Τελικό: Ομόνοια - Αϊντχόφεν (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Πέμπτη, 29/10/2020 - 23:50

Αν και πάλεψε το παιχνίδι η Ομόνοια στο τέλος γνώρισε την ήττα από την Αϊντχόφεν με 2-1 για τη δεύτερη αγωνιστική των ομίλων του Europa League.

Η Ομόνοια πήρε προβάδισμα στο σκορ χάρις στο πανέμορφο γκολ του Ζόρντι Γκόμεθ από 56 μέτρα στο 28ο λεπτό της αναμέτρησης. Γκολ το οποίο αποτελεί το πιο μακρινό στην ιστορία της διοργάνωσης. Οι Ολλανδοί ισοφάρισαν στο 40ο λεπτό με τον Μάλεν. Το γκολ της νίκης για τους φιλοξενούμενους ήρθε στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης.

Με αυτή την ήττα η Ομόνοια έμεινε στον ένα βαθμό στον όμιλο ενώ η Αϊντχόφεν βρήκε το πρώτο της τρίποντο στον όμιλο μετά την ήττα στην πρεμιέρα κόντρα στη Γρανάδα εντός έδρας.

Την ερχόμενη, τρίτη αγωνιστική (05/11), η Ομόνοια φιλοξενεί στο ΓΣΠ την ισπανική, Γρανάδα στο ΓΣΠ ενώ η Αϊντχόφεν θα πάει στη Θεσσαλονίκη για να αντιμετωπίσει τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα.

Στο μεσοδιάστημα η Ομόνοια πάει την Κυριακή στο Μακάρειο για να αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta.

29/10/2020
23:50
Τέλος στην αναμέτρηση, ήττα με 2-1 για την Ομόνοια
29/10/2020
23:49
90' Αποβάλλεται με κόκκινη κάρτα από τον πάγκο ο Σίμος Ταραπουλούζης

Έντονες διαμαρτυρίες από πλευράς Ομόνοιας καθώς πριν το γκολ των Ολλανδών ζήτησαν αλλαγή. Εν τέλει την... πλήρωσε ο Ταραπουλούζης που δέχθηκε κόκκινη κάρτα από τον διαιτητή.

29/10/2020
23:49
90' Αλλαγή για την Ομόνοια

Στη θέση του Μποτεάκ ο Κούσουλος.

29/10/2020
23:47
90' Γκολ για την Αϊντχόφεν

Κοντινό πλασέ του Μάλεν και... γυρίζουν το παιχνίδι οι Ολλανδοί.

29/10/2020
23:47
90' Μεγάλη απόκρουση από τον Φαμπιάνο

Μεγάλη απόκρουση από τον Φαμπιάνο σε κοντινό σουτ του Μάλεν.

29/10/2020
    23:45
    90' Δύο επιπλέον λεπτά για το τέλος
    29/10/2020
    23:39
    84' Σώζει την Ομόνοια ο Φαμπιάνο

Μπήκε στην περιοχή ο Μάλεν, έκανε το σουτ όμως ο τερματοφύλακας της Ομόνοιας έπεσε στη γωνία του και κράτησε το 1-1 στην αναμέτρηση.

29/10/2020
    23:38
    83' Πρώτη αλλαγή για την Αϊντχόφεν

Ο Φέιν στην αναμέτρηση αντί του Μαντουέκε.

29/10/2020
    23:35
    80' Διπλή αλλαγή για την Ομόνοια

Ασάντε αντί Παπουλλής και Κακουλλής αντί Ντούρις.

29/10/2020
    23:30
    75' Νέα ευκαιρία για την PSV

Ο Μαντουέκε στην περιοχή, γύρισε και έκανε το σουτ όμως η μπάλα κόντραρε ξανά και έφυγε κόρνερ. Κόρνερ το οποίο πέρασε ανεκμετάλλευτο.

29/10/2020
    23:28
    73' Πολύ καλή στιγμή για τη φιλοξενούμενη ομάδα

Γκέτσε και Μάλεν δε μπόρεσαν να σκοράρουν από κοντινή απόσταση στο σουτ του τελευταίου αφού Λανγκ και Λέτσγιακς έπεσαν με αυτοθυσία και απέκρουσαν.

29/10/2020
      23:25
      70' Μεγάλη στιγμή για την Ομόνοια

Ο Παπουλής εκτέλεσε συρτά το φάουλ, η μπάλα έφτασε στον Ντούρις ο οποίος από κοντά έστειλε την μπάλα μόλις έξω.

