«Λύγισε» την ΑΕΛ με Τζιωνή και επέστρεψε στις νίκες η Ομόνοια (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Τετάρτη, 22/12/2021 - 20:54

Νίκη δια... ποδός Τζιωνή!

Η Ομόνοια επικράτησε με 1-0 της ΑΕΛ στο ΓΣΠ, σε εξ αναβολής αναμέτρηση για την 1η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta, επιστρέφοντας στις νίκες.

Οι «πράσινοι» ήταν καλύτεροι, κυρίως στο δεύτερο μέρος και με γκολ του Κύπριου άσου, στο 55ο λεπτό, κατάφεραν να πάρουν το τρίποντο.

0

Επιστροφή στα αρνητικά αποτελέσματα για την ομάδα της Λεμεσού, η οποία δεν είχε ανάλογη εικόνα όπως στο περασμένο παιχνίδι και μοιραία γνώρισε την ήττα.

Με αυτή τη νίκη η Ομόνοια παρέμεινε στην 6η θέση με 20 βαθμούς πλέον και την ερχόμενη Κυριακή (26/12, 17:00) φιλοξενείται τυπικά από τον ΑΠΟΕΛ στο ΓΣΠ, στη συνέχεια του «αιώνιου», για την 11η αγωνιστική, που διακόπηκε στο 17ο λεπτό λόγω ομίχλης.

Αντίθετα η ΑΕΛ έμεινε στην 9η θέση με 15 βαθμούς και με το νέο έτος φιλοξενείται τυπικά από τον Απόλλωνα στο Τσίρειο, τη Δευτέρα (3/1, 19:00), στο ντέρμπι της Λεμεσού και για την 15η αγωνιστική.

Θυμηθείτε την εξέλιξη του μεγάλου ματς

22/12/2021
20:54
Τέλος του αγώνα

Η Ομόνοια ήταν καλύτερη και με γκολ του Τζιωνή επικράτησε με 1-0 της ΑΕΛ στο ΓΣΠ, σε εξ αναβολής αναμέτρησης της πρεμιέρας.

20:21
60' Νέα μεγάλη φάση για την Ομόνοια

Ο Κακουλλής δοκίμασε ένα καλό μακρινό σουτ και ο Βοζίνια έκανε δύσκολη επέμβαση με το ένα χέρι

22/12/2021
20:17
57' Νέα ευκαιρία για την Ομόνοια

Ο Τζιωνής έδωσε αριστερά για τον Λέτσιακς που δοκίμασε το δυνατό σουτ από πλάγια θέση και η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια

22/12/2021
20:15
55' Γκολ για την Ομόνοια

Ο Σέχου έκανε το γύρισμα από δεξιά, ο Κακουλλής έκανε την πρώτη προβολή, ο Τζιωνής την δεύτερη και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0

0

22/12/2021
20:08
48' «Απάντησε» η ΑΕΛ

Ο Σάντος έδωσε στον Ριέρα, ο οποίος δοκίμασε το σουτ εκτός περιοχής, με τη μπάλα να περνάει λίγο έξω

22/12/2021
20:07
47' Ευκαιρία για την Ομόνοια

Ο Μποτεάκ έδωσε στην περιοχή για τον Κακουλλή, αυτός έκανε το σουτ και ο Βοζίνια απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ

22/12/2021
20:05
46' Έναρξη δευτέρου μέρους

Με αλλαγή η ΑΕΛ, έξω ο Αντωνίου και μέσα ο Τόρες

22/12/2021
19:48
Τέλος πρώτου ημιχρόνου

Σε ένα κακό πρώτο 45λεπτο, χωρίς ρυθμό, με ελάχιστες φάσεις και πολλά λάθη, Ομόνοια και ΑΕΛ βρίσκονται στο 0-0.

Αμφότερες οι δύο ομάδες είχαν μόνο από μια καλή ευκαιρία, ενώ η πιο αξιόλογη φάση ήταν το ακυρωθέν γκολ των «πρασίνων».

Ο Κακουλλής έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, ωστόσο ο Λανγκ που έκανε το γύρισμα ήταν σε θέση οφσάιντ και το τέρμα ορθά δεν μέτρησε.

0

22/12/2021
19:46
Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις
22/12/2021
19:43
42' Κάρτα στον Ντίσκερουντ

Για φάουλ στον Ριέρα, στον χώρο του κέντρου

22/12/2021
19:35
34' Κάρτα και στον Μαζάν

Ανέβασε ψηλά το πόδι του και βρήκε στο κεφάλι τον Κακουλλή, ήταν στο όριο και θα χάσει έναν εκ των δύο επόμενων αγώνων της ΑΕΛ

22/12/2021
19:30
30' Κίτρινη στον Μαζάν

Για δυνατό μαρκάρισμα στον Μποτεάκ, στη μεσαία γραμμή

22/12/2021
19:28
27' Ακυρώθηκε γκολ της Ομόνοιας

Μετά από εκτέλεση φάουλ του Μποτεάκ, ο Ντίσκερουντ έπιασε την κεφαλιά, ο Βοζίνια απέκρουσε, ο Λανγκ έκανε το γύρισμα και με κεφαλιά ο Κακουλλής σκόραρε. Ωστόσο το τέρμα δεν μέτρησε, καθώς ο Ούγγρος αμυντικός των «πρασίνων» ήταν σε θέση οφσάιντ.

