Τελικό: Ομόνοια - ΑΕΛ (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 4/10/2020 - 20:26

Τη νίκη με 3-0 πέτυχε στο ΓΣΠ η Ομόνοια κόντρα στην ΑΕΛ στο πλαίσιο της έκτης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Τα γκολ για τους γηπεδούχους ο Ασαντέ στο 64ο λεπτό μετά από τρομερή ατομική ενέργεια του Μαρίνου Τζιωνή, ο Κακουλλής στο 89ο λεπτό και ο Μποτεάκ στις καθυστερήσεις.

Η Ομόνοια μπήκε καλύτερα στην αναμέτρηση και μέχρι το πρώτο 20ο λεπτό κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο, δημιουργώντας κάποιες ευκαιρίες μπροστά από την εστία του Βοζίνια χωρίς όμως πολλά-πολλά επιθετικά. Στη συνέχεια όμως οπισθοχώρησαν οι κάπως οι παίκτες του Μπεργκ. Από την άλλη, η ΑΕΛ μετά το νωθρό ξεκίνημα, κέρδισε κάποια μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και δημιούργησε τις δικές τις ευκαιρίες για γκολ στο πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο η αναμέτρηση κυμάνθηκε στον ίδιο ρυθμό, είχε καλό ρυθμό και πάθος, με την Ομόνοια να ανοίγει το σκορ στο 64ο λεπτό. Κάπου εκεί η ΑΕΛ ανέβηκε πιο μπροστά και διεκδίκησε το γκολ της ισοφάρισης, χωρίς όμως να καταφέρνει κάτι. Αποκορύφωμα για τους φιλοξενούμενους το δοκάρι του Ντανίλο στο 70ο λεπτό. Έτσι, το γκολ του Κακουλλή στα τελευταία λεπτά... αποτελείωσε το παιχνίδι ενώ ο Μποτεάκ από το σημείο του πέναλτι έβαλε το «κερασάκι» στην τούρτα.

Με τη νίκη αυτή η Ομόνοια έφτασε τους 11 βαθμούς και βρίσκεται στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα, έχοντας μάλιστα παιχνίδι λιγότερο. Από την άλλη, η ΑΕΛ έμεινε στους εννέα βαθμούς. Την έβδομη αγωνιστική η ΑΕΛ φιλοξενεί στο Τσίρειο την Ένωση ενώ η Ομόνοια πάει στο Δασάκι για να αντιμετωπίσει τον Εθνικό.

04/10/2020
20:26
Τέλος στο ΓΣΠ, 3-0 νίκη για την Ομόνοια
04/10/2020
20:23
90+3' Γκολ για την Ομόνοια

Εύστοχος ο Μποτεάκ και 3-0 για τους «πράσινους».

04/10/2020
20:22
90+2' Πέναλτι για την Ομόνοια

Ο Παπαφώτης ανατρέπει τον Λοΐζου με τον Βασίλη Δημητρίου να καταλογίζει αμέσως το σημείο του πέναλτι.

04/10/2020
20:19
89' Γκολ για την Ομόνοια

Στην περιοχή ο Κακουλλής, κρέμασε τον Βοζίνια και 2-0 η Ομόνοια.

04/10/2020
20:16
86' Από μία αλλαγή για τις δύο ομάδες

Χάρης Κυριάκου εκτός για να μπει ο Τόρες για την ΑΕΛ.

Ασαντέ εκτός για να μπει ο Λοΐζου για την Ομόνοια.

04/10/2020
20:07
77' Δεύτερη αλλαγή για την ΑΕΛ

Στη θέση του Αντωνίου πέρασε ο Δ. Αβραάμ.

04/10/2020
20:03
73' Αλλαγή και για την Ομόνοια

Στη θέση του Ντούρις ο Κακουλλής.

