Τελικό: Ομόνοια - ΑΕΚ (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 22/12/2019 - 18:49

Τεράστια νίκη… κορυφής για την Ομόνοια καθώς επικράτησε με 3-2 της ΑΕΚ στο ΓΣΠ στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής και ολοκλήρωσε με ιδανικό τρόπο τις υποχρεώσεις της μέσα στο 2019.

Η ομάδα του Μπεργκ πήρε προβάδισμα μόλις στο τέταρτο λεπτό από το σημείο του πέναλτι με τον Γκόμεθ ενώ η ΑΕΚ έφερε προσωρινά το παιχνίδι στα ίσα στο 32ο λεπτό. Η «απάντηση» της Ομόνοιας ήταν άμεση αφού στο 36ο λεπτό ο Κακουλλής έκανε το 2-1 ενώ ο Τιάγκο στο 51ο λεπτό ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-1. Η ΑΕΚ μπήκε ξανά στο παιχνίδι στο 80 λεπτό της αναμέτρησης με το γκολ του Κάσες.

Πλέον με αυτή τη νίκη η Ομόνοια έφτασε τους 31 βαθμούς και βρίσκεται μόνη πρώτη στη βαθμολογία ενώ από την άλλη η ΑΕΚ έμεινε στην έκτη θέση και τους 18 βαθμούς.

Μετά την επανέναρξη του πρωταθλήματος η Ομόνοια πάει στη Λεμεσό για να αντιμετωπίσει τον Απόλλωνα ενώ η ΑΕΚ φιλοξενεί την ίδια μέρα τον Ολυμπιακό στη Λάρνακα.

«Μαγική» ήταν η παρουσία του κόσμου των γηπεδούχων στο γήπεδο της πρωτεύουσας καθώς από το πρώτο λεπτό ώθησαν την ομάδα τους στη μεγάλη νίκη που τους επιτρέπει να κάνουν… ρεβεγιόν στην κορυφή.

22/12/2019
18:49
Τέλος στο ΓΣΠ, μεγάλη νίκη για την Ομόνοια
22/12/2019
18:48
90' Τρίτη αλλαγή για την Ομόνοια

Στη θέση του Κακουλλή ο Γιάννης Κούσουλός.

22/12/2019
18:45
90' Τρία επιπλέον λεπτά για το τέλος

Ανέβασε στροφές η ΑΕΚ και πιέζει για την ισοφάριση στα τελευταία λεπτά.

22/12/2019
18:40
85' Δεύτερη αλλαγή για την Ομόνοια

Πρωτοτυπεί και πάλι ο Μπεργκ. Βγάζει τον Μίκου μετά από λίγο αφού πέρασε στην αναμέτρηση και έβαλε στη θέση του τον Χούμποτσαν. Σωστή κίνηση τακτικής από τον Νορβηγό.

22/12/2019
18:36
80' Γκολ για την ΑΕΚ

Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Χέφελ ανάγκασε τον Φαμπιάνο να αποκρούσει δύσκολα την μπάλα. Στην επαναφορά ο Κάσες με ψηλοκρεμαστό σουτ έκανε το 3-2 για τους Λαρνακείς.

22/12/2019
18:34
79' Τρίτη και τελευταία αλλαγή στο παιχνίδι για την ΑΕΚ

Στη θέση του Απόστολου Γιάννου πέρασε ο Κίβενι.

22/12/2019
18:29
74' Τεράστια ευκαιρία για την Ομόνοια

Τετ-α-τετ ο Κακουλλής με τον Τόνιο, το πλασέ του 18χρονου κατέληξε στο δοκάρι και έξω.

22/12/2019
    18:25
    70' Πρώτη κίνηση από τον πάγκο και για την Ομόνοια

Στη θέση του Ορτέγα ο Μίκου.

Σωστή κίνηση από τον Μπεργκ καθώς ο Ορτέγα ήταν χρεωμένος με κίτρινη κάρτα και... φλέρταρε με την αποβολή.

22/12/2019
    18:24
    68' Δεύτερη αλλαγή για την ΑΕΚ

Ο Κάσες πέρασε στην αναμέτρηση στη θέση του Φακούντο Γκαρσία.

22/12/2019
    18:22
    67' ΣΧΟΛΙΟ

Τα έχει χαμένα η ΑΕΚ μετά το τρίτο γκολ των γηπεδούχων. Η ομάδα της Λάρνακας δεν μπορεί να κρατήσει καθόλου την μπάλα, κάνουν αβίαστα λάθη και δίνουν το δικαίωμα στους «πράσινους» να απειλούν με κάθε τρόπο την εστία του Τόνιο.

Όπως δείχνει η εικόνα του παιχνιδιού είναι θέμα χρόνου για την Ομόνοια να βρει το τέταρτο γκολ που θα δώσει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της.

22/12/2019
    18:19
    64' Καλή στιγμή για την Ομόνοια

Ο Κακουλλής από αριστερά έκανε τη σέντρα με τον Ορτέγα να μην μπορεί να κάνει καλή κεφαλιά και την μπάλα να φεύγει λίγο έξω.

