Έφερε «τούμπα» την Ανόρθωση και... σκαρφάλωσε η Ομόνοια (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Παρασκευή, 9/2/2024 - 20:59

Τρίποντο... σκαρφαλώματος για την Ομόνοια!

Οι «πράσινοι» επικράτησαν στο ΓΣΠ της Ανόρθωσης με 3-1 στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta. Η «Κυρία» προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο με το γκολ του Μακούν (41'), όμως η ομάδα της Λευκωσίας έκανε την ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο με τα γκολ των Στεπίνσκι (47', 61') και Μπέζους (72'). Η Ανόρθωση ολοκλήρωσε το παιχνίδι με δέκα παίκτες καθώς στο 66ο λεπτό ο Ουαγκέ αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε.

Με τη νίκη αυτή το «τριφύλλι» ανέβηκε στους 45 βαθμούς και βρίσκεται πλέον για τα καλά στο κόλπο διεκδίκησης ενός ευρωπαϊκού εισιτηρίου μέσω του πρωταθλήματος, έχοντας «κλειδώσει» την παρουσία στην εξάδα και μαθηματικά. Με τη σειρά της η «Κυρία» έχασε ξανά πολύτιμο έδαφος, μένοντας καθηλωμένη στους 41 βαθμούς και την έκτη θέση της βαθμολογίας, παρά το γεγονός πως έχει ένα παιχνίδι στο... χέρι

Την ερχόμενη, 25η και προτελευταία αγωνιστική της πρώτης φάσης του πρωταθλήματος Cyta, η Ομόνοια θα πάει στο Δασάκι (14/02 - 19:00) για να αντιμετωπίσει τον Εθνικό Άχνας. Από την άλλη, η Ανόρθωση θα υποδεχθεί στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» τον Απόλλωνα (14/02 - 19:00).

09/02/2024
21:00
Το τρίτο ημίχρονο

Οι δηλώσεις και ο απόηχος της αναμέτρησης από το ΓΣΠ.

09/02/2024
20:59
Τέλος στο ΓΣΠ

Σπουδαίο νίκη 3-1 με ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο για την Ομόνοια επί της Ανόρθωσης.

φ

09/02/2024
20:56
90+7' Σκόραρε η Ομόνοια, ακυρώθηκε το γκολ

Αντεπίθεση για το «τριφύλλι», με τον Ανδρέου να νικά τον Αρμπολέδα για το 4-1. Ακυρώθηκε τελικά όμως το γκολ ως οφσάιντ.

09/02/2024
20:53
90+4' Διπλή αλλαγή για την Ομόνοια

Ο Χαραλάμπους δίνει τη θέση του στον Ανδρέου, ενώ ο Σεμέδο παραχωρεί τη θέση του στον Λέτσιακς.

09/02/2024
20:49
90' Εφτά επιπλέον λεπτά για το τέλος

Πάντα μπροστά στο σκορ οι γηπεδούχοι με 3-1.

09/02/2024
20:46
87' Άλλη μια αλλαγή για την Ομόνοια

Ο Σιπριάνο μπήκε στην αναμέτρηση αντί του Φράνσον.

09/02/2024
20:40
81' Aπειλεί η Ομόνοια

Δυνατό, συρτό σουτ του Σεμέδο, λίγο έξω η μπάλα.

09/02/2024
20:39
80' Αλλαγή για την Ανόρθωση

Ο Περέα μπήκε στη θέση του Φερέιρα. Ολοκλήρωσε με τις κινήσεις από τον πάγκο η ομάδα της Αμμοχώστου.

09/02/2024
20:37
78' Αλλαγή για την Ομόνοια

Κακουλλής μέσα, στη θέση του Στεπίνσκι.

09/02/2024
20:34
74' Δοκάρι για την Ανόρθωση

Μακρινό, δυνατό σουτ του Φερέιρα, η μπάλα σταμάτησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Φαμπιάνο.

09/02/2024
20:31
72' Γκολ για την Ομόνοια

Στην περιοχή ο Μπέζους, έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Μαρμούκ και κατέληξε στα δίκτυα της Ανόρθωσης.

09/02/2024
20:28
69' Διπλή αλλαγή για την «Κυρία»

Τιουνέ και Ουαρίς εκτός αναμέτρησης για να μπουν οι Αντωνίου και Ιωάννου.

09/02/2024
20:26
66' Κόκκινη για την Ανόρθωση

Στην αντεπίθεση η Ομόνοια, με τον Ουαγκέ να «γκρεμίζει» τον Σεμέδο έξω από την περιοχή και τον διαιτητή να δείχνει στον άσο της «Κυρίας» τη δεύτερη κίτρινη κάρτα. Αλλάζουν τα αριθμητικά δεδομένα στην αναμέτρηση.

09/02/2024
20:20
61' Γκολ για την Ομόνοια

Το έφερε... τούμπα με τον Στεπίνσκι το «τριφύλλι»!

Μετά από κόρνερ, η μπάλα δεν απομακρύνθηκε σωστά, με τον Πολωνό φορ να τη σπρώχνει στα δίκτυα με το κεφάλι.