04/10/2020
20:02
72' Απειλεί ξανά η ΑΕΛ

Στην περιοχή ο Μαέ, έκανε το σουτ όμως ο Φαμπιάνο έπεσε ξανά και μάζεψε χωρίς δυσκολία τη μπάλα.

04/10/2020
20:01
71' Αλλαγή για την ΑΕΛ

Στη θέση του Ριέρα ο Μπάμπιτς.

04/10/2020
20:00
70' Δοκάρι για την ΑΕΛ

Τεράστιο λάθος του Χούμποτσαν, ο Ντανίλο πήρε τη μπάλα, έκανε το πλασέ όμως ο η μπάλα σταμάτησε στη... ρίζα του δοκαριού του Φαμπιάνο.

04/10/2020
19:58
68' Φάουλ σε καλό σημείο για την Ομόνοια

Εκτέλεση του Μποτεάκ, η μπάλα κόντραρε σε συμπαίκτη του και έφυγε έξω.

04/10/2020
19:54
64' Γκολ για την Ομόνοια

Πανέμορφη ατομική ενέργεια του Τζιωνή, μπήκε στην περιοχή και έδωσε... έτοιμο γκολ στον Ασαντέ ο οποίος εξ επαφής έσπρωξε τη μπάλα στα δίκτυα για το 1-0.

04/10/2020
19:52
60' Άλλη μισή ώρα στην αναμέτρηση

Παραμένει το 0-0 στο ΓΣΠ με το ρυθμό της αναμέτρησης να είναι πάρα πολύ καλός.

04/10/2020
19:42
53' Σταθερός ο ρυθμός της αναμέτρησης

Με τον ίδιο τρόπο που τελείωσε το πρώτο ημίχρονο, ξεκίνησε και το δεύτερο. Καλός ρυθμός, λείπει όμως το γκολ.

04/10/2020
19:35
46' Έναρξη στο δεύτερο ημίχρονο

19:16
45+1' Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΛ

Δυνατό σουτ του Ντανίλο στη γωνία, ο Φαμπιάνο έπεσε και έδιωξε με δυσκολία σε κόρνερ.

04/10/2020
19:15
45' Τρία λεπτά επιπλέον για το τέλος του ημιχρόνου
04/10/2020
19:11
41' Διπλή ευκαιρία για την Ομόνοια

Έφυγε πίσω από την άμυνα ο Ντούρις στο τετ α τετ με τον Βοζίνια όμως αστόχησε. Η μπάλα κατέληξε στον Μποτεάκ έξω από την περιοχή όμως το σουτ του κατέληξε λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Αξίζει να σημειωθεί ότι μετά τη χαμένη ευκαιρία του Ντούρις όλοι οι φίλοι της Ομόνοια φώναξαν ρυθμικά το όνομα του ενώ και οι συμπαίκτες του έσπευσαν να τον εμψυχώσουν.

04/10/2020
19:10
40' Καλή στιγμή για την ΑΕΛ

Κόρνερ του Ριέρα, ο Αντρέ πήρε την κεφαλιά όμως η μπάλα έφυγε μόλις έξω.

04/10/2020
19:07
37' Ευκαιρία μετά από ώρα για την Ομόνοια

Ελίχθηκε ο Τζιωνής και έδωσε στον Ντούρις ο οποίος από το ύψος του πέναλτι έκανε το σουτ όμως η μπάλα κόντραρε και έφυγε κόρνερ.

04/10/2020
18:56
Τηρούν κατά... γράμμα τις αποστάσεις οι φίλοι της Ομόνοιας

χ

04/10/2020
18:53
22' Πολιορκεί την περιοχή της Ομόνοιας η ΑΕΛ

Τέσσερα διαδοχικά σουτ από τους παίκτες της ΑΕΛ, όλα σταμάτησαν σε σώματα των παικτών της Ομόνοιας.

04/10/2020
18:51
20' Πρώτη στιγμή στην αναμέτρηση για την ΑΕΛ

Στην περιοχή ο Ντανίλο, έκανε τις ντρίμπλες και επιχείρησε το σουτ όμως ο Φαμπιάνο με διπλή προσπάθεια μάζεψε τη μπάλα.