29/10/2020
      23:23
      69' Πρέπει να προσέξει η Ομόνοια

Θάνος Λακιώτης (σχόλιο από ΓΣΠ): Η Ομόνοια θα πρέπει να προσέξει τα ανεβάσματα του Μαξ από τα αριστερά. Ο Γερμανός μπακ βοηθάει σημαντικά όταν η ομάδα του βγαίνει στην κόντρα. Παράλληλα, η Αϊντχόφεν αντιμετωπίζει προβλήματα όταν κυκλοφορεί τη μπάλα στην άμυνά της, με τον Χένινγκ Μπεργκ να έχει εντοπίσει αυτό το στοιχείο. Σε 2-3 περιπτώσεις, μάλιστα, οι «πράσινοι» θα μπορούσαν να κάνουν τη ζημιά.

0

29/10/2020
      23:21
      66' Μεγάλη ευκαιρία για την Αϊντχόφεν

Γύρισμα στην περιοχή της Ομόνοιας με τη μπάλα να καταλήγει στον Μάλεν στο ύψος της μικρής περιοχής όμως το πλασέ του την τελευταία στιγμή ανακόπηκε από την άμυνα των «πρασίνων» σε κόρνερ.

29/10/2020
      23:19
      64' Απειλεί η Αϊντχόφεν

Στην αντεπίθεση οι Ολλανδοί με τη μπάλα να καταλήγει στον Μαξ ο οποίος έπιασε το δυνατό σουτ έξω από την περιοχή όμως η μπάλα έφυγε δίπλα από την εστία του Φαμπιάνο.

29/10/2020
      23:15
      60' Έδωσε χώρους η Ομόνοια

Γιώργος Κύζας (σχόλιο από ΓΣΠ): Μοιρασμένο το παιχνίδι στο πρώτο τέταρτο του δεύτερο ημιχρόνου. Η Ομόνοια έδωσε κάποιους χώρους στους Ολλανδούς και προσπαθεί να κάνει τη ζημιά στις αντεπιθέσεις. Από την πλευρά της η Αϊντχόφεν έχει την κατοχή όμως δυσκολεύεται πολύ να διασπάσει την «πράσινη» άμυνα.

29/10/2020
      23:03
      48' Έχασε μοναδική στιγμή ο Ντούρις

Πήγε να γίνει το λάθος από την άμυνα των Ολλανδών. Ο Παπουλής μπήκε στη φάση με τη μπάλα να καταλήγει στον Ντούρις όμως το πλασέ του τελευταίου έφυγε πάνω από την εστία.

29/10/2020
      23:00
      46' Έναρξη στο δεύτερο

Με τους ίδιους έντεκα οι δύο ομάδες.

Θάνος Λακιώτης (σχόλιο από ΓΣΠ): Η τοποθέτηση του Μαντουέκε δίπλα από τον Μάλεν στην κορυφή της επίθεσης στο πρώτο μέρος αποδείχθηκε καθοριστική κίνηση από πλευράς Ρόγκερ Σμιντ, που είδε την ομάδα του να ισοφαρίζει λίγο πριν το ημίχρονο. Από τη συνεργασία των δύο ήρθε το γκολ της ισοφάρισης. Για τον μόλις 18 ετών Μαντουέκε, που αποτελεί προϊόν των ακαδημιών της Τότεναμ, ακούγονται εξαιρετικά λόγια.

29/10/2020
      22:45
      Ημίχρονο στο ΓΣΠ με τις δύο ομάδες στο 1-1

Ημίχρονο και στο «Νουέβο Λος Κάρμενες», στο 0-0 Γρανάδα και ΠΑΟΚ. Δοκάρι είχε ο «Δικέφαλος του Βορρά» με τον Σβαμπ στο 27ο λεπτό.

Το γκολ του Ζόρντι Γκόμεθ είναι το γκολ που σημειώθηκε από μεγαλύτερη απόσταση στην ιστορία της διοργάνωσης (56 μέτρα).

29/10/2020
      22:40
      40' Γκολ για την Αϊντχόφεν

Σέντρα στην περιοχή της Ομόνοιας, ο Μάλεν εντελώς ανενόχλητος με κοντινό πλασέ έφερε το ματς στα ίσα.

29/10/2020
      22:29
      28' ΑΠΙΘΑΝΟ γκολ στο ΓΣΠ για την Ομόνοια

Απίστευτος ο Ζόρντι Γκόμεθ. Εκτέλεσε απευθείας φάουλ στη μεσαία γραμμή βλέποντας τον αντίπαλο τερματοφύλακα εκτός τέρματος κατάφερε να τον «κρεμάσει» και να κάνει το 1-0 για την Ομόνοια με μοναδικό τρόπο.