09/02/2024
20:20
61' Μεγάλη απόκρουση του Αρμπολέδα

Στην περιοχή ο Μπέζους, έκανε το διαγώνιο δυνατό σουτ, με τον Κολομβιανό κίπερ της Ανόρθωσης να διώχνει με δυσκολία.

09/02/2024
20:15
56' Πρώτη αλλαγή για την Ανόρθωση

Ο Γκασαμά έδωσε τη θέση του στον Καστέλ.

Ο Γκασαμά όντας δυσαρεστημένος από την αλλαγή του, κλώτσησε ένα μπουκάλι εντός αγωνιστικού χώρου, με τον διαιτητή να του δείχνει την κίτρινη κάρτα μετά που αντικαταστάθηκε.

09/02/2024
20:07
47' Γκολ για την Ομόνοια

Ισοφαρίζουν οι «πράσινοι» με τον Στεπίνσκι. Πλασέ του Κούσουλου, έσωσε o Μακούν πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή, όμως ο Πολωνός στην επαναφορά έβαλε την προβολή έφερε το ματς στα ίσα.

09/02/2024
20:05
46' Έναρξη στο δεύτερο ημίχρονο

Μια αλλαγή από την Ομόνοια. Ο Χαμάς έδωσε τη θέση του στον Μπέζους. Με τους ίδιους έντεκα που ξεκίνησε το παιχνίδι συνεχίζει η Ανόρθωση.

09/02/2024
19:49
Ημίχρονο στο ΓΣΠ

Συμπληρώθηκαν τα πρώτα 45 λεπτά της αναμέτρησης, με την Ανόρθωση να προηγείται με 1-0 από το 41ο λεπτό με το γκολ του Μακούν. Παιχνίδι χωρίς δάφνες ποιότητας, μη έχοντας να επιδείξει αξιόλογες τελικές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, παρά το γκολ των φιλοξενούμενων.

Στο δεύτερο μισό η Ομόνοια αναμένεται πως θα βγει πιο μπροστά, διεκδικώντας το γκολ της ισοφάρισης. Από την άλλη η «Κυρία» θα προσπαθήσει να υπερασπιστεί το υπέρ της αποτέλεσμα, αναζητώντας παράλληλα το δεύτερο γκολ για να... κλειδώσει το τρίποντο.

Aν μη τι άλλο, το βαθμολογικό κίνητρο των ομάδων είναι μεγάλο, έτσι περιμένουμε με ανυπομονησία καλύτερο ματς στο δεύτερο ημίχρονο.

ιθηθι

09/02/2024
19:45
45' Τρία επιπλέον λεπτά για το τέλος του ημιχρόνου

Παραμένει μπροστά στο σκορ η ομάδα της Αμμοχώστου, με 1-0.

09/02/2024
19:44
44' Ζητά πέναλτι η «Κυρία»

Ανατροπή του Φερέιρα από τον Λανγκ, «παίζεται» από τον Κροάτη διαιτητή.

09/02/2024
19:41
41' Γκολ για την Ανόρθωση

Μακρινό σουτ εκτός περιοχής από τον Μακούν, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στα δίκτυα του Φαμπιάνο.

09/02/2024
19:34
34' Eυκαιρία για την Ομόνοια

Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Χαραλάμπους από πολύ πλάγια, έδιωξε με υπερένταση ο Αρμπολέδα.

09/02/2024
19:20
20' Προϋπόθεση για την Ομόνοια

Μπήκαν στην αντίπαλη περιοχή οι γηπεδούχοι όμως ο Παναγιώτου αρχικώς δεν κατάφερε να πάρει την κεφαλιά, ενώ ακολούθως ο Φράνσον δε μπόρεσε να πιάσει σωστά του σουτ, με τη μπάλα να κοντράρει και να απομακρύνεται.

09/02/2024
19:15
15' Τίποτα το αξιόλογο στο ΓΣΠ

Χαμηλό τέμπο, χωρίς να έχουμε καταγράψει κάτι σημαντικό στην αναμέτρηση.

21

09/02/2024
19:06
6' Τελική για την Ανόρθωση

Στην περιοχή ο Ουαρίς, έκανε το σουτ, μπλόκαρε σταθερά ο Φαμπιάνο.

09/02/2024
19:00
1' Έναρξη στην αναμέτρηση

Στη σέντρα η Ομόνοια.

09/02/2024
18:58
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες

Με τις λευκές εμφανίσεις οι γηπεδούχοι, με τις κυανόλευκες οι φιλοξενούμενοι.

Τα πρώτα... κλικς από το ΓΣΠ

Πριν την έναρξη της καθιερωμένης προθέρμανσης, οι παίκτες είχαν την ευκαιρία να... χαλαρώσουν και να τα πουν λίγο στον αγωνιστικό χώρο.

09/02/2024
17:55
Η ανάλυση της ενδεκάδας της Ανόρθωσης

Σχηματισμός 4-2-3-1 από τον... τιμωρημένο, Νταβίδ Γκαγιέγο ο οποίος παρατάσσει ακριβώς την ίδια εντεκάδα όπως και την προηγούμενη αγωνιστική κόντρα στην Πάφο.