22/12/2019
    18:17
    62' Καταπληκτική στιγμή για την Ομόνοια

Τρομερή κάθετη πάσα του Ορτέγα στον Κακουλλή ο οποίος υπό πίεση έκανε το πλασέ αναγκάζοντας τον Τόνιο σε δύσκολη απόκρουση στη γωνία του.

22/12/2019
    18:15
    60' Πρώτη αλλαγή για την ΑΕΚ

Εκτός αναμέτρησης ο Ιβάν Τρισκόφσκι ο οποίος δίνει τη θέση του στον Φιόλιτς.

22/12/2019
    18:13
    Ζητά επιτακτικά το πρωτάθλημα ο κόσμος της Ομόνοιας

Πανικός επικρατεί στο γήπεδο της πρωτεύουσας μετά το 3-1 των «πρασίνων» με τον κόσμο της ομάδας να ζητά επιτακτικά το πρωτάθλημα από τους ποδοσφαιριστές.

22/12/2019
    18:07
    51' Γκολ για την Ομόνοια

Ατομική προσπάθεια από τα δεξιά από τον Μποτεάκ, έκανε τη σέντρα και ο Κακουλής με τρομερό ψαλιδάκι λίγο έλειψε να σκοράρει όμως ο Τόνιο «έσωσε» την ΑΕΚ όμως στην επαναφορά ο Τιάγκο προ κενού τέρματος έκανε το 3-1 για την ομάδα του.

22/12/2019
    18:00
    46' Έναρξη στο δεύτερο ημίχρονο, χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες
    22/12/2019
    17:46
    Τέλος ημιχρόνου, 2-1 μπροστά η Ομόνοια
    22/12/2019
    17:44
    45' Δύο λεπτά για το τέλος του ημιχρόνου
    22/12/2019
    17:36
    36' Γκολ για την Ομόνοια

Πανέμορφη προσπάθεια του Λέσιακς από αριστερά, μπήκε στην περιοχή αφού «άδειασε» όποιο βρήκε μπροστά του και έδωσε τέρμα «πάρε - βάλε» στον Κακουλλή ο οποίος προ κενού τέρματος δε δυσκολεύτηκε να κάνει το 2-1 για την Ομόνοια σκοράροντας για πρώτη φορά με το τριφύλλι στο στήθος.

22/12/2019
    17:32
    32' Γκολ για την ΑΕΚ

Κάθετη του Γκαρσία, ο Ιωάννου από πλάγια αλλά κοντινή θέση νίκησε τον Φαμπιάνο για το 1-1.

22/12/2019
      17:29
      30' ΣΧΟΛΙΟ

Συμπληρώθηκε το πρώτο ημίωρο στην αναμέτρηση με την Ομόνοια να συνεχίζει να βρίσκεται μπροστά στο σκορ. Οι φιλοξενούμενοι παρά το αρχικό πρεσάρισμα για άμεση ισοφάριση δείχνουν να έχουν πρόβλημα στο να κρατήσουν την μπάλα.

Η Ομόνοια έχει καταφέρει να κερδίσει κάποια μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και πιέζει την ΑΕΚ όποτε της δίνεται η ευκαιρία για το δεύτερο γκολ που θα της δώσει σαφέστατο προβάδισμα.

22/12/2019
      17:20
      21' Μεγάλη στιγμή για την Ομόνοια

Γύρισμα στην περιοχή από τον Λέσιακς με παραλήπτη τον Ορτέγα ο οποίος μέσα στην περιοχή από το ύψος του πέναλτι έπιασε το σουτ όμως δεν κατάφερε να βρει στόχο.

22/12/2019
      17:18
      19' Επικίνδυνη στιγμή για την ΑΕΚ

Μετά από εκτέλεση κόρνερ η μπάλα πέρασε χαμηλά από πολλά σώματα όμως κανείς δεν κατάφερε να την σπρώξει στα δίκτυα.

22/12/2019
      17:12
      13' ΣΧΟΛΙΟ

Μετά το γρήγορο γκολ της Ομόνοιας οι φιλοξενούμενοι προσπαθούν να κερδίσουν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο. Κρατούν μπάλα και προσπαθούν να δημιουργήσουν ρήγματα στην αντίπαλη άμυνα.

Από την πλευρά της η Ομόνοια μετά το 1-0 έχασε κάποια μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και προσπαθεί κυρίως να χτυπήσει με αντεπιθέσεις για το 2-0 που θα της δώσει πιο «καθαρό» προβάδισμα.

22/12/2019
      17:02
      4' Γκολ για την Ομόνοια

Εύστοχος από το σημείο του πέναλτι ο Γκόμεθ και 1-0 για τους γηπεδούχους.

22/12/2019
      17:02
      3΄Πέναλτι για την Ομόνοια

Ανατροπή του Τρουγιόλς στον Γκόμεθ εντός περιοχής. Σωστή υπόδειξη από τον Τράττο.

22/12/2019
      17:00
      1' Έναρξη της αναμέτρησης στο ΓΣΠ
      22/12/2019
      16:58
      Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες

Όλα έτοιμα για την έναρξη της αναμέτρησης.