«Πάτησε» την Ομόνοια στο ΓΣΠ και πήρε μεγάλη νίκη η Ανόρθωση (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Παρασκευή, 29/10/2021 - 20:54

Η βραδιά της «Κυρίας»!

Η Ανόρθωση επικράτησε με 1-0 της Ομόνοιας στο ΓΣΠ, στο μεγάλο ματς της 8ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta, παίρνοντας μια πολύ μεγάλη νίκη.

Σε ένα κομβικής σημασίας παιχνίδι, η ομάδα της Αμμοχώστου ήταν αυτή που κατάφερε να κερδίσει και να πάρει μεγάλη... ανάσα μετά τα τελευταία αρνητικά αποτελέσματα, αλλά και τεράστια ψυχολογική ώθηση.

Μεγάλη χαμένη η ομάδα της Λευκωσίας που δέχθηκε την πρώτη εντός έδρας ήττα και 4η συνολικά, πέφτοντας ακόμη περισσότερο στη βαθμολογία, κάτι που φέρνει μεγάλο προβληματισμό.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Κατσαράβα στο 37ο λεπτό με κοντινή προβολή και παρά τις ευκαιρίες στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε κάτι, έτσι η ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια πήρε σπουδαίο «διπλό» και ο ίδιος νίκησε για πρώτη φορά τον Χένινγκ Μπεργκ.

1

Με τη νέα ήττα η Ομόνοια έπεσε στην 10η θέση με 7 βαθμούς και την επόμενη (9η) αγωνιστική φιλοξενείται την Κυριακή (7/11, 19:00) από τον Εθνικό στο Δασάκι.

Αντίθετα, η Ανόρθωση ανέβηκε προσωρινά στην 6η θέση με 9 βαθμούς και την μεθεπόμενη Κυριακή (7/11, 17:00) υποδέχεται την Πάφο στο «Αντώνης Παπαδόπουλος».

Οι δύο ομάδες έχουν ευρωπαϊκές υποχρεώσεις μεσοβδόμαδα, με τους περσινούς πρωταθλητές να φιλοξενούν την ερχόμενη Πέμπτη (4/11, 19:45) τη Βασιλεία στο ΓΣΠ, ενώ οι περσινοί κυπελλούχοι φιλοξενούνται νωρίτερα την ίδια μέρα (4/11, 17:30) από τη Φλόρα στην Εσθονία, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής των ομίλων του Conference League.

20:53
90+4' Δοκάρι για την Ομόνοια

Μετά από εκτέλεση του κόρνερ η μπάλα έφτασε στον Λανγκ που στο δεύτερο δοκάρι και από κοντά... σημάδεψε το δοκάρι

29/10/2021
20:52
90+4' Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια

Ο Ατιέμγουεν έκανε δυνατό σουτ και ο Λόρια απέκρουσε σε κόρνερ

29/10/2021
20:49
Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις
29/10/2021
20:34
75' Αλλαγές και για τις δύο ομάδες

Έξω Σέχου, μέσα Ψάλτης για Ομόνοια και έξω Ντέλετιτς, μέσα Χριστοφή για Ανόρθωση

29/10/2021
20:31
72' Άλλη μια τελική για την Ανόρθωση

Ο Ντέλετιτς βγήκε γρήγορα στην αντεπίθεση και δοκίμασε το φαλταριστό πλασέ εκτός περιοχής, με τη μπάλα να περνάει λίγο πάνω από τα δοκάρια

29/10/2021
20:29
70' Νέα μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση

Ο Ουάρντα γύρισε στην περιοχή για τον Ντέλετιτς που δεν μπόρεσε, εκεί ήταν ο Χριστοδουλόπουλος που έπιασε ένα δυνατό σουτ, με τον Φαμπιάνο ξανά να αποκρούει σωτήρια σε κόρνερ

29/10/2021
20:25
66' Καλή στιγμή για την Ανόρθωση

Ο Χριστοδουλόπουλος δοκίμασε το σουτ εκτός περιοχής, με τον Φαμπιάνο να πέφτει και να αποκρούει δύσκολα σε κόρνερ

29/10/2021
20:22
63' Πρώτη αλλαγή για την Ανόρθωση

Έξω ο Κατσαράβα και μέσα ο Αντωνιάδης

29/10/2021
20:22
62' «Απάντησε» στην αντεπίθεση η Ανόρθωση

Ο Ουάρντα βγήκε γρήγορα μπροστά και δοκίμασε το σουτ εκτός περιοχής, με τον Φαμπιάνο να μαζεύει