22/12/2021
19:23
20' Πολλά λάθη από τις δύο ομάδες

Είκοσι λεπτά παιχνιδιού με μια ευκαιρία από Ομόνοια και ΑΕΛ, χωρίς καλό ρυθμό, αφού αμφότερες κάνουν αρκετά λάθη

0

22/12/2021
19:06
5' Καλή στιγμή για την ΑΕΛ

Μετά από λάθος στον χώρο του κέντρου, ο Πελέ πήρε μπάλα και δοκίμασε ένα μακρινό σουτ, το οποίο πέρασε πάνω από τα δοκάρια

22/12/2021
19:03
2' Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια

Οι γηπεδούχοι «απείλησαν» με το... καλησπέρα του αγώνα, με τον Παπουλή να βρίσκει ωραία τον Μποτεάκ στην περιοχή, αυτός έκανε το σουτ και από κοντά ο Βοζίνια απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ

22/12/2021
19:01
1' Έναρξη του μεγάλου ματς

Ανάλυση ενδεκάδας ΑΕΛ

Με μια αλλαγή και σύστημα 4-3-3 επιλέγει για την ομάδα του ο Σάββας Παντελίδης.

Στην εστία θα βρίσκεται ο Βοζίνια, με κεντρικό αμυντικό δίδυμο μπροστά τους Τεϊσέιρα και Ριστέφσκι. Δεξί μπακ θα είναι ο Σάντος και αριστερό ο Μαζάν.

Στον χώρο του κέντρου θα είναι οι Ζντραφκόσκι και Ριέρα, με τον Παπαφώτη σε πιο ελεύθερο ρόλο λίγο πιο μπροστά.

Στο δεξί φτερό θα κινείται ο Αντωνίου που επιλέγηκε αντί του Ανδρέου, ο Πελέ στο αριστερό και στην κορυφή ο Τσέποβιτς.

Στον πάγκο: Εβόρα, Τσάβες, Ντάφερφελντ, Μάζουρεκ, Ρέινολντς, Τόρες, Ανδρέου, Σωτηρίου, Μαΐντεβατς.

0

22/12/2021
18:10
Ανάλυση ενδεκάδας Ομόνοιας

Με εκπλήξεις, τέσσερις αλλαγές και σχηματισμό 4-2-3-1 παρατάσσει την ομάδα του ο Χένινγκ Μπεργκ.

Κάτω από τα δοκάρια επανέρχεται ο Φαμπιάνο, παρά το γεγονός ότι οι εκτιμήσεις έκαναν λόγο πως επιστρέφει τον Ιανουάριο από τραυματισμό. Στο δεξί άκρο της άμυνας θα είναι ο Σέχου, στο αριστερό ο Λέτσιακς και κεντρικό αμυντικό δίδυμο οι Χούμποτσαν και Λανγκ.

Στη μεσαία γραμμή θα κινούνται οι Μπασιρού και Ντίσκερουντ, με τον Παπουλή να επιστρέφει και να έχει ρόλο επιτελικού μέσου.

Στο αριστερό φτερό παραμένει ο Τζιωνής, στο δεξί επιλέγηκε ο Μποτεάκ αντί του Λοΐζου και στην κορυφή της επίθεσης ο Κακουλλής παίρνει φανέλα βασικού, αφήνοντας τον Τσέποβιτς στον πάγκο.

Στον πάγκο: Παναγή, Ψάλτης, Κίκο, Παναγιώτου, Γκόμεθ, Ατιέμγουεν, Λοΐζου, Ντούρις, Τσέποβιτς.

0

22/12/2021
18:00

Ομόνοια (Χένινγκ Μπεργκ): Φαμπιάνο, Σέχου, Χούμποτσαν, Λανγκ, Λέτσιακς, Μπασιρού, Ντίσκερουντ, Παπουλής, Τζιωνής, Μποτεάκ, Κακουλλής.

ΑΕΛ (Σάββας Παντελίδης): Βοζίνια, Σάντος, Τεϊσέιρα, Ριστέφσκι, Μαζάν, Ζντραφκόσκι, Ριέρα, Παπαφώτης, Αντωνίου, Πελέ, Τσέποβιτς.

Πρώτα το ματς του β' γύρου

Το σημερινό παιχνίδι αφορά την 1η αγωνιστική του πρωταθλήματος, ωστόσο ο αγώνας του β' γύρου διεξήχθη ήδη και συγκεκριμένα στις 5 Δεκεμβρίου.

Η Ομόνοια επικράτησε της ΑΕΛ με 1-0 στο Τσίρειο, με γκολ του Λέτσιακς στο 33ο λεπτό.

Θυμηθείτε τα στιγμιότυπα της αναμέτρησης:

22/12/2021
17:45
Στα... χαμηλά οι δύο ομάδες

Κακή πορεία πραγματοποιούν οι δύο ομάδες, οι οποίες έχουν 2 βαθμούς διαφορά.

Η Ομόνοια μετά από 12 παιχνίδια βρίσκεται στην 6η θέση με 17 βαθμούς, έχοντας απολογισμό πέντε νίκες, δύο ισοπαλίες και πέντε ήττες.

Η ΑΕΛ, από την άλλη, σε 13 ματς βρίσκεται στην 9η θέση με 2 βαθμούς λιγότερους και απολογισμό τέσσερις νίκες, τρεις ισοπαλίες και έξι ήττες.

• Οι βαθμολογίες σε Κύπρο, Ελλάδα και στα κορυφαία πρωταθλήματα εδώ, τα αποτελέσματα της αγωνιστικής εδώ
22/12/2021
17:40
Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε το μεγάλο ματς στο ΓΣΠ

Ομόνοια και ΑΕΛ κοντράρονται στις 19:00, σε εξ αναβολής αγώνα της πρεμιέρας του πρωταθλήματος Cyta.