04/10/2020
18:46
16' Καλή στιγμή για την Ομόνοια

Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μποτεάκ από πλάγια, ο Βοζίνια έκανε κακή έξοδο όμως η μπάλα δεν κατέληξε στην εστία και έφυγε δίπλα από τα δοκάρια της ΑΕΛ.

04/10/2020
18:40
10' Έχει τον έλεγχο η Ομόνοια

Καλύτερη στον αγωνιστικό στα πρώτα δέκα λεπτά είναι η Ομόνοια. Οι «πράσινοι» έχουν την κατοχή όμως προς το παρόν δεν έχουν απειλήσει ιδιαίτερα την εστία του Κέρκεζ. Η ΑΕΛ από την πλευρά της δείχνει πως δε θέλει να αμυνθεί αλλά να δημιουργήσει το δικό της παιχνίδι.

04/10/2020
18:31
1' Πρώτη στιγμή στην αναμέτρηση

Πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό ο Ασαντέ έπαιξε το 1-2 με τον Ντούρις, βγήκε απέναντι στον Βοζίνια όμως την τελευταία στιγμή ο Ράσο τον πρόλαβε και παραχώρησε κόρνερ.

04/10/2020
18:30
1' Ξεκίνησε η αναμέτρηση
04/10/2020
18:28
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες

Με τις νέες πράσινες εμφανίσεις της η Ομόνοια, με τις κλασικές κίτρινες οι φιλοξενούμενοι.

04/10/2020
18:07
Δημητρίου: «Στόχος να κυριαρχήσουμε στα επόμενα χρόνια»

Στην κάμερα της PrimeTel μίλησε ο εκπρόσωπος Τύπου της Ομόνοιας, Αντρέας Δημητρίου, πριν το μεγάλο παιχνίδι με την ΑΕΛ.

Αναλυτικά όλα όσα ανέφερε:

Για τους παίκτες που βρέθηκαν θετικοί στον ιό: «Κληθήκαμε να διαχειριστούμε μια δύσκολη κατάσταση. Έπρεπε να ενεργήσουμε άμεσα ώστε να απομονώσουμε την ενδεχόμενη μετάδοση του ιού. Αν κρίνουμε από τα αποτελέσματα, ήταν θετική η αντίδραση μας. Περιοριστήκαμε στα δύο. Οι ποδοσφαιριστές μας σιγά σιγά θα επιστρέψουν. Βάση πρωτοκόλλων είναι 14 μέρες υποχρεωτικός περιορισμός. Αν είναι αρνητικοί, τότε θα επιστρέψουν. Αν όχι τότε θα μείνουν ακόμα λίγες μέρες».

Για το παιχνίδι με την ΑΕΛ: «Το παιχνίδι σήμερα είναι δύσκολο. Η ΑΕΛ είναι δύσκολη ομάδα, οργανωμένη και δυσκολοκατάβλητη. Θα χρειαστεί προσπάθεια. Η ομάδα μας προέρχεται από βεβαρημένο πρόγραμμα, όμως είναι σημαντικό να κερδίσουμε. Θα ξεκουραστούμε στην διακοπή και θα επανέλθουμε για το δύσκολο πρόγραμμα. Είναι χαρά μας που θα παίξουμε αυτούς τους αγώνες. Σκοπεύουμε να διαχειριστούμε με τον καλύτερο τρόπο αυτή την ευρωπαϊκή πορεία. Στόχος είναι να κυριαρχήσουμε στα επόμενα χρόνια, όμως είμαστε προσγειωμένοι. Δοκιμάζεται η ομάδα σε όλες τις διοργανώσεις, όμως θα μάθουμε πολλά και θα δούμε τι θέλει βελτίωση και τι όχι. Να μας βγάλει καλύτερους αυτή η σεζόν».