Σίγουρα στα υποψήφια γκολ της σεζόν κιόλας από τη δεύτερη αγωνιστική.

29/10/2020
      22:27
      27' Αλλάζει πλάνο ο τεχνικός των Ολλανδών

Θάνος Λακιώτης (σχόλιο από ΓΣΠ): Τα τελευταία λεπτά, η Αϊντχόφεν φαίνεται να παίζει με 4-4-2. Ο Μαντουέκε πλαισιώνει τον Μάλεν στην κορυφή της επίθεσης, με τον Γκέτσε να έχει έναν πιο ελεύθερο ρόλο, βγαίνοντας είτε από τα δεξιά, είτε από τον άξονα.

29/10/2020
      22:20
      21' Κυριαρχεί στα πρώτα 20 λεπτά η Ομόνοια

Γιώργος Κύζας (σχόλιο από ΓΣΠ): Συνεχίζει να είναι πολύ καλή η ομάδα της Λευκωσίας και προσπαθεί συνεχώς να βρει τους τρόπους να απειλήσει την εστία της Αϊντχόφεν. Πολύ καλή παρουσία για άλλο ένα παιχνίδι από τον Λέτσιακς έως τώρα αλλά και τον Μποτεάκ. Οι φιλοξενούμενοι προς το παρόν είναι επικίνδυνοι μόνο στις αντεπιθέσεις.

29/10/2020
      22:15
      15' Τεράστια ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους

Ατομική προσπάθεια από τον Μαντουέκε ο οποίος... άδειασε τον Λούφτνερ και βρέθηκε απέναντι στον Φαμπιάνο όμως το πλασέ του κόπηκε την τελευταία στιγμή.

29/10/2020
      22:11
      11' Νέα φάση για την Ομόνοια

Σουτ-βολίδα από τον Μποτεάκ μετά από την εκτέλεση κόρνερ, μόλις έξω η μπάλα.

29/10/2020
        22:09
        10' Μπήκε ορεξάτα η Ομόνοια

Γιώργος Κύζας (σχόλιο από ΓΣΠ): Χωρίς κάποια διαφοροποίηση στο τρόπο λειτουργίας της μπήκε στον αγωνιστικό χώρο η Ομόνοια. Η ομάδα της Λευκωσίας δείχνει να μη φοβάται τον αντίπαλο. Είναι αρκετά ορεξάτη και φαίνεται έτοιμη να δημιουργήσει προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα, είτε από δεξιά, είτε από αριστερά.

29/10/2020
        22:07
        8' Πρώτη μεγάλη ευκαιρία στην αναμέτρηση για την Ομόνοια

Σέντρα στην περιοχή των Ολλανδών με τον Ντούρις να πιάνει την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι όντας αμαρκάριστος όμως η μπάλα κατέληξε στον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων.

29/10/2020
        22:05
        6' H πρώτη... ανάγνωση των Ολλανδών

Θάνος Λακιώτης (σχόλιο από ΓΣΠ): Με το κλασικό ολλανδικό 4-3-3 η Αϊντχόφεν. Ο Τέζε (που ήρθε μόλις σήμερα στην Κύπρο) παίζει στο δεξί άκρο της άμυνας, οι Χέντριξ και Μποσκαλί στο κέντρο της άμυνας και αριστερά βρίσκεται ο Μαξ. Ο Σανγκαρέ αγωνίζεται ως αμυντικός χαφ, Τόμας και Γκέτσε παίζουν ως εσωτερικοί μέσοι, ενώ οι Μαντουέκε και Ιχατάρεν είναι στα άκρα της επίθεσης, με τον αρχηγό Μάλεν στην κορυφή.

29/10/2020
        22:00
        1' Έναρξη της αναμέτρησης στο ΓΣΠ

Στη σέντρα η Ομόνοια.

29/10/2020
        21:55
        Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες

Μπαίνουν πρώτα οι διαιτητές και ακολουθούν στη συνέχεια οι παίκτες της Ομόνοιας με τις κόκκινες εμφανίσεις. Τελευταίοι οι παίκτες της ολλανδικής ομάδας με τις μαύρες εμφανίσεις.

Ανάκρουση του ύμνου της διοργάνωσης, τα τελευταία... τυπικά και έναρξη της αναμέτρησης σε πολύ λίγο.