29/10/2021
20:21
62' Τεράστια ευκαιρία για την Ομόνοια

Ο Λοΐζου πάτησε περιοχή και με ωραία ατομική προσπάθεια έκανε το σουτ από πολύ κοντά, με τον Λόρια να αποκρούει εξαιρετικά

29/10/2021
20:16
58' Διπλή αλλαγή για την Ομόνοια

Έξω οι Γκόμεθ, Ζαχαρίου και μέσα οι Παπουλής, Ατιέμγουεν

29/10/2021
20:12
53' Κίτρινη στον Τσέποβιτς

Διαμαρτυρήθηκε για φάουλ που δεν δόθηκε και πήρε κάρτα από τον Βασίλη Δημητρίου

0

29/10/2021
20:11
52' Ακυρώνεται γκολ της Ανόρθωσης

Ο Χριστοδουλόπουλος εκτέλεσε το φάουλ, ο Ρισβάνης έπιασε την κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, ωστόσο ήταν σε θέση οφσάιντ και το γκολ δεν μέτρησε

29/10/2021
20:08
49' Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση

Ο Χριστοδουλόπουλος εκτέλεσε απευθείας το φάουλ και ανάγκασε τον Φαμπιάνο να αποκρούσει δύσκολα σε κόρνερ

29/10/2021
20:07
48' Κάρτα στον Ζαχαρίου

Για σκληρό μαρκάρισμα στον Κορέια, λίγο έξω από την περιοχή

29/10/2021
20:06
47' Φάση για την Ανόρθωση

Ο Ντέλετιτς έκλεψε και δοκίμασε το σουτ εκτός περιοχής, η μπάλα κόντραρε στον Γιούστε και έκανε πιο εύκολη τη δουλειά του Φαμπιάνο που μάζεψε

29/10/2021
20:04
46' Έναρξη β' ημιχρόνου

Συνεχίζουν με τους ίδιους έντεκα οι δύο ομάδες

29/10/2021
19:47
Τέλος πρώτου ημιχρόνου

Ημίχρονο στο ΓΣΠ με την Ανόρθωση να προηγείται με 0-1 της Ομόνοιας.

Σε ένα κακό πρώτο μέρος χωρίς ρυθμό και φάσεις, η ομάδα της Αμμοχώστου ήταν αυτή που ευτύχισε να σκοράρει λίγο πριν το φινάλε.

Σε μια στιγμή αδράνειας των «πρασίνων», οι παίκτες της «Κυρίας» συνεργάστηκαν ωραία στην περιοχή και ο Κατσαράβα ήταν στην κατάλληλη θέση για να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα και να σκοράρει στο 37ο λεπτό.

Μπορεί το πρώτο ημίχρονο να ήταν κακό από πλευράς θεάματος, ωστόσο το προβάδισμα των φιλοξενουμένων και η ανάγκη για νίκη και από τις δύο ομάδες αφήνει ένα μεγάλο ενδιαφέρον για το δεύτερο μέρος.

0

29/10/2021
19:45
Δύο λεπτά καθυστερήσεις
29/10/2021
19:44
44' Ευκαιρία για την Ομόνοια

Μετά από σέντρα και προσπάθεια του Τσέποβιτς, η μπάλα στρώθηκε στον Ζαχαρίου που έκανε το σουτ από δεξιά στην περιοχή, με τον Λόρια να διώχνει δύσκολα

29/10/2021
19:43
Το γκολ της Ανόρθωσης για το 0-1
29/10/2021
19:36
37' Γκολ για την Ανόρθωση

Μετά από προσπάθεια του Χριστοδουλόπουλου, έδωσε στην περιοχή για τον Ντέλετιτς, αυτός έστρωσε έξω στο πέναλτι για τον Ουάρντα που έκανε το σουτ και ο Κατσαράβα με προβολή από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1

0

29/10/2021
19:25
25' Σχόλιο

Κλειστό παιχνίδι χωρίς ρυθμό και φάσεις, με τις δύο ομάδες να έχουν ως πρώτο μέλημα την άμυνα.

0

29/10/2021
19:06
6' Απάντησε στην αντεπίθεση η Ανόρθωση

Ο Κατσαράβα με πισινή κεφαλιά βρήκε τον Ουάρντα, αυτός έκανε με τη μια το σουτ από μακριά, ωστόσο ήταν αδύναμο και ο Φαμπιάνο μάζεψε εύκολα

29/10/2021
19:06
6' Πρώτη τελική στο ματς

Ο Λέτσιακς έκανε τη σέντρα από αριστερά, ο Ζαχαρίου κατάφερε να πιάσει την κεφαλιά στην περιοχή, με τον Λόρια να αποκρούει

29/10/2021
19:00
1' Έναρξη του αγώνα