνοια

Μακρινό σουτ του Παπουλή, έξω η μπάλα.

13/12/2021
18:37
34' Απειλεί η ΑΕΚ

Μετά από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα «χάθηκε» στην περιοχή και ο Τόμοβιτς με πλασέ την έστειλε μόλις έξω μετά από καραμπόλες.

13/12/2021
18:33
31' Απειλεί η Ομόνοια

Κόρνερ του Τζιωνή, με τον Μιξ να πιάνει τη γυριστή κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι και τον Παπουλή να μη μπορεί να έρθει σε επαφή με τη μπάλα για να τη στείλει στα δίκτυα.

13/12/2021
18:31
29' Σουτ για την ΑΕΚ

Μακρινό σουτ του Ακοράν, πολύ άστοχο δεν απειλήθηκε ο Ουζόχο.

13/12/2021
18:29
26' Δοκάρι για την Ομόνοια

Απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Γκόμεθ, με τη μπάλα να καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι του Τούμπα.

13/12/2021
18:18
15' Χαμηλός ρυθμός, απουσιάζουν οι ευκαιρίες

Τίποτα το αξιόλογο δεν έχει να επιδείξει στο πρώτο τέταρτο η αναμέτρηση. Χαμηλός ρυθμός, με λάθη εκατέρωθεν από τις δύο ομάδες οι οποίες επιθετικά δυσκολεύονται να δημιουργήσουν ρήγματα.

13/12/2021
18:03
1' Έναρξη στην αναμέτρηση

Στη σέντρα η ΑΕΚ.

13/12/2021
17:59
Μονόλεπτη σιγή από τις δύο ομάδες

Εις μνήμην του πατέρα του προέδρου της εταιρίας των «πρασίνων», Σταύρου Παπασταύρου.

13/12/2021
17:54
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες

Με τις λευκές εμφανίσεις οι γηπεδούχοι, με τις κιτρινοπράσινες οι φιλοξενούμενοι.

13/12/2021
17:25
To pre-game της αναμέτρησης από την PrimeTel
13/12/2021
17:15
Η ανάλυση της ενδεκάδας της ΑΕΚ

Με τρεις αλλαγές σε σχέση με την περασμένη αγωνιστική κόντρα στη Δόξα παρατάσσει την ομάδα του στο ΓΣΠ ο προπονητής της ΑΕΚ, Νταβίντ Καταλά. Τάντι αντί Γκαρθία, Μάμας αντί Άμπρααμ και Τόμοβιτς αντί Γκονζάλεζ από τον Ισπανό τεχνικό στο αρχικό σχήμα.

Κάτω από τα δοκάρια θα βρίσκεται ο Ιωακείμ Τούμπας, με τους Τόμοβιτς και Μιλίτσεβιτς να συνθέτουν το κεντρικό αμυντικό δίδυμο. Στο δεξί άκρο της άμυνας ο Ροσάλες, με τον Τάντι να κινείται αριστερά.

Στη μεσαία γραμμή για τους Λαρνακείς θα βρίσκονται οι Λέδες και Μάμας, με τους Γιούρσκο και Ακοράν στα άκρα της επίθεσης. Ματ Ντάρμπισαϊαρ και Ιβάν Τρισκόφσκι θα συνθέσουν το δίδυμο στην κορυφή κρούσης για την ΑΕΚ. Σχηματισμός 4-4-2 από τον Ισπανό προπονητή.

Στον πάγκο: Λεάλ, Άμπρααμ, Ρόμο, Φαράζ, Γκονζάλεζ, Ολατούντζι, Αναστασίου, Εσπινόσα, Χριστοφόρου, Ναούμ, Μακρής, Τιάγκο

13/12/2021
17:10
H ανάλυση της ενδεκάδας της Ομόνοιας

Χωρίς εκπλήξεις παρατάσσει την Ομόνοια ο Χένινγκ Μπεργκ ο οποίος θα χρησιμοποιήσει σχηματισμό 4-2-3-1 και τον Ουζόχο κάτω από το τέρμα.

Στην άμυνα θα βρίσκονται οι Λανγκ και Χούμποτσαν, με τον Λέτσιακς αριστερά και τον Σέχου δεξιά. Στη μεσαία γραμμή για τους «πράσινους» οι Ζόρντι Γκόμεθ και Μιξ Ντίσκερουντ, με τον Φώτη Παπουλής λίγο πιο μπροστά ως επιτελικός μέσος.

Στα άκρα της επίθεσης θα κινηθούν οι Μαρίνος Τζιωνής και Λοΐζος Λοΐζου, με τον Τσέποβιτς να είναι ο μοναδικός προωθημένος στη γραμμή κρούσης.

Οκτώ αλλαγές σε σχέση με τον τελευταίο ευρωπαϊκό αγώνα από τον Νορβηγό τεχνικό. Στο αρχικό σχήμα διατηρήθηκαν μόνο οι Ουζόχο, Λανγκ και Λέτσιακς.

Στον πάγκο: Παναγή, Χοράτσκα, Κίκο, Ψάλτης, Παναγιώτου, Μπασιρού, Χαραλάμπους, Ατιέμγουεν, Μποτεάκ, Ζαχαρίου, Ντούρις, Κακουλλής

13/12/2021
17:05

Ομόνοια (Χένινγκ Μπεργκ): Ουζόχο, Λέτσιακς, Χούμποτσαν, Λανγκ, Σέχου, Γκόμεθ, Μιξ, Τζιωνής, Παπουλής, Τσέποβιτς

ΑΕΚ (Νταβίντ Καταλά): Τούμπας, Τάντι, Μιλίτσεβιτς, Τόμοβιτς, Ροσάλες, Λέδες, Μάμας, Γιούρτσκο, Ακοράν, Τρισκόφσκι, Ντάρμπισαϊαρ

Στο παιχνίδι του πρώτου γύρου η ΑΕΚ επικράτησε με 2-1

Τα γκολ για τους γηπεδούχους πέτυχαν ο Ιβάν Τρισκόφσκι (55’) από το σημείο του πέναλτι και ο Ματ Ντάρμπισαϊαρ (74’). Για την Ομόνοια μείωσε στο σκορ ο Παπουλής (81΄).

13/12/2021
16:35
Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση μεταξύ της Ομόνοιας και της ΑΕΚ

Οι «πράσινοι» φιλοξενούν την ομάδα της Λάρνακας στο ΓΣΠ στις 18:00 στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.