Ο Αρμπολέδα θα είναι κάτω από τα δοκάρια, με τους Μαρμούκ και Μακούν να συνθέτουν το δίδυμο στο κέντρο της άμυνας. Στο δεξί άκρο της αμυντικής γραμμής θα αγωνιστεί ο Ουαγκέ, με τον Κορέια αριστερά.

Στη μεσαία γραμμή για την «Κυρία» οι Τεχέρα και Τιουνέ, με τον Τσίκο στο αριστερό... φτερό και τον Φερέιρα στο δεξί. Ο Ουαρίς θα έχει ρόλο επιτελικού μέσου, με τον Γκασαμά μοναδικό προωθημένο στη γραμμή κρούσης.

Στον πάγκο: Μιχαήλ, Κάργας, Καστέλ, Παρούτης, Αντωνίου, Κίκο, Κορρέα, Ιωάννου, Τζούλιου, Μουσόντα, Περέα, Χρυσοστόμου

.

09/02/2024
17:50
Η ανάλυση της ενδεκάδας της Ομόνοιας

Με τον Σεμέδο να επιστρέφει στην ενδεκάδα μετά τη συμμετοχή του στο Κύπελλο Εθνών Αφρικής και τον Αμίν Χαμάς να κάνει ντεμπούτο με το τριφύλλι στο στήθος παρατάσσει την ομάδα του στο ΓΣΠ ο Τσέτιλ Ρέιχνταλ.

Ο προπονητής της Ομόνοιας προχώρησε σε τρεις αλλαγές στο αρχικό σχήμα σε σχέση με την ενδεκάδα του παιχνιδιού κόντρα στον Απόλλωνα. Φανέλα βασικού πήραν όπως προαναφέραμε οι Σεμέδο και Χαμάς αλλά και ο Κουλιμπαλί, παίρνοντας τη θέση των Λέτσιακς, Μίλετιτς και Μπέζους.

Ο Φαμπιάνο θα είναι στο τέρμα, με τους Κουλιμπαλί και Λανγκ να συνθέτουν το δίδυμο στο κέντρο της άμυνας. Ο Μάθιους θα έχει την ευθύνη στο δεξί άκρο της αμυντικής γραμμής, με τον Παναγιώτου αριστερά. Στη μεσαία γραμμή για την ομάδα της Λευκωσίας οι Κούσουλος και Χαραλάμπους, με τον Φράνσον ελαφρώς πιο μπροστά.

Στο αριστερά «φτερό» της επίθεσης θα είναι ο Χαμάς, με τον Σεμέδο δεξιά. Μοναδικός προωθημένος στην επίθεση ο Μάριους Στεπίνσκι. Σχηματισμός 4-2-3-1 από τον Νορβηγό τεχνικό των «πρασίνων».

Στον πάγκο: Παπαστυλιανού, Κελεπέσιη, Σιπριάνο, Κασάμα, Κακουλλής, Μπάκιτς, Λέτσιακς, Μίλετιτς, Ανδρέου, Οζλέρ, Αμού, Μπέζους

0

09/02/2024
17:45

Ομόνοια (Τσέτιλ Ρέιχνταλ): Φαμπιάνο, Παναγιώτου, Κουλιμπαλί, Λανγκ, Μάθιους, Κούσουλος, Χαραλάμπους, Φράνσον, Χαμάς, Σεμέδο, Στεπίνσκι

Ανόρθωση (Όσκαρ Σουάρεθ): Αρμπολέδα, Κορέια, Μαρμούκ, Μακούν, Ουαγκέ, Τεχέρα, Τιουνέ, Τσίκο, Φερείρα, Ουαρίς, Γκασαμά

09/02/2024
17:42
Χωρίς τον Νταβίντ Γκαγιέγο στον πάγκο η Ανόρθωση

Ο Ισπανός τεχνικός θα εκτίσει την ποινή του των κίτρινων καρτών. Έτσι, την ευθύνη του κοουτσαρίσματος στη σημερινή αναμέτρηση θα την έχει ο βοηθός του Όσκαρ Σουάρεθ.

09/02/2024
17:40
Το πρόγραμμα της επόμενης αγωνιστικής και η βαθμολογία

Οι βαθμολογίες σε Κύπρο, Ελλάδα και στα κορυφαία πρωταθλήματα εδώ, τα αποτελέσματα της αγωνιστικής εδώ

Η «Κυρία» πανηγύρισε τη νίκη στο ματς του πρώτου γύρου

Η Ανόρθωση στις 10 Νοεμβρίου επικράτησε με 2-0 της Ομόνοιας στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» για την 11η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta. Σκόρερ για την ομάδα της Αμμοχώστου ήταν οι Καστέλ (65') και Κορέια (90').

Θυμηθείτε τα στιγμιότυπα της αναμέτρησης

09/02/2024
17:32
Διαιτητική ομάδα

Η ομάδα διαιτησίας στον αγωνιστικό χώρο θα είναι κροατική, με τον διαιτητή στο VAR να είναι Ιταλός.

Καλησπέρα από το ΓΣΠ

Στις 19:00 η Ομόνοια υποδέχεται την Ανόρθωση